N\ 54. Donderdag den 4 Jul ij. 1844 GOE C O I IV A IN I SSCHE De uitgave dezer Courant derdags avonds. De Prijs per geschiedt Maandags namiddags en Don- Kwartaal is 1,75franco der Post/ 1,90. Gewone Advertentieu v-'orden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks-en Doodberigten van 1 6 regels a f 1,20. NïEÜ WSTIJDINGEN. 1 talie-. Rome den 19 Junij. Het verdwijnen van den graaf Rocchide ontvanger generaal der provincie heeft onder den handelstand groote ontsteltenis en aan het gouvernement eene groote verlegenheid veroor zaakt. Hij heeft de onderscheidene kassen, waarover hij de administratie voerde, zooveel mogelijk gevuld, negotiëerde zoo veel waarde mogelijk en al zijne be schikkingen genomen hebbende, scheepte hij zich met zijne vrouw op eene Oostenrijksche stoomboot in na zich reeds vooraf van eene paspoort naar Venetië voorzien te hebben. Men gelooft echterdal bij naar Triest gestevend is vanwaar het hem gemakkelijker zal vallen een veilig spoor op te zoeken. De kas der Apostolische kamerwelke de heer Rocchi tot op den laatsten stuiver, geledigd heeftbevatte 115,000 francs; vooral echter is de kas van onze Lie veVrouw van Loretto, waarvan hij liet depot had, en waarvan hij zeer aanzienelijke waarden heeft ge vonden, doorhem medegevoerd. Hij heeft-zglfs de kas van het Casino der stadwaarvan hij kassier was, niet gespaard. Men begroot de som welke hij mede heeft genomenop meer dan een millioen. ShlttSCÏïÏAHb. Berlijn den 23 Junij. Bij het meer en meel toenemen der R. Kathohjken alhier, is door vele Pro testanten voorgeslagen om ten behoeve derzelve daar zij nog slechts ééne kerk bezitten eenige Evan gelische kerken tot een gemeenschappelijk gebruik af te staan tot zoo lang in dit gebrek door het bou wen van meerdere R. Kathólijke kerken is voorzien. Dit plan vindt algemeen weerklank. Dezer dagen heeft te Wehlau in de provincie Pmissen een oploop plaats gehad van een' zonder lingen aard. In den avond van den 21 namelijk, ver zamelden zich de dienstmeisjes op de markt aldaar met het voornemenom een in hechtenis genomen dienstmeisje te bevrijdenhetgeen haar echter niet gelukte. Den volgenden avond herhaalden zij hare pogingenondersteund door eenige arbeidslieden van welke een in hechtenis genomen werd. Zijne kame raden eischten toen zijne uitleveringen de oploop eindigde niet, voor dat de aangerukte ruiterij het volk uiteen dreef. Een aantal nieuwe inhechtenisnemingen had daarna plaats. Frankfort, den 30 Junij. In den nacht tnsschen den 23 en 24 dezer, woedde een hevige brand in liet Saksische stadje Pulsnitz waardoor 27 huizen met al liet zich daarin bevindende in de asch werden gelegd. Hamburg, den 18 Junij Gisteren bragt eene En- gelsche stoomboot het lijk van een Hanoverscb kabi netskoerier aan land. Hij had zich op zijne terugreis van Londen naar Hanover tussche» hier en Stade van het leven beroofdwaarom? dit is nog niet bekend doch vermoedelijk om gewietige redenendaar reeds voor zijne aankomst een bevel tot gevangenneming zij ner persoon was uitgevaardigd. Hij had zich den hais afgesneden. i&iigclimb. Londen den 30 Junij. CConnell en de andere gevangenen van Richmond-Bridewel ontvangen dagelijks uit alle oorden van Ierland eene menigte geschenken. Het merkwaardigste is een manstergebak van negen voet zes duim in den omtrek en tot welks zamenstel gebezigd zijn: 40 pond rozijnen, 20 pond suiker, 20 pond boter, 260 eijeren 4° citroenen, tivee do zijn notenmuscaat150 pond meel, 30 kannen voorn en twee pond karweizaad. Het zijn de bakkers van Galwaijdie dit geschenk aan den gevangene hebben doen geworden. Het tafelservies der Koningin wordt op eene waarde van 2 tot 3 millioenen ponden sterling begroot. Dit schijnt echter nog niet toereikende te zijn; want men verneemt thans, dat de intendant van het Huis der Koningin besloten beeft, dat de 10,000 JL, welke hij sedert kort op de uitgaven van bet paleis jaarlijks bespaart, tot den aankoop van tafëlgoud en zilver zui len besteed worden. jfvattfcrMÏu Parijs dsn 28 Junij. Heden is in het honger- huis eene zaak behandeld waarover reeds meermalen in het parlement gesproken isdoch die thans opzet telijk in overweging zal worden gebragt. Het betreft de vraagof de regering de bevoegdheid bezitom op bet post kantoor brieven van uit een staatkundig oogpunt verdachte personen te openen. Van de mi nisteriele zijde wordt het bestaan dier bevoegdheid ook op grond van wetten die reeds van den tijd van Crom well dagteekenen volgehouden. De klagt van een in Engeland gevestigd Italiaan Mazzini geheeten, die beweert, dat in de laatste vier maanden zijne brieven regelmatig opengebroken en daarna met verandere post- rherken verzonden zijnheeft tot het behandelen van dit vraagstuk aanleiding gegeven. De erkentenis van de regering, dat zoo iets in bepaalde gevallen plaats had, en haar beweren dat zij de bedoelde bevoegdheid bezitschijnt in Engeland eene pijnlijke verbazing te hebber, verwekt. Parijs dm 25 Junij. Den 18 Junij heeft te Montpeïlier eene zeer fraaije proefneming van straat verlichting door middel der kolom van Volta plaats gehadvan welke proef bijna de geheele bevolking der staddie zicli tot het aanhooren der militaire muzijk op de Esplanade verzameld had getuige ge weest is. Het electrieke lichtte weeg gebragt door eer.t kolom die bijna geheel in de citadel was zauven- gesteld is zoo levendig en schitterend geweestdat de oogen der wandelaars, op een en afstand van' meer dan tweehonderd mètres (Ned. ellen) er als door ver blind waren. Op dien afstand zagen, zijaan de zij de van het licht afgekeerdhunne schaduw even als het zonnelicht die vormt; alleenlijk was zij ten wei nig minder duidelijk. Aan het begin der Esplanade kon men bij het hebt van den schitterende boldie op den wal der Citadel geplaats was eenen brief lezen. 4Jicbcvl«mbeu- Zwolle den 27 Junij. De op Zóndagden 9 dezer, in het oostelijk en zuidoostelijk gedeelte dezer provincie gewoed hebbende hagelslag heeft aanzienlijke schaden aaugCrigt. De oogst, van honderden bunders bouwland is vernieldde toestand van een zeer groot aantal huisgezinnen is allertreurigst en het uitzigt don ker zoowel de opbrengts van den oogst voor dit jaar, als bet zaaikoren voor het volgende is verloren en zeer véle landlieden kunnen dit verlies niet lijden. Hoezeer al dadelijk na den rampten gevolge der daartoe gegevene voorschriften opnemingen van.de schaden zijn aangevangen, en daarmede wórdt voort gegaan, kan men derzelver juiste bedrag nog niet op geven. Men vermeent pchterdat die schade onge veer eene ton gouds zal beloopeu. Naar men verneemtzoude het voornemen bestaan om ter leeniging van de ramp eene provinciale ko- lecte te doenen worden in deze zaak door den heer Staatsraad Gouverneurroet de hoofden der be sturen van de betrokkene gemeentende beste maat regelen beraamd, hebbende dezer dagen met vier dier heeren burgemeesters eene conferentie in deze stad plaats gehad. Enschede den 24 Junij. Reeds vroeg in den morgen verspreidde zich alhier het geruchtdat de landbouwer Lucas Scholtenop Hofsrede, in de aan deze stede palende Eschmarke der gemeente Lonneker, een man in de volle kracht van den mannelijken leef tijd plotseling was komen te overlijdenen wel zeer vermoedelijk aan de gevolgen van des avonds te vo ren ontvangen zware slagen en verwondingenbij het huiswaarts keeren van eene soort van-kermis, gehou- den wordende in eene herberg, even in Pmissen ge legen bij wélke gelegenheid een bevorens door jene- versmokkclaars en «ninsterlieden ontworpen plan, on de zoogenaamde Esch-boeren eens een duchtig pak te geven moet tot rijpheid gekomen en uitgevoerd zijn daar onderscheidene landlieden slagen hebben ontvan gen en een derzelve erg is mishandeld. De Heer Burgemeester der gemeente Lonneker bc- gaf zich veigezeld van den Heer Med. Doctor J. Kosters dadelijk en met ailen spoed naar de woo'n. plaats van den overledene en werd alstoen op het lijk een voorloopig onderzoek ingesteld hetwelk d£ zwaar ste vermoedens deed ontstaan. Op eene snelle infor matie naar de da'ers van dit wanbedrijf, volgde on verwijld het besluit van gezegden Heer Burgemeester, om zich van twee der meest verdachten, die niet vee van de Glanerbmg woonachtig en hem wel bekend waren, dadel uk en onverwacht meester te maken, welk voornemen koen en welberaden werd ten uitvoer gebragt. Bij (dir onverwachte voorval over geene go noegzame pohcie-bedienden kunnende beschikken, om de vereischte punten te doen bezetten en gadeslaan verzocht Z. E. A. de adsistentie van eenige* daar aan wezige ingezetenen der gemeente, welke nretloffelijke bereidvaardigheid en activiteit verleend werden die zich naar liet hun aangewezen terrein begaven Als- toen begaf zich de Burgemeester alleen en pnverzeld ten einde geen opzien te verwekken, in een open wagen om het veld te recognoscerenen al spoedig ontdekte hij eenen der beschuldigden die zich in ge zelschap van twee vrouwen stadwaarts begaf; denzelve achterop rijdende en genaderd zijnde, verzocht hij hem het paard even vast te houden, steeg uit, arresteerde hem dadelijk en dwong hem gewapenderhand, in den wagen te stijgen en r,evens zich plaats re nemen. Bijna op hetzelfde oogeubÜk ontdekte men' den ande ren en wed den zwaarst beschuldigdendie mede de rigting naar de stad nam. De omstandigheid werkte gunstig mede, dat zij beide geheel onkundig waren van den gevolgden dood des landbouwers Scholten zonder hetwelk zij zich niet in de stad gewaagd zou den hebben en dat zij zich nu derwaarts begaven om de kerkdienst op Sr. Jan bij te wonen. Inmiddels waren de uitgezondene ingezetenen op hunnen post en hadden van den Burgemeester nadere aanwijzing ontvangen. De beschuldigde bij zijne nadering aangek bonden zijnde, waagde eene poging om te ontvlugren doch werd door een' der landlieden genaamd Wiïltvi ten Kateniet kracht gegrepen en werden de beide gearresreeiden alstoen gekneveld, op gebragt en zijn dezelve dien eigen dag naar Almelo opgezonden. Reeds den volgenden voormiddag kwam de E. A. Heer officier van justitie, niet eene commissie uit de arrondissements regtbank en de noodige heelkundigen het gebeurde opnemen en had er eene geregrelijke lijk schouwing plaats, welker resultaten, naar men ver neemthet klaar bewijs hebben opgeleverddat de overleden? eenen geweldigen dood is gestorven. De slagen, welke eene' dooddijke uitwerking hebben roil gevolge gehad, waren toe ge bragt nier eene ijzeren tang, tot het laatste oogenhlik gebruikt door 'den tweeden gearresteerde, én die hij tot dat einde uit de bewuste herberg bad medegenomen. Deze persoon is reeds eenmaalwegens zware mishandelinggeappre- hendeerd geweest, doch toen, bij gebrek aan genoeg bewijs, ontslagen. Twee andere medepligjigen aan dit feit zijn nog voortvlugtig over de grenzen en uit dien hoofde moeijelijk te bereiken. Utrecht, den 1 Juhj. Door het Utr. Genoot schap van kunsten en wetenschappen is bekroond eene verhandeling, geschreven door de HH. J.C. van den Broeckcen Bh. \an den Broeckebeide te Midde'burg, ten onderwerp hebbende „.Daar de uitoefening der geregrelijke geneeskunde in ons land voor aanmerkelijke verbeteringen vatbaar is, zoo verlangt bet Genootschap de gebreken, welke' daarin besiaangrondjg te zien aangewezen en tevens de middelen voorgedragenwelke den tegenwoordige!! staat dezer wetenschap zouden kunnen en behooren te worden aangewend ten einde in deze voor de maat schappij hoogst gewigrigeaangélege'ndhcid eene. ge* wensebte verandering tot stand gebragt te zien."

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1