N*. 53. Donderdag den ST Junij. 1844. GOESSCHE COÜRAN T. De uitgave de^er (Jourant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/*I,75; franco der Post 1,90. Gewone Advertentien worden a 20 cts.de regel geplaatst'. Gehoor-» te-. Huwelijk,s-en Doodherigteu van 1 6 regels a f 1,20. NIEU WSTIJDINGÈN. SEhtitacfilatib. Frankfort den o.Z Junij. Het Bijbelgenootschap te Elberfeld heelt eene verklaring tegen het bekende rondschrijven van den Paus omtrent de Bijbelgenoot schappen ^daarbij gehandhaafden tegen den inhoud van het schrijven des H. Vaders geprotesteerd. - Men schrijft uit Olderberg den 9 JunijEen zeer beklagenswaardig ongeluk met een geladen schiet geweer heeft gisteren, in het op eene mijl van hier gelegen dorp Lunovvplaats gegrepen. Een visscher aldaar, Lüdechehad een geweer geleend en het met scherp geladenom eenige in de nabijheid huizende roofvogels neer te schieten, die hem reeds menig stuk zijner hoenders hadden geroofd. Hij zet het vuur wapen in een' hoek der kamer neer en begeeft zich in den tuin, terwijl de vrouw op het veld is en in de kamer zich een acht- en een twaalfjarig knaapje bevin den. De oudste vindt tot zijne groote blijdschap bet geweer, en zegt: Als dat nu maar geladen was ik zou wel reeds musschen kunnen schieten I)e jongste antwoordt plagende „Gij 'musschen schieten Gij kunt mij zelfs niet raken 1" - O, dat is ge makkelijk herneemt de eersteen met de woorden Schrik niethet geeft vuurdrukt hij den haan los; een doordringende gil, en het zwaar getrof fen kleine broertje stort op den grond neêr. De ont stelde vader snelt op het angstgeschrei van den ver schrikten dader ijlings toe doch vindt zijn teêrbemfnd zoontje reeds zieltogendewant de hersenpan was verbrijzeld. Eenige minuten lateren nog eer de moeder kwam was de ongelukkige een lijk. Men meldt uit Geneve van den 18 Junij, het volgende Het stadje Cluseaan den grooten weg van hier op Chamounij gelegen, en 220 huizen met 2000 in woners groot, is in den nacht van 13 op 14 dezer op eenige weinige huizen na geheel afgebrand. De brand was door eenen krankzinnigen aangestoken. Alle moeite was vergeefs, alle poging tot blussching vruch teloos. Vijf of zes menschen waaronder de onge lukkige brandstichterzijn onder het rookende puin gevonden. Den ióden dezer hebben te Ingolstadt, district Oppti'-Beijerenwanorden plaats gehad. Zekere Bader een. arbeider aan die vesting, werd wegens buitenspo righeden aan dronkenschap gearresteerd. Hij wist re ontvlugten doch werd vervolgd en door een agent der politie doorstoken. In een oogenblik waren om het hjk eene menigte, arbeiders geschaard en de agent werd genoodzaakt in een bierhuis te vlugten. Eene hoop vestingwerkers omringde dit huisen wilde zich op den agent wreken. Eene patrouille bragt hem in de kazerne in veiligheid. De agent is daarna aanderegt- bank overgeleverd. In den avond van den 19 zijn te Ingolstadt waar zich thans 4 5000 vreemdelingen bevinden die aan de vestingwerken arbeiden, door een gedeelte dier vreemdelingen en het gemeen verregaande onge regeldheden gepleegd eneven als voor eenige weken te Munchen, een aantal huizendoor bakkers, brou wers en slagters bewoondgeplunderd. Aan deze ongeregeldheden is door den ijver der gewapende bur gerij in vereeniging met de linietroepen, een einde gemaakt. Breslau den 20 Junij. Df maatschappij ter afschaffing der mode van het hoed afnemen is einde lijk ingesteld! De weg is gebaand, ten einde het las tige en belagchelijke gebruikdoor hoofd-ontdekking te groetenradikaal af te schaffen. Londen den 23 Junij. Het standbeeld van den hertog van Wellington met het voetstuk kost 9006 pond sterling, welke ('oor vrijwillige inschrijvingen zijn bijeengebJagt. Het gouvernement heeft het me taal, dat 15000pond sf. gekost heeft, gegeven. De krijgsman is voorgesteld in het gewaad dat hij in den slag van Waterloo droeg. Het standbeeld is hel werk van den beeldhouwer sir Francis Chantreydie liet vorige jaar is overleden. Een zijner beste leerlingen, de heer Weeksheeft er de laatste hand aan gelegd. Hr. Ms. schip Wanderer is Woensdag morgen uit Oost-Indië te Portsmouth met één millioen dol lars aan zilver, zijnde het bedrag van eenen anderen termijn van de bekende Chinesche schadeloosstelling aangekomen. D« polka is te Londen met een soort van ra zernij ontvangen; te dezer gelegenheid verhaalt men eene vrij aardige anecdote. De beroemde Fransche dansmeester Perrot bevindt zich te Londen. Zoodra niet is er "sprake van de polkaof eene groote dame, eene der grootste flonkersterren van de fashionable wereld deed den heer Perrot verzoeken haar re wil len komen les geven. Perrotals kunstenaar en a's ballctmeesrer aan den koninklijken schouwburg ge plaatst, bad weinige'lust,'om dit leermeesterschap op zich te nemen; maar, om zich van de verzoekers der groote dame los te maken, kwam hij op den inval, een hoogen prijs te cischenen wel 5 ppr les. Men deed heu.) weten, dat het op den prijs niet aan kwam maar dat men de polka wilde leeren. Perrot gaf dus bij de groote dame les 5 J. per uur. Men heeft her voorbeeld der groote dame gevolgd, en Per- rot verdientbehalve zijne gewone theater-appointe- mentendagelijks nog met les geven 3, 4, a 500 francs. Men voegt erbij, dat Perrot voornemens is, tegen het einde van het saizoen een fraai landgoed te koopenhetwelk hij polka-folie wil noemen. Maandag hebben nabij Edinbnrg twee zonder linge wedloopen plaats gehad nameliik russchen men schen en paardenin beide van welken de eersten, tot tweemalen toe de zege hebben behaald. Te Boston heeft een geweldige brand gewoed die een aantal groote gebouwen en eene groote hoe veelheid goederenvooral hout, olie, terpentijn, enz. heeft verniel. De schade is hoogst aanzienlijk. De oorzaak vari den brand was onbekend. JfVftufcvwfc. Parijs, den 23 Junij. Wij hebben onlangs ge wag gemaakt van oenen Spanjaard uit de Asttiriën met name Manuel Collier die den bedaagden'ouder dom van 136 jaren bereikt had, maar even als ver tellers in eenen vrolijken kring altijd sterker tegen ster ken te stellen hebbenzoo kunnen wij thans tegen dezen ouden heereen ander stellendie het hem nog tien jaren afwint. Een der dagbladen van Gre noble heeft dezen man ontdekt in eene der gemeenten van den omtrek dier"stad maar verzuimt zijnen naam mede te deelen. In 1695 geboren, telt hij thans 146 jaren in zijne jeugd Lodemjk XIV in al deszelfs luister*gekend hebbende, heeft hij al verder beleefd de regeringen van her Regentschapvan Lodemjk XVvan Lodemjk XVIvan het Schrikbewind van Napoleonvan Lodewijk XVIIIvan Karei X en beleeft bij thans het veertiende regerings-jaar van Lodcwijk Fi/ips. Het legerkamp van de Moezel is thans voor de ontvangst der troepen gereed. Al de kampementstuk ken zijn nieuw; de tentetf zijn veel verbeterd, niet alleen door vereenvoudiging, maar ook door het aan brengen van zoogenaamde venrilateurs, eene soort van, venster 'twelk men naar goedvinden openen en S!ui ten kan en waardoor duS de lucht in detent gezuiverd wordtzijnde een groot voordeel voor de soldaten waarvan er 16 in ééne tent zijn gelegerd. Alle tenten zijn 6 Nederlandschc ellen lang en 4 breed. Het kamp is ingerigt voor 35,000 man en zal bestaan uit 15 regementen infanterie, 8 regementen cavalerie1 batal jons jagers van Orleans8 batterijen rijdende artillerie en verscheidene compagien genietroepen. De troepen worden tn het eerste gedeelte der volgende maand in het kamp verwacht, De hertog van Nemours zal er het opperbevel 0vei voerener zuilen groote spiegel gevechten en andere oefeningen gehouden worden waaronder eene bestorming der stad Metz. De heer N.rue de ld Bienfaisancehad sedert lang een hondje, door hetwelk hij voor 14 da gen bij het spelen was gebeten. De heer N. nam hiervan geen notitiemaar 8 dagen daarna werd hij door de watervrees aangetast. Hij verzocht zijne vrouw en kinderen, zich uit de kamer te verwijderen; het welk zij deden. Toen de woede over was, rieden zijné vrienden hein aan, zich naar 1,im hospitaal te be geven waarin hij gereedelijk toestemde. Hij wordt .aldaar geneeskundig behandeld, en men heeft de hoop op zijn behoud nog riet verloren. jScïgic. Brussel den 24 Junij. De inschrijving voor de leening van eene waarde van 40 millioenen guldens, voor de wederhelft der Belgische schuldaan Neder land te betalenheeft goeden voortgang. Ook voor Nederlandsche rekening worden inschrijvingen gedaan. Luik, den 16'Junij. Plet is bekend, dat de wel gelukkige Britisch Queen ons tot dusverre meer dan 2sooo,ooo fres. heeft gekost. Wij willen onzen la zeren verhalen van den prijswelken eenige Antwerp- sche readers er voor hebben geboden 1,500 ,ooo francs misschien Neenmijne heeren Een millioen Nog niet! 500,000 francs? Gij zijt er nog niet200,000 Juist gij heDt het wél gera den Maar het Gouvernement weigert, om zich tegen dien prijs ven zijn' grooten kostganger te ontdoen gij zult zien, dat men zich van denzelver. bij gedeel ten zal moeten ontdoenbij stukken en brokkenten einde op de voordeelisste wijze te spekuleren. 'sGravenhaoeden- 25 Junij. Donderdag na» middag jl. zag men in het Noordeinde eene vrouw in volle vlam al gillende over de straat loopen. Het was een ontzettend gezigt. Niemand wist inderdaad wat er gebeurd wasmen dacht in het eerst aan brand i.11 den omtrek en dat de vrouw hare woning op die wijze verlaten had. Weidra liep zij bij den Heer Iieijnenin het Noordeinde, in, en vernam men,» dat het cie dienstmaagd van dien Heer wasdiezoo men zegtda lampen in den winkel willende opste ken, zich van lucifersof eenig ander vuurgevend voorwerpbediend hadwaardoor haar goed was ia' brand geraakt. Uit ontsteltenis was zij de deur uitge- loopen. Gelukkig is deze meid er met eenige ligte kwetsuren afgekomen. Intusschen kan ook het ge beurde weder tot eene waarschuwing voot het alge meen strekken', om met de meeste voorzigtigheid roet de tegenwoordig zoo zeer in zwang zijnde brandbare voorwerpenom te gaan. In het Journal de la Flaije leest men het vol gende artikel Eenigen tijd geleden hebben wij gesproken van eene in 's Gravenhage gevormde inrigting voor het ojiderrigt in her vervaardigen van Brabandsche kant. Thans vernemen wijdat reeds een sotal leerlingen in dit etablissement onderwezeneenen z'eer merk- Waardig'en graad van bekwaamheid heeft bereikt, en het zoogenaamde Joint de Valenciennes voortbrengen, op eene wijsdie volstrekt geen verschil met de bui- tenlandsche kantwerken vertoont. n De inrigting is toegankelijk voor alle personen die dqor zich zeiven zich overtuigen willen van de waarheid van hetgeen wij hier hebben gezegd. De directeur zal zich beijveren, hun alle inlichtingen te geven, welke zii sullen kunnen verlangen. Ofschoon het oorspronkelijke doel dezer onder neming bestond in het werk verschaffen aan kinderen der arbeidende klasse, zoodanig, dat dit werk de krach ten van hunnen leeftijd niet zou te bovengaan, zoo is Wij vernemendat in de volgende maand een proeftogt van Utrecht naar Driebergen over den nieu wen ijzeren spoorweg zal worden gedaan. De ope ning van den ijzeren spoorweg van Uaxóht raar Arn hem zal, naai ai'e waarschijnlijkheid, op 's Ivoniligs verjaardag plaats hebben.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1