N*. 33. Maandag den 23 April. GOESSCHE C O U H A T. NIEUWSTIJDING EN< A £-»ujcUnb. JfVAufcvnk. zorgvuldig de oude belemmeringen in stand houdt, om ons ban ien aan te doenheb ik het regt te zeggen dat d'.t het toppunt der onderdrukking def ongereg- tigheid en der huichelarij is." Aan het slot zijner rede riep hij uitIn naam der katholyke ld eken van de 19de eeuw verklaar ik: wij willen, te midden van een vrij volkgeëne Heloten zijnwij zijn Je opvolgers dei martelaarsen wij beven niet voor de opvolgers van Juliaah den afvallige wij zijn de zo nen der kruisvtriers, -n wij zullen niet voor de zo nen van Vthaire terugdeinzen." De minister van onderwijsde heer Vitlcinaln heeft dadelijk de voornaamste punten dezer rede beant woord, die, zoo als hij zeide, in de middeleeuwen vepplaatstp en een bewonderaar van Paus Grigorius Uit waardig was. Hij heeft betuigd eerbied voor de gods dienst en hare leeraren te koes'erendoch beweerd dat, in het belang der godsdienst zelve de geestelijk heid geen oppern:agtig gezag behoorde te bezittenen zich niet boven de wet moest kunnen verheffen. Ook de minister van justitie, de heer Martin, heeft de stellingen van den graaf de Montalembcrt bestreden. ISelfjie. Hoe komt het, zegt men, dar zoo velt proefne mingen van kolonisatie of wel mislukt zijn, of wel zoo groote kosten van eerste daarstelüng hebben vereischt dat dezelve buiten alle evenredigheid met de uitkom sten zijn. De redenen dier misrekeningen en mislukkingen zijn zeer eenvoudig. i°. Daar, waar alles als uit het niet tevoorschijn gebragt moet worden zijn de pogingen van bijzondere personen onvoldoende. Uit het verderf en de ellende der bijzondere personen spruiten voort her algemeen verderf en de algemeene ellendealsmede de ziekten die negen tienden der kolonisten wegsleepen hetlieim wee, hetwelk zedelijk doodt, de walging de afgemat heid de tweespalt en de regeringloosheid. Te Santo Tlmmas is 'h alle behoeften voorzien. Het aantal atgezondene kolonisten is nimmergroorer dan de middelen der maatschappijom 'hen dadelijk bij hunne aankomst een ruim bestaan een dak tegen het nadeelige der open lucht te verschaffen de kolonisren zijn verphet tot eencn gematigden arbeidgeregeld naar den eisch van het klimaataan eenen strengen gezond» heidsleefregel met alle hulpmiddelen der wetensctiap en der kunst genieten zij genoegzame Verstandelijke af leidingen en godsdienstige vertroostingen, die beide van 200 grooten invloed op den geest en het zedelijke zijn. den te moeten bestedenterwijl de uitkomsten zij» overheersching, slavernij, verstomping der inboorlin gen gedwongen arbeid voor dezen en luiheid voor de* blanken die wanen dat de arbeid hen ontecren zou, daar, waar de arbeid «ie taak is van een'Neger of van een' Indiaan. Te SantcfThomas geene verovering, geene over» weldiging, geen list, de eigendom begint met wette» lijkheid, Door de wenschen der inboorlingen geroe pen, met hen in belang en in geloof vereenigd, heeft de maatschappij der Unie niet voor hare verdediging te zorgen; Zij kan zich zonder bijgedachte aan Jen rustigen arbeid overgevenen door het bijeenbrengen van menschen ..in alle vakken van wetenschappen en va» handen-arbeid geoefendpartij trekken van de onuit puttelijke middelen van dit rijk en vruchtbaar land, waar de vroegere veroveraars, slechts gretig naar de kosrba» re metalende oppervlakte van den grond yernriachf» zaamd hebbenom in deszelfs ingewanden te wroeten en gcheele bevolkingen iu de mijnwerken hebben doen omkomenterwijl zij zeiven zich aan al de buitenspo» righeden en ondeugden van de luiheid en van de trotsch- heid overgaven, De Maatschappij der Unie noodigt de behoefd» gen uitaan haren arbeid en aan de voortbrengselen daarvan deel te komen nemen. Zij wint zich hun ver» rrouwen. De Godsdienst, welke zij belijdt, lokt eil beschaaft hen. De medewerking van den Staat van Gua temala eindelijk verzekert hen onder deze een genoeg zaam aantal handen tot het maken van ivègen en van kanalen en tot het vervangen der Eurcpescbe werklie den in ehien arbeid, die voor deze te zwaar zoude zijn. j, Het Gouvernement beschermt de Maatschappij het beantwoordt aan al haar verlangen, het ziet in eene naauwe vereeniging met haar, het eenigë middel om Midden-Amerika eindelijk te wekken uit den kwijnen den en rampzaligen toestandtot welker, de willekeu rige onverschilligheid der vroegete veioveraars en la tere burgerlijke beroerten het schenen gedoemd te heb ben. Het is door de Belgische Maatschappij van ko lonisatie dat Midden-Amerika zich zal zie" brengen in de beweging van cie Europesche beschaving en han del aan welke het weldra deszelfs verjeudiging en bloei verschuldigd zal wezen." jftS&gflAtl&C}!. 's Gravenhage den 18 April. In eenen partt» eiileren brief, door eenen Nederlander geschreven uit Londen, van den 9 April 11., leest men het volgende Ik mag dezen postdag niet laten voorbij gaan zon der u te melden, dat, de 11. week ontvangen tijding, dar de vrijwillige geldleening en bijdrage vol was geko men, allergunstigst voor Nederland op de publieke op nie alhier werkt. Een iederdie onze finantiele crisis heeft gadeslagen, verheugt zich over die voordeeligft uitkomstwelke een zoo sterk bewijs oplevert voord# Nederlandsche trouwen die zoo zeer afsteektge lijk men natuurlijk in Engeland niet nalaat re d°enop merkenbij de'handelwijs der Noord Amerikanen. Op straat, in gezelschap en in de clubs, konen zelfs onbekenden fnijin mijne hoedanigheid van Ne derlander de hand drukken en geluk wenschen over dien roemrijken en krachtigen uitslag, verkregen, ge- lijk zij te regt zeegen, door eene betrekkelijk zoo ge ringe bevolking. En dat alles in eene stad als Londen alv aar er veel toe behoort om de aandacht te vestigen is, men mag het er wel bijvoegen, opmerkelijk! 'ris waardar men zich niet onrveinzen kan dat eigen belang mede in het ?p komtdaar onze fondsen meest al in handen van middelmatige fortuinen alhier en daar door tevens zeer verspreid zijn; doch o.,k deze om standigheid vermindert de achting nietwelke men na de verkregen uitkomstNedeiland meer dan ooit toedraagt. Laatstleden Zaturdag hebben vvii dan ook in the Union Clubdie 1800 leden telt, 's Koaings gezond heid gedronken, ter gelegenheid, gelijk een Enge'sci- man zoo te regt aanmakt evan tht tttbk and snatdj De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds De Prijs per Kwartaal is '1,75 franco per Post/i 90 Gbwodc Advertentien worden a 30 ets de regel geplaatst Gefacaee «e-Huwelijks en Doodherigten van 1 r óregels a Londen den 13 April. Onlangs deed de beruchte wille beestentetwher de heer Driesbachmet groote plegtigheid eene wandelingin de straten van Baltimore in een rijtuig met vier paarden bespannen geëscorteerd door ruitersvoorafgegaan door trompetgeschal. Het doel dezer parade wasom aan de inwoners van Bal timore de aankomst van Dritsbach bekend te maken aan zijne voeten zag men zijnen schooner koninklijken tijgerwelke veel behagen scheen te vinden in de eenigzins vreesachtige bewonderingwaarvan hij het voorwerp was. Bij eene kroeg aangekomen zijnde deed Driesbaih stilhouden en ging hij vet gezel J door zijnen tijger, binnen, om een glas brandewijn te ge •bruikenvervolgens keerde hij zeer majestueus tiaar zijn rijtuig terug. 'Middelerwijl had zich een talrijke menigte aan de deur der kroeg verzameld, cn toen de twee aanzienlijke wandelaars de kroeg uittraden werd voor hen eene zeer groote ruimte gemaakt; maar plot se'ing keert onder de toeschouwers eene lievige nieuws gierigheid terugde kring wordt steeds naauweren een kind van tvvaalfjaren wordt onwillekeurig op den tijger gewotpen die zich op den ojivoorzigtige werpt en op écne verschrikkelijke wijze de wang met zijne klaauwen wondt vöór dat nog Driesbaih den tijd heeft, om tusschcnbeiden te komen. Hij komt einde lijk tusschcnbeiden met eenen moed, waarvan hij bij kans het slagtoffer was geworden want zijne hand in den bek van liet monsterdier gestoken hebbende om hetzelve te overmeesterenen het bij de tong vat rende?, ontving hij ,cenigc diepe beten. De ouders van het kind hebben een proces begonnenen Dries bach heeft borgtogt moeten stellenom in afwachting van het vonnis, vrij te zijn van de gevangenis. Parijs, den 18 April. De jeugdige graaf de Morv talcmbert heeft eene lange en hevige rede over de ker keliike twisten gehouden. Hii prees daarin het gedrag der Fransche bisschoppen, met opzigt tot de zaak van het onderwijs zeer, gispte sterk de handelwijze der regering te hunnen aanzien welke -zoo hij zeideaan de hoofden der kerk niet eens het regt om te spreken wilde toekennen, hetwelk thans ieder ander in Frank rijk bezaten verklaarde zich op het hevigst tegen de zoogenaamde ^vrijheden der Gallikaansche keik tegen de wetten op het concordaat, tegen de universiteit en in 't algemeen tegen alle bcmoeijenissen van liet bur gerlijk gezag met de zaken der godsdienst. H') gmg zoo ver van te beweren dat de Roomsch Katho'yken aan de wetten en verordeningen, die van de w;reld- Jijke magt uitgingen en het onderwijs of dergelijke aan gelegenheden betroffenniet hadden re gehoorzamen. „Gij roept liet gezag van hetgeen in Frankrijk onder de oude regering bestondtegen ons in;' vo< gde hij den minister toemaar herstelt dan ook al wat on der dien vroegeren staat van zaken ons gunstig was. Toen vormde de stand der sgeestelijkheid eene geliccle en wel de eerste kamer van de staren-generaalde geestelijkheid bezat 80 millioen aan vaste goederen monniken-orden abdijen kloosters bedekten den Franschen grond; er waren kerkelijke staarsraden geestelijke raden in liet parlement. Roept gij de vorige 01 de van zaken in geeft or.s dan ook dien eed der Koningen bij hunne zalving weder, volgens welken zij zich verbonden om de katholyke godsdienst -te hand haven en de ketterij uit te roeijen. Niet, dat wij iets van dit alles thans terug verlangenzijdie denken zoo als ikvragen skeins ééne zaak te weten de vrijheid, zoo als zij regiens in Frankrijk, feitelijk in Engelandregtens en feitelijk in België bestaat. Maar wanneer gij na ons alles te hebben ontnomen, wat wij vroeger bezatenons nog de wisheid ontrooft; wanneer gij, na de voordeden en al den glans van de vorige orde Van zake» te hebben.verbeurd verklaard, Brussel den 16 April. Eene reeks van gtmsti ge bcrigten bevestigt den voorspoedigën gang van on ze koloniën van Santo Thomas en tevens wordt de aDemeene aandacht derwaarts getrokken, door de uit noodiging die aan al de gemeenten van Bolgie gedaar» isom deel in die onderneming te nemen. Dit een en ander vermeerdert de belangstelling, die betoond wordt in een werkje, door de maatschappij van kolonisatie uitgegeven, ter beantwooiding van de menigvuldige vragen, die aan ha«r gerigt worden nopens hare werk zaamheden haar stelsel haar doel, en vooral de v-r- kregene uitkomsten. Oas bestek gedoogt niet een over zigt van dit gtheele werkje te geven maar bijzonder zijn wij getroffen geweest door de oplossing, welke ge geven wordt aan de zoo dikwerf hei haalde tegenwer ping Hoe toch kan de maatschappij zich vletjen van in eene kolonisatie te zullen slagen daar men zoo vele soortgelijke ondernemingen heeft zien mislukken Zie hier het antwoord der maatschappij. 20. Bijna alle door de Europ.sche gouvernemen ten gesticiue koloniën zijn ontstaan door middelhetzij van verovering, herzij van list en van het stelsel van indringing, hetzij door het overweldiger, van de regtcn en eigendommen der inbooriimren. Van daar een staat van vijandschap, de noodzakelijkheid van op verdedi ging tqegcrust te wezen,, van gewapende troepen te motten onderhouden» van torten, eene militaire mari ne enz. enz. te moeten hebbenen eindelijk van zware onvermijdelijke, maar geene vruchten dragend* opgel

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1