MIBDENPRIJZEIV, BEKENDMAKING. In dit jaar zijn ter haringvisscherjj urtgnost 126 schepen, als: van Vlaardingen 74; Maasslnis 15; Delfshaven a Middelbands 5; Zwarte waal 7; Enk- huizen 7 de Rijp 7} Amsterdam 7; Scheveningen x en Schiedam 1. "s Gravenhage den 16 Junij. Zr. Ms. smal deel onder bevelen van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, op een' kruisrogt naar de Middel- Jansche zeeden 5 uit Vlissingen gezeildwas. den 9 dezer op de hoogte van het eiland Wight. I-let smaldeel is den 11 te Plymouth binnengeko men waar dezelve eenige dagen vertoeven ?alal- verens naar de Middellandsche zee te vertrekken. Genoemd eskader zal in de Middellandsche zee en wel vooral op de Maroccaansche' kust Fransche En- gelscheSpaanscbe en waarschijnlijk AmerikaanSche oorlogschepen aantreffen, terwijl ook een fregat en eene korvet uit Noorwegen en een Zweedse!) fregat schipvoigens berigten uit Cftfistiania, van den 28 Mei, de reis derwaarts zouden aanvaarden. - Het hier verschijnende Nedcrlansche Kunstblad van den 15 dezer, meldt, dat onze verdienstelijke stadgenoot P. van Schemelna de tentoonstelling van zijne, in de Fransche dagbladen zoo zeer geroem de schilderij op de Loüvve te Parijs, door Z. M. den Koning der Franschen met eenengouden penning is vereerd geworden. Er is der. 18 dezer tijding ontvangen bij het mi nisterie van koloniën uit Batavia, in dato 29February, van den moord gepleegd aan de leden van het agentschap van de factory der Nederlandsche Handelmaatschappij op het eiland Ba,li. Deze omstandigheid gevoegd bij meerdere euvelda den als onder meer het plunderen van het Nederl. Oost-Indisch koopvaardijschip Overijssel kapt. Blom. een paar jaren leden geschied maakt strengere maat regelen van de zijde van het gouvernement niet alleen gcwenscht, maar ook dringend noodzakelijk, ter be waring van onzen invloed en de veiligheid van onze vlag in den Indischen Archipel. 'sHertogenBosch den 17 Junij. De vervaar diger vgn kantmachines Johannes van Loonte Til burg woonachtig, aan vvien in 1842 door Z. M. den Koning voor den tijd van vijf jaren is octrooi verleend, heeft renigê maanden geledenop last der directie van het kabinet van landbouwkundige werktuigen te Urrcch'r, eene zoodanige karnmachine derwaarts gezondeneti 'is dezer dage met een getuigschrift dier directie ver eerd waaruit blijktdat dóór hen bij proefnemingen is bevondendot die karnmachine de twintig bij dat kabinet aanwezige'karn werktuigkundigen in allen op zigte verre en zoodanig overtreft, dat de heer direc teur van hetzelve, om de voortreffelijkheid van die machine, eene beschrijving en afbeelding aan het Tijdschrijt voor de Nijverheid zal toezenden; komen de in dat getuigschrift ondérandercu nog voor, dat met de onderhavige machineeene kleine karn van 50 4 60 kannen melkin 30 minuten even goede boter maakte als met de wip in 1$ uur, en eene groote karn met mo 4 120 kannen melk, in 45 i 60 minuten even goede opleverde., als met de wip in 2 uren verkregen wordtterwijl die machine nog dat voorregt heeft dat daartoe om zoo te zeggen geene krachtinspanning vereischt wordt, zoo dat hierin voor den landbouw een groot gemak en een niet minder voordeel gelegen is. Zwolle, den 17 Junij. Voerman Beuvinkrij dende van Oldenzaal naar Zwolleoverkwam in den morgen van Vrijdag 11.omstreeks zeven ureeen plotseling ongeluk; al voortrijdende en tusschen de, herberg de Mol en de Wipstrik omstreeks een uur van hier gekomen zijnde, ontdekte hij eensklaps dat de goederen, die meestal bestonden in manufacturen, afgezonden door de heeren fabriekanten Zehender Trans en Comp.C. J. Stork en Zoon en Gelderman en Zoonte Oldenzaalaan den heer expediteur van de Pfetering alhier, op zijnen wagen in brand waren geraakt en zulkswelke- moeite bij ook aanwende door den feilen wind onmogelijk was te blusschen; zoodal door dezen brand, waarvan de oorzaak onbe kend is, ongeveer 2000 aan waarde is vernield ge worden terwijl hij slechts een, gedeelte der vracht begroot op f 1000 heeft kunnen redden. Niet lang geleden zond cfe Schach van Perzie den keizer van Rusland eenen olifant, een dier van "buitengewone groottesterkte en schoonheid, dat den Schach bij deszelfs reizen en wandelingen op zijnen rug gedragen had. De keizer schatte het geschenk niet zeer hoog en de olifant werd naar een paardenstal verwezen. Daar behandelde men hem wel gastvrij gaf men hem bet beste voedsel, de beste plaats, maar geene der vrolijke toejuichingen die hem eens op zijne wegen vergezelden, vielen hem ten deel. 'Hij, die eene ij Schach had gedragen was thans slechts een voorwerp van de nieuwsgierigheid der St. Petersburg gets. Eene Russische dame bad de gewoonteom den olifant ieder dag te bezoeken. Zij 'oiagt hem broodkoek brandewijn hetgeen het dier gretig aan nam. Wanneer zijne milde vriendin kwam wreef het zich den rug regen den muur, wiegde zich heen en weder en lekte de lippen- Op eenen morgen- waarschijnlijk was het ration grooterde brandewijn meer bedwelmd scheen eene herinnering de dank baarheid op te wekken. Hij dacht aan den tijd, toen hij de lijfolifant van den grooten vorst geweest was en geene plaats was.hem meer eervol, dan die, waai de Scbacli zich zoo gaarne had bevonden. Hij greep zijne vriendin met den snuit aan en beurde haar zacht op zijnen rug. De arme dame was op deze galante rie niet voorbereid hield zjch voor verloren en hieft een vreesselyk geschrei aan. Eenige personen wilden haar ter hulp snellen maar de olifantvermoedende dat men zijne weldoenster aan het leven wildegreep et -eenen en wierp hein tegen den mttur. De oppas sers schoten toezij begrepen het welwillende oog merk eii stelden de dame gerust. Op een teeken dat bij nog niet vergeten1 hadliet de olifant zich op. de knieen neder, greep zijne vriendin weder op het zachtst met zijne snuit aan en zette'haar met even veel eer bied, als eertijds zijnen doorlüchrigen heer, op den grond. A LLERLEI. Sinds eenige'weken dwaalden mijne gedachten naar het verre, noorden. Daar was een Koninklijk ziekbed dat een sterfbed worden zou. Al wie daar een hart had voor zijn Vaderland en een traan voor de smart, treurde en weende om den aebtingswaardigen eh innig beminden Koninklijken grijsaardden zoon van het Zuiden die de liefde had gewonnen van de zonen van het Noorden. Bernadottcwiens naam een tijd perk vol glorie voor onze herinnering doet oprijzen Bernadottcdie zijne loopbaan begon als eenvoudig soldaat en haar eindigde als Koning Bernadottc wachtte tiaar der. handdruk van den dood en voor 'zijn paleis stond een treurend volkwelks donkere blikken in de toekomst alleen verhelderd konden worden door de ge dachte. dat Oscarzijn zoonhen regeren en be schermen zou gelijk zijn vader. Oscarde Kroonprins, stond aan het hoofdeinde van het leger en hield de k'amine matte regterband zijns vaders in de zijne. Het oog van den zoon rust te nu eens met angstige bezorgdheid op den korren en benaauwden slaap zijns vaders, wiens moeijelyk en borrelend ademhalen de kwaal verried, die een grijs aard geen genade schenktdan weder vloog Oscars oog door het ziekvertrektot hij eèn rustpunt vond voor zijn zwervende blik en zijn zwervende .gedach ten.. Ik kan her gissen, welke denkbeelden zijne-ziel vervulde. Hij dacht aan het verliezen van een vader en aan het winnen van een kroon. De eerste gedachte deed zijn oog vochtig worden, de tweede deed zijn hart onrustig kloppen als de koortsige pols zijfis va ders die hij in zijne hand hield. Aan de liefde die in het hart eens zoons woont voor den oorsprong van zijn leven had zich bij Oscar nog eene andere krachtige aandoening der ziel verbonden die deze liefde ondersteunde als de krachtige eikdie. de bloe- semde klimop ten hemel doet stijgen. Het was eer bied voor het. leven zijns vader, eerbied voorden man die van burgerlijke afkomst zich in zijne jongelings jaren en in het begin van zijn mannehjken leeftijd door de kracht van zijn arm en den moed van zijn hart, en in later jaren, door zijn beleid en vastheid van karakter eene plaats had verworven ónder de ge- ecrbièdigste monarchen van Europa. Aan dien vader had hij het te danken; dat hij een Kroonprins was, dat hij weldra een Koning zóu worden. De glans van zijn doorleefde dagen en de schiftende toekomst, die hem verbeiddewas het. werk zijns vaders. De zoon van den advokaat en de dochter >des lcoopmans leef den wel in dagenwaarin de geniën uit het' stof wer den gezochtom te schitteren op een troon maar zij hadden toch nimmer kunnen denkendat zij eens een Koning en eene Koningin zouden worden. De knaap, uit dit huwehrk geboren, mogt in zijne kin derlijke droomennaar kroonen en scepters bebben gegrepenhij kon nimmer vermoed Hebben dat er in het Noorden een troon stond op het erfdeel der Wassaaswaarop hij eenmaal zou zetelen en regeren over een volkdat vreemd was aan zijne jeugd maar dat hem toch beminde om de deugdendie hij van zijn vader ten erfenis had genomen. Dat volk - wilde hij wijs en zacht regeren, wanneer zijn vader de moede oogleden voor altoos had gesloten; hij wil de hen toonen dat de legitimiteit eens koriings berust in zijne daden en niet afhangt van de geboortedie slechts van het toeval afhankelijk is. Het Spaansche deel van Haïti, dat het klassieke land war. de ontdekking der nieuwe wereld is, rek 300,000 inwoners, waaronder 200,000 blanke.; en wel'Spanjaarden die bijna allen van de eerste volk planters afstammen. In het binnenland bestaat de groote meerderheid der bevolking uit blanken. De overige 100,000 inwoners zijn negers, molatten en anderen, wier kleur in meerdere of mindere mate tot de blanke of tot de negerkleur overhelt. Het zijn de blanken, die aan het hoofd der thans hier plaats hebbende om wenteling staan. De schoolopziener van het distrikt Odessade heer van Knüsewitsch heeft uit Siberië eene zeer merk- waardige w -tenscbappelijke biidrage ontvangen eene in China gesteendrukte hemelkaartwaarop de beide hellten der hemelspheer de noordelijke en zuidelijke, met bare srn-rebeeiden duidelijk opgeteekend zijn. De randen der kaart welke omtrent 3 afsciiinen lang en i| breed 'zijn, zijn geheel met Chineschen tekst be schreven. Deze ontdekking zal de sterreknndigen ge schikte oplossingen over ,den tegenwoordigen toestand der storrekunde bij de Chinezen geven. Onlangs heeft men op nieuw de hoeveelheid water gemeten, welke uit de Artesiaansche put van Cre nelle opgeworpen wordt cn bevonden dat de bron niets van hare kracht verloren heeft en dat het water nog altijd met denzelfden overvloed bleef opwellen. Deze hoeveelheid bedraagt in de 24 uren 2.000,000 litres, en qitis meer dan noodig is, om het. geheele kwartier van bet Panthéon te gerijven aldaar zijn dan ook re dien einde groote waterbakken geplaatst. Het water is even helder als het gefiltreerde Seinewater. be 'óülgestb# tc Van den tot den d5 Junij d84j. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe ƒ7,50. Rogge/5,25. Vroege Gerst 4,30 Late Gerst 4,15. Boekweit ƒ0,00. Haver 2,60 Witte Boonen f o,po. Witte Erwten 0,00. Groene Erwten 4,50, Graauwe Erwten f 0,00. Tarwe Meel f 9,50. Rogge Meel ƒ6,90. allen per Mudde. Boter /u,60 cr. Noord-Hollandsche Kaas 50 er. Stolk- schc Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 30 cs. Tarwe Brood 18 cs. Rogge Brood 13 cs. Osse- Vleesch 60 cs. Koei-Vleesch 60 cs. Kaifs-VLesch 50 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Latns-Vlcesch 35 cs. Versch Varken-Vleesch 65 cs. Gemokt Varken-Vlêescli 75 cs. allen per- Ned. Pond. Vroege Aar iapp|leri f 0,00 Late'Aardappelen t 1,00. de Muddc. Jenever f 65,00. per Vat. IJpen Flout j 7,50. Esschen Ho it 7?5°- llCr IVisse. Groote Takkebossen 11,50. Kleine Takkebossen 7,00. de Honderd. Steenkolen 2,5de 100 Ponden. Turf 70 cs. de dubb. Muddc. Kool 0;ie f 38,00. Lijn Olie 40,00. het Vat. Koolzaad f 00,00. Lijnzaad 0,00. de Mudde. Kaatsen 65 cs. het Ned. Pond. QlbüJcrfoitüeti.. Bij vonnis der Arrondissements-Regtbank te Goes Proymcie Zeelanddato Elfden Maart 1844, behoor lijk op de expeditie geregistreerd, is het door detl ondergetekenden TH1JMEN SCHIPPERgefail leerd Koopman en Timmerman wonende re AxeV aan deszelfs crediteuren aangeboden en door bun een- parig aangenomen accoordop de Conclusien van het Openbaar Ministerie gehomologeerden is hij onder- geteekende daarbij tevens gerehabiliteerdzonder dat tegen gemeld vonnis eenig verzet heeft plaats gehad. Axelden 12 Junij 1844. T. SCHIPPER. KERKMEESTEREN der Israëlitische Ge meente dezer Stadmet goedgunstige bewilliging der Regering1 op Maandag den 24 Junij 1844, eene Openbare COLLECTE tén behoeve dier Gemeente, aan de huizen der Ingezetenen dezer Stad zullende doetf, geven daarvan door deze aan hunne Stadgenooten ken nis, en vertrouwen dat dezelve tot instandhouding dezer Gemeente welke die hulp zoo zeer behoeft gaarne naar vermogen iets zullen bijdragen. Te Goes bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2