N°. 45. Maandag den GOESSCHE COURANT. \v> DE ARNHEMS CIIE COURANT De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Priis per Kwartaal isf 1,75; franco per Post/ 1,90. Gewone Adverlentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks-en Doodherigten van 1 <5 regels a 1,20. Van 1 Junij heeft in een artikel getiteld de Tijdge noot dat blad heftiglijk aangevallenen zoeken ten toon te stellenhetzelve beschuldigende van flaauw- lieid onbeduidendheid verwaandheid halfslagtigheid onbestemdheid, inconsequentie enz: Deze eigenschap pen noemt de Arnh. Courant regt Oucf-Hollandsch en die eigenschappen wordt de Tijdgenoot gevaar lijk genoemd dewijl hij de onnadenkendheid en op- pervlakkigheid onzer natie voedt" Een ieder, die dit geschrijf der Arnh. Courant leest, zal zien dat nier alleen de Tijdgenoot maar tevens de natie over den hekel gehaald wordt. Wij willen thans de partij voor de natie niet opvatten en ook geene apologie van den Tijdgenoot schrijven. .Een paar opmerkingen willen wij slechts in 't midden brengen. Hoewei de Arnh. Courant dit niet zegtis het hoogst waarschijnlijk dat zij verstoord is geworden, toen on« lancs de Tijdgenoot zoo overtuigend aanwees dat uit daadzaken bleek hoe Jweinig bijval hare oppositie en voorstellen vonden gelijk onder anderen het plan tot het oprigten van een monument voor die 25 leden der 2de Kamer, welke tegen de wet van 6 Maart gestemd hebben. Het bedoelde artikel der ArnhCourant draagt alle kenmerken van hartstogtelijkheid en partijdigheid. De schrijver erkent wel nog niet partijdig genoeg te zijn om te zeggen of te veronderstellen dat de bedoelingen des Tijdgenoot slecht zjn, maar hierin ligt dan toch op gesloten dat hij niet geheel onpartijdig js. Hij beschul digt den Tijdgenoot alles in ïen nevel te houden, al- gemeene woorden tev neer te schrijven aan welke ieder een' anderen zin geven kan en zaldat hij twij fel en onzekerheid bewerktmedepligtig is aan het voortduren van dwalingen en verkeerdheden, en al tijd vermeed door duidelijke woorden, die een bepaald denkbeeld uitdrukken^, zijne meening te kennen te ge ven," De schrijver levert voor deze bij herhaling in liet artikel uitgedrukte aantijgingen, geen enkel bewijs' welligt omdat hij, zoo als hij nier onduidelijk te ken nen geeft dit beneden zich rekent. Gelijk wij reeds opgaven zoo willen wij geene apolo gie van den Tijdgenoot schrijven, aan wien als het iioo- dig is dit best is toevertrouwd, maar, daar wij van tijd tot tijd uit dat b'.ad, waarmede wij ons in vele opzig- ren vereenigen, een en ander overnamen zoo achten wij ons verpligt iets te herinneven ter wederlegging van de oppervlakkige en'hatelijke beschuldiging der Arnh. Courant. - - y. Onzes inziens geeft de. Tijdgenoot menigmaal het voor en tegen op zonder stout weg te beslissen maar wel verre van dit in sommige moeijelijke gevallen als eene onbestemdheid te /aken.achten wij zulks bij het onderzoek der waarheid hoog, om de natie zelf op de hoogte te helpen en tot gematigd oordeel' te leiden. Wat voorts de inconsequentie van den Tijdgenoot be treft, zoo hebben wij dezelve in dien zin nimmer bij d enz e1 ven gevonden, dat hij straks willekeurig een af keer had van hetgeen hij vroeger aanbeval. Men noeme het inconsequentie, wanneer men beter ingelicht, eene nieening welke men vroeger voorstond laat vaten maar als men zijne dwaling inziet, en die dan eerlijk eikent, en het betere aanneemt, dan prijzen wij die eerlijkheid: of zou het beter zijn, tors et travers dwalingen vol te houden? Dr Tijdgenootdie vroeger geen zwarigheid zag in de conversiewet van den heer Kochussen gaf later de grohden op, waarom hij van opinie veranderd was, en waar hij overigens en kele andere, zelfs kleine misvattingen, herstelde, heeft Jiij hierdoor aanspraak gemaakt op den lof van eerlijk hcid en onpartijdigheid. Eindelijk komen wij vooral op tegen de beschuldi ging, dat de Tijdgenoot altijd vermeed door duidelijke woorden zijne mcening bepaald uit tc drukken.. 'Wij herinneren slechts om iets te noemen aan zijne mee- r.ing(hoewel van de onze verschillende) over het besluit van 2 Januari! 1843 botreklulik het onderwijs, aan de duidelijke ast beveling en verdediging der wet van 6 Maart 1S44, aan zijne herhaaldelijk en ontwik keld voorgestelde verklaring omtrent, eene gröndwets herziening. De Arnh. Courant zou wit zwart moeten noemenals zij onder anderen, dit laatste lochemn wilde. - De Arnh. Courant eindigt haar geschrijf met re ver klaren nimmer hem voor een' eerlijken, en waarheid f sprekenden man te houden, die zeggen durft, het ge schrijf des Tjdgenoots te hebben begrepen hetwelk deze ter neêr stelde in het artikelgetiteldNeder - landsche Oppositie. Wij aarzelen niet te erkennen dit artikel begrepen en er onze goedkeuring aan ge hecht te hebben daar wij in geene oppositie heil zoe kenwelke alles wat de Regering doetomdat de Regering het doet, afkeurt. Wij besluiten met aan haling van de woorden des Tjdgenoots Men moet voortdurend en, zonder ophouden zonder door vruchtelooze pogingen in ijver te verflaau- wen blijven aandringen op de verbeteringen die men in het b.-lang des Lands noodig oordeelt. De Rege ring ondersteunende' in hetgeenwaarop men vroeger heeft aangedrongen, moet.men nier aflaten telkens op de nog niet vervulde wenschen te rug re komen. Eene Nederlandse!1,? oppositie moet als 't ware van de Re gering de erkentenis afdwingen, dat men niets dan het welzijn bes Lands beoogt." JSl EU YVSTIJIHNG KN. Sititödilatti). Berlijn den 29 Mei. Te Koningsbergen wordt geklaagd dat vele bouwwerken aan de haven spoor wegen kustvcrlichting enz. moeten stilstaanbij gebrek aan deskundigen (Technikern~)''om die werken tc besturen. De cude Predikant Wittevader van een kind, waarover, onder den naam van wonder-kindin het publiek en door de dagbladen vele bijzonderheden ver haald geworden zijn heeft onlangs door eenen zon derlingen inval den dood Tan eenen vriend veroorzaakt. Hij had zich namelijk op het kerkhof een grafreeken doen plaatsenwaarop zijne lotgevallen enz. korre'ijk vermeld werden'en slechts de dagteekening van zijnen dood, als nog niet gebeurd opengelaten was. Een vriend komt toevallig op den Gods akker, ziet het mausoleum en niet volkomen naauwkeurig lezende, betreurt hij den vermeenden dood zijns vriends. Zich vervolgens omkeerende ziet hij plotseling den dood gewaande voor zich staan en schrikt zoo geweldig dat hij ter aarde stort en weinige uren daarna den -geest geeft. ©ngclaub. Londen, den 3r Mei. In het Engelsche blad the Sun leest men het volgende buitengewoneonverwach tc ongeloofelijke wonderlijke nieuws: Zaturdag den 6 April 11. is op het eiland Su'.- livanniet ver van Charleston (in Zuid-Carolina) ten li ure 7 minuten voor den middag, een ballon neder- gedaald die in een dorp van Schotland was opgelaten en gedurende 75 uren den Atlantischen Oceaan is over getrokken met 8 passagierszijnde de heeren Monek Mason en Robert Hollandvermaarde luchtreizigers, de heer Iiensonuitvinder van de beroemde vliegende machine de heer Osborne neef van lo'rd Benlink de romanschrijver Harrison Ainswo/thtwee zeelie den uit Woolwich en de heer Ever ard Bringhurst. Deze reizigers hadden her-plan opgevateenvoudiglijk het Kanaal over te trekken en zich zoo naar Frankrijk te begeven voor-hetwelk zij zich van paspoorten had den voorzien. Doch weinige uren 11a hun vei trek, vyerderi ze door een' orkaan en tegenwind overvallen, die hen tot in Amerika voortdreef. Zoo ziet men, dat men, in een luchtballon reizende4 zeer wel weten kan, van waar ben vertrekt, maar niet wenvaarts men zich begeeft, Onder de vele bijzonderheden .welke wij later zul len mededeelen wegens de verschillende lotgevallen oj» die reismoeten wij vooral meldendat de reizigers vele schepen op zee waargenomen en naar dezelve fles- schén nedergewofpen haddenwaarin zich hunne be- ï'igten op'schtilr bevonden. Deze tijdingen werden door de schepen beantwoord door saluutschoten. Ove rigens hebben de reizigers op eene hoogte van 25,00» voet boven de aarde, welke gelijk staat met die van de hoogst bekende bergen geene hindernis van koude gehad, noch aaii hoofdpijn of belemmerde ademhaling geleden welke men bij het beklimmen der hoogc bei- gen ondervindt." (Zoo luidt het artikel van the Sun. De waarheid van hetzelve, laten wij voor rekening van dat blad,} In de omstreken van Nottingham had gisteren eene ontzettende gebeurtenis plaats. Een man heeft op eene gruwelijke wijze, met een scheermes, zijne vrouw én drie kinderen, twee meis jes' en een jongetje, oud zéven, vijf en vier jaren, omgebragt. De waarschijnlijke oorzaak is, dat zijhenx hinlerlijk waren in het sluiten van een huwelijk met een meisje, dat hij had leeren kennen. JfranfiVüfc» Parijs, den 28 Mei. Heden heeft de heer Ben y er zijne rede voortgezet. Op nieuw taste hij de staat kunde van het kabinet aan welkemet het doel 0111 de hartelijke overeenstemming tusschen Engeland en Frankrijk te handhaven steeds eene ondergeschikte rol speelde. Men hal --ene overeenstemming willen, zien tusschen de afkeuring van den admiraal, en die van den Ergelschen kapitein die bezit van de Smid- wich eilanden heeft genomen. De laatste had echter geheel uitjjjzich zelf en zonder instrtictien gehandeld. De verloochening van den admiraal had geene andere oorzaak dan de ondergeschikte rol van het kabinet, om in alles aan Engeland genoegen te geven. Te Montevideo, in Egypte Griekenland, Spanje, over al had dezelfde zwakheid zich vertoond. De redenaar wilde geen' oorlogdoch verlangde ook nietf dat de vrede, door de groote opofferingenwelke die ons kostte nadeeliger dan de oorlog zou worden. Die voortdurende concessien strekten daarheen om alle nijverheids voortbrengselen, den geheelen wereldhan del itv handen der Engelschen te brengen. Engeland kan geen mededinger in zijnen handel, en nijverheid dulden. Het is de Engelsche regering niet ten kwade te duidendat zij voor hare belangen waakt, maar het Fransche kabinet is te .aken, dat het dit niet even zeer voor de Fransche belangen doet. Om deze re denen was de redenaar tegen de staatkunde van bet kabinet. Het gold'jhier geene opiniemaar het gold nationaliteitbelangen ja de dierbaarste belangen van het land. De minister Guizot beklom vervolgens het spreek gestoelte. Hij had er niets tegen, dat men de han delingen, wan het kabinet afkeurde. Dit was een ge volg onzer instellingendit was de taak der opposi tie. Hij beklaagde zich echterdat men van het goede in het geneel niet gewaagdedat men de daadzaken verminkte, en onjuist voordroeg, ii ij noemde de ver schillende overeenkomsten, welke in het belang van den handel waren gesloten. Wat Nieuw Zeeland be trof, zeide de minister, dat Engeland reeds vroeger van dat eiland bezit genomen had en dat het belang van Frankrijk niet groot genoeg was, 0111 dit te ver hinderen. Den 18 Mei jl. stond voor de regtbanlc van correctionele policie vult Parijs zekere Cuny te regt die onlangs door de beambten der regie als fabrikant van kunst-snuiftabak, dien hij aan eenen debitant te Themes verkochtwas in hechtenis genomen. De bestanddeclen van deze nieuwe soort van snuiftabak- waren: zaagsel van mahonyhoutivoorzwart, salmo- niakkopervitriool, porasch en aluin dus alle be standdeel .m die nier sl.ciirs tier gezondheid schadelijk Wiue.L, maar zelfs vooj hen, die daarvan, bij voort-

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1