Maandag dm 17 Junij. GOESSCHE C O U R A N T. Lie uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/1,75; franco per Post 1,90. Gewone Advertentien Worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks-en Doodberigt-en van I 6 regels a 1,20. NI EU WSTM DINGEN. Cuvfcwc. K on s tan tin op el den as Mei. De Povte heeft thans aan de vertegenwoordigers der groote mogend heden de tijding medegedeeld van twee, den 13 en 17 dezerop de weêrspannige Arnauten bevochten over winningen. De eerste zege werd bij Kriscbowa be5» haaldwelks plaatsna een' zeer levendigen weder stand van den kant dei Albanezen, door de Turksche troepen stormenderhand is ingenomen. De Arnauten hebben hier ruim honderd man aan dooden en even zoo veel aan gevangenen verlorendoch het verlies der regeringstroepen moet nog aanmerkelijker geweest zijn. Deze laatste hebben in Kriscbowa eene sterke bezetting gelegd en zijn vervolgens weder in hunne legerplaats teruggetrokken. De tweede zegepraalde schitterendste van beide behaalde Other-Pacha bij Us- kup welke stad, na een bloedig gevecht door de Turken bemagtigd werd. Meer dan 300 Albaniër» bleven op de plaatshet getal der gekwetsen wordt opgegevennog dubbel zoo sterk te zijn. Onder de gevangenen bejvond zich een van de voornaamste hoof den der rebellen, die gekwetst den overwinnaars in* handen vielop Ot/ier-Pacha's bevel werd hij onver wijld ter dood gebragt. Evenwel schijnt," volgens de jongste berigtende voorname stookhaard van den opstand niet te Uskup zelf, maar te Kaliaridereh te zijn. Aldaar heeft zich eene aanmerkelijke magt der Arnauten zaamgetrokkenzoodat de Pachahunnen f Jcrijgsmoed en de vaste stellingen, welke zij bezet hebbenin aMïtherking nemendegeenen verderen 'aanval durfde dóenalsvorens hij nieuwe versterkin gen ontvangen zou hebben. SDttitecfcfattb. Dusseldorp den 11 JunijTerwijl er in bet Noordwesten van Duitschland gedurende dezer, voor zomei althans niet over te vteï regen en vochtigheid geklaagd kan worden; schijnen in de Oostelijke en Zuid Oostelijke deelen des lands zeer zware regenbuijen gevallen re zijn. De Zwabische Mcrctirius behelst, niet betrekking hiertoe, den volgenden'briefvan'den 2 dezer uit Weenen: De met hagel Schlosscn vermengde plasregens, welke vele dagen Lu g bij her haling hier gevallen .zijn hebben inden omtrek dezer residentiestad groote schade gedaan. Woonhuizen zijn door de opgezwollen regenstroomen tot de» grond toe weggespoeld en in vele wijnbergen de. wijnstokken met wortelen al. uit den grond geraakt. Dergelijke berigten ontvangt men ook uit eenige provinciën met name uil Bohemen. Hier te Weenen heeft deze plas j\ gen toevallig tot eene ontdekking geleid wejke bij dragen zal om het zedelijke onkruid, hetwelk in hei melijke schuilhoeken alhier zich voortplantuit te roei- jen. Onze stad wordt allerwegen van ruime rioLm doorkruist'waarvan de hoofdtakken groo'.e uitgestrekt heid hebben. Van deze gemeenschap onder den grond nu schijnt zjch eene dieven-bende tot bereiking hater, het licht schuwende, oogmerken bediend te hebben ten einde met hulp daarvan door deze riolen en der- zelver zii-spruiren in "de buizen binnen té dringen en ook wel in dezelve een gepast entrepot aan te leg gen om het geroofde te verbergen. Toen weinige da gen geleden de hemel zich door eenen geweldigen stort regen van water ontledigdehoorde men in de voor stad Spittelberg een angstig hulproepen onder aan het roosterwerk van een der hoofdriolenwaar de onder- nardscbe bewoners in gevaar stonden om te verdrin ken- Op eene hun toegestoken ladder stegen twee dier lieden naar boven en gaven te kennen dat in het kanaal nog drie hunner makkers achtergebleven waren, die nu ook gehaald werden. Zij hadden kaar sen middelen om dezelve te ontsteken valscite sleu- te'svijlen en andere werktuigen bij zich, en moe- li ter. naar men zegt, van het punt waar het riool in de rivier Wien zijne uitlózing heefttot daar waar zij uit hetzelve gered zijn geworden ruim een kwar tier uur gaans ver, tot bereiking hunner misdadige oogmerkenonder den grond voort gewandeld zijn. Eergisteren zijn in de binnenstad desgelijks twee zulke lieden opgebragtdie voorgeven de nolen door kruist te hebben om aangespoeld ijzer of ander metaal op te zoeken. Uit Ahrdal schrijft men van den 7 Junij Sedert eenigen tijd hebben er weder onderscheidene verhuizingen uir ons heerlijk dal naar Noord Amerika plaats gegrepen en nog maken vele familien zich ge reed, om aan gene zijde des Atlantischen Oceaans een gelukkiger vaderland te zoeken. De lust tot ver huizen is zoo groot-geworden dat wij uit onze dorpen der bevolking zouden verliezen, indien het slechts mogelijk ware de grondbezittingen voor'een' eenigzins matigen prijs te kunnen verkoopen. Geene ijdele lust naar nieuwheid spoort de arme lieden aan om hun vaderland te verlaten doch de- bitterste nood mag men zeggendwingt hen daartoe. Hét is te hopen dat er spoedig, op de eene of andere wijze, hierin voorzien moge worden. Görg .den 3 Junij. Heden morgen is de Her tog van Angouléme overleden. Z. K. H. stierf ge heel gelatenna ontvangst aller vertroostingen der godsdienst, omringd van alle tegenwoordige leden der koninklijke familie. Z. K. H. was geboren den 6 Augustus 1775 en is derhalve nog geen volle 69 ja ren oud geworden. Tijdens-zijne langdurige ongesteld heid legde de zieke eene godsdienstige onderworpen heid aan den dag en droeg gelaten de smarte der slape- looze nachten. Hij wordt algemeen betreurd om zijne zeldzame goebhaitigheid. Hij was een vader der ar men en hun onvermoeide weldoener. Den 8 Junij zal hij in de groeve te Castagnazzia waar zijn door luchtte vader rust bijgezet worden. In den nacht van den 3 op den 4 Junij is het stadje Theuschnitziti de nabijheid van Kronabh ge legen met uitzondering van het oude slot en de kerk geheel it. de asch gelegd. Onderscheidene mensehen zijn bij dia gelegenheid in de vlammen omgekomen. (Shtgelimb. Londen ,-den 12 Junij. Volgens eene bekend making der admiraliteit, is de haven van St. Juana de' Nicaraguaden 30 Maart door een Engelsch eskader geblokkeerd geworden. jfrnukvvk» Parijs den 10 Junij. De storm door zware regenbuijen-vergezeldwelke gisteren alhier woedde, heeft in het gebouw der tentoonstelling van nationale nijverheid groote schade veroorzaakt. Door de groote watermassa liepen de goten spoedig-ovértie looden pijpen konden al het water niet verzwelgen en dit stroomde het gebouw bipnen. Vele tapijtwerken waaronder een van 5000 franken waarde, zijn geheel door her water bedorven en niettegenstaande elk terstond zooveel mogelijk zocht tc bergen, wordt de schade op ruim 200,000 franken geschat. In het dorp Ravenel zijn ten gevolge van brand stichting meer dan 40 woningen in de^asch gelegd; de vrouw, w/ke de misdaad had gepleegdheeft zich terstond daarna van het leven beroofddoor in eenen put te springen. Parijs den 14 Junij. Uit Lijon schrijft men den 12 dezer dat er op den spoorweg van Sr. Etien- ne een ongeluk plaats gehad heeft. Het convooi hetwelk den 11 dezer'om twaalf ure ('s middags) evengencemde stad verlaten heeft, istusschen St. Re main en Givors van de rails geraakt. De machinist is. van oe locomotief gevallen en heeft door zijnen 'val een been gebroken. De naast hem geplaatste sto ker heeft hoegenaamd geen letsel gehad, Hetzelfde is het geval met alle conducteurs en reizigers van het con vooi. Men heeft erkenddat dit onheil veroorzaakt is door de hooge temperateurdie de rails uitgezet en verwijd heeft, waardoor eene verplaatsing der uit- einden veroorzaakt iszoo dat zich dezelve niet meer tegen over elkander bevonden zoo als bij de oorspron kelijke legging het geval was, niettegenstaande dezel ve nog kort voor het voorval door de wachters bego ten waren. Brussel, den 12 Junij. Bij het on weder van 11. zondag is te Ingeluiunsterin West-Vlaanderen de bliksem in den toren der kerk geslagendie ter gele genheid van dct1 H. Sacraments-dag buitengemeen vol menschen was. Niet minder dan 95 personen wei> den ter aarde geslagen sommigen gekneusd van an deren waren har n of kleederen gebrandeenen zelfs de zolen van de schoenen cn een ander een deel van her oor weggerukt, doch niemand werd gedood of zelfs 'gevaarlijk gekwetst. ilcbeWattbietv.. Utrecht, de/) 14 Junij. Gisteren heeft er een ernstige hei brand naar de zijde van Amersfoort ge woed. Men verneemt dat de heer Staatsraad Gou verneur dezer Provincie zich in persoon derwaarts heeft begeven. Volgens berigt uit Brouwershaven, is den 13, dvs morgens ten half negen ure brand ontstaan in de hofstede van den. heer C. Viergeverburgemeester der gemeente Duivendijke, gelegen nabij den Ossen- boek geheel het huis en de schuur zijn met al het huisraad en al de laiv.lbouwersgereedschappen eetie prooi der vlammen geworden gelukkig is niemand daarbij omgekomende oorzaak van den brand is on bekend, en het huis enz. tegen brandschade verzekerd. Bij een zwaar ouweder op 11. Zondagonder de g°meen-te Oosterland (Duiveland zijn op eene hofstede twee hoornen getroffen cn vermorzeld, zoo- dat de stukken overal in den omtrek zijn gevonden. Het Provinciaal geregtshof van N. Braband heeft den 14 Junij Hendrik I', om uiersoud 43 jaren, ar beider te Rucphen schuilig verklaard aan opzettelijk' in brand steken van schoven op de werf van J. van Aspcrcnen hem ter dood veroordeeld. Als een voorbeeld van Imogen ouderdom onder broeders en zusters, wordt uit Groningen vermeld eene familie op het Hoogezandbestaande uit twee broeders en vier zustersdie gezamenlijk 478 jaren oud zijn namelijk H. Maathuis 89E. H. Maat huis 86, Annechien Maathuis 83, Gtietje Maat huis 77Eedc Maathuis 74 en Syka Maathuis 69 jaren. Venlo, den 6 JunijGisteren werd te Graefrath, een paar uren van hier in Pruissen gelegeneene al- grijsselijke daad gepleegd. In den morgen van-dien dag heelt een. vader zijne twee kinderen met eene bijl ge- dood. De moeder was uitgegaan, om eenig werk te huis te brengen. De vader was in huis met drie kin derentwee van hem zei ven het eene drie en liet andere vijfjaren oud en een stiefkind een paar jaren ouder. De,vader neemt eene bijl en houwt her eene kind het hoofd door midden, en slaat liet andere 7.06 tegen hit hoofd, dat het ook dood ter neder valt. De vader neemt hierop een mes en snijdt zich-zelven door den hals; maar niet diep genoeg, om dadelijk te sterven. Hij grijpt' toen de bijl en geeft zich een* houw in het hoofddaarop loopt hij de deur uit, waarschijnlijk om zich in liet riviertje dc Niersch te storsten. Maar voor daar te komenvalt hij bewus teloos en in zijn bloed badende neder; zoo vindt en grijpt men hem. Men heeft zijne wijdgapende won- den verbonden en gezorgd, dat hij "Tiet verband niet kan losscheuren. Wat denman, die echter geen'goe den naam'had, tot deze euveldaad bewogen heeft, is nog onbekend. Baardwijk, den 8 Junij., Gisteren in den na middag heeft alhier eene plotselinge genezing plaats gehad die de algemeene verbazing in deze en on liggende gemeenten beeft opgewekt. Zekere Elisa beth Ba je/is31 jaren, bad, twaalf jaren geleden, •het ongeluk haren vader te verliezen. Hierdoor zoo danig getroffen, werd zj van tijd to: tijd'door hyste- 1

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1