N°. 46. Donderdag den fl.ïuiuj. GO ESSCHE COÜIIAN T. NIEUWSTIJDINGEN. Parijs den 29 Mei. De maarschalk Bugeaud heeft weer io.oco Kabijlcn verslagen; men berekent Brussel, den 3 Junij. Vtn de zijde der regering is bij de kamer eene vyer ingediendwaarbij .wordt bepaald, dat liet regt van invoer op het slagtvee, het welk sedert 1835 aan de Nederlandsche grenzen om streeks 50 franken voor ieder hoornbeest bedraagt thans aan ai de overige grenzen op dien verhoogden voet zal worden geheven. Utrecht, den 3 Junij. Eergisteren, - Zaturdag den 1 Junij, had alhier een hoogst treurig ongeval plaats'. Twee jongens bij bet afgaan der spoortrein des avonds, ten 9 ure, het geluid der locomotief wil lende nabootsenen de een den anderen in hevigheid van schreeuwen willende overtreffen overspanden zich zoodanig, dat een derzeiven het slagtoffer zijner on bezonnenheid werd, ten gevolge eener hevig daardoor veroorzaakte bloedspuwing. Moge dit ouders tot les verstrekkendat zij hunne kinderen hiertegen waar schuwen. De uitgave dezer Courant geschiedt [Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is /"l,75; franco per Post 1,90. Gewone Advertentieii worden a 30 cis de regel geplaatst. Geiicor- te-, .Huwelijks-en Doodherigten van 6-regels a f j,2o. Üevifjeïwkis De voor eenige dagen vermelde Aïgemeene Zend briefvan Z. H. den Paus betrekkelijk de bijbelgenoot schappen wordt thans door de Augsburger Algemeine Zcitung in den oorspronkelijken Latijiischen tekst medegedeeld. In den aanhef van dat stuk wordt ver klaarddat onder de kunstgrepenwaarvan de niet- katholyken zich bedieqen om de aanhangers der katho lyke waarheid van hun heilig geloof afkeerïg te ma kende bijbelgenootschappen eene voorname plaats bekleeden, welke allereerst in Engeland opgergtmaar zich van daar over alle landen uitgestrekt hebbende, de heilige schrift, in de volkstalen overgezet, in tal rijke afdrukken onder christenen en zelfs ongeloovigen verspreiden, en ze verleiden om die te lezen. Ver volgens'wordt het gezag van den Apostel Petrus (2 Pet!. III. 16, 17) ingeroepen, ten bewijze dat zulk een gebruik des bijbels voor ongeleerd en verderfelijk is, en voorts de katholyke Kerk en de Heilige Stoel, door aanhaling van.de besluiten der kerkvergaderingen enz., tegen het verwijt verdedigd, dat zij aan de ge- Joovigen de kennis der heilige schrift trachten te ont houden. Alleen ten gevolge van de verkeerde lezin gen door de protestantendjeels met opzet deels on willekeurig in den tekst der heilige boeken ge'bragt waren de Pausen genoodzaakt geworden tot de veror deningdat de bijbel r.iet mögf worden gelezen, dan in eene door den Heiligen Stoel goedgekeurde en met aanteekeningen uit de kerk vaders of uit uitstekende kathblyke schrijvers voorziene uitgave. Dien volgens worden de aartsbisschoppen en bis schoppen, enz. vermaand, om meiden Heiligen Stoel mede te werkenom de katholyke kudde te behoeden voor de strikken, welke haar door de bijbelgezelschap- pen gelegd worden. De pogingen dezer laatsten wor den vermeid orn door het verspreiden van hare bijbel-, vertalingen onder de ongeloovigen de bemoeijingen der katholyke zendelingen re verijdelen en voorts gezegd dat die genootschappenen met name het in New York opgerigte Christelijk Verbondin den laatsten tijd hunne pogingen tot Italië en zelfs tot de stad Rome uitgestrekt hebben, en met behulp van eenige zich buiten 's'ands ophoudende Italianen, bijbelverta lingen en andere verderfelijke boeken aldaar trachten te verspreiden. Ofschoon nu daaruit voor den zetel van den II. Petrus, waarop Christus Zijne Kerk on wankelbaar vast gebouwd heeftgeen gevaar te vree zen stondzag de H. Vader zich toch door de ver antwoordelijkheid voor her zielenheil der geloovigen genoopt, om ernstige maatregelen daartegen te nemen. Uit dien hoofde wordtna rijp overleg in het coïle- gïe der kardinalen, door den- II. Vader over de bij - Ik^genootschappen en met name over dat genaamd het Christelijk Verbond, het vonnis der veroordeeling uit gesproken een iegelijkdie derzelver pogingen op etnigerlei wijze ondersteuntaan eene zware zonde tegen Goden de Kerk schuldig verklaard, en de vroe gere verorderingen opzigtelijk de uitgave en het lezen des bijbels, alsmede die tegen, verboden boeken, op nieuw in herinnering gebragj. De bisschoppen en verdere geestelijken moeten de-ze verordening aan het vólk verkondigen en verklaren; hetzelve tegen alle gemeenschap met de bijbelgenootschappen waarschu wenden geloovigen de bijbels, die z ij reeds mogten omvangen liebben afnemen de afgedwaalde schapen door vermaning cn onderwijzing op den regtcn weg trachten terug te brengenen deze hunne herderlijke voorzorg zelfs tot de verleiders uitstrekken. Voorts wordt de verwachting uitgesprokendat de wereldlijke voagtvooral die der Italiaansch.e Vorstenniet zal nalaten 'de pogingen der Kerk te ondersteunenwant ook dezen hadden er groot belang bij de plannen der scotarrsscn tc verijdelen. De ondervinding toch had reeds lang-geleerddat het krachtigste middel om de volken de trouw en gehoorzaamheid jegens hunne Vorsten re doen1 verzaken besto J in het verbreiden van onverschilligheid jegens de godsdienst onder den naam van godsdienst vrijheid; terwijl bovendien de leden van liet genoemde Christelijk Verbond geenzins hunne hoop ontveinsden,, dat de voor een iegelijk uit het volk geëïschte vrije uitlegging des bijbels, en de zoogenaamde gewetensvrijheid, ook van zelf tot de staatkundige vrijheid van Italië zoude leiden. De brief eindigt met de opdragt der belangen van de Kerk aan,God; met de inroeping van de voorbede des H. Petrus en der overige heiligen en bovenal van de H. Maagd Maria, aan wie het gegeven is al le keferij in de geheels wereld te vernietigenen met de toedeeling van den apostolischen zegen aan alle praalaten geestelijken en geloovige keken. Het stuk is gedagteekend uit Rome, den 10 Mei. (1Staats CouiantT) Londen., den 1 Jurij. De Engelsche bladen zijn zeer ingenomen met het bezoek des Russischen Kei zers te Londen dat zij als een huldebewljs aan de verhevene stelling van Engeland beschouwen. De. Times zegtdat Brittannie thans door alle Vorsten gezocht wordt; dat het te groot is, om de uitslui tende bondgenoot van Frankrijk of Rusland tc zijn dat, welke besluiten h°t moge nemen, of tot welke ondernemingen het tiloge geroepen worden, Engeland in zijne staatkunde geenerlei bevoorregring van of af keer tegen eenige Natie opneemt, maar, dat het zich verheugt in zijne stelling, zijnde niet op zich zelve staandemaar omringd door alk andere Volkenen door hun ontzag en deszelfs eigen veerkracht in de belangrijkste stelling van onzen tijd geplaatst. Het blad gewaagt er van, hoe geen schouwspel nieuwer kan zijn voor" den opperrnagtigsten der tegen woordige Souvereincndan dat van een volk het welk aïgemeene vrijheid zonder wanorde geniet, van een land waar geen stem wordt gesmoordgeen arm gestuit, en waar de ojaenbare meening den toon geeft aan de bewegingen van den Staatwaar het regt zijn vrijen loop heeft, en waar de pligten der Regering door eene regtscbapen en nederige deelneming va-n de gansche bevolking worden vervuld. Het blad wijst aan, dat dit de vruchten zijn van instellingen, wier grondslagen verdraagzaamheid en me'nschlievendheid zijn; dat terwijl aan den eénen, kant, het schouw spel dier redelijke vrijheid het schoonste is dat het Engelsche volk aan zijnen Keizerlijken gast kan geven deze gewisniet door ijdde alkdaagsclie vertooning maar door de minzaamheid en den verstandigen gëest waaróm hij te regt beroemd is, een gunstigen indruk in Engeland zal nalaten. Het blad vermoedt wel dat hij sommigen in Enge land maar vooral in Frankrijk 's Keizers bezoek eerie ongunstig» uitwerking zal hebben, In Frankrijk is de doodelijke haar tegen Engeland en Rusland ten re- gei geworden, en slechts eene week geleden, had het vobrzigtigste Fransche blad voor de honderdste maal den spoedigen inval in Indië, door het groote Rus sische bondgenootschap in Midden Azië aangekondigd!" Het blad komt er tegen opdat de vriendschap tus- 6chen Engeland en Frankrijk noodzakelijk als eene vij andschap tegen de Noordsche Mogendheden moet worden aangezien. De wereld zal ondervinden dat Koningin Victoria den Keizer van Rusland in de lente moge ontvangen, zonder daarom de hoop op te ge ven dat de Koning der Franschen in den herfst naai' Engeland zal komen, en niemand zal in deze onbe voordeelde liefde voor vrede en deze vriendschappe lijke betrekkingen aanstoot vinden, dan diegenen, welke het bondgenootschap van eene Mogendheid nier op prijs stellendan wanneer zij op het punt van eene oorlogsverklaring met eer.e andere is." Jfratikrwk. .dat.er sedert 1830 reeds meer dan 13 miliioen aezec manschappen in de bulfeiijns gebleven zijnAbd-ET Kadet is .321 maal- to'f-as.1 geslagen-. BsLjic. In een kolenmijn van Horlez bij Luik, heeft, wederom eene gaz ontploffing plaats gehadwaardoor 26 mijnwerkers omgekomen en 4 zwaar verwond zijn.. Alle pogingen tot redding der ongelukkigen waren vruch teloos. ücbetlimbcu. 's Gr a ven ha ge den 4 Junij. Het is met belang stelling, dat wijde vergunning van regeringswege ver nomen hebben, om de gelegenheid,in deze residentie te geven tor het uitoefenen van den openbaren eer.e- dienst in de Engelsche taal, naar de instellingen der Anglikaansche kerk. Men weet toch, dat vroeger se vere eeuwen eene kerk voor die gemeente alhier had bestaan doch dat bij riet vervallen van de gemeente en het bouwvallige van de kerk, deze voor eenige jaren is afgebroken. Sedert hadden zich weder meer dere Engel'schen hier nedergezet, doch deze bevonden zich nu van eene bepaalde gelegenheid tot liet ui toe- fenejj van'Jiunuen cerediens? verstoken, en dit had zoo men verzekert, ook invloed op het bezoek van deze residentie cn omstreken door vele Engelschen. De ijverige pogingen en opofferingen, met een veree- reuswaardig doeidoor eenige hunner landgenooten aangewend, hebben thans.de gevvenschte uitkomst er-, langd, blijkens de daartoe doqr Z. M. verleende ver gunning bij Koninklijk besluit van den 24 Mei jl. Np. 80, in de 'Staats Courant vermeld. In hunne godsdienstige behoeften aldus voorzien zijndevleit men zich, dat de kerkelijke zamenkornst, waartoe nil (in het locaal No. 104,) in de Korte Houtstraat, de gelegenheid is geopenddoor onderlinge medewerking in stand zal kunnen worden gehouden. Het rendier in den Zoölogischen tuin te Am sterdam beeft dezer dagen een levend jong geworpen. —r Op gcene mis te Leipzig zijn meer boekwerken aangeboden dan op de laatste gehöudene paaschmis de catalogus daarvan beslaat acht en twintig en een half vel druks, en bevat meer dan 9000 nieuwe wer ken daaronder zijn niet begrepen geographische kaar ten en muziekwerkende gczamentlijke uitgevers der- zelve bedragen 780de vertalingen van buitenlandsche werken zijn mede zeer menigvuldig, maar er,zijn wei nigen waarvan er meer dan twee van hetzelfde werk zijn, alleen van de verborgenheden van Parijs zijner tien verschenen. Suture» eu ïsekcaifc snaking. -Door den STEDELIJKEN RAAD van GOES zullende worden overgegaan lot de vervulling van de vacerende betrekking, van Stads Medicina; Doctor, aan welke b-,trekking speciaal verbonden is, de verpüg-.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1