N°. 57. Maandag den-15 Julij. 1844/ GOESSCHE COÜRAN T. JVIEU WSTIJDINGEN. Te Berlijn zijn op last van Prins Albert twee zeer schoone en rijk vergulde zilveren kandelabers ver vaardigd welke door genoemden prins als een aanden ken voor de Evangelische kerk te Jeruzalem bestemd zijn. Te Tolna in Hongarije heeft den ia Junij een uiterst felle brand gewoed. De kerk, benevens het tot tabaks-magazijn gebruikt wordende kloostergebouw, waarin 4000 centenaars tabak lagen, het postkantoor, verscheidene andere regerings-gebouwen het stadhuis, de lijmkokerijvele korenpakhuizen, 180 woningen; in alles 187 gebouwen zijn eene prooi der vlammen geworden. In Potsdam heeft weder een voorval plaats ge grepen hetwelk zeer treurige gevolgen hebben kan. In het huis van 2ekeren burger komt een vreemde hond aangeloopcnde burger geeft het beest kost en inwo ning en toen deszelfs eigenaar, een officier,, zich aan meldde eischte natuurlijk .de burger de kosten van onderhoud voor het dier. Deze weigert de officier, de policie beslist in zijn nadeelen hij bescheidt nu den burger bjj zich aan huis, ten einde de verlangde kosten te komen ontvangen; daar gekomen wordt de burger zoodanig mishandeld, dat hij spoedig daarna overlijdt. Bereids is het npodige onderzoek ingesteld geworden. Gisteren arresteerde men hier (Koblentz) ander maal een fatsoenlijk gekleed vrouwspersoonwelke aan een klein kind deszelfs gouden oorringen had ont roofd. Zij is eene vreemde en men vond nog drie paar oorsieraden bij haardie zij zich zeker op gelijke wijze had toegeëigend. Over het algemeen worden hier veie diefstallen gepleegd, waarvan men meest vreem delingen verdenkt. Zoo werden voor cenigen tijd twee zware zilveren lustres uit een logement gestolen. De dief hadom ze beter te kunnen verbergener de armen afgetrokken en slechts de massieve voetstukken medegepakt. 0ngdaiib. JTeanfctfwïf- Deze jonge damedie men zegtdat in Indie is opgevoed, was gedeponeerd in het veizekeringshuis te Quievrainhetwelk aan het hotel der gendarmerie ge anncxeerd is. Men had haar eerst in een vertrek ge plaatstwaarover zij zich beklaagde zeggendedat het er vuil was. Men had de toegeeflijkheid haar een ander aan te wijzen. Gedurende den nacht, nam zij een raam waardoor het licht in de kamer kwam, uit; zij ontvlugtte hierdoor en bevond zich in den tuin der gendarmerie, waar zij den muur, die vrij hoog is, overklom en is toen waarschijnlijk door het veld ont komen. Bij het krieken van den dag hebben de gens* darmes en douaniershiervan ondevrigtde omstreken doorzocht en de Fransche gendarmes en douaniers van het gebeurde kennis gegeven. Tot nu toe zijn alle napsoringen vruchteloos; de jonge weduwe heeft de zelve weten te ontkomen, hoewel zij zich niet dan gebrekkig in het Fransch uitdrukt, geen rijtuig in de omstreken heeft genomen en tijdens hare vlugt slechts een paar roodlederen pantoffels aanhad. Een herbergierwiens nering verliepziende terwijl zijne dochter grooter en schoon werdde ar moede naderenbekroop hem de vreesdat de armoede zijne dochter tot wangedrag mogt leiden. Den 15 der vorige maand vertrok hij met haar in een bootje, om de Saóne.over te steken; in het midden der rivier gekomenwierp hij er zijne dochter in en sprong zelf haar achterna. Gelukkig was hét water niet hoog, ert te vergeefs trachtte de vader tot driemalen toe haar onder water te houden. Eindelijk kwam een schipper tusschenbeidenen maakte aan deze Verschrikkelijke worsteling een einde de dochter is naar het gasthuis vervoerd en de vader naar het huis van arrest. De omstreken van de stad Blois, in het depar tement van Loir-et-Cher zijn het tooneel Van eenen verschrikkelijken gruwel, te weten vanjeenen vierdub- beien moordgeweest. Zekere aan de Granges wonende grondeigenaar Gronteau is door zijnen zoondie ongerust gewor den- 0«ter zijne niet-verschijningmet openbreking der deur in zijn huis was ingedrongenmet wonden ever- dekt en bijna levenloos gevonden, !nevens hem lagen de lijken van eenen mannelijken en van twee vrouwe lijke dienstboden. De moordenaren schijnen door een kelderraam waarvan een der ijzeren bouten was uit gebroken in het huis gekomen te zijn. Niettegen staande het huis door meerdere andere omringd is heeft geen der buren eenig gerucht vernomen gehad. Men hoopt den verwonden Gronteau nog in het le ven te zullen behouden en welligt door zijne verkla ringen de daders op het spoor te zullen komen. Eene jonge en schoone dame, nflle Augustina Btipasis overeengekomen met den heer Margate luchtreiziger des Koningsom hem te betalen eene som van 6000 francs ten einde hem te mogen vergezellen op eene nieuwe luchtreis, welke hij te Parijs zal onderne men met eene luchtschips vloot van vijf ballons. Deze opstijging was bepaald op den 7 dezer maandhet punt van vertrek was op een uitgestrekt park in de straat laRöquette, voorsrad St. Antoine alwaar plaats was, om eene groote menigte nieuwsgierigen te bevatten. Ziet hier een avontuur, hetwelk de harten onzer amazones van den cirpue-olympique van vreugde zal doen beven Tegen het midden der laatste maand vielennabij Ak-Hyssarzes Zeybecks drie of vier personen aan die een deel uitmaakten van den troep des heeren Romaniniwelke van Konstantinope! naar Smirna gingen. De oudste der dames Romaniniwel ke de roovers poogden te onteeren heeft zich van de Yantagan van een' der Zeijbecks meester,gemaakteen' vau hen gedood en de anderen op de vlugt gedreven. Mile Romanini was" aah den arm gekwetst. Maar wat is dit echterin vergelijking van eene dusdanige overwinning? Aan het kanaal van Marseille is dezer dagen een vreeselijk ongeluk gebeurd. Terwijl de werklie den bezig warengeraakte een allergeweldigst stuk rots boven hen los en viel op acht of tien tot de werk ploeg behoorende Piemontezen. Bij het vertrek van den laatsten post waren reeds vijf menschen opgegra ven /lie geen teelten van leven meer gav?ntwee an deren wavenzwaar gekwetstnaar her gasthuis te Aix gebragt. Men werkte nog voort om de overigen te vinden, iOti&gri/mbgu. 's Gravenhage den 11 Julij. Blijkens de Staats courant is in den aanvang van het jaar aan den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch Indie de noodige magtiffino- afgezonden, om zoodra het getal Rijks- SToombooten in Indie dit zal gedoogen, en men niet eenige zekerheid kan rekenen op de aankomst en het vertrek der Engelsche stoombooten te en van Singapore het nóodige te verrigten om eenmaal in de maand eene stoomboot naar die plaats te zenden, tot het bren gen cn afhalen van brieven; terwijl het uitzigt be staat, dat nog in den loop van dit jaar het vereischte getal stoomschepen in Indie zal aanwezig zijn. De Rotterdamsche Courant meldt het volgende betreflende den Rijn spoorweg De aardwerken in den omtrek van Arnhem worden met kracht voortgezeten het laat zich aanziendat de geheele weg tot die stadin het vroege voorjaar van 1845, veor den vervoer zal kunnen worden ge» opend. War de verlenging des wegs tot Arnhem be treft, verneemr men dat de opnemingen der beide lijnendie daarvoor in aanmerking komen namelijk die langs Anholr en lanas Emmerikzoo goed als zijn afgeloopen. Op pruissisch grondgebied^ hebber» gelijke opnemingen plaats gehad voor de verbinding van den weg met de Keulen Mindener baanen an derdaags beeft de fungerende hoofd-ingeneur|-van den waterstaat van der Kundie met het beheer'over de uitvoering der werken tot aanleg van den Rijnspoor weg is bclasr, vergezeld van den ingenieur van Recde van Oudshoorneene inspectie op het pruissische territoir bijgewoond, die op last van de pruissische Regering door eene commissie van pruissische inge nieurs is gedaanter toelichting van de geopperde vraagin hoe verre de hiervoren bedoelde verbinding met de Keulen-Mindener baan langs Anhplt, dan wel langs Emmerik zou behooren plaats te hebben." Reeds voor eenigen tijd had de houding der op die eilanden regerende vorsten aanleiding gegeven tot on derhandelingen, ten doel hebbende het vaststellen hun ner verhouding tot ons bestuur, toen het gebeurde in Julij 1841, met het schip Overijsselhetwelk, gestrand zijnde, door de Baliesche bevolking werd uitgeplunderden deze daad van den kant der vorsten als gegrond op een zoogenaamd strandregtwerd ver dedigd de noodzakelijkheid deed inzienora voor het vervolg handel en scheepvaart te beveiligen tegen aanmatigingendie onder beschaafde natiën niet mo gen worden geduld. Van dit strand- of klipregt, bij hen bekend onder den naam van Tawang Karang, is nu door de vorsten van Balie en Lombok (Salaparang,) na erkenning van het Nederlandsch-ludisch gouvernement als eigenaa" dier eilanden, zoo voor henzelven als hunne opvolgers on herroepelijk afstand gedaan. Als een uitvloeisel van dezen afstandhebben zij zich jegens het gouvernement verbondenom voortaan aan alle schepen en vaartuigen, die ongelukkig genoeg ir.ögten zijnom op de kusten van hun grondgebied te stranden, mitsgaders aan derzelver op warenden, alle mogelijke hulp en bijstand te verleenenzoo als zulks in alle landen onder het Nederlandsch-Indisch gebied staande, wordt in acht genomen. Voor het redden van goederen zalnaar luid van de "gcslotene contracten worden te goed gedaan een De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/1,75; franco der Post 1,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks-ep Doodbenden ran 1 6 regels a f 1,20. Berlijn den 4 Julij. Op bevel des konings zal Bet tteurspel Eumenides van Aeschylesop het tooneel der koninklijke residentie Potsdam, voorgesteld worden niet de volkomene navolging van het Grieksche tooneel, zoo als dit reed3 heeft plaats gehad met de Antigone van Sophoclesen de Medéa van Euripides. De Eume nides zal vertaald worden" in het Duitsch door den "be roemden Bonnertetwijl de beroemde Meijer-Beer zich met de compositie der rnuzijk belast heeft. Londen, den 6 July. Men leest in eene brief wisseling van Washington van den- 30 MeiMen heeft tusschen deze stad en Baltimore (de afstand is 40 En- geisch'e mijlen10 uren) een* elektromagnetischen te legraaf opgerigtwier werking aan het wonderbare grenst. In minder, dan ééne minuut wordt elk nieuws van Baltimore op het kapitool van Washington over- gebragt. Parijs den 8 Julij. Omtrent de behendige vlug- telmge van Quievrain(zie ons vorig N°.) verneemt men dat zij" nog niet is opgespoord. Parijs, den- 9 Julij. Te Niort zijn dezer dagen in hechtenis genomen twee zich noemende geestelijke zusterswelke het land afliepen om liefdegaventot wij weten niet welk menschlievend doelte verzame len. Die achtingswaardige dames reisden op een karretje en werden bevonden in het bezit te zijn van 40,000 frs. en van papierendie in volmaakte orde waren maar de gendarmen hebben bevonden, dat die twee vrouwen mannen warenwaarvan men zelfs den eenen voor een' ortvlugten galeiboef erkend heeft» Rotterdam den 11 Julij. De Heer Rtjckevor- sel heeft voor zijne herkiezing, als lid-der ade Ka- uier bedanktdewijl het hem niet genoegzaam is ge bleken dat men vrede had met zijne staatkundige denkwijze en houding. Haarlem, den 13 Julij. De thans ontvangene Javasche Couranten tot 30 Maart jl. behelzen het, vooral voor den handel belangrijke herigtdat de be trekkingen met de eilanden van Balie en Lomoolc (eigenlijk Salaparang) .geregeld zijn.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1