N°. 34. Donderdag den Só April. GOE8SCHE COURAN t. fl AC? mii. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avwuis De Prijs per Kwartaal is1,75 franco per Post/h^o. Gewone Advertetiiien worden a 20 etsde regel geplaatstGehoor- te"' Hu wel ijle 5 en Doodberigten van 1 drevels a /"i,2o. 1 1 N1E U WSTIJDING EN. itin-fine. Konstantinopel den 27 Maart. Z?e£/V-pacha is het eerst op de Albanezenin de nabijheid van Phihppopelgestooten en door dezelve geslagen ge worden. Hij meldtdat de insurgentenin benden van 3000 man, overal her land op brandschatting stel len, en dat de Turken, tot dusverre, nier bij magte zijnhen te vernietigen. Doch de waarheid isdat de Turken meestal gemeene zaak met de Albanezen makenen de ongelukkige raja's uitplunderen. De toestand in Rumelië is verschrikkelijk. De ar- cliidiaken van Adrianopel is met vier geestelijken, op eene gruwzame wijze, bij Ra rade re vermoord gewor den. Het Porte-ministerie heeft zich deze treurige zaak bij gelegenheid der renegaten-vraag ten nutte we ten te makenen bij de minister van Engeland en Frankrijk op de gevaren gewezen, waaraan a'.le chris tenen in de provinciën bloot staan, wanneer de Is lamitische wetten ten vooriiceleder christenen geschon den worden. fPuitecftbmd. Frankfort tien 19 April. Uit Napels meldt de Ztiiung van 'den óden dat er te Messina op Sicilië wederom aardschtiddingen gevoeld zijn, In het tegen overliggend Regghr heeft men even gelijk elders in Italië, onlusten gehaddoch zij waren van geen' staat kundigen aard. De Syndicus der stad had in granen gespeculeerd, en eenige hongerlijdende Ka'abrezen dwongen hem zijne pakhuizen te openen en den voor raad tegen inkoopsprijs te verkoopen. Niettemin heb ben er ook te Reggio arrestatien van aanzienlijke per sonen plaats gehad. Uit Rome heeft men tijding tot den 9 dezer. He t vonnis van een veertigtal opstandelingen in Bologna was bekend gemaakten bepaalde zich van 5 tot 25 jaren galeistraf; van eenigen tot levenslange gevangenis. Over de 3de klasse der gevangenen waarbij de meeste ge compromitteerden, zal wel spoedig het doodvonnis vallenen tevens confiscatie der goederen. Men schrijft uit Berlijn: Hoe diep de mensch zh ken en de industrie der dieven gaan kanbewijst liet volgend voorval. Laatstleden Goeden Vrijdag werd aan iemand, terwijl li ij in de Domkerk voor het altaar knielde, om het H. Avondmaal te omvangen, zijne geldbeurs met 11 thaler, welke hij nog eenige opgen blikken te voren in zijn zak vö Ueongemerkt afge nomen. Volgens berigten uit Alexandre, van den 23 Maart, had het overlijden der dochter van een'.rijken joodschen bankier aan de pest, aldaar een' diepen in druk onder de Europeschc bevolking gemaakttemeer om dat dit pestgeval heeft plaats gehad in de Franken- straat, waar de aanzienlijkste Europeërs wonen, en welke hunne voornaamste wandelplaats uitmaakt. De vader cn broeders der gestorvene waren onder quaran taine gestelddoch de geassocieerde en bedienden van bet handelhuis op vrije voeten gelaten; een nieuw be wijs van de zorgeloosheid waarmede dergelijke zaken behandeld worden. Er hadden zich tot dus ver geene meerdere ziektegevallen opgedaan. Men sprak te Akxandrie veel van een' diefstalbestaande uit de diamanten van den Onderkoning, waarmede de huis- nar van dien Vorst zich uit de voeten zou gemaakt hebben. Qihitjclftub. Londen, den 17 April. De oude"James Stuart bijgenaamd Jemmy Strengh (Jacoous.de sterke), is dezer dagen aan de gevolgen vati eenen' valin den ouderdom van 116 jaren overleden. Dit was, zoo als wij vrorger gezegd hebben de laatste afstamme ling van het geslacht «.Ier Stuarts. Naar luid van berigten uit Cuba is aldaar in het begin van maart eene zamenzwering onder de slaven ontdekt, die ten doel had om al de blanken op dal eiland te vermoorden. Een der zaamgezworeneD had den aanslag verraden. JfVattfcvwk* Parijs, den 22 April. De)grijste höogleeraar Lit- cretcllc heeft den i7den April zijnen letterkundigen cursus in de Sorbonne geopend met eene redevoering tegen de Ultramontaansche beginselen en den toene- menden invloed der Jezuïten. Hij beweerde daarin, dat de geestelijkheid de zaak der godsdienst benadeel de door hei ondersteunen der aanmatigingen van een genootschap, hetwelk zich het overheerschen der we reldlijke magt ten doel gesteld en Karei X ten val gebragt had. Plet vraagstuk, hetwelk men bij ons op nieuw op het tapijt brengt," zeide hij, „komt eigenlijk daarop neder, of wij aan twee Koningen zul len gehoorzamen of liever aan eer. vreemd monarch vati wien de onze slechrs de afzetbare stedehouder zou zijn." Ten bewijze van de zuiverheid zijner bedoelingen beriep hij zich op hetgeen hij persoon lijk tijdens de eerste Fransche omwenteling voor de toen vervolgde godsdienst gedaan en geleden had. De talrijke jongelingschap die deze openings-les bijwoon deheeft den hoogleeraar Lacfctellc zeer levendig toegejuicht. Parijs, den 23 April. De benadslaging in de zitting van de kamer der afgevaardigden van den 20 April over de verzoekschriften van prorestantsche con sistoriënleeraren en leeken die op eene ruimere toe passing van het beginsel van vrijheid van eeredienst aandrongen, is niet -onbelangrijk geweest. Die Ver zoekschriften waren negentig in getal. Er bevonden zich daaronder zoowel van gereformeerde als van Lu- thersche consistoriën. Een was vam het protestantsche consistorie te Oranin'Algeria, afkomstig. De ver zoekers roemdèn over 't algemeen de welwillendheid en onpartijdigheiddie de regering ten aanzien van de uitoefening der protestantsche eerediensten aan den dag legde; maar beweerden intusschendar de geheele godsdienstvrijheid, die bij het charter van 1830 is toegezegd, niet kon geacht worden in Frankrijk te bestaan, zoolang de tegenwoordige wetgeving in we zen bleef, of ten minste op de tot nn toe gevolgde wijze werd toegepast. Zij wezen vooral- op art. 291 van het strafwetboekvolgens hetwelk gecne verepni gingen van meer dan twintig personen mogen plaats hebbenzonder voorafgaande magtiging van het plaat selijk bestuur, hetwelk dus het regt beeft die magti ging toe te staan of te weigeren. De regterbjke magf7 had tot nu toe dit artikel ook op bijeenkomsten tot het houden van godsdienstoefening toegepasten hitre uitspraken daaromtrent waren door her hof van caisa - tie bevestigd. De lieer VHaussonvilledie namens de commissie voorde verzoekschriften omtrent de ge noemde stukken verslag deedbetoogde de gegrond heid der gedane klagte. Hij beweerde dat het arti kel 291 niet op vereenigingeu of bijeenkomsten tot uitoefening eener eeredienst toepasselijk was; dat alle preventive maatregelen daaromtrent strijdig waren met de vrijheid van godsdienstdar het to.ezigr en de rus- schenkomst der regering eerst te pas kwamen bij het houden der godsdientoefeningen zelven waarbij natuur lijk niets moest plaats hebben strijdig met de open bare ordeen dat alzoo de verzoekschriften aan den minister van justitie en eeredienst moesten verzonden wordenom in de bestaande grief te voorzien. De heer de la Farelle nam daarop het woord. Hij zeide in r.aam yan de protestantsche leden der kamér tc spreken en betoogde hoofdzakelijk, dat er ren aan zien der onderscheidene niet Katholyke eerediensten eene gaping of leemte in de wetgeving bestond. Hoe die leemte moest worden aangevuldmeende hij dat men aan de regering moest overlaten en in dien zin wilde hij dus de verzending aan den minister doen plaats hebben. Overigens roemde ook hij de onp le digheid die de regering ten aanzien der protestanten aan den dag legde. Teu bewijze voerde hij aan dat er onder Napoleon 464 gereformeerde en Luthersche predikanten in Frankrijk bestondendat aantal was tijdens den val van Karei X tot 527 aangegroeiden bedroeg thans meer dan 700. De meesten dier gods dienstleraren genoten eene behoorlijke bezoldiging; zijnde de op het budget gebragte som voor de pro testantsche eeredienstdie onder het Keizerrijk fr. 306,000 en tijdens de restauratie fr. 676,000 bedroeg, thans tot fr. 1,219,000 aangegroeid Ook metopzigt der kerkgebouwen hadden de Fransche pro'estanteit zich niet te beklagendaar in her gemis daarvan da gelijks meer werd voorzien. Intusschen waren er nog 111 plaatsen, waar de protestantsche bevolking ge dwongen was t in het open veld de eeredienst ui: te oefenen. De minister van eeredienst verzette zich tegen de verzending der verzoekschriften in zoo verre ais daar uit eene afkeuring van het beginsel kon worden afge leid,, dat tot het houden van godsdienstoefeningen de magtiging der regering noodzakelijk Was. Hoogstens kon de Verandering worden gemaaktdat het vragen diei magtiging Vooitaan, in plaats van aan den dikwijls bevooroordeeklen maire eener gemeentedadelijk aan den prefect plaats had. De minister lokte daardoor een levendig antwoord van den lieert Gaspari nme de een protestantsch lid der kamer, uit. Deze beweer de dat er thans in Frankrijk -wezenlijke belemmering der godsdienstvrijheid plaatshad, of liever dat de over heden aldaar zich nog niet konden gewennen aan een der onvermijdelijke gevolgen van die vrijheidname lijk de pogingen tor uitbreiding van een bepaald kerk genootschap diezoo lang slechts de openbare orde daardoor niet wierd verstoord, niet mogten worden te gengegaan. Hij las besluiten van prefecten voorwaar bij de protestantsche gods Jienstoefening verboden was', op grond dat zich op eene bepaalde plaats of in een bepaald departement geen of geen genoegzaam geacht aantal protestanten bevonden. Hij herinnerde veroor deelingen van godsdiensleeraren tot geldboeten en zelfs tot gevangenisstraf voor het prediken naar de inspraak van hun geweten. Huisvaders waren zelfs veroordeeld omdat in hunne woning meer dan twintig personen tot het houden van godsdienstoefening waren bijeeitgeko» men. De plaats hebbende vervolgingen drukten vol. genS hem bijzonder ook op de niet erkende of door den Staat bezoldigde kerkgenootschappen, zoo als die der doopsgezinden der Weslyanen en der Moravische broeders, waarvan de volgelingen in Frankrijk steeds toenamen. Naar zijn inzien behoorde elke eerdienst, die slechts ernstigjfJe go.isvercering ten doel had zon der eenige voorafgaande magtiging te worden toegela ten en niet, gelijk thans het geval was, de Fransche protestanten in de 22 of 23 departementen waar geene consistoriën bestaan, buiten de mogelijkheid te worden gesteld, om God naar de inspraak van hun geweten te dienen. De minister bleef zijn stelsel volhouden en verde digde zich op bepaalde hem te laste gelegde punten. Zoo had bij bijv. de magtiging tot het houden van godsdienstoefening' aan een gewezen r.-k. pastoor te Serresdie protestantsch was gewordengeweigerd omdat hem bij onderzoek gebleken was dat aldaar slechts vijf personen inde geloofsverandering van hun nen leeraar hadden gedeeld. Die gewezen pastoor had overigens thans Frankrijk verlatenom zich aan de regtsvervolging te ontrekken wegens een boek, dat hij tegen zijne voormalige ambtsbroeders, de roomsch-kathplyke priestersin het licht had gegeven. De minister herinnerde voorts, dat het eene ongerijmd heid zou zijn de protestantsche godsdienstoefeningen zonder voorafgaande magtiging roe te Jarenterwijl thans de minste r.-k. kapel niet kon worden geopen i, zonder dat die magtiging veieischt werd. Hij maakte voorts de mocijel,ikheid opmerkzaam om te be slissen wat voor ernstige godvereering kou worden gehouden, Alocsten bijv. de vereenigitigen der Sr. Siiiionistcn daaronder worden verstaan? De heer Hc- bert ondersteunde deze wijze van zien. Z j werd daarentegen met levendigheid door den heer Odilon- f

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1