I N\ 50. Donderdag don 20 Junij. 1844. GOESSCI4E CO UR AN T. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is ƒ1,75; franco der Post 1,90. Gewone Advertenlien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks-en Doodherigten van I - 6 regels a 1,20. Een onzer Couranten heeft dezer dagen een artikel opgenomenwaarin van 2 soorten van dagbladen ge sproken wordtministeriele en oppositiebladen en zegt van derzelver schrijvers ónder anderen het vol gende De ministeriele dagbladschrijver trekt partij voor he: regt van den sterkstenhij keurt alles wat de bo vendrijvende partij verlangt, blindelings goed niet al leen maar verdedigt de billijkheid daarvan nog met hand en tand, (ofschoon bij ons' te lande dikwijls vrij onhandig)tegen de verstandigste aanmerkingen die er tegen gemaakt worden. De oppositsè dagbladschrijver heeft een edeler doel hij trekt partij voor het welzijn zijner medeburgers en daar het helaas zoo ver in ons vaderland gekomen is, dat het waarachtig belang van het volk, en dat wat de Regering verkeerdelijk voor haar belang houdt als het ware vijandig tegen over elkander staan zoo is ieder die het heil des dierbaren Vaderlands voor oogen heeftnoodzakelijk anti- ministerieel'/dat is opposant moeten worden. - De opposant keurt vrij moedig alles- af, waarvan hij volgens zijn gewe ten zich overtuigd houdt, dat het in strijd is met het heil des volksprijzen is zijn taak nietwanneer de regering somtijds goede, doch helaas dan tevens meestal onbeteekenende maatregelen neemt; zwijgt hijwant de regering deed dan haren schuldigen pligt welke is het zorgen voor het heil der natie ook wij burgers worden niet geprezen zoo wij onze pligten vervullen." Het schijnt ons toe dat ertusschen die beide nog een derde ligt, waarop wel de aandacht had behooren gevestigd te worden. Ér is toch een midden tusschen dat aangeduide ministeriele en de geteekende oppositie. Die het wel met zijn vaderland1 meent, valt in geene der beide categorien. Hij verheft zijne stem tegen hetgeen hij volgens zijne kennis en zijn geweten, als strijdig met he.t heil des volks houdt, en wijst, zoo hij kan op het betere. Hij spreekt echter niet al tijd en niet dadelijk zijn oordeel uitals hij gevoelt niet op de hoogte te zijn, daar hij niet bedillen wil en geene misschien goede maatregelen der regering wil tegenwerken, dan zwijgt hij liever: en dit zwij gen zou het niet edeler zijn, dan het zwijger, van den opposantals die alleen zwijgtwaar hij goede prijzenswaardige maatregelen der regering zou kunnen prijzen, omdat prijzen zijne taak niet is? Die taak noemt hijdie het wel met zijn vaderland meent wel degelijk de zijneen dat te meer in dezen tijd waarin de meeste oppositie(welks regen de verstandig ste aanmerkingen altijd blijft afkeuren de oogen sluit voor het goede der regering. Wij willen niet hechten op A de tegenstrijdige uitdrukking in het artikelwaarin goede maatregelen, tevens meestal onbetetkenend genoemd worden maar wij spreken hetjtegen Hat de burgers niet zouden geprezen worden als zij 'hunne pligten vervullen en dat daarom de> regering haren schuldi gen pligt doende, niet zou moeten geprezen of liever niet in hare waarde erkend zou mogen worden. Het volkdat zijne pligten doetis /lofwaardigen nog onlangs gaf onze geëerbiedigde koning aan hetzelve dc welverdiende lofspraak. Zonder Ministerieel te zijn kanmag en moet een welmeenend dagbladschrijver het goede der regering den volke doen kennen, om alzoo medetewerken, dat het zelve jegens de regering zijnen schuldigen pligt blijvö vervullen, en daaruit kan dan ook Regering en het volk de vaderlandsliefde beoordeelenwanneer zulk een schrijver in oppositie is met de Regering. JNIEU W8TIJDIN GEN. ShutscMaub. Elberveld den 12 Junij. Men zegt, dat de regering voornemens is en binnen kort dit voornemen denkt ten uitvoer te brengen, om, namelijk dc be-1 lasting op den brandewijn en de vervaardiging daar van te vervierdubbelen en daarentegenthet bier enden verkoop daarvan van alle belasting te ontheffen. Wij rr.oeten dusdanigen maatregel zooveel te eerder onze goedkeuring schenken als door denzelven eensdeels het drinken van brandewijn tegengegaan en anderen- deels de drinldustige lieden in de gelegenheid gesteld worden zich eene verkwikking re verschaffen in eenen onschadelijken en goedkoopen drank. In de Silezische fabrijk-distrikten bepaaldelijk in Peterswaldau en Langenbielau is onder de sedert lang in grooten nood verkeerende fabrijkwerkers een opstand uitgeborsten. Uit Schweidnitz zijn een paar honderd man infanterie derwaarts afgezondenmaar de oproermakers hebben deze troepen aangevallen zoodat de laatstgenoemden genoodzaakt werdenom van hunne vuurwapenen gebruik te maken. Een tien- tal der oproerlingen zijn toen doodgeschoten, en ette lijke anderen gekwetst. Na dit voorval zijn de troe pen eenigzins terug getrokken, in afwachting van versterking, In het hertogdom Nassau is de verordening be kend gemaaktdat geene herbergiers hunne gasten meer dan twee glazen brandewijn mogen schenken op 50 guldens boete. Bij eene tweede overtreding wordt hnn de concessie iugetrokken. Dronkaards welke zich iu het openhaar.laten zien, worden opge sloten bovendien worden hunne namen langs de stra ten uitgeroepen, opdat zij bij de, herbergiers bekend worden, die, op zware strafverpligt zijn aan zulke dronkaards geenen druppel brandewijn meer re geven. De heer baron de Grymale Culewitzwelke in den omtrek van Odessa woont, en in 1839 18 Is- iaëlietische familiendie zonder hulpmiddelen waren, heeft opgenomen is naar de grenzen vertrokken en heeft aldaar 100 Israelietische familien welke genood zaakt zijn herland te verlaten, uitgenoodigd, om zijne goederen te komen bewonenalwaar hij voor hen wo ningen zal doen bouwen. Men heeft te Pontarlieraan de grenzen van Zwitserland een smokkelaar gearresteerd welke in Frankrijk ongeveer 1800 gouden horologien wilde bin nensmokkelen deze horologien waren verborgen in de holle raderen van een rijtuig. (Qkigelaub- Londen, den 15 Junij. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop zouden de beroemde Fransche en Zweedsche natuurkundigen Delgorgie en Vieburg door de inlanders vermoord zijn. Een vreeselijke brand heeft den 18 Mei in Nieiiw Orleans gewoedhij heeft drie uren geduurd en een aantal sierlijke steenen huizen zijn daardoor vernield. Met schal het aantal verbrande huizen op nïjec minder dan 280'. Parijs den 16 Junij. 'tegenwoordig leeft te Ma drid een grijsaard van 136 jaren, genaamd Manuel Collier. Volgens zijn doopceel werd hij den 44 Juf.ij 1708 te Congas de Tineo (Asturie) geboren. Deze man heeft den grooten Frederik II, zeer goed gekend. Zijne gewoonten zijn even zoo eenvoudig als regel matig. Hij staat dagelijks met het aanbreken van den dag op en doet eene wandeling voor het ontbijt. Hij heeft nog bijna afzijn haar, dat zoo wit is als sneeuw, en gaat zoo regt op als een jong man; ook heeft hij nog al zijne tanden, behalve de kiezen behouden. Alles bij hem toont nog tene buitengewone kracht aan. Hij heeft de geheele'dynastie dév Bourbons gekend; Philips VFerdinand KI, Karei, IIIKarei IK, Joseph BonaparteFerdinand Kil en eindelijk Isa- bella II. Hij rookt niet en bedient zich alleen van eene bril om te lezen en te schrijven. Oppervlakkig zou men hem voor een man van 70 jaren houden. iSdgie» Brussel, den 18 Junij. Men heeft in Belgie be rigten uit de nieuwe kolonie Santo-Thomas, in Gua- teraa'atot den r Aprilwaaruit blijktdar er in dat land eene omwenteling heeft plaats gehad. Het in opstand komen van eenige dorpendie aan etnes verandering in de staatsregeling wilden, heeft daartoe aanleiding gegeven. De generaal Carrcra is met eenige regeringstroepen waarbij zich ook Belgische kolonis ten bevondentegen de opstandelingen uitgetrokken en na eenige onbeteekenende schermutselingen is eene schikking getroffen, waarin de president der republiek,. Rivcira Paz, heeft toegestemd. Volgens die schik king zou de constituerende vergadering vervangen wor- dep door eenen staatsraadwelks leden tioor de hoof den van het algemeen bestuur zouden worden benoemd en zou aan den president uitgebreidere magt worden toegekend met andere woorden het vertegenwoordi gend regeringsstelsel is in Guatemala afgeschaft en de- president heeft zich de magt eens dictators toegeëigend of doen opdragen. Men klaagt m deze berigtendat velen der Duitsche kolonisten die- door dé Belgische maatschappij naar* Santo Thomas gezonden zijn te zwak van iigchaams- gestel zijn om het klimaat en den arbeid tefjkunneifc vefduren. Het stoomschip the Brittish Queen, hetwelk ons gouvernement 2 millioen heeft gekosten onbruik baar iszal worden worden verkocht. Eenige lief» hebbers hebben er 200,000 frs voor geboden, Inde steenkolenmijn van Chauwe-g-Roc ge meente Marchienne-au Poot, heeft Woensdag eene ontvlamming van de gaz plaats gë'nadwaarbij 7 werk lieden zijn gedood en t8 a 20 gewond. In eene andere steenkolenmijn Sr.'Joseph heeft Donderdag hetzelfde ongeluk plaats gehad daarbij zijn 7 meiischen gewonde- waarvan er reeds 2 zijn overleden. Den ia Junij is de lakenfabriek van de weduwe. Proumenin de gemeente Battice geheel afgebrand» De schade wordt op 100,000 frs. berekend. s iicfrcvL-mbctt. 's Grarnhage den 15 Junij. Op het oogenblik dat er zooveel spraak is over den oorlog tusschen Marokko en Frankrijk, komt liet ons tiiet geheel on belangrijk voor, eenig aardrijkskundige inlichtingen, nopens het eerstgenoemde rijk te geven. Hetzelve heeft eene oppervlakte van 24,379 vierk. geogr. mij lenvolgens anderen slechts 10,000 a 13,000 vierk. mijlen. De gvoote der bevolking is ook geheel on zeker. Volgens eenigen wordt dezelve geschat op 157 millioen andere begrooteri dezelve op 6 millioenen. De heer Graberg de Hem sodie zes jaren in Ma rokko vertoefd heeft, geeft dc bevolking ft 8§ millioerr op. Het is een der vruchtbaarste landen van de aar de en de luchtsgesteldheid is buitengewoon zacht. Marokko de hoofdstad heeft slechts eene bevolking van 30,000 zielen, terwijl de steden Fez en Taflïlett -daarentegen 88,000 en 100,000 inwoners tellen. De inwoners zijn over het algemeen luiwaardoor de landbouw en handwerken verwaarloosd vvoiden. Fa brieken zijn er weinig, en kunsten en wetenschappen worden er'bijna niet geoefend. De regeringsvorm is willekeurig. De keizer is geheel onbeperkt; hij worde de Stedehouder Gode de vorst der gcloovigcn en Sultan genoemd. In vredestijd begroot mende land* magt op 6,000 negers, doch in oorlogstijd is elk on derdaan soldaat. De zecmagt bestaat slechts uit eeni ge kleine vaartuigen. Geen burger is meester van zijne goederen, daar de sultan de vvillekeurigste lieer- schappij bezit. De mahomedaansche is de heerschen- de godsdienst. Andere gezindheden worden evenwel ook toegelaten. Het Keizerrijk wordt in 5 groote pro vincien verdeeld als Fez7, Marokko, SoureTaffi' tt en Darah welke groote gewesten weder 11129 klei- here zijn verdeeld. Alhoewel vlak aan Algerie gren zende is het van daar echter inoeijelijk in te dringen de zeezijde is meer open, waarom dan ook het Foni sche gouvernement een eskader uitrust, 0111de kusten te blokkeren. Ondsr de zeehavens behoort vooral de stad Tanger, met 9,500 inwoners, welke p'aats dan ook vooral door den prins van Joinvilltals'be velhebber van de divisievoor hoofdpunt van aan val zal gebonden worden.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1