N°. 43. GOESSC II E Maandag den £7 Mei COÜKAN T. NIEUWSTIJDINGEN. i'; De uitgave dezer (Jourant geschiedt Maandags namiddag derdags, avonds. ie T'riis per Kwartaal is ƒ1 ,75; franco per T Frankfort, den 21 Mei. Naar men verneemt, heeft het Z. M. den Koning van Pruissen behaagd, op voorstel van den Landdag dtr Rijnprovincie last te geven tot het ontwerpen van een nieuw wetboek van strafregt en van criminele regtsvordering gegrond op het inde Rijnprovincie van kracht zijnde en welke beide in den eerstkomenden Landdag der Rijnprovin cie ter overweging zuilen aangeboden worden nadat het goedvinden der regtscollegien daarover zal inge wonnen zijn. - Z. ÏVl. de Keizer van Rusland heeft bij ultase te kennen gegeven, dat het Hoogstdeszelfs bepaalde wil is dar de straf met den stokzoo als vroeger reeds bij zijn lijfwacht, nu ook bij geheel bet Rus sische leger nog alleen bij zware misdaden zal toege past worden en dat in het algemeen een groot aan tal rottingslagen niet meer r.aar de willekeur van den chef van het regent ent, maar naar een vonnis van eenen krijgsraad, mag. gegeven worden. Te gelijker tijd zijn de overtreders van dit bevel met strenge bestraffingen zelfs ,met degradatie bedreigd. Cpitgelfutb. Londen, den 22 Mei. Bezwaarlijk zou men zich immer hebben kunnen voorstellen, dat een vlugschrift j van eenen Franschcn prins aanleiding zou kunnen ge ven tot het op pensioen brengen van een aantal En- gelsche zee-officieren en evenwel kan dit ligtelijk het geval worden. De brochure van den prins de Join' rille doet zoo zeer het gewigt gevoelen van het be lang, hetwelk er voor Engeland in gelegen isont zijne marine, niet slechts voorzoo veel het materieel, maar ook voor zoo veel het personeel betreftin geduch- ten staat te onderhoudendat sir Charles Napier in eene der laatste zittingen van het huis der gemeen ten teruggekomen is op een onderwerphetwelk hij al meermalen tot groot ongenoegen der admiraliteit be handeld had. Hij heeft zich namelijk op nieuw be klaagd over den hoogen ouderdom van een groot ge deelte der officieren bij de Engelsche marineen over het nadeel hetwelk bij het eventueel ontstaan van Oorlog, hiervan te vreezen zou zijn. Ziet men de rollen, zeide hij, zoo bevindt men dat wij sleclits 2 admiralen en 9 vice-admiralen hebbendie niet reeds over de 70 jaren zijn, slechts 25 schouten-bij nacht van nog geen 65 en 15 van nog geen 60. Van de 200 i kapiteinen die men op de rollen teltzijn er 30 van tusschen de 70 en 75 jaren 48 van tusschen de 65 en 70 jaren 60 van tusschen de 60 en 65 jaren en 51 van onder de 60; de jongste van allen telt 52 jaren. J'VanïtVMfu Parijs den 23 Mei. De kamer der pairs had in hare zitting van den 22 Mei, bij het afzenden der berigfennog niet beslist omtrent het artikel der wet betrekkelijk het middelbaar onderwijshetwelk de kleine seminarien betreft. Dat artikelzoo als her thans ligtstrekt hoofdzakelijk om die scholen onder het onmiddeUjk en uitsluitend opzigt der bisschoppen te laten maar tevens zoo veel mogelijk tegen te gaan, dat daarop jongelieden worden opgekweektdie zich 'niet aan den geestelijken stand toewijden. Men wil dit doel trachten te bereiken door de bepaling, dat slechts een van regeringswege vast te stellen aantal dier leerlingen den letterkundigen graad zal' kunnen verwervendie tot de opname op eene der hooge- scholen of op de polytechnische school wereisclurwordt. Het is deze bepaling, welke de graaf de Montalem- bert eene Gwingelaudij beeft genoemden ook in I naam van de onfeilbaarheid dei- bisschoppen waaraan hij zeide vastelijk te gelooven, en van dc vrijheid van onderwijs heeft bestreden. De minister Guizot heeft de voorgestelde btpaling verdedigdde vrijheid, O welke men daartegen heeft ingeroepen regeringloos heid genoemd en onder anderen gezegd, dat de re gering de geestelijkheid hoogachtmaar niet vreest. Eenige 'opmerking heeft het gebaard, dat de minister' Guizot in zijne rede de overtuiging heeft uitgespro ken, dat .de moeijelijkheden die thans in Frankrijk omtrent het onderwijs bestaan, vervafen zouden, in dien een geestelijke in den raad voor het onderwijs zitting haden in de kamer der pairs even als vóór 1830, eene bank Van bisschoppen bestond. Het Journal des Débats behelst thans een ver toog tegen het geschrift van den Prins 'de Joinville over de minderheid van het Fransche in vergelijking met het Engelsche' zeewezen. Daarbij wordt vrij duidelijk te kennen gegeven dat de gewezen eerste minister Thiers aan dit geschrift, of liever aan de groot» openbaarheid die thans daaraan gegeven wordt, niet vreemd is; dat die staatsman de bekwaamheid van den Koningszoon zich ren nutte gemaakt heeft, om een wapen te meer tegen her bestaande ministe rie te bezitten en dat de Koning zei! den eenigzins onstuimigen aaiml van zijnen zoor. tegen hétgeen met opzigt tot het zeewezen en vooral ook van de oor- logsstooarscbepen in Frankrijk bestaatniet goedkeurt. Parijs den 2.4 Maart. Niet alleen 0111 de zoo veel geruchts makende brochure over onze zeem'agr, maar ook nog om eene andere zaak zijn aller oogen thans hoofdzakelijk op den prins van Joinville geves tigd; hij moet namelijk, met buitengewone geestdrift partij voor den sciiour-bij-nacht du Petit Thou ars van 'vvien hij eenen zeer breedvoerigen brief ontvangen heeft, tegen den minister Guizot getrokken hebben. Het blad ia Patrio geeft heden avond het verhaal dier zaak in bewoordingen waarvan de scherpheid wel eens de grenzen oer welv.oegehjkheid uit het oog schijnt te verhezen. f „Vruchteloos heeft de prins van Joinvillemet dien brief in de handgetracht den heer Quizot te overtuigen van de noodzakelijkheidom nieuwe op helderingen omtrent het voorgevallene op Taïii in te wachtenalvorens over te gaan tot eenen maatregel die de geheele Fransche marine mer ontmoediging moest slaande heer Guizot beweerde dat gebiedende be langen Frankrijk tot zulk eene daad van inschikkelijk-, lieid jegens Engeland drongen 's Prinsen pogingen zijn zonder gevolg gebleven. Maar toen de prins laatstelijk uit den mond der Koningin zelveal de bijzonderheden van het in be zit nemen van Taïti vernam, werd hij zoo veront waardigd over de lafheid van den heer Guizot,, dat hij verklaarde niet langer met eene zoo schandelijke administratie te willen dienen. Nog den eigen dag zond hij zijn ontslag als schout-bij-nacht aan den minister van marine. De beer Guizotinziende welken doo- delijken slag bet besluit van den prins aan de staat-' kunde vani 'net kabinet ging toebrengen wist behen dig! ijk .den Koning te winnen, die van zijnen zoon het terug nemen van zijn ontslag begeerde. De prins verzette zich tegen'zijnen vader met eene eerbiedige, maar onwrikbare vastberadenheid, hetwelk aan de Tuilericn een vrij onstuimig tooneel deed plaats grij pen. Door de tranen zijner moeder bewogengaf de Prins, ofschoon met weerzin eindelijk toe; maarniet te Parijs willende verblijventijdens de interpellariën, die men bij de afgevaardigden ten opzigte vair» het op Taïti voorgevallene te wachten had en ten einde n.ie.t te moeten aanhooren, 'ïïo& de' overlooper van G mt hot ed'l gedrag van den doorluchten admiraal zou be zwalken beeft hij de Tuileiïën met zulk eene over ijliug verlaten dat mén hief eens den tijd gehad heeft, zijne reiskoets irr orde ie brengen. Van zijnen enke len aide-de-camp* vergezeld-, heeft de- prins plaats ge nomen in eene diligence van den ijzeren spoorweg van Rouaan en-is hij te Havre aangekomen in het striktst incognito, zich niet verwaardigend dé eerbewijzen aan eenen prins. van den bloede verschuldigdvan wege een zoo laf gouvernement te ontvangen." Advertentien worden a 20 cis. de regel geplaatst. Geboot- Iriks- en Ooodberigten van l 6 regels a f 1,3©, ft ebct'limfciw. 's Gr a venna ge den 05 Mei. Uiteen officieuss mededeeling aan de Tweede Kamer is geblekendat de. inschrijving v<v>r de leening heeft bedragen ƒ110,856 J6j voor de vrijwillige bijdrage 1,843,221, gerekend, volgens art. 19 der wet, tot 6, (44,069.98 te zanten met de deelneming van wijlen Z. M. Koning Willem F reder ikvan 10 millioenen 127,000,930,98. Van dit bedrag had een achtste zijnde mini 14 millioenen moeten zijn gestort, doch,is tot en met: den 18 Mei- werkelijk gestort eene waarde van ƒ28,815,370,02; waaronder alleen in geld ƒ27,103,829,84 en in schatkistbiljetten ƒ616,378. Van dit bedrag is voor vergoeding aw certificaten teruggegeven 794,774. en voor courtagie verstrekt 11,297,87. Den 16 dezer is te Ostende in den ouderdom van 55 jaren overleden de heer Valcke de 'Knuydt (2 beroemde Zeeuwsche namen) reeder en Nederlandsen consul aldaar. De overledene was algemeen geacht etï wordt door al zijne stadgenooten hartelijk betreurd. Het provinciaal geregtsbof van Limburg heeft, bij arrest van bedenhet vonnis der arrondissements» regtbank van Maastricht, dd. 10 April jl.in zaken van H. J. Linljettslandmeter te Heerlen, vernie tigd' en dezen van alle regtsvervolging vrijgesproken. (Beter ware het geweest, zoo de geheele zaak niet ill regcen ware gekomen daar liet vonnis der regtbank van Maastricht velen gehinderd en aan de handelwijze van den betrokkenen eene ruchtbaarheid gegeven beeft, welke geene herberg praat hebben moest.h Goes den 27 Mei. ïu de voorledens week is door eenige notabele ingezetenen dezer stad, als zoodanig, een feestmaal gegeven aan den Edel Achtbaren Heer Mr. J. C. vsn der Meet Mohrhetwelk aan Z. E. Achtb. tevens was aangeboden als eene contra- tijpar voor het dinerwaarop Z. E. Achtb. onlangs kort na bet aanvaarden der betrekking van Burgemeester dezer stad deze Hfteren in hunne respectieve maat schappelijke betrekkingen genoodigd had, Gelijk die uitnoodiging en die ontvangst getuigden van Z. E. Achtb. verlangen om zich voor het welzijn dezer stad aan allen aan te sluiten, die door hunnen stand en in vloed aan dat doel konden bevorderlijk zijn, gelijk dat zamenzijn hieraan vee is voldeed niet minder open baarde bet zich nu dat dié stern weerklank gevonden had, en men die toenadering op hoogen prijs stelde. De wijze van ontvangst aan eenen met zooveel zorg én smaak mgerigten disch de hartelijke toespraken toe den hooggeachlen gast gaven wel de ondubbelzinnigste blijken, dat het hiergeene pligtpleging goldtmaar dat men zich verheugde hulde te mogen brengen aan den kondigen en regt scha per.' man, vvien Z M, de Koning, aan liet hoofd onzer burgerij gesteld heeft. Ook de overige toasten op dit vrolijk feestmaalvoor Koning, en Vaderland zoo wel als voor het welzijn dezer starf ingesteld, 'getuigden van den goeden geest, die allen bezielde. Lang blijve dit feestmaal in gehoegelijk aandenken; de burgerij moge steeds de goede vruchten dezer za- menstemming zien, en ook van hare zijde bewijs geven, dat zij cie zorgen die tot haar welzijn worden aange wend, erkent, en daaraan beantwoordt: de burgerij make de taak van haren burgemeester gemakkelijk en ver- eenige zich steeds, ook onder zijne leiding, tot be- vorderifig van het goede. iScsinrett stt d&mtiusttrfttUtt- waa—ggau— OPROEPING van VERLOFGANGERS DER. NATIONALE MILITIE. BcKctibm.uïeiïig. BURGEMEESTER en WETHOUDERS', BEU Stad GOES en ressorre van dien ontvangen heb ben 1c c.uc CireulaiiT van Zijne Excellentie den Swats-

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1