K". 5S. Donderdag den II Jollj, 1844. GOESSCHE COÜRAN T. V Kitstngen, den 3 Ju lij. Het ontbreekt, helaas, ook -hier niet aan roulette» en faro-banken. Sedert de heer- Wthnaruit Frankfort aan den Mainonderne mer is dezer speelbank die sedert Mei geopend is. Voorwaar het moet den onbevoordeelde bevreemden te zien, dat Duitsche regeringen gewaagde speculatien in spoorweg-actiën belasten willen, en dat zij, daar entegen, de" meest gewaagde en waarlijk onzinnige spe culatie in lotto-en loterijspel, aan roulet en faro-bank niet alleen niet belastenmaar onder hare oogen toe laten en dulden. tie uitgave dezer Courant geschiedt Maandags ua^niddags en Don derdags avonds. De Priis |>er Kwartaal is f 1,75 franco der Post/-J,90. Gewone Adverientien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks- en Doodberigten van I 6 regels a 1,20. MBU WSTIJDJWQBWi llhtitecltlattb. Frankfort den 3 Julij. Op de 22 Duitsche spoorwegen loopen thans 296 locomotiven. Hiervan zijn 194 Engelsche57 Duitsche,' 16 Belgische en 29 Anierikaanscheonder de Engelsche zijn er 81 uit de fabrijk van Stephensonin New-Castle62 uit die van Sharp Camp. in Manchester; xi ,uit die van Turner Evans* in Newton; 10 van Rotkwellin Bo'ton5 van Forrester in Liverpool; 5 van Lon grid gein New-Castle; 5 van Kirt leyin Warring ton 5 van Tayleur i in dezelfde plaats4 van Bury, in Liverpool, enz. Van de Duitsche zijn er, 20 uit de fabriek van Forsig, in Berlijn; ri uit de Machi- nen fabriek van het Weener spoorweggenootschap7 van Kcszler en Martienscnin Carlsruhe; 6 van Zorgt in Herz4 uit Buchau 3 uit Aken 2 uit Saksenenz. Een ooggetuigè verhaalt, "dat hij den 1 dezer bij Laach een buitengewoon natuurverschijnsel heeft "waargenomen, 's Morgens, te half vijf uur, steeg het Meer, bij scho»n en rustig weder, eensklaps buiten gemeen hoog, en in hetzelfde oogenblik daalde hetzelve nog meerzoodat nog nimmer geziene afgronden eens klaps waargenomen werden. Tevens hoordé men een donderend geluidverhief zich een stikkende lucht werden verscheidene boomen u't den grond gerulf", en zag men op het meer eene menigte doode visschen en vogels drijven. Dit alles was het werk van een oogenblik. Men zal zich herinneren, dat dit Meer, gele gen 400 voeren en meer boven de oppervlakte van den Khijn, waarschijnlijk door eene vulkanische werking ontstaan is- - <£?ugcfanb. Londen, den 5 Julij. Wanneer de spoorweg van Parijs naar Calais geheel gereed zal zijn, dan zalmen van Londen naar Parijs in twaalf uren kunnen reizen! Te Cbnliord is eene groote fabrijk tot het ver vaardigen van papier uit stroo opgerigr. Men zegt dat dit papier de vereischte hoedanighedennamelijk fijnheid en kracht, vereen igt. Onder de kostbare werken wglke gisteren uit de bibliotheek van den Hertog van Sussex Dij opbod zijn verkochtbevond zich een prachtigen bijbel in a deelen, bij de bibliomanen bekend onder den naam vanexemplaar van Mazarinomdat het in de bibliotheek van dezen minister gevonden is geworden. Liet is de eerste uitgaaf der H. Schrift met beweeg bare letters, door Guttenberg en Faust1450 en 1455 gedrukt. Het is voor 190 pond st. aan den heer Les lie toegekend'. JfVanftrDÏi. Parijs, den 6 July- Te Angou'ême is eene be langrijke ontdekking gedaan, om papier te fabriceren, waarin geene lompen komen en dat alleen vervaardigd wordt uit het draadachtig weefsel eener getneefie wa terplant. In den Courrier Charantois leest men het vol gende Jl. Zaturdag avond dén-22 Junijis het dorp La* prade, gemeente van Vars, getuige geweest van een vreesselijke gruweldaad. Zie hier daarvan de bijzon derheden Sedert nagenoeg een jaar had de heer N... zijne dochter de vaderlijke woning zien verlaten om in oneerbare gemeenschap te gaan leven mer een jongman uit den omtrek. De maatschappelijke stand des vaders, had hem zich eene betere verbindtems voor zijn kind doen voorstellenook kostte hem blijkbaar het erger lijke gedrag zijner dochter veel smart en verdriet. Hij had meenige poging aangewend, om haar onder het vaderlijk huisdak te doen terug keeren. Het jonge meisje, van een zwak gestel, wérd ziek, en, onge twijfeld haar einde nabij geloovende, vermaakte zij aan haren minnaar de goederendie haar van hare moeder aankwamen. Toen liet de vader zijnen geheelen toorn uitbarsten; toen zwoer hij den verschrikkeiijksten eed, niet slechts op den verleidermaal ook op diens ge slacht en op de getuigen, die de akté onderteekend hadden, zijne wraak re zullen koelen. Door dit vreesselijk opzet gedrevenlokte hiion der een ijdel voorwendselden minnaar zijner dochter op straaten schoot hem een'pisrnolkogel in de borst, in de rigring van het hart. De kogel stuitte gelukkig, af tegen een 5 francs-stuk hetwelk de jongelingdie echter ter aarde stoute, in den zak van zijn vest bad. De moeder van laatstgemelden sneb ter zijner hulp toe, iV... legt haan door een tweede pistoolschot nrfi"-. Deze beide misdaden zijn hem niet genoeg ter wraak; hij ijlt i-naar ewi* der getuigen henen, die-op da't oogen blik ziek te bed lag en een geweer van den schoor steen nemende, viaagt' hij hem, of het geladen is. De zieke antwoord ja.„ Daarop legt iV... op hem aan, bijna met-den loop regen de borst en geert vuur. Door een ongehoord geluk schramt de kogel slechts langs de-borst van den zieken afet) dringt den muur in. Hetzij een straal van rede bij hem terug keerde hetzij hij behoefte gevoelde, zijne woede tegen zich zei ven te keerenNkeerde ten zijnent terug en schoot zich door het hópfJ. De personen die hem vervolgden, vonden slechts zijn lijk. Een brief uit Akarao, in Nieuw-Zeeland, van den 28sten Januarij 11., geeft het volgende berigt vair het rampzalig lot van dertig Engelschen die aldaar in han den der mcnschen-eters vervallen zijn: Op liet ontvangen van dézen mijnen brief, zal het u waarschijnlijk reeds bekend zijn, dat de Ma'umris, een der stammen van Nieuw Zeeland dertig Engelschen van de kolonie vermoord hebben. Maar hèrgene u weifigt nog onbekend zal we^enis dat de ligchamen v-jp die ongelukkigen opgegeten zijn geworden. De zaak is maar al te waar, en zie hier wat ik hieromtrent kan mededeelen: Wij waren eene jagtpartij inde binnenlanden -gaan houden wij waren er reeds sedert acht dagen onbewust dat er tuschen de Engelschen en de Mahouris eene botsing was ontstaan toen wij op zekeren avond bij- eenen bevrienden stam van Teranparas of Mahouris aankwamen. Wij vonden hen aan brokken ménscjien vleesch kluivendewij dachten dat het aan gevangenen of slaven van hunne eigene 'natie was, dat zij zich dus vergastten. Daar ik hunne taal magtig ben, kon ik mij niet onthouden hun mijne verontwaardiging over- wat ik zag te kennen te geven hen zelfs bedreigende hen door de manschap der korvet te zullen doen kastijden. Maar de verschrikte wilden gaven mij ten antwoord:, bet zijn geene mannen van Mahouridie wij eten het zijn Tes Tes (alzoo noemen zij de Engelschen). Hierop wezen zij mij de hoofden dier Engelschen onder wélke ik dat van Kapitein Wakefieldeen der aanzienlijkste ingezetenen van de haven van Nichoisón erkende. Ik verschrikte niet weinig op dit gezigt. Mijne togtgenooten verweten, mij, dat ik het gewaagd had deze ménschen-eters misnoegd op ons temaken, want wij waren slechts vijf tegen twee honderdmaar zij stélden ons spoedig gerust-niet te zeggen De O ui Oui (de Franschen) zijn goed, maar de Tes-Tcs zijn boos, wij hebben hen gedood, omdatfzij zich hebben willen nederzetten in eene baai die zij niet van ons gekocht hadden", en wij willen hun pok geen land meer ver knopen. Hierop hebben zij ons ongekrenkt weder la- t*n vertrekken, ftefgie. Brussfl den 4 Julij. De Koning is van Genei terug et: vertrekt dingsdag naar Parijs. De volksfeesten te Gend zijn inderdaad luisterrijk geweest. De Koning heeft getracht zich aangenaam te maken bij de Vlamingen en heeft onder au leren bij het leggen van den eersten steen van het Entrepot, bemetkende dat de vergulde truffel een fransch opschrift had, gezegd, dat het voegzamer waVê geweestdit opschrift in de landstaal te vervaardigen! 1 Eene zonderlinge zaak zal eerlang voor onze regtbanken dienen. Men weet, boe hoog de strijd rus- schen "devoorstanders der beide talenFransch en Vlaamsch in Beigic gerezen is en hoe de voorstan ders der. laatstgemclde taal er zich tegen verzetten het Fransch aks cenige wettige regtstaal te erkennen. On langs beeft men er weder dit voorbeeld van gehad. Zeker beer S.aan, den burgerlijken stand te Brussel verschenen zijndeom de geboorte van eenen zoon aan te gevenvroeg in bet Vlaamsch in welke taal men de acte zou opmaken men antwoordde dat dit in het Fransch geschieden zouwaarop hij hernam, dat liet dan noodeioos was met die opmaking voort te gaan, want dat hij geeil^acte in die taal zon teekenen, dat hij een Vlaming was geer, woord Fransch ver stond en zijne baudretkening niet zetten zou onder een stukdat hu niet lezen kon. Vari zijnen kant weigerde de beambte dc acte in het Vlaamsch op te maken, omdat "de formulieren in bét Fransch waren. Sedert heeft de heer S, den wethouder, met het de partement van den burgerlijken stand belast, b j exploit dóen sommeren om de acte in her Vlaamsch op te stellen. l)e regeringsraad was toen juist vergaderden men'bragt bet geschil voor denzelven de burgemees ter meendedat men den vader te vrille moest zijn maar iiet besluit van den raad viel anders uit. De heer S. wil nu de zaak voor de regtbanken brengen ,-en gisteren, moet daartoe reeds een rekest aan den pre sident ingeleverd zijn. De apsten der vorige maand is in de gemeente Beaumönt-Verron, bij Citinon omstreeks 11 uren des' avonds; eene rots ingestort en heefteen geheel gezin, vader, moeder.en drie kinderen dat een, in die rots uitgehouwen hol, bewoonde, verpletterd. Men leest in den Constitutions! het volgende aardige voorval. Zeker mevrouw IJ. F., welke, als beschul iigi.l van frauduleus brankroet, door de Pruis» sische overheid gereclameerd was, werd dezer dagen onder opzigt van een gensdavme fangs den spoorweg van Valenciennes naar Quiévrain gebragt. Deze dame met haren leidsman in een waggon alleen zijnde bood hem goud en bankbiljetten aan zonder hem nogthans te kunnen bewegen, hare ontkoming te begunstigen. Jotig en schoon zijnde bood-zij hem zelfs haar hart aan doch met hetzelfde ongelukkig gevolg. Gij zijt geen regte Franschmanriep zij nu uit; dncli de gensdarme, hoewel zijn karakter ais goed Fransch man verdedigende, toonde bovenaldat hij eene regte gensdarme was, tn de moderne Joseph bewaarde zijne deugdzonder er zijn kleed bij in te schieten. Toen hij echter zijne gevangene aan de Belgische gensdav- merie overgaf, meende hij zijne confraters te moeten waarschuwen. „'Wees gerust," antwoordde deze volgens hun onveranderlijk gebruik. Twee dagen ia- ter werden de Franse he autoriteiten door de Belgische uitgenoodigdom onderzoek te doen naar mevrouw II. F., in den nacht van 28 en 29 Junij uit het huis van arrest te Quiévrain ontsnapt. fÜc&cvlUukat. Rotterdam, den 8 Julij. Vrijdag is de tweede haringjager te Maassluis aangekomen, medebrengende 81 ton, die tegen f 500. de ton verkocht zijn. Gisteren is in de Maas binnengekomen de derde haringjager met 135 ton. De Amsterdamsche vloot heeft voordeelig -gevisdit. Uit Suriname schrijft men van den 35. Mei,

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1