ASPHALT VAN BASTiNNES. ALLERLEI. 'kheb met den heer der heerbn een vast verbond gemaakt. 13de Lijst. Geene. 14de Lijst. No. 3487, 12400, ieder een prijs van 1000. - - 15de Lijst. No. 2011aeen prijs van f 100,000. No. 8872711 ieder eene premie van 2000. i6de Lijst. No. 3072, 8760, *335, ieder een prijs van 1000. ,Te Goes bij F# Kleeuwens Zoon. pén ziinde, verpligt wezen de Schutterlijken dienst uitteoefenen, Art. 2. Als Ingezetenen wordenmet betrekking tot de toepassing dezer wet beschouwd a. Alle Nederlanders, binnen het Rijk hun ge* woon verblijf houdende. b. Alle vreemdelingen binnen het Riik woonach tig welke hun voornemenom zich aldaar te vestigenzullen hebben aan dén dag gelegd hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijke overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofd-middelen van hun bestaan. De tijdelijke uitoefening van een bedrijf of hand werk in eenige. ondergeschikte betrekking gelijk die van leerling, knecht enz., kan op ziclr zeiven niet be schouwd, worden als een bewijs van het voornemen öm zich in dit Rijk te vestigen. Ait. 7. Zij die in meer dan een gemeente hun ge woon verblijf houdenof dén zetel van hun vermo gen hebben gevestigdzullen tot de inschrijving ver- pltkt ziinbinnen die Gemeente alwaar eene dienst doende Schutterij aanwezig is. Bij aldien in die verschillende gemeenten alleen dienst doende of alleen rustende Schutterijen bestaan zullen zij zich doen inschrijven in die gemeente, alwaar zij Voor de personele- belasting zijn aangeslagenen de ambteharen in die gemeente, alwaar zij ambtshalve vevpligt zijn hun verblijf te houden. Art. 8. Die van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs geven, zullen door het plaatselijk bestuur wor den ingeschreven; naar deszelfsoordeelonverminderd de bevoegdheid van den ingeschrevenen0111 van zijnen juisttn ouderdom nader te doen blijkt 11. Art. 9. Die bevonden znllen worden zich niet voof den i Junij te hebben doen inschrijven zullen door het plaatselijk bestuur, ambtshalve ingeschreven wor den en door den natemelden Schuttersraad worden verwezen tor een geldboete, terwijl zij daarenboven, zonder loting bij de Schutterij zullrn worden ingelijfd indien het zal blijkendat ertijdens de verzuimde inschrijvinggeene redenen tot uitsluiting of vrijstel ling ten hunnen aanzien bestonden." Gezien Zijner Majesreirs besluit van den at Maart 1828 (Staatsblad N*. 6") speciaal de artikels 3 en 4 van den volgenden inhoud i Art. 3. In het jaar na de eerste oprigting der Scnutteiij, en in ieder der volgende jaren, zal, voor den 1 Junij, de inschrijving zich tot zoodanige inee- zetenen bepalen die op den 1 Januarijvan dat jaar bun 35e, jaar zijn ingetreden: het register waarop dezelve worden ingeschreven, zal altijd het eerste register uit-' reekenen zal voorts van de registers der vorige ja ren het laatsre of tiende komen re vervallen. (Vervolg en slot in een volgend No.) Men léést in de Arrih, Courant Even waar als net is, dat in óns vaderland-de .ma*, zijk in vele voorname steden op eencn lagen trap stagt ev» het groote publiek aldaar, in al wat de edele toon kunst betreft, zich nog in eenen staat van barbaarsch- heid bevindteven zeer is het waarheid dat er hieromtrent uitzonderingen bestaan, en sommige klei nere steden van ons vaderland als sterren aan den mu- zijkalen hemel flikkeren. Onder deze weinigen is men genoopt, aan de stad Goes eene eerste plaats toe te kennen. Wij zouden de nederige kicschheid van eenige bij zóndere personen kwetsenindien wijdoor middel van een dagblad, de oorzaken aanwezen, waardoor deze stad zich daaromtrent zoo voorbeeldig onderscheidt alleen dit willen wij aanmerken, dat het eene aange name gewaarwording verschaft, te bespeuren hoe dMr allen de handen in elkander slaanen hoekten ieder naar zijn vermogen bijdraagt om het groote en strboone doel r— verheffing vair. den geest door muzy- Jtaal kunstgenot" te bevorderen. Men zal het standpuntwaarop de beoefenaars der toonkunst zich aldaar geplaatst hebben, het best kun. neri beoordeelen door de eenvoudige mededeeling van hét programma eener muzijfcale shirée j welke op den 10 April jl. aan de leden der aldaar gevestigde afdee- lirg van de maatschappij tot bevordering der toonkunst gegeven werd. De stukken «tiet koorgezang waren Die Schöpfung va 1 iiaydn een I's alm van mozart én het Vat er Unset van spohr. Wanneer vv-ij hier van slechts zeegen, dat dit alles zeer goedenvooral het Vatcr Unstr van spohr allervoortreffelijkst werd uitgevoerdzoodat het de vergelijking! met uitvoerin gen op eene grootere schaal (1) waarvan wij meerma len1 getuigen warenkon doorstaandaö meeftrn wij genoeg gezegd te hebbenom deskundigen een denk beeld tè geven van de bekwaamheden van het werkend personeel, en te doen gevoelen met welk eene zelfvol doening de directeur en onderwijzer der zangschool labrand op zijnen met roem volbragten nrbeid kan terugzien. Een quatuor voor piano, viool, alt gn bas, van beethoven, een concert voor piar.o vqn mendebs- sohn bartholdy benevens eere solo voorde viool door den veulienstvollcn ceuben van Middelburg voor gedragen strekte tot verpozing tusschen de gemelde tnuzijk-werken en verhoogde hét genot van dezen voor beminnaars van degelijke klassieke kunstvoortbrengselen ortvergwelijkeh avond. Wélken invloed zulk eene keus-van muzijk-stukken noodzakelijk op den smaak van het publiek hebben moet, is niet noodig op te merken; immers hij, bij wien de herinnering aan dezelve nog levendig is-kart in laffe mode voortbrengselen geen en smaak vinden fen minste dit was bij schrijver dezes hef gevaltoen hij, na in het nederige Goesden 10 April, de ge melde soifée musicale biigewoond; te hebbenden 12 te Antwerpen den Barbier de Sivilh van róssini hoorde opvoerendie hem eene wezenlijke walging verwektemet de nieuwe opera van donizetti le Furieux de St. Domingo die hij den 14 in het ko ninklijke Brussel hoofde, was het weinig beter gesteld. Zoo zeer is het ook al wederom hierin eene waarheid, dat men daar waar men meent metregt het meeste ge not te kunnen verwachtenzich dikwerf bitter te leur gesteld vindt. Dat nog lang de afdeel'mg Goes van de maatschappij tot bevordering der toonkunst groetje en bloeije, dat liet bestuur van die' afdeeling op het ingeslagen spoor moedig voortga, en dat noch dit bestuurnoch, de verdienstelijke onderwijzer door de menigvuldige ver drietelijkheden aan alle openbare bedrijven verbonden in ijver verflaaüwe; dan zullen voorzeker hun aller pogingen ten goede werken,, en het voorbeeld dermu- zijkale beschaving van Goes in andere plaatsen de zoo zeer verdiende en gewcnschte navolging vinder». Ze 20 April 1844. v. d. IV. (1) Het is immers altijd nog zeer twijfelachtig of het kunstgenotdoor de uitvoer trig van goede mu- z ijkw erken verschaftwel evenredig is aan het getal executanten Onze krachtvolle Dichter da Costa heefr wederom een Lied in 't licht gegeven getiteld Aan Neder - landin de Lente van 1844, waarin zijn vaderlandsch en godsdienstig gevoel met de hem eigene uitdrukking spreekt. Na eene vermelding der bezwaren, die Ne derland vroeger troffen en ook nu onlangs dreigden maar waaruit het gered werd, zingt hij: Lof en dank den God der Vaadrenzegg* het (volk zijn Koning na Maar dat Ncêrland bij Gods werken ook Zijn wen- (ken gadesla. Dat wij vragen zonder uitsteldat wij vragen (voor Zijn troon Welke y/eg en wat beginsel dsor deze uitkomst wordt j -V" (geboon! Wat thans plicht is wat behoefte voor de Na (tie voor ,t geslacht Dat weldra ons gaat vervangenen eene erf nis van (ons wacht. Er moet daartoe leven en beweging zijn zij leven,tzij herleven voor dit wedt gesp aar- (de Volk Maar een leven niet van droom en, stout gegrepen (uit de wolk; Niet ontvoerd aan vreemde zeden als een nuttelooze (roof, Neen ontwikkeld uit den wortel van Geschied nis en (Geloof In zijn wezenvrucht der tijdenin zijn vorm (van dezen tijd I '-'V God te vreezenwaarheid te eerenvroom te hand- - (Jenzij de keus Met Gods woord voor Vorst en Vrijheidde on - (veranderbare leus\ De Koningen al zijne dienaarsvertegenwoordi gers en de geheele natie moeten daarin alleen heil zoe ken en naar die beginselen handelen. Daarom zegt hij Neen'geen Grondwet zal.behoudenhoe vergood eens (of vertréén, Zoo geen raad bij God gezocht wordtmet vcrnecd~ (ring cn gcbcén. Vruchtloos anders elke GrondwetBlijft een leven (loos papier Spulbatdcidrvan ijdlc vonden, bron van nieuwe (driften, hier! Maar wordt er raad bij God gezocht,'wil de bond genoot des zwijgers ook de onze zijndan is er geen nood. En hierop eindigt de Dichter met eene navol ging van het bekende sie sollen ihm nicht habcti enz. maar zoo echt Nederlandsch gewijzigd, zoo krachtig uitgedrukt, dat men het wel oorspronkelijk noemen mag. Men oordeele uit het eerste en het iaatste cou plet Zij zullen het niet hebben Ons oude Nederland Het bleef bij rille ellenden Gods 'en der Vaadren pand Zij zullen het niet hebben De Goden van den Tijd Niet om hun erf te wezen Heeft God het ons bevrijd\ Met al kun. schoone woorden. Met al hun stout geschreeuw3 Zij zullen ons niet hebbea, De Goden dezer eeuw Tenzij het woord des Zwijgers Moedwillig werd verzaakt Het Britsch en Buitenlandsch bijbelgenootschap» hield laatstleden Woensdag zijne veertigste jaarlijksché vergaderingonder voorzitting van lord Bexleij. Uit het rapport bleekonder anderenhet volgendena genoeg zevenduiztnd verwantschapte inrigtingen on geveer vier duizend van welke in het vereenigd koning rijk zelf bestaan bevorderen de bedoelingen van het genootschap; door de vereenigde zorgen is de bijbel, geheel of ten deele in honderd acht en dertig verschil lende talen of dialecten overgezetgedrukt en verspreid gedurende het afgeloopen genoótschapsjaar bedroeg het totaal der ontvangen gelden 98,359 ponden sterling, 51,373 ponden voor verkochte bijbels daaronder begre pen. In dat jaar waren uitjiet binnenlandsch magazijn afgeleverd 676,624 exemplarenen uit de magazijnen buitenlands 267,407 te zamen 944,031, waardoor het getal afgegeven oijbels en testamentensedert den aanvang des genootschaps in 1804, tot het verbazend cijfer van bijna 'zestien millioen is opgeklommen. Voorts bleek uit dat rapport, hoe men, bij haauw» keurig onderzoekontwaar geworden was, dat ;n Spi- lalfieldseen der wijken vail deze hoofdstadBij den aanvang van het vorig jaar nog meer dan zes duizend huisgezinnen van het bezit der H. Schriften verstoken warenin welke behoefte sedert door eene ruime uit- deeling is voorzien geworden. ïvoniufelwlie ifltcbcvl/itibscfw £otctg. PRIJZEN VAN IOOO en daarboven. Trekking der Vijfde Klasse. 1 1 i £lbt>cvtetttieu. De ondergereekende P. J. DE LEPELAAR plan hebbende, met de maand Junij e. k. de bestelde ASPHALTISCHE WERKEN voor Goes af te doen, zoo worden die genen die daarvan ook wenschten ge bruik te maken vriendelijk verzocht zich daartoe aan onderstaand Adres re wijlen vervoegen. Alle Werken worejen per Vierkante Ned. El. vol gens bepaalde hoeveelheden en Prijzen aangenomen met guarantie voor eene reeks van jaren. Door onderscheidene reeds bestaande beleggingen is het groote nut reeds gebleken terwijl de Tarieven op onderscheidene Publieke Plaatsen ter lezing leggen en almede, gratis te bekomen zijn bij den Heer J. C. LABRANT te Goes. Brieven Franco. P. J. DE LEPELAAR. Apotheker te Middelburg.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2