N\ 42. Donderdag den 23 Mek 1844. GOESSCHE COURANT, Uit hoofde van het Pinkster-feest zal de Maandagse he Courant op Pingsdag worden uitgegeven. JVIEU WSTIJDING ENi italic. Bologna, den 7 Mei. Zes door de militaire com missie als medepligtigen aan de bewegingen van ver leden jaar ter dood veroordeelden zijn heden mor gen hier binnen de stad doodgeschoten geworden zon der dat de bevolking eenige de minste kennis gedra gen heeft, van het treurtoonee.1hetwelk stond plaats te grijpen. Het vonnis is eerst gisteren avond laat aan de veroordeelden aangezegd gewordenen dezen morgen vroeg, was het alreeds voltrokken. Maar al had de bevolking ook kennis gedragen van hetgene er gebeuren zou toch zou niemand er getuige van hebben kunnen zijnalle toenadering werd door eene talrijke militaire magt verhinderd. Het geheele garnizoen is thans nog op de beenen patrouilles doorkruisen de stratenmen is voor eenen volksoploop beducht. Wuitsc ïtïatib. Berlijn, den 16 Mei. Volgens berigten uii At hene over Triëst ontvangen heeft de Grieksche sy node geweigerdden eed van trpuw aan den Koning en de staatsregeling te doen als reden voorgevende dat Z. M. tegen de kerkelijke instellingen leeft. Dit verdient echter nadere bevestiging. Paderborn den 10 Mei. In het naburige Ge- secke heeft gisteren avond een beklagenswaardig voorval plaats gegrepen. Tusschen 8 en 9 uren schoolde het volk in hoopen bijeen en viel de woningen der aldaar gevestigde Joden aan, welke alle, ééne uitgezonderd, waarin eene vrouw in het kraambed lag, meer of min* der beschadigd en vernield werden. Mishandeling van personen schijnt daarbij niet gepleegd te zijn. Als oorzaak dezer middeleeuwsche handelwijze verhaalt men hier, dat een zeer eerwaardig geestelijke te Ge» secke een' met het postmerk Paderborn geteekenden naamloozen brief zoude hebben ontvangen welke niet alleen de grofste en smadelijkste beleedigingen voor dezen behelsde, maar ook zulke verregaande onteeren- de aantijgingen jegens de R. K. kerk en al war den R. K. heilig isbevattedat ik niet wageze hier nevens mede te deelen. De inhoud dezes briefs werd weldra in Gesecke bekend en bij wijze van gevolg trekking kwam men tot de waarschijnlijkevermoede lijke waaiheid, dat deze bedreigings- en smaadbrief uitdenkoker der Gcsecker Joden gekomen was. Deze waarheid bragt opgewondenheid en verbittering tegen de Joden te weeg, en men was van meening, dat men hun voor hu.n ergerlijk bedrijf eenige kastijding moest doen ondergaan en zoo kwam men tot het vernielen der gezegde woningen. De ware aanleiding en toedragt der zaak zal de zonder twijfel spoedig vol gende instructie wel nader doen .kennen, Stuttgart den 14 Mei. Een treurig voorval is hier het onderwerp van het algemeene gesprek. Een goudwerker alhier was voor twee dagen na eene ziekte van een tweetal weken overleden. De loop der ziekte- zelve had volstrekt geene reden tot het verwijderst ver moeden gegeven. Eenige andere kleine, toevallig re, zamenloopende omstandighedenechterwekten arg waan men deed eenig onderzeek en terstond daarop werd de vrouw des overledenen in verzekerde bewa ring gebragr. Gisteren werd het lijk van den goud werker geopend en reeds moet de weduwe bekend hebben, dat zij haren man met atsenieum heeft ver geven. Uit Stokhoim schrijft men van den 13 dezer: Heden heeft zich iemand, die tot nog toe on bekend gebleven is, op eene ijsselijke wijs van het leven beroofd. Hij wierp zich namelijk, toen de spoortrein tusschen hier en de Keulener cbaussée naar onze stad snelde op de rails en wel zoo digt voor den sleper, dat het ondanks al de inspanning van den bestuurder onmogelijk was den trein tijdig genoeg te doen stilhouden. Het lijk van den ongelukkige is naar men hoortop eene gruwelijke wijze verminkt en verbrijzeld. - Den 7 dezer is te Hamburg met veel plegtig- heid de eerste steen gelegd van een nieuw kerkgebouw, 'hetwelk op de grondslagen der twee jaren geleden mede jrootendeels afgebrande St. Petrikevk gesticht zal .wor den en voor deze, ten gevolge der ruime .bijdrage t tot dat doel ontvangenin niets zal behoeven achter te staan. 1Uit Landshut schrijft men „Den 6 Mei sloeg de bliksem, bij een zwaar on- weder, in de kerk kapei te Reichheinersdorf, waar door niet alleen de toren en het dak der kerk vernield werden-maar ook de gewelven en de muren zeer sterd werden beschadigd. De stukken van den toren werden tot op een afstand van 150 schreden geslin gerd." gfrtgelaub* Londen, den 16 Mei. Men denkt dat H. M. in het vervolg een gedeelte der zomermaanden op het eiland Wight zal doorbrengen. De Standard zegt dat ér van harentwege onderhandeld wordt omtrent den aankoop van Norres-Castleonder East-Coweswaai de Koningin hare kindsche jaren heeft doorgebragt en dat thans het verblijf i? van Robert Bell. Esq. Dit kasteelhetwelk Windsor Castle in het klein genoemd wordt, is zoo ruim, dat er 70 slaapplaatsen ingerigt kunnen wordenterwijl de nevengebouwen en bedien den-vertrekken bijna twee acres grond beslaan. Dit vorstelijk verblijf heeft daarenboven uitgestrekte tuinen, lustgfonden en bosschen; ft levert de heerlijkste land en zeegezigten, en iets dat voor onze in dit opzigt regt Britscbc koningin geene geringe aanbeveling is, H. M. jagt kan overal onder de vensterramen ankeren en haar gedurige gelegenheid tot hare geliefde zee-togt- jes geven. De koopprijs welke voor het kasteel gemeubeld gelijk 'tis, gevorderd wordt, beloopt tus schen dé 60 en 80 duizend ponden sterlingmaar men beweert, dat aanbouw en meubelering in der tijd niet minder dan 250,000 pond gekost hebben. In eene groote ijzergieterij wordt een lichttoren die voor een der Bermudaseilanden bestemd is en bij een gewigt van 600,000 ponden 137 voeren hoogté hebben en 9 kamers bevatttn zal, geheel uit gegoten ijzer vervaardigd., Londen den 18 Mei. Een der laatst aangeko mene New-Yorksche bladen van het einde van April behelst het volgende De tijdingen uit St. Domingo (Haiti)over St. Thomas ontvangen houden in dat de negers te Cayes al de blanken en kleurlingen vermoord hebben. Hé rard de nieuwe presidentdie van de stad St. Do mingo waar hij den opstand in het voormalig Spaan» sche gedeelte van het pilan i trachtte te dempennaar Cayes was teruggekeerdom aan die slagting een din de te makenis vermoord geworden. Vier honderd personen, zijn naar Jamaica uitgeweken. Men vrees de dat te Port-au-Prince eene soortgelijke volksbe weging zou plaats hebben ais te Cayes." De tij ding nopens den moord van Hórqrd.schijnt i.ntusschen nog bevestiging te behoeven. Men spreekt ook van. eenen veldslagwaarin .hij zou gesneuveld zijn. De stad Lime-Regis, in het Graafschap Dor set is 11. Zaturdag door eenen geweldigen brand ge teisterd. Hij ontstond niet in den nacht, althans heeft zich toen niet geopenbaard de eerste alarmkreet werd te half tien des morgens- aangeheven. Het vuur was ontstaan ten huize van een' bakkervan waar het door eene hoeveelheid drooge brem, die in eene schuur lagen door een sterken wind voortgejaagdtot de naburige gebouwen oversloeg, In korten tijd lagen tusschen de zestig en zeventig gebouwen iti de asch waaronder het postkantoor en verscheidene voorname logereenten. De schade wordt voorioopig op 30 of 40 duizend ponden ster!, berekend, grootendeels ech ter hier te Londen bij vier voorname assurantie-bu- reaux verzekerd. Van persoonlijke ongelukken ver neemt men gelukkig niets. JfVauSivijfc,. Parijs, den 17 Mei. Dezer dagen is een nieuw werk van den heer de Chateaubriand in 't licht ver schenen hetwelk eene levensbeschrijving van den abt Rencéden bekenden hervormer van de monniken-orde van la Trappebehelst. De heer de Chateaubriand zegt in de voorrede dezer levensbeschrijving, dat het zamensttllen daarvan 'hem door zijnen biechtvader, den abt Séguinis opgelegd en voor hem anders wei nig behageltjks had. Het geschrift onderscheidt zich door zekere hevigheid tegen de staatkunde van het hof van Rome omtrent Ra mé, en diens hervormingsplannen. De Gazette deelt het volgende boosaardige ar tikel medeNog drie maanden en wij treden ira het vijftiende jaar der tegenwoordige regering. De Heer de Chateaubriand herinnert in hetdezer da gen door hem in het licht gegeven werkaan de woorden veh TacitusQuindecitn annosgrande mor- talis aevi spatitun. Deze plaats komt voor in het leven van Jlgricolaen de vijftien jaren, welke de groote geschiedschrijver als een aanzienlijk tijdperk van s menschen leven voorsteltwaren de droevige jaren onder Domitianusvan 81 tot 96 onzer jaartel ling. De republiek heeft vijftien jaren geduurde van 1789 (sloping der bastille) tot 1804. Napoleon hec-fc vijftien jaren geheerscht: van 1799 (consulaafv tot 1814: aan de restauratie waren vijftien jaren toege- schikt (in den raad Godsvan 1814 tot 1830, de honderd dagert afgerekend: de juli-revolutie beleeft thans haar veertiende jaar. Quindecitn annosgrande- mor talis .aevi spalium Napoleon hechtte in de po litiek veel gewigt aan tijdperken van vijf jaren (Justra~); hij gaf in menschelijke duigen aan de stichting vijf ja ren, aan den voortging vijf jaren, aan het verval vijf jaren. Dat alleen de juli-revolutie aan deze- wet dcc lusters zich ontheffen kanis blijkbaarzij heeft deze uitzondering aar. hare hechte grondslagen te danken." De brochure van den prins dc Joinyille blijft het onderwerp van alle gesprekken en doet ernstige moei- jelijkheden duchten voor het kabinet, waartoe de aan vraag des ministers van marine om een krediet van 8,850,000 fr. in de zitting der gedeputeerden-kamer van heden reeds dadelijk aanleiding kan geven. Sortir migen verhalendat de prins arrest heeft bekomen wegens het uitgeven van zijn werk zonder toestem ming zijner chefs. Parijs den 18 MeiEen paar maanden geleden is er in de centrale gevangenis te Melun door den gevangene Defourncloud 22 jaareen moord gepleegd aan zijnen medegevangenen Bernard. Eerstgenoemde had den ongelukkigen met eene schaar drie steken ge geven waaraan hij dadelijk is overleden. Genoemde Defournel was naauvvflijks 8 jaar toen hij gekerkerd werd om een diefstalwelke hij mét poging tot moord begaan had. Korten tijd na zijne in vrijheid stelling, werd hij wegens eene nieuwe misdaad tot gevangenis straf veroordeeld, en thans wacht hem de dood op het schavot. Toen zijn advocaar hem bekend maakte, dat hij nog 3 dagen tijd had, om zich in cassatie te be geven zeide hijZou ik me vel in cassatie be geven Ik wil liever maar dadelijk onder de guil lotine.** 1 Brussel den 20 Mei. Het treurig voorval op den ijzeren spoorweg blijft het onderwerp aller gesprek ken. De schade is aanzienlijk. Bijna alle wagens hebben geleden. Met dankbaarheid erkent men intus» schendatnaar mate de hevigheid van den schok het getal ongelukkigen veel grooter had kunnen zijn. Een der gebroken char-a-bancs hield 15 reizigers in. Bij den schok werden zijmet de stukken var> bet rijtuig, op acht passen links en regts op den weg geworpenen door een onbegrijpelijk geluk heeft nie mand eenig letsel bekomen. Ook was erop den trein een besloten wagen niet gevangenen. Deze beeft hel minste, geleden. Men meldt nog, dat een jong meisje, ft welk geene wonde had bekomen, bij het gezigt van zoo vele stervenden en gekwetstendoor De uitgave deaer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Priis per Kwartaal is/'J,75; franco per Post/ 1,90. Gewone Advertentien worden a 20 cis, de regél geplaatst. Geboor te-, Huwelijks-en Doodberigten van 1 - 6 regels a f |,2o.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1