«fe JN°. 41. GOESSGHE Mi u»*a-CJIMBwskl COURAN TV JN'I E U WSTfJDINGEN. üSsnlscfitani». Frankfort den 14 Md. Z. M. de Koning van Beijeren heeftvóór zijn vertrek naar Italiëlast ge geven tot de opvigtfng van een Franciscaner klooster te Oggerslieim en daartoe eene som van 80,000 11. uit de Itabinetskas aangewezen. (Dit is bet oude terugroepen.) Volgens te Kopenhagen ontvangene berigten moeten de studenten der Zweedsche universiteit te Up sal toch nog besloten hebben, om in dezen zomer, en wel in de volgendemaand, die hoofdstad te be zoeken. Honderd vijftig akademieleden hebben zich daartoe reeds ingeschrevenen daar het stoomschip hetwelk zij gehuurd hebben slechts dit getal aan boord kan nemenzoo had men de eerste lijst geslotener is echter alle waarschijnlijkheid voorhanden, dat er zich nog veel meer deelnemers zullen opdoenen wel in zulk een getaldat jnen nog een stoomschip zal kunnen hnren. (Dit is nieuw.) Hamburg, den 7 Mei. Het eerste alhier, ter walvischvangstnaar de Zuidzee uitgeruste schipis gisteren van hier de Elbe afgevaren. .Behalve de tot de visscherij vereischte booten heelt het ook een aantal reeds ill de zaak geoefende Amerikaansche vis- schers aan boord.' Deze uitrusting is de onderneming van een enkel huismaar reeds hebben meerdere hui. zen zich aan een gesloten en een kapitaal van een mil- Jioen M. B. btjeengebragttot het uitrusten van meer» dere walvtschvaarders. (Oud en nieuw.) Londen, den 17 Mei. In Ierland teltmen 8,175,124 inwoners, welke in 1,5.28,839 woningen leven. Van deze 8,175,124 inwoners zijn 2,385,000 in eenen staat van behoefte, en van de 1,518,839 huizen zijn 1.024,275 hutten van klei. Op deze bevolking leven 625,356 familien, bevattende 3,470,725 personen', in de hutten van kleiwaarvan dc deur te gelijk voor schoorsteen en venster dienten zich opent om de varkens en de kinderen in één vertrek op té nemen. Van de 8,175,124 behooren 7,000,000 tor de land bouwende bevolking. Het dagloon van het werkzame gedeelte dezer groote meerderheid verschilt van 4 tot 10 pence daags in het westen én zuiden van 8 pence tot T schell. in het noorden. Het middelcijfer van het dagloon van ecnen werkman in Ierland is van 2 schell. tot 2 schell. 6 pence in de weeken in En- geland van 8 tot 19 schell. Op de gcheele bevolking (zoo men de kinderen beneden de vijf jaren aftrekt) rekent men 3.766,066 personen die lezen noch schrij ven'kunnen. In Ierland zijn 20 mill, bunders lands, waarvan 14 mill, geplant of gebouwd, en de overige woest zijn. In het jaar 1831 stonden de godsdienstige geloofsbelijdenissen tot de fondsenvóór dezelve toe gestaan in de volgende verhouding. Róomsch Katholijken 6,427,712 8,928 p. st. Episcopal en 752,064 806,784 Presbyterianen 642,356 35,080 Andere Dissenters. 121,808 XranfevwÊu Parijs, den 17 Md. De kamer der pairs heeft den 14 Mei, na langdurige beraadslagingenhet 17de artikel der wet op bet middelbaar onderwijs aangeno men waarbij voor de leeraars op middelbare scholen de verpligring wordt vastgesteld, om het bewijs tc leverendat zij in Frankrijk hunne studiën hebben vólbragt. Uit den geheelen loop dezer beraadslagingen is geblekendat nitn ook door die bepaling wil ver hoeden dat Jezuïter,die in Zwitserland hunne op leiding hebben genotenzich in Frankrijk van het onderwijs der jeugd meesjer maken. Uit Sarrène (Corsica) schrijft trien In den nacht van 28 op 29 April begaven de gen darmen van de brigade zich naar het bosch tusschen de gehuchten Grossa en Tivologio om de banditen Sunta-Lucia en Alphonsi tc vangen. Reeds was dc nacht voorbijen de gendarmen maakten zich gereed, om zich te verwijderentoen zij .uit liet digsc vanher bosch een' man zagen verschijnen, die van het hoofd tot de voeten gewapend was. ,Z;j Tieten hem naderen en riepen hem toe: stil te staan! Djt werd mer 2 geweerschoten beantwoord,' Welke hét jdoel misten. De gendarmen beantwoorden zulks en een kogel trof den bandiet Alphond in de borst. Hij riep zijn1 vriend Santa-Lucia te hulp; doch deze verscheen niet. De toestand van Alphonsi werd wanhopend. Alleen tegen eene brigade gendarmerie, die hem al digter insloot, terwijl het bloed uit de wond guistë. Hij scheen zich gevangen te willen geven, toen zijne jonge zuster, door het geknal der geweerschoten en het geroep om hulp derwaarts geloktutt het bosch kwam en hem toeriep: „Moed! moed! mijn br teder Denk er niet aan u gevangen te geven gij moet als held ster- venV Deze woorden, met geestdrift uitgesproken, bragten den handiet tot andere gedachten hij vergat zijne wond en hopeloozen toestand en verdedigde zich dapper. Een gendarme, die hem genaderd was, werd geveld; de anderen werden verlegen, dewijl de inwo ners van Grossa toegesneld waren en voor den bandiet partij trokken. Een gendarme werd naar. Sartène ge zonden om versterking te halen en Om .5 ure des morgens verscheende substituut-procureur des konings, de luitenant der gendarmen en de kapitein der volti- geurs met troepen. De bevolking van Grossk werd, bij de verschijning van deze militaire magtte neder- gcslagen, en trok af. Alphonsi werd door den substi tuut'procureur des konings gesommeerdzich over te geven doch dit werd met een geweerschot beantwoord. Het gevecht werd nil zeer levendig daar de bandiet onvermoeid streed en eindigde eerst toen zijn hoofd door twee kogels getroffen werd en hij dén geest gaf. jöcïgic. Antwerpen, den 18 Mei. Eene verschrikkelijke, gisteren avond op den spoorweg voorgevallen gebeurtenis heeft onze stad in verslagenheid gedompeld. De trein, die gisteren namiddag ten vier ure van Brussel vertrokken was bevond zich ten zes ure aan betstarion, genaamd du Vieux Dieu, toen een allergeweldigste schok zich aan den gehee len trein deed gevoelen; op het eigen oogenblik, ofschoon de vaart merkelijk verminderd was geworden, raakten vier rijtuigen los van den trein en sloegen dezelve gedeeltelijk tegen een' met zand geladen waggon, die op een der even wijdig Iqo.pende spooren stond. De rijtuigen werden op den slag verbrijzeld en al de reizigers, die er zich in be- vondén; werden ligter of zwaarder verwond. Eene vrotuv bleef op de plaats deód, eene andere bezweek nog in den avond aan hare bekomen wonden. Een reiziger, zoo men zegt van Arras, die met zijnen zoon was is zwaar bezeerd. Een bakker uit de niet ver van hier gelegene gemeente van Hoboke, met name Daelewijkis heden nacht in het gast huis aan de gevolgen zijner wonden overleden. Vier an dere zwaarder of minder zwaar bezeerde passagiers zijn naar het gasthuis vervoerd. Het getal der zwaar bezeer den wordt als van acht ofnegen opgegeven; sommige heb ben zich naar hunne huizén, andere naar onderscheidene herbergen in deze stad laten overbrengen. Behalve dc vier verbrijzelde rijtuigen is al het verdere van het konvooi meer of min bij den schok beschadigd ge raakt. Vijf andere rijtuigen zijn uit.liet Spoor geworpen, en bijna al de reizigers hebben ligtere of zwaardère kneu zingen aan het hoofd of in de zijden; velen zijn evenwel ook zwaar aan de bténen bezeerd en aan sommige zijn de- 'zèlven gedeeltelijk vermorseld. Van de vier verbrijzelde rijtuigen is niets anders overgebleven dan de houten yloer al het verdere is tot splinters gespat. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is men hét niet eens sommige schrijven het toe aan het breken van den as van een der vrachtwagens, anderen aan het niet goed ligger, der riggels aan het station du Vièux Dieu, ten ge volge van de onlangs aan betstarion gemaakte veranderin gen nogmaals anderen zeggen, dat het excentrieke speor niet behoorlijk vast liggendevcrschóven is geraakt bij het voorbijsnellen van den stoomsleper en dat hetzelve ge botst hebbende tegen een gedeelte van den treindit ge deelte in deszelfs volle vaart tegen den op het spoor staan de waggon of. tegen het verder gedeelte van den trein had aangeworpen. De beide dames, die het reeds gisteren bestorven zijn, worden opgegeven, de eene ais eene Hollandsche vrouw, Mëjufvrduw Bellier edie zich nu omtrent drie maanden geleden hier in deze stad was komen vestigen; de andere als eene dame uit Henegouwen. Vier beambten bij de douane-brigade.van Lillo, die van Brussel kwamen, heb ben zware kneuzingen bekomen en aan een'hunner is bet dijbeen gebroken. Zoodra men aan het station kennis van het voorgeval lene bekomen had, is er een konvooi van ledige rijtuigen naar lier station van Ltiythagen gezonden tot het afhalen der reizigers en verwonden. Docter van Vacrenbcrg vatt hier, die zich bij den togt bevond, heeft in weerwil dat hi| zelf zware kneuzingen bekomen had, dadelijk alle zorgeli aan de verwonden gewijd. Eenige doctors en Chirurgijns van deze stad, alsmede de Heer Gouverneur en de procureur des konings zijn da delijk van hier vertrokken naar de plaats van het ongeluk, waar het gegil der gewonden, de wanorde door het breken der rijtuigen veroorzaakt en de schrik die zich van al de rei zigers had meesteg gemaakt, de tegenwoordigheid v?.n lie den van de kunst en van liet gezag gebiedend vereischren. De Pfecurseufaan wien wij dit rampverhaal 0 :i tl ee ne n laat het wijders volgen door hét onderstaande Postcriptum. Zie hier nog eenige door ons ingewon nen bijzonderheden voor'welker echtheid wij instaan. De vrouw die dood van onder de brokken gebaald is was genaamd Therese Vreeckwoonachtig in de straat Breukelaar te Antwerpen. Mejufvrouw Bellier ewoonachtig in de straat de PAtiMViati, alhier, van welke wij boven gewaagdenis eert uur na de gebeurtenis bezwekenzij was vergezeld van hare zusterMevrouw van Schefer die zwaar bezeerd ten harent g eb ragt is. De heer Ch. Delevoix van Arras is, zwaar gewond naar het burger-gasthuis vervoerd. Ilij was vergezeld van zijnen zoondie insgelijks gewond is. Zes mensciien, 5 marnier, en 1 vrouw hebben zware kneuzingen of uit net lid gerakingen bekomen, de 5 man nen zijn naar het burger-gasthuis overgebragt; zij zijn van Daelewjkbakker te Hoboken,, dezen nacht overle den. De toestand der vier andere gewonden is niet zeer zorg wekkend. De weduwe LesiredeFloresse, de haren zoon, die leer ling te Antwerpen is, kwam bezoeken, heeft het been ge- broken, en is gebragt naar haren broeder, den Hecre Gb- lassie. Verscheiden vreemdelingen, dieligte verwondingen be komen hebben, zijn in de verschillende herbergen dezer stad opgenomen. De Procureur des Konings, die zich reeds gisteren avond naar de plaats van het ongeluk begeven hadom er zijne opnemingen te doen, en een onderzoek re gelasten omtrent de ware aanleiding tot het voorvalis lieden mor gen met den Heer Mas ui, directeur bij de administratie van den spoorweg, nogmaals een onderzoek op dc plaats zelve gaan doen. ÜUbévIftüba?» 's Graveniiage den 16 Mei. Volgens eene on langs uitgegeven statistiek der 66 spoorwegen die in Groot Brittanje bestaan beliep her getal reizigers welke daarvan sedert 1 Julff 1842 tot 30 Julij 1843 gebruik gemaakt hebben 23,466,896 en de ontvangst gedurende hetzelfde tijdvak 4,535,189 ponden sterling dus ongeveer vier en vijftig millioen viermaal honderd twee en twintigduizend gulden nederlandschzonder inbegrip der geldenvoor het transport van bagaadje ontvangen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/1,75; franco per Post/ I,Qo. r. Gewnè Advertentieu vvordeu a 20 ets de regel geplaatst. Gefaoor- ie-, Huwelijks-en Doodberigten van 1 <5 regels a f j,2o. Jansen en van Reethdouaniersdie kneuzingen aait het been bekomen hebben,, Ch. Matthieuvan Ixslles, deze heeft de knie uit liet lid Frcdrik Bremenvan Hanover, heelt beenbreuk.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1