Amsterdam, den 23 Maart. Toen gisteren mor gen Have Majesteit de Koningin zich naar de Nieuwe Kerk begaf, tot het ook aldaar bezigtigen der geschil derde glazen, 'wilde het ongeluk, dat eene hoogbe jaarde vrouw zich verbeeldendedat de rijtuigen naar den [anderen kant zouden keerèner juist tegen inliep endoor de botsing vielten gevolïc waarvan zij zdch aan de hand bezeerde en een der duimen brak. Hare Majesteit was diep met dit ongeluk bewogen en gaf dadelijk beveldat aile mogelijke zor voor de gewon-: de gedragen zot; worden» Zoo van wege Zijne Ma jesteit cien Koning als van wege Hare Majesteit zijn dadelijk aan den he'ef burgemeester dezer stad geiden ter band' gesteld, ter voorziening in al hetgeen tot yei> kwikking der verwonde zou kunnen stukken, Zoo gisteren avond, alsnog heden morgen heeft Hare Ma jesteit zich ten naainvkeurigste van den toestandi der verwonde, die"niet Ongunstig is, doen onderigten* Leeuwarden den 20 April. Men schrijft ons dat er op den 26 Februarij j. h te Sloten vrij ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad. Zoo men ver haalt zouden eenige kwaadwilligen bet plan hebben gevormdom de dienaren van policie en liet hoofd van het stedelijk bestuur in het water te werpen, het welk echter door tijdige waarschuwing is, verhoed; daarop zou een der belhamels naar het stadhuis zijn gegaan en een der pohcie-dienaren de sabel aan stuk ken hebben geslagen, waarop, onder toevloed van eene ontelbare menigte, zeer beleedigende verwijtin gen en scheldwoorden tegen het openbaar gezag wa ren gevolgd. Reeds heeft de arroridissements-regtbank te'"Shéieoich de zaak aangetrokken en zijn dernvnoer- inakers, volgens geruchttegen den 2.5 dezer maand gedagvaard. Goes, den 25 April. Met belangstelling zullen velen in ons eilanden vooraf.de Goessche burgerij ver nemen 'tv/elk wij als vrij zeker kunnen vermelden, dat de Raad onzer stad besloten heeft, 0111 door eene aanzienlijke bijdrage aan het plar. ter bestrating van den weg naar het Cat sche veer en het daarstellen van eene aanlegplaats voor de stoombooten of veerdam en em- barcaderewelk plan van de Provinciale Staten op verzoek der Commissie van Landbouw is uitgegaan bevorderlijk te zijn. Dit mag wel eene nuttige aan- wending der gelden, welke de burgerij opbrengtge noemd worden daar zij hierdoor in staat gesteld wordt om voordeden te genieten en al zoo te gerce- der en te gemakkelijker hare schattingen kan betalen. I11 eene reeds lang bestaande behoefte wordt hierdoor voorzien, 't welk .wel eene opoffering waardigis. Het doet ons denken aan die vroegere tijden, waarin de staat der algemeene geldmiddelen zeer ongunstig was, en men toch niet aarzelde om belangrijke werken daar- festellen, Welke van "algemeene.'nuttigheid geacht wer den en waardoor veel welvaart is bevorderd. ALLERLEI. Goes Te Goes, bij F. Kleed wens Zoon, Barrat bestredendie mede alle belemmering van de uitoefening eener eeredlenst door bet opleggen der ver- pligting tpt het vragen eener voorafgaande niagti'gin'g ongrondwettig keurde. Ten slotte werd het gedane voorste] om tot de orde van den dag over te gaan, hetwelk, in den loop der beraadslagingenook in den heer Dupin een verdedi ger had gevonden met 107 tegen 91 stemmen verwor pen, en daarna tot de verzending der verzoekschriften aan den minister besloten. Die verzending kon thans niets anders betekenen dan dat de meerderheid de wij ze van zien van dien staatsman niet omhelsde. Nederl. Staats-Courantjl Den 18 dezer kwam een konvooi van 25 wagons metj'koopgoederen en vee van Orleans op de hoogte van Ivrijtoen de conducteur van de locomotive merk te dat eenige wagons in brand waren geraakt door de vonken uit den schoorsteendie op de geteerde over dekken der wagons waren gevallen. Hij deed dadelijk de trein stilhouden en men redde wat men redden kon. Vier wagons met schapen én kalveren zijn groo 'tendeels verbrand. Er zijn daarbij geene menschen om gekomen of gekwetst geraakt. Een brief uit Ierland meldt dat zich daar ecne nieuwe beweging vormt, geheel buiten O' Cotinel en welke de groote rust-verstoorder misschien niet "binnen de stille en wettelijke grenzen zijner afwachtende staat kunde zal weten te houden. Deze beweging moet meer dat? rweé millioen aanhangers tellen en zoraba- rend wezenzocwel voor het gouvertlement'als voor O1 Cotinel zeiven. üicbcvl&ttbjm. 's GravenhagE 'den 22 April. Eenige. jaren ge leden werd in de nabijheid van liet kleine Zvvitsersehe stadje Villeneuve. 'aan den oever van het meèr van Geneve, etn groot hotel gebouwd,vvaaraan menjdennaam van Hotel Byron gaf. Daar deze onderneming op eene - te groote schaal begonnen was, kon het gebouw bij gemis aan fondsen nier geheel voltooid wórden en de ondernemersbankroet gemaakt hebbendetrachten j hunne zaken re herstellen1, doör genoeirid hotel en de daarbij beboerende gronden te verloten in navolging van veelvuldige goederen-loterijen in Oostenrijk. Bi] de trekking dezer loterij, welke ten verleden jare in het kanton Zug p'aats hadvermits in het kanton Waadt alle loterijen verboden zijn, verbleven al de hoogere prijzen aan de ondernemers welke omstandigheid ge paard aan verscheiden onregelmatigheden, die bij de verloting waren opgemerkt, in de Zwitscrsche dag heden stof tot zeer bitse aanmerkingen gegeven heb ben. Niet tevreden met de hieruit behaalde voordec- len willen dr belanghebbenden thans andermaal éene verloting derzelfde bezitting beproevenwelke in het kanton Wallis zal plaats hebbenen waarvoor men de deelnemers buiten Zwitserland schijnt te willen op zoeken. Dit is ten minste op te maken uit de omstan digheid, dat bij het plan der loterij gevoegd is een ex tract uit het kadaster van Villeneuveonderteekend door den secretaris der staatskanselarij van Wallis, wiens handteekening men door de zaakgelastigden van Frank rijk en Engeland en door den Nederlandschen consul- generaal te Bern die zulks natuurlijk niet konden wei geren heeft doen legaliseren, vermoedelijk ook ten deeleom door de handteekening dezer diplomatieke agenten aan her publiek meerder vertrouwen in de on derneming in te boezemen. Dit een en ander ter ken nis van de Nederlandsche Regering gekomen zijnde heeft de Minister van Binnenlandscbe zaken, bij circu late van den 15 dezer, de aandacht der gouverneurs gevestigd op de pogingen welke waarschijnlijk zullen worden aangewend om ook hier te 'ande loten van de voormelde loterij af te zettenen dezelven uitgenoo- diedom zoo wel daarop als in het algemeen op het verspreiden van loren van buitenlandsche loterijen een streng toezigi te donj houden, opdat dergelijke ver boden pract yken worden tegengegaan en vervolgd. - - r -i it - 1 r -"*i Een m-bloeJverwant van den overleden Koning van Zweden woont te Abbevilleen oefent aldaar de nederige betrekking van porseleinkrammer uit. Hij verkeert met zijn huisgezin in de diepste armoede. Mogt het genoemde plan daarom algemeen bijval en ondersteuning-vinden. Ter uitvoering van vee, van sommige 'andproductenen ter spoedige verkrijging van handelsvoorwerpen is hetzelve dienstig. Inzon derheid mag men zich verzekerd houden, dat het ver keer van personenhandel- en niet handeldrijvende, met deze stad, merkelijk, gelijk door alle gemakke'ij ker gemaakte communicatie middelen elders, zal be vorderd worden en een ieder ook in dat gedeelte des eilands en betrekkelijk Goesvooruitgang zal ontwa ren. Eenmaal de oude wijze van communicatie door eene nieuwe en betere vervangen zijnde mogt men niet ter halve hoogte blijven staanmaar alies doen wat plaatselijke gesteldheid en omstandigheden toelaten te doen- rot volmaking. Dat vordert de tiid. Men verneemt, dat de Wilhelmina-Polderwelke hierbij groot belang heeftzich eene aanzienlijke op offering getroostook door het afstaan van grond voor een en. nieuwen weg. lirw ■- 1 ss De Arnh. Cour. schrijftvrijheid mag niet in los- - handigheid ontaarden, - wij stemmen dit gaarne toe. Men behoeft daarvoor, echter, niet zoo angstig te vreezendat men woordenin drift gesprokenter stond als lasterals boosaardige oproertaalbehoort te beschouwen. Een bestuur handelt verstandiger met veel door de vingers te zien dan met telkens elke beschuldiging voor den regter te brengen. Niet door vervolgingenmaar door zijne handelin gen behoort het bestuur zijnen invloed op het volk te vestigen, zich de achting der natie te verzekeren. Niet hierin bestaat de kunst van regeren, dat niemand iets tegen dè handelingen dés bestuurs durvcmaar dat niemand iets daartegen kunne zeggen. (Wij voegen bij het laatstemet grond kunne in brengen. Overigens zal een iegelijk wel inziendat oproertaal wel degelijk door het gouvernement moet worden beteugeld en bestraft. De wet mag niet straf feloos overtreden worden.) Deafrondissements-regtbank te Maastricht, provin cie Limburg, kamer van correctionele zaken, heeft het navolgende vonnis gewezen in de zaak van liet openbaar ministerie tegen H. J. Lintjesoud 33 jaren, landmeter, geboren en wonende te Heerlen. Overwegende, dat deregtbank uit cle beëedigde ver klaringen van de 7de, 9de, nde, 12de en 13de ge tuigen de wettelijke en volkomene overtuiging heeft bekomendat de beklaagde li. J. L. in den loop der maand Maart 18-44m de tapperij van Bulkens te Heerlen, na over de wet van 6 Maart 1044besef fende de buitengewone belasting op de. bezittingen *,i de vrijwillige leening te hebben gesprokenhoefi v w gesteld het volgende raadsel„'welk onderscheid is er tusschen het gouvernement en een snijder," en bij Wijze van aanmerking daarbij heeft gevoegd, „maar niet dit gouvernement," en daarop de oplossing heelt laten volgeneen snijder kleedt de menschen aan en het gouvernement kleedt ze uit." O. dat de beklaagde hiermede klaarblijkelijk beloeld heeft het Nederlandsche gouvernement, overmits hij vóór het voorstellen van het raadsel van bovengenoemde wet gesproken en die gegipst heeft en daarenboven de voorafgaande aanmerking moet beschouwd hebben als dienende om de aandacht der tegenwoordig zijnde per sonen op genoemd gouvernement te vestigen en op hetzelveop minder dubbelzinnige Wijze het raadsel te doen slaanveeleer dan om de toepassing van meer» gemeld gouvernement af te wenden. O. dat de 8ste en 9 le getuigen onder ecde hebben verklaarddat dc beklaagde ten Zelfden rijde en plaatse deze woorden.heeft gesproken: dat de Koning tegen zijnen eed had gehandelden dat de Koning de grond* V wet had geschonden," er bijvoegende, dat dit in de courant had gestaan. O. dat de 5.ie en 7de getuigen respectively!? onder eede hebben veiklaard. dat de beklaagde, op boven* gemeld tijdstip in de tapperij van A. Savelberg tg Heerlen zijnde, gezegd heeftWaarom gaat de Kr- 1 ning niet bij den Jood Rothschild leenen heeft hij daar geen vertrouwen en geen crediet meer? Het blijkt dat het gouvernement peen crediet meer heeft, anders zou het zich tot Rothschild wenden om geld te leenen." O. dat de uitdrukking het gouvernementspeciaal gebezigd als handelende persoon klaarblijkelijk moet geacht worden te slaan op den persoon des Konings. O. Dat uit het vorenstaande volgtHat de beklaagde, kwaadwillig heeft voorgesteld en opgelost bovengemeld raadsel-, terwijl hij het heeft voorgesteld in eene tap- perijvoor elk een open staande en alzoo in het open- baar. O. dat dit wanbedrijf moet worden gekwalificeerd, boosaardige aanranding in het openbaar ran de waar digheid des Konings en» smaad, boon en laster tegen den persoon des Koningstegen welk wanbedrijf- wordt voorzien en straf bedreigd bij art. 1 van de wet van 1 Junij 1830 {Staatsblad- no. 15.) O. dat de regtbank geene wettelijke en volkomene overtuiging heeft bekomen, dat de beklaagde zich zou 4 hebben schuldig gemaakt aan de overige feiten, in het proces verbaal vermeld. Gezien art. 227, 207 iste al., 234 en aio, vaji het wetboek van strafv.alsmede art 52 van het wet boek van strafregt en art. 1 van de wet van den isten Junij 1830 Staatsblad no. 15) luidende: „Al wie boosaardiglijk en openbaarop welke wijze ook of door welk middel de waardigheid of het ge zag van den Koning of de regten van her Koninklijk Stamhuis zal hebben aangerand of den persoon des Konings op gelijke wijze zal hebben gesmaad, gehoond of gelasterdzal worden, gestraft met eene gevangenis van twee tot vijf jaren." Regtdoende in naam en van wege den Koningver klaart den beklaagde, 11. J. Lintjesschuldig aan het wanbedrijf van in den loop der maand Maart 1844, in de tapperij van Bulkens te Heerlen, door het voor- stellen en oplossen van bovenvermeld raadsel, bons- aardiglijk en openbaar te hebben aangerand de waar digheid des Konings en Z. M. te hebben gehoond, gesmaad en gelasterd, Condemneert den alzoo schuldig verklaarden wegens dit feit tot eene gevangenzetting voor den tijd van vijf achtereenvolgende jaren alsmede in de kosten van het geding tor het bedrag van ƒ41,66, desnoods invor derbaar bij lijfsdwang. Verklaart dat zijne schuld aan de andere feitenj'n de acte van dagvaarding vermeld niet wettig en over tuigend is bewezen en spreekt hem vrij op deze punten. Gedaan en gewezen den 10 April 1844. Gazdu Due hé de Limb. JW f' 1 -■ .1. 'a-fti Ctbucvtcutijcu. Den 3den December 1843, is te Batavia voorspoedig van eenen ZOON bevallenMevrouw de Weduwe van der. MUELEN geboren Ver schoor geliefde dochter van de Weduwe C. VV. Verschoor van Nisse geboren Spijker. 22 April 1844. Eenige Kennisgeving.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2