1844. Maandag den 10 Junij. GOESSCHE COURANT. '$$Èic JS°. 47. r SMMt m% A .V. Londen, den 6 Jutij. Voor 9 jaren werd de boschwachrer van Hinlesham in Engeland vermoord hij had wildstroopers in het bosch gehoord, was met zijn' knecht daarheen gegaan en ontmoette drie lieden die hij trachtte in hechtenis te nemeneene worste- ling ontstond en dé boschwachter stortte neder, doo- delijk gewond door een schot. De justitie zette een prijs op het vatten van den schuldige; een Franscb- man, polijster van ambacht, Chalker genaamd, werd gegrepen en voor de assises "igebragt. Het werd be wezen, dat het geweer, gevonden op de plaats van het bloedig tooneel, en de hond, die de stroopers 'tijdens den mootd vergezelde, hem»toebehoorden. Hij werd tot de galg veroordeeld. Ondertusschen had de zaak bij de behandeling blijkbaar een voorkomen ge kregen hetwelk de justitie verontrustte: want men aarzelde lang met het vonnis uit te voereneindelijk werd de executie bevolen. Chalker ging met vasten tred en ouder betuiging zijner onschuld ter dood. Het schijnt, dat de bosch wachter cn Chalker beide eene vrouw en talrijk gezin achterlieten. De zaak was nu lang vergetenbehalve gewis door de ongelukkige weduwen en weezentoen door 0vergezondene pro- cessen-verbaal van het hof van onderzoek in Indië dc onschuld van Chalker aan het licht gebragt is. Wil liam Townssoldaat bij bet 21 regiment in Engelsch Indiëdie sedert lang blijken van zwaarmoedigheid ft4 ff'P 2* V;> 'I De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/"l,75 franco per Post 1,90. ■j: l Gewone Adverteniien worden a 20 ets. de regel geplaatst, Gehoor- te-, Huwelijks-en Doodberigten van 6 regels a f 7,20. JVIE U WSTIJDIJVGEN# Frankfort den JunijOp eene tentoonstelling van schildetijen, door den heer Esser van Amsterdam alhier andermaal geopend bewondert men bovenal een storm op het land van Koekoekeen wintervan Rozenboomde zegen, van J. Pauwels een land» schap, van Christals ook de schilderijen van Schelf' houtKraaivangerZeeman en van meer andere le vende meesterswelker voortbrengselen de roem der Llollandsche school op eene hoogst waardige wijze ophouden. De groote raad van Aargau heeft met 123 te gen 42 stemmeneen voorstel van één barer /eden goedgekeurd, waarbij bepaald wordt, dat door Aargau op den Landdag zal worden voorgesteldde Jezuïtcn orde in Zwitserland van bondswege op te heffen cn dezelve het land tc doen verlatennaardemaal de wer king van die orde hoe langer hoe verderfelijker wordt voor den godsdienstigen en.staatkundigen vrede in het eedgenootschap. gaf, verklaarde, op de wacht zijnde, aan een' krijgs makker dat hijom een einde aan zijn bestaan te maken, zichzelven of een' of anderen officier ging om hals biengen, en droeg hem de uitvoering van zijnen laatsten wil op; deze weigerde, tenzij hij de redenen van het wanhopig besluit vernam en kon goedkeuren, en nam drie-andere soldaten in bet geheim: op hun vereenigd aandringenbeleed Towsdat hij voor 9 jaren, in het bosch van Hinlesham stroopendeeen boschwachter had doodgeschoten dat een onschuldige in zijne plaats was gevat en opgehangenen dat hij gevoelloos genoeg geweest was, om de strafoefening bij te wonen vergezeld door James TI Hlseen ander soldaat van hetzelfde regenient. iïcbcvtaubcu. 's Gravenhage den 6 Junij. Eergisteren zijn Zr. Ms. stoomschepen de Cycloopde Cerberus en de Merapidie Z. M- den Keizer van Rusland naar Engeland overgebragt of begeleid hebben in de Maze teruggekeerden is de kapitein-luitenant ter zee van Karncbcckadjudant des Konings, die den Keizer naar Engeland vetgezeld had met depêches herwaarts I geveisd. De Keizer die ten een ure na middernacht v 'Ui dec eersten dezer de reede van Hellévoetsluis had verlatenis kwartier over liegen ure ia den avond v«n dien dag te Woolwich aan land gestapt, van waar Hoogstdezelve oumiddelijk de reis naar Londen voort gezet heeft. Deze zoo korte reis zal voor allendie de eer had den Z. M. den Keizer op dezelve te vergezellenon vergetelijk blijven. Zonder zich in het minste door zeeziekte gekweld te gevoelen bevond zich Z. M. gedurende de reis meestal bovendekssprak minzaam met ieder officiervernam naar elke kleine bijzonderheidsprak van zijne zijde ook over zijn land, zijn volk, zijn huisgezin, zoo dat hij in die oogenblikken geei? Keizer scheen te zijn; maar een vader, die mer kinderen van een ander huis gezin zich minzaam.Onderhoudt, vooral was dit het geval toen hij van -zijne vrouw en kinderen sprak. Door het heerlijke weder begunstigd, kon men.aan het verlangen des Keizers voldoen, welke gewenscht had op het dek te dineren. *Z. M. inviteerde de ge- hecle éfat-major 0111 aan het diner deel te nemen en onder geestig en minzaam onderhoud werd de maaltijd genoten. Het scheen of alles zich vereenigd hadom de reis allergenoegelykst te doen zijnen langwijlig zouden wij worden indien wij alle bijzonderheden öp den- zélven voorgevallen wilden vermelden. Een echter is erwelker der mededeeling ever waardig is. Een sergeant der mariniersgénaamd. Kühtz had nu een tiental jaren geledenzich aan boord bevonden van Zr. Ms. schip de Zeeuwtoenmaals onder bevel van den Wel Edel Gesir. Heer Kolonel Rijkthans Minister van Marine, tijdens deze bodem zich met een onzer Prinsen in Rusland bevond. Hij maakte nu een deel uit der bemanning van den Cycloop. De Kei zer zag •hem en herkende in hem den sergeantdien hij vroeger op de Zeeuw bad gezien, sprak hem vrien delijk aan en schonk hem de orde van St. Anna 5de klasse,, In veel korter tijd dan zijdie den Keizer omring den zulks verlangdenbragten stoom en zeil Z. M. te Woolwich gaarne hadden zij langer liet genoegen gesmaakt om met den minzamenja zelfs vaderlijken vorst in gesprek te mogen blijven. Zoodra lagen de schepen niet voor anker, of ver scheiden aanzienlijke Engelschen begaven zich aan boord om Z. M. af te halendoch op uitdrukkelijk verlan - gen van H. D. geschiedde zulks incognito, daar Z. M. in stilte wenschte van boord te gaan. Het heette dat men' alleenjwist Jat Graaf Orloff zich aan boord bevond. Z. M. verliet daarop den bodem waarop hij zoo vele aangename herinneringen achterlietalvorens ech ter gaf H. D. zijne iioogc tevredenheid wegens de ontvangst op den Cycloopop de hartelijkste wijze te kennenen ten bewijze zijner welwillendheid-; schonk bijvoor zijn vertrek van Woolwich de volgen de decoration als Aan de Heerên IT. A. van Kar neb eek, kapt. luit. ter zeeAdj. van Z. M. den Koningde St. Anna orde ade klasse, met diamanten A. A. Bolkenkapr. luit. ter zee, kommandant van Zr. Ms. stoomschip Cycloopde Sr. Anna orde ade klasse met de Keizer lijke kroon; W. F. Baarskapt. luir. ter zee, kom mandant van Zr. Ms. stoomschip Merapide St. Anna orde 2de klasse; J. Maijluit. ter zee iste klasse, kommandant van" Zr. Ms. stoomschip Cerberus de St. Stanislas orde ade klasse met de kroonJ. A. C. Eschauzierluir. ter zee iste klassede Sr. Stanis las orde 2de klasseJ. AndreaIT. Kempen en Grollluits. ter zee 2de klasse de St. Anna orde 3de klasse en aan den officier van gezondheid 2de klasse J. C. Dumont en den schrijver en vicrua'iemeester C. IV. Uhleribeckde St. Stanislas orde 3de klasse. Aan den commissaris der loodsen, te Hellevoetsluis die*mede naar Engeland was gegaan, heeft Z. M. de Keizer een fraai goud horologie met gouden keten,ten geschenke gegeven. Aan de ekwipaadjen, om onder dezelve verdeeld te worden, heeft Z. M. gezonden, voor de ekwipaadje van den 'Cycloop 300 gouden ducaten voor die van de Merapi 250 voor die van d.n Cerberus 300 en voor de hofmeesters, koks enz., 150; dus gezathentlijk eëne som van 1000 gouden dukaten. Alle mogelijke assistentie bij de ontscheping van wege her Engelsche gouvernement met de'meeste be reidwilligheid verleend wordende, waren de Keizerlij ke goederen en Tijtuigen als ook Hopgstdeszelfs ge volg reeds binnen het uur van boord. Terwijl onze stoomschepen nog geankerd lagen werden dezelve druk door onderscheidene Engelschen bezochtdie derzelver bouyvordc zeer fraai vonden en bijzonder prezen. Onder deze bevond zich een beroemd scheepsbouwkundige. De tijding zijnde aangekomen dat Z. M. de Kei zer óp verlangen van H. M. de Koningin Victoria met'Engelsche stoomschepen de terugreis zoude doen zullende dit naar alle waarschijnlijkheid met het stoom- jagt der admiraliteit Black Eagle en het stoomschip Lightning geschieden verlieten onze schepen de En gelsche Wateren en keerden naar bet vaderland terug. Van den Helder schrijft men dat in de verie- dene week aldaar in de Noordzeé een zeepaling is ge- wangenwegende 15-Ned. ponden, fvlen kan zich niet herinnerenimmer een zoodanigen monster-paling te hebben gezien. Groningen den 3 Junij.De Leeuwarder Cou- rant van 11. Vindag behelst het volgende berigt; Ólschopn de langdurige droogte en koude van deze maand enkele malen door een weinig regen is afgebro ken zoö heeft deze weersgesteldheidvooral op de hoogere kleistreken, in Friesland, ongunstig op de ontwikkeling van sommige veldgewassen gewerkt, In-, zonderheid moqt het winterkoolzaad hierdoor en door de verwoestingen van een klein insekr veel -geleden hebben. Men verhaalt zelfs, dar een derde der lau den daarmede bezaaidslechts halve vrucht, en een ander derde slechts zaaizaad zal geven terwijl het overige een derde gedeelte, als geheel mislukt, we der omgeploegd en met zomerkoren bezaaid is. Ook in Groningerland moet dit het geval zijnhoewel uit Zeeland en Braband gunstiger berigten zijnwaardoor er nog zoo weinig verandering in den prijs van de raapolie bespeurd wordt. De gevallen regen heeft gunstig op de naauwelijks gezaaide boekweit gewerkt, zoodat men de hoop voedtdat dit produkt beter zal slagen. Het gras belooft, vooral in de woudstre ken en lagere landeneenen goeden hooioogstdocli minder op de kleilanden waarvan sommige zeer .schraal staan, en wel het meest die, welke het ergst geleden hebben van de veldmuis die de wprtels af geknaagd de graszode vernield en de aarde boven ge worpen heeft." Wat de provincie Groningen aangaatvoegenwvij hierbij hei navolgende tet aanvulling: Sedert Maart hadden wij ook slechts weinige slagenwaarop het regendeen zijn die enkele buijen nog zeer ongelijk gevallen, zoodat het in sommige streken in twee maanden genoegzaam niet gerégend heeft. Her koolzaad is, voor een groot gedeelte omgeploegd, en het overgeblevene staat nog dunzoodat men geen vierde van een gewoon gewas kan verwachten. De prijs der raapolie is hier, even als te Amsterdam.» intusschen 10 pCt, gestegen. Ook de wintergra nen beloven algemeen eene kleine opbrengstterwijl van de zomervruchten nog weinig rueer te zeggen is dan dat eenige meerdere regen reeds vvenschelijk en. spoedig voor dezelve zeer noodzakelijk kan worden zoo als ook het geval is omtrent dc gras-hooilanden ook voor de vele vvinter-gïaangewassen zoude de re» gen eëne verkwikking zijn. (Gron. Cour.) Goes den 10 Junij. Hoewel ook tn ons eiland veel koolzaad is uitgeploegd of het meeste nog te veld staande eenen schralen oogst belooftterwijl de zomer gewassen door de droogte achterlijk gebleven zijn zoo- schijnen echter de vooruirzigten des landmans hier pycjp 't algemeen niet zoo donker te zijn als volgens de berig ten in andere streken van ons vaderland het geval schijnt. De jongst verloopenedagen, waarin eenige verkwikken de regen gevallen is, hebben veel goed gedaan. Sterk wurat er. uogffians naaf meerder regen verlangd ook-

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1