ALLERLEI. er toch een bijzonder locaal, alwa.iï jor.se meisjes uit den burgerstand gratis onderwijs ontvangen. Zij kun- lten overigens ook ten haren huize les nemen. De Koningin heeft, gelijk men weet, aan dit nuttig etablissement hare hooge-bescherming verleend en een medelid der commissie voor de onderscheidene liefdadigheidsgestichten gelast, aldaar, op kosten van H. M.een'ge kinderen te plaatsen. Het is te hopen, dat deze, door onze doorluch tige Koningin betoonde belangstelling door de notabele personen dezer residentie zal worden gedeelden dat zij, op hunne beurt, zullen bijdragen tot het welsla gen eener onderneming, die voor den onderh^vigen 'nijverheidstak het land zou kunnen bevrijden van de schattingwelke het aan het buitenland betaald." Amsterdam, den 23 Junij. Gisteren washier ter beurs het gerucht verspreiddat eene Engelsche stoomboot, van Huil op Hamburg varende, zoude vergaan zijn. Wij hebben daaromtrent nog geene ze kere tijdingen kunnen bekomen. De Hamburger Bör- senhalle van den 19 dezer, heden morgen ontvangen, behelst echter het volgende Hamburg den 18 Junij. Dezen namiddag ont vingen wij per telegraaf van Cuxhaven de tijding, dat behalve her Spaansche schip Cadixnaar alle waar schijnlijkheid ook een groot stoomvaartuig voor de Elbe gebleven moet zijn. Wij kunnen helaas niet ontveinzendat de aangespoelde wrakstukken aan de stoomboot Manchesterkapitein Dudley Aoen denken. Den 19. Wij vernemen naderdat aan de noord zijde van den mond der Elbe eene kist met 50 stuk ken fluweel door bootslieden is opgevischt. Dit in verband met andere aangespoelde goederen doet hier allen twijfel aan da ramp wijken. Volgens nadere berigten uit Hamburg, van den 21 dezer, heeft het geruchtdat de Engelsche stoom boot Manchestervan'Huil op Hamburg varende, op de Elbe verongelukt zou wezenzich maar al te zeer bevestigd. De te Cuxhaven aangespoelde wrak stukken laten geen' twijfel meer over. De romp zelve van het schip moet aan den noordkant van Vogelsland liggen; waarschijnlijk is er niemand van gl degenen die zich aan boord bevonden gered. Volgens een Bremer blad waren er reeds 17 lijken aangespoeld. Amsterdam den 24 Jam), Dezer dagen is al hier uit Engeland aangekomen en door de zorgen van dêir Heer Goers havenmeester van het Oosrer Dok heden alhier ontscheept de stoom-cyiinderbestemd vo: r liet etablissement Leegwater aan de Haarlemmer meer. Dit ontzettend ijzeren gevaarte is 12 Engel sche voeten hoog en even zoo veel wijl over het kruis, wegende niet minder dan vijftien ton of om streeks 15,000 ponden Nederlandscb. Het is vervaar digd in de Hayle-gietcrij in het graafschap Copwal- liseene fabrijk der Heeren Harvest en Co. Behalve dit werk stuk heeft men tevens'met hetzelve nog onderscheiden kleineré benoodigdheden ontvangen. Amsterdam, den 25 Jan). Her Journal de la JHejye terugwijzende op de schoonc. uitkomst van de jongste gvoote inspanning des Nedtrlandschen Volks zegt onder anderen En men geloove niet dat het alleen de volken zijn die door de schittering van een heerlijk nationaal gedenkteeken verb'ind maar om trent wiens aard zij zich te veel hadden kunnen voorstel len hetzelve met vervoering gadeslaan. Ook de ka binetten zij die de gebeurtenissen met bedaardheid' en met volledige kennis van zaken nagaan en beschou wen, zij die de waarde en wezentlijke beteekents van elk feit in de weegschaal der koelzinnige rede houden ook de kabinetten hebben, deze' inspanning toegejuicht. Ook in hunne oogen komt Nederland grooter voor. Het is ons bewust dat alle Hoven met eene zeer le vendige belangstelling den uiislag van onze eervolle pogingen hebben vernomen. Wij weten hetdat twee der grootste mogendheden van Europa hier, z,oowel door officiële dépêches van kabinet tot kabinet, als door eigenhandige brieven van souvevein tot souverein de deelneming hebben kenbaar genjaakt, welke zij in den gelukkigen afloop van onze finantiele crisis namen. Het is ons bekend, en het land heeft regt er eene edele fierheid over te gevoelendat zij onze Regering hebben geluk gewenscht over de wijsheid hater maat regelen en over de Vaderlandsliefde en de loyauteit des Volks. A - Haarlem, den 21 Junij.' Naar men verneemt, ztjti reeds een vijftiental paarden ingeschreven voor de wedloopen welke?- den 6den en 7den September in de nabijheid van Zandvqort zullen plaats hebbenen is dezer dagen aldaar een Engelschman aangekomendie belast is met het voorbereiden der paarden van de le den der wedloop-societeirwelke tnen.derwaarts zoude willen zenden. De fraaije gouden zweepwelke Z. K. H. de Prins Van Oranje heeft gegeven, om met de som van 300 tot prijs te verstrekken der harddraverij op 6 Septemberis reeds ontvangen en ter bezigtiging van de belanghebbenden gesteld ten huize van den commissaris der Sociëteit te Haarlem. Geene paarden zullen worden toegelaten welke niet tot de vvedloopen vóór 1 Julij, en tot de harddrave rijen vóór 1 Augustus zijn ingeschreven. Assen, den 23 Jan). Jn het Hollandsch veld, onder Hoogeveen, is den 14 jl. p. m. 10,000 ton zwarte en graauwe te veld staande turf van onderschei dene eigenaren verbrand ten gevolge van het branden van boekweitveen. Ook op de Smilde en elders is hier en daar bij het branden van boekweitveen door den feilen wind brand in her turfveen ontstaanen meer of min aanmerkelijke schade veroorzaakt. De Anti Slaver) Reporter heeft her Nederlandsche Bestuur beschuldigd: i°. dat de slavenhandel nog te Elmina bestaat, even als voor het verdrag van 1814; en 20. dat de ligting van Afrikanenwelke gezegd wordt sedert 3 jaren opgehouden te hebben nog be staat. De Annahs de l'Institut d'Af rique heeft deze beschuldiging over genoruen waarop onze waardige landgenootprofessor des A&iorie van der Hoe- ven het volgende stuk in dat blad heeft doen plaat sen Amsterdam 4 Mei 1844. Mijn Heer Daar ik liet levendigste belang stel in de edele be- moeijingen van het Institut dCAfriquehetwelk- mij wel tor een van deszelfs vice presidenten heeft willen bemoeijenga ik ook met belangstelling den voortgang van het genootschap nawaarvan het dagblad ons maandelijks verslag geef{. Bij het lezen van no. 3 Maart 1844, wérd'ik smartelijk getroffen, er'een ar tikel in te vinden over de Hoüandsche etablissementen op de kust van Afrika. De eer van den Hallandschen naam er in bezwalkt vindendegeloofde ik zoo wel aan mijn Vaderlandals aan de menschheid verpligt te zijn, 'naauwkenrige inlichtingen in re winnen nopens de daden,' welke in dar verslag worden vermeld en ik was gelukkig genoeg uit eene zoo achtingswaardige als zekere bron de volgende inlichtingen te verkrijgen. Het is geheel strijdig met de waarheiddat de tegenwoordige bezitters geene verandering in de eerste hestemming van die forteres zouden hebben gemaakt. De slavenhandel heeftsedert dat wij het stelsel van Engeland in 1814 hébben aangenomen, te Elmina opgehouden. Wij'hebben aan Engeland liet regt van onderzoek toegestaandit regt wordt bestendig uit geoefend. Bii Elmina bevindt zich de Engelsche be zitting Cape Coast Castle. Geen vaartuig komt te Elmina aan of het wordt door de kruissers van Cape Coast Castle onderzocht. - De slavenhandel te Elmina is.dus onmogelijk. De rapporten van de Anti Slaverij Society doen ons zien, dat sedert 1829 niet een enkel Neerlandscli vaartuig voor her gemengde hof van Sierra Leoneals den slavenhandel drijvende, is ge- bragt. Deze daadzaak is merkwaardig en overtuigende. Wat onze ligtingen te Elmina betreffen zoo is het noodig daarover no. 12 en 33 van de Nederland sche Staats Courant van 1842 11a te zien al waar deze zaak wijdloopig genoeg wordt behandeld, en die tot wederlegging van de beschuldigingen van den Anti Slavery-Reporter kunnen dienen. Men zal daaruit ziendat wel verredat wij jaarlijks 2000 rekruten verzendenwij gedurende vier jaren even 2000 man hebben verkregen; dat wel verve, dat wij met deze werving geregeld voortgaan, wij met dezelve sedert 1841 hebben opgehouden. Na het detachement, het welk naar Europa is gezondenhebben wij geen en kel persoon meer aangenomen. Men zal daaruit zien, dat wij ons niet van oorlogsvaartuigen hebben bediend; om slaven te vervoeren, die men rekrutenN noemde maar dat men zonder uitzondering zich tor dat einde heeft bediend van koopvaarders. Geene dezer vaar tuigen had meer dan 3,5 man scheepsvolk en even wel heeft men soms 100 a 140 -rekruten verzonden geheel 'yr) en zonder hen de hebben opgeslotenof andere maatregelen van voorzorg te hebben genomen. Op: elk vaartuig was een officier, die de functien van kommandant had, en eenige Europesche onderofficiers. Dit bewijst meer dan alle redeneringendat de rekru ten niet als slaven zijn verzonden, want als dan wa ven de maatregelen van geweld onvermijdelijk geweest. Men zal niet ontkennendat de meeste rekruten voorheen slaven geweest zijndoch onder hen bevon den zich ook vrije mcnschcn en vele die hunne vrij heid tot waarborg tot betaling van hunne schulden hadden gegeven. Doch zeker is het, dat zij, op het oogenbhk van hun engagement; aiien vrij wared, en eu dat zij dienst hebben genomenom hunne vrijheid1 te verzekeren. De kommandant van het fort (/PEl mina') nam niemand als rekruut aan dan die eene attes tatie overlag van vrij geboren of vr) te zijn. „Ziedaar een getrouw verslag van hetgene tor 1841 heeft plaats gehad doch zulks heeft sedert dien tijd geheel opgehouden. Men zal niet ontkennen, dat hiel en daar abuizen hebben plaats gehad dit ligt m den aard van de zaak. Maar al vilde men die abuizen als veel grooter beschouwen dan ze werkelijk zijn dan nog heeffl men geen regt. om re zeggen: i°. dat de slavenhandel nog te Elmina besraat even als voor her verdrag van 1814; a°. dat de ligting van Afrika nen die sedert 3 jaren opgehouden heeft, nog voort duurt, en 30. aan die ligting eene uitgestrektheid en een karakter toeschrijven-, zoo als dezelve Dimmer ge had heeft. „Ik durf van de onpartijdigheid der redactie van de Annates de i" Institut dl Af pique verwachtendat zij een plaats zal verlei-ner, aan mijne inlichtingen, welke ik de vrijheid neem haar re zenden." a. des Amorie van der Hoeven. Gelijk het meermalen gaat, dat eene of andere uit vinding of nieuwe toepassing van bekende zaken aan verschillende personen wordt toegeschievenzoo schijnt dit ook het geval re zijn ten opzigte van den honderd- gradigen thermometer. De heer Arago althans heeft in de zitting van de Fransch» academie der wetenschap pen van 3 fun ij mededeeling gedaan van eenen brief van den heer Requien van Avignonwaarin deze de volgende merkwaardige woorden toezendt, getrokken uit eenen (geschreven) brief van Linnaeus die in bezit is van den heer d'Hombres-Firmas „Ego „primus fui qui parare constitui thermometra nostra, ubi punctum congelationis o er grades coquentjs aquae 100et hoc pro Jiybernaculis hortisi his adsuerus esses, certus sum quod arriderent." Niet aan Celsius maar aan Linnaeus zou men dus de toepassing van de schaal van 100 graden op den ther mometer moeten toeschrijven. Sedert eenigen tijd iS te Londen weder eene nieu we soort van vervalsching in gebruik. Eenige thee handelaren namelijk verschaffen zich uit groote hui zen de reeds gebruikte theebladenlaten ze draogen en rollen dezelve door middel van eene ligte roosting, alles op eene overeenkomstige wijze, als de Chine zen bij de versche bladen aanwenden. Het vermen gen van deze zelfstandighedendie smaakloos zijn wegens het gemis van de theïne- de stof, die aan de thee haven eigenen smaak geeft, enz. rnet na tuurlijke thee is niet voldoende om de consumenten te bedriegen: daarom mengt men er onderscheidene droogerijen bijeven als ook een 'gering toevoegsel van Rruissisch zuur. Deze vervalsching bedreigt zoo als men ziet,de openbare gezondheid met groot gevaar. Het Journal van Brussel schrijfr in vollen ernst dat het brood in alle Nederlandsche steden zoo.bui. tengewoo'n duur is dat men liet zich moeijelijker kan verschaffendan visch of vleesch, Stbucf Icntmn KERKMEESTEREN en verdere Leden der Israëlitische Gemeente alhiermaken het zich tot een aangenamen pligtdoor dezen hunne erkentelijk heid te .betuigen en hunne Stadgenoten hartelijk dank re zeggen, voor de milde en ruime bijdrage in de Collecte op 24 dezer ten behoeve van voormeld Kerk genootschap. gedaansteeds bereid zijnde om het pnt- vangene blijk van milddadigheid, naar vermogen door wederkeevighsid te vergelden. PUBLIEKE VERPACHTING, ten over- staan van den Notaris LEONARD DE FOUW> Jz. residerende te Goes. Op Woensdag 10 July 1844des morgens 8 uren, te Baarsdorp bij Jacob Sinke van de LANDE RIJEN aankomende ARMEN Sinoutskerke27 Perceelen. Baarsdorp19 KERKE Sinoutikerke46 Baarsdorp31 Gelegen onder "s lieer AbtskerkèSinoutskerke BaarsdorpNis se, ,s Heer Hendrikskinderen en 's Heer Arendskérke. Alles breeder bij uitgezette Biljetten vermeld. Te Göes bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2