N°. 26. Donderdag den 28 Maart. I844< GOESSCHE COURANT. HIEU VVSTIJniNGEN. ffiugeltwfe. Londen, den 20 MaartUit een rapport, aan het parlement aangebodenblijktdat de Timesge durende de laatste helft van het jaar 1843, 3 millioen 450,000 exemplaren heeft laten zegelen, terwijl de Morning Poft, Morning Chronicle en Morning He- raid over hetzelfde tijdvak gezamenlijk slechts 2 milli oen 147,000 exemplaren lieten zegelen. Zoodat de Times 1 millioen 103,000, dat is dage lijks 7000 exemplaren meer dan de voormelde dagbla den heeft uitgegeven. De heeren Ainswork en Co. laten eene vlerk plaats voor de weverij bouwendie stellig de uitge breidste zal zijn van allendie bestaan. Deze werk plaats toch heeft 350 voeten lengte187 voeten breed te is verdeeld in 36 tusschenruimtenhet dak wordt Ondersteund door 352 zuilenhet gebouw is in staat om 1650 weeftoestellen te bevatten en wanneer de fa- brijk in volle werking zal zijn, zal zij niet minder dan 855 werklieden in zich vereenigen en de weeftoestellen zuilen wekelijks 13,200 stukken, var. 20 yards ieder, voortbrengen. Jfvattïwijfc* Parijs den 20 Maart. Men leest in de Phare de Cherbourg van den 17 Maart: Een schrikkelijk voorval is vrijdag den 15 dezer omstreeks half één gebeurd. Dc heer Duhamelge weermaker, maakte in zijne smidse den loop van een geweerwelke geheel verroest wasgloetjend ,ten einde die te repareren. Ongelukkiger wijze was hetzelve, zonder dat men dit vermoedde, geladen. Toen het ijzer gloeijend werd viel het schoten trof den heer Duhameldie de blaasbalg in beweging bragten wiens borst zich daardoor vlak over den mond van den loop bevond. Het geweer was met hagel geladen, welke smeltende tot eenen kogel was zamengeloopen die digt bij het hart was ingedrongen. De dood was oogerblikkelijk. Parijs, den 24 Maart. Zoo men de geruchten mag geloovénzou er alle kans zijndat de spoorweg van liier naar de Belgische grenzen, tegen het najaar fen gebrnike van het publiek opengesteld zou worden. Onder dagteekening van den i4den dezer, is van 'hier aan de Augsburger Courant geschreven: Aan de Fransche zendelingen, die zich in China 'bevinden, is met de stoomboot Archimedes eene som •van 25,000 franken overgemaakt tot het koopen en op voeden van Chinesche kinderendie door behoeftige 'ouders verlaten worden. Het getal dier ongelukkige wezentjesdie meerendecls door de varkens verslonden worden wordt op 200,000 in het jaar begroot. De doer den bisschop van Nancy gestichte maatschappij, heeft reeds meer dan 2000 van die ongelukkigen opge kocht. De zendelingen vleijen zichdie kweekelingen later te zullen kuniien gebruiken om het evangelie onder hunile landgenooten te verspreiden. Veeltijds bekomen zij die kinderen om niet of wel voor 50 of 60 centimeshoogstens voor een paar franken. Het Fransche gouvernement al het nut beseffende hetwelk er van de zaak te trekken zal wezenbegunstigt de zendelingen met alle mogelijke bescherming." Hét 'Journal'des Débats heeft gisteren, in een opzettelijk artikelden brief des aartsbisschops van Parijs, die in "het blad HAmi de la Religion publiek gemaakt was, voor het publiek beantwoord. Het Jour- nal merkt aandat art. 4 der organieke wet van bet 10de jaar (gewoonlijk het concordaat-genoemd) ver klaard, dat geen stifts- of metropolitaansch concilie, geene stifts synodekortom geenerhande raadplegende zanienkomst gehouden mag worden, zonder uitdrukke lijk verlof der regeling. Dat de heer xT Agues;eau in der tijd, en bij de opstelling van het concordaat ook de h eer Portalisbevoogd hebben, dat zulks met onsf staatsregt overeen kwam; dat voor de omwenteling e\% zelfs nog in 1782dit verlof der regering steeds nood wendig geacht isdat men vruchteloos tegenwerpt dat toen de katholyke godsdienst, godsdienst van den staat was en thans nietwant dat zijtijdens het slui ten van het concordaat, almede geer.e godsdienst van den staat was dat de Paus zelf in der tijd nimmer over het artikel geklaagd heeft, en eindelijk dat de aartsbisschop ten onregte het episcopaat bij andere wet tig erkende ligchamen vergelijkt en voor hetzelve gelij ke regten vordert, aangemerkt (zegt ons blad) om de waarheid te zeggenhet episcopaat geen wettig erkend ligchaam is. De staat erkent wel bisschappendoor de wet met zekere voorregten en zekere verpligtingen bekleedmaar geen episcopaal ligchaam of ordewaar aan de wet zekere afzonderlijke attributién zou gege ven hebben. 3$*Ï0te- Brussel den 25 Maart. De atgemeene raad dei- Belgisch-Braziliaansche maatschappij van kolonisatie heeft, door tusschenkomst van de uirgefersder voor naamste Belgische dagbladeneen zeer uitvoerig stuk publiek gemaakt. In den aanhef daarvan worden de oorzaken der meer en meer toenemende zucht tot volks verhuizing ontwikkeld, benevens de redenen, om wel ke het dienstig-geoordeeld wordt, dat de gouvernemen ten van Europa, al is zulks dan ook niet altijd regt- streeks eene verstandige leiding en ondersteuning aan die emigratie geven. Voorts wordt opgegeven, waarom de ontwerps dei- genoemde maatschappij het oog bijzonder op Brazilië gevestigd hebben, als op het land, dat de vereischte wedevkeerigheid van behoeften met het westelijk vas teland van Europa in de hoogste mate aanbiedt. Ter wijl (dus leest men hier) in Belgiede Nederlanden en het Westelijk Duitschland de bevolking jverkelijk de behoefte aan handen overtreft, ontbreken er handen in Braziliëen wordt dat groote Rijkwelks opper vlakte bijna twee honderdmaal zoo groot is als dat van Belgie, naauvvelijks door vijf milliocnen menschen be woond, ten gevolge waarvan uitgestrekte woestenijen onbebouwd blijven, en alleen dienen om, door het stremmen der gemeenschap, de openbare lasten te ver meerderen terwijl hare ontginning den rijkdom en voor spoed van het Keizerrijk in eene hooge mate zou kun nen vergrooten. Het inzien hiervan en van de behoefte aan een groot aantal Europesche volksplantersheeft dan ook tot de wet van concessie aanleiding gegeven welke den 10 Augustus 1842 door den Keizer van Brazilië ten behoeve der bovengenoemde maatschappij, is uitgevaardigd en tot het contractdienzelfden dag door iiem goedgekeurd. Daarop volgt eene beschrijving van het eiland en de provincie Santa Catharina, waar de concessien aan de maatschappij zijn verleendwier temperatuur die van het zuidelijk Europa het meest nabij komtwier grond zeer vruchtbaar is, en die verscheidene goede zeeha vens bevatten tot de verbetering van enkele waarvan de Braziliaansche regering zich bovendien heeft verbon den. Vervolgens worden nog verscheidene voordetien van het verblijf aldaar opgegeven alsmede de gemak ken, welke de maatschappij den volksverhuizer aan biedt, die zich zulks, door blijken van geschiktheid tot den arbeid en goed zedelijk gedrag waardig maken. Daarna wordt het bestaan van een* afzonderlijken be schermenden raad vermeld, uit de aanzienlijkste man nen van Belgie, zoo wat rang als bezittingen betreft, gekozenen die ten doel heefthet lot en de regten der kolonisten te verzekeren, en hen tegen alle over treding te beschermen. Eene opgave van het fonds der Maatschappij, groot zes millioen francs in zes duizend actiën van duizend francs verdeeldvan de voordeelen aan de deelneming verbondenen van eenige bijzonderheden tot de sa menstelling en het bewind der Maatschappij betrekke lijkmaakt het laatste gedeelte van dit stuk uit, het welk besloten wordt met eene inroeping der medewer king, zoo van kapitalisten als van tot de kolonisatie geschikte personen. Doornik, den ai MaartAan het alhier uitko mend blad le Diberal on tl een en wij het onderstaand verhaal van een op den spoorweg gebeurd ongeluk. Een voorval-, hetwelk de noodlottigste gevolgen had kunnen hebbenheeft gisteren de aankomst van den spoortrein van Brussel gekenmerkt. Op de hoogte vart Froijennes, ter plaatse waar de spoorweg het land vatl den Heer Courcelles doorsnijdtheeft de stoomsleper die in vollen gang wasgestooten tegen een paard hetwelk daar voor eene vol geladen kar gespannen stond; paard en kar zijn letterlijk verbrijzeld. De stukken, die over de rigchels sprongen, hebben zoo hevige schokken veroorzaaktdat eerst de stoomsle per en daarna ook de geheele trein uit het spoor zijn geraakt, en door de vaart, welke zij hadden, tot om trent de snijding van den grooten weg van Kortrijk: zijn voortgedreven gewordenaldaar stilhoudende doordien de stoomsleper tot de assen in het slijk was gezakt. Al de wagens waren door elkander "verstrooid en eene diligence lag geheel omgeworpen over het hekhetwelk den weg afsloot. De botsingen zijn zoo als men begrijpen kan, geweldig geweest, maat bij geluk is er niemand verwond geraak. De machi nist moet veel bedaarde beradenheid hebben betoond, 4DUbj*rlAt»b£it. 's Gravenhage den 26 Maart. De vergadering der Staren van de provincie Zuidholland was tegeti heden buitengewoon bijeengeroepen ten einde te voor zien in de vervulling der buitengewone vacature in de Tweede Kamer der Staten-Gcneraalontstaan door het overlijden Van den graaf van den Boschen om eene voordragt op te makenvoorgeschreven bij art. 63 der wet op de regcerüjke organisatie, tot voorzie ning in de betrekking van laadsheer m het provinciaal geregtshof van Zuiiholhndwelke ten gevolge vatl het aan den liter Mr. H. van der Burgh met den April aanstaande verleende eervol ontslag komt open te vallen. Dien ten volge zijn de Staten van Zuidholland he den morgen ten 12 ure bijeengekomen, en hebben zijnadat de vergadering door den Staatsraad Gouver neur Jonkheer Mr. J. A. ridder van [der Heim van Duivendykemet eene toepasselijke aanspraak was geopendden heer Mr. J. R. Thorbeckehoogleer aar aan de hoogeschosl te Leidentot lief van de Tweede Kamer der Staten-Generaal benoemd. Daarop is de vergadering overgegaan tot het ver kiezen van candidaten voorde betrekking van raads heer en werden verkozentot eerste candidaat de heer Mr. P. Buyskespresident van de arrondisse- ments regtbank re Leiden'; tot tweeden candidaat de heer Mr. J. Cransadvocaat te Dordrecht, en tot derden de heer Mr. A. J. T. de Bot des regter in de arrondissements regtbank te Leidenwordende ein delijk beslotende aldus opgemaakte lijst van candi* daten aan Z. M. den Koning aan te bieden, ten einde daaruit eene keuze te doen. Men schrijft uit Maastricht, dat het getal der personen, die voor de leening hebben ingeschreven, reeds aanzienlijk is. Ook te Venlo zijn de leden voor de beide commissien benoemd. Leijden den 24 MaartMen verneemt, dat door onderofficierenen manschappen in het Invaliden huis ten kantore der directe belastingen, is gestort eene Vrijwillige Bijdrageen dat deze oude dienaren van den staat alzoo nog een offer op het altaar des Vaderlands gtbragt hebbenwelk prijzenswaardig voor beeld alle navolging verdient. - Als offer aan het Vaderland wordt door de Vrij metselaars loge La Paix, te Amsterdam, als don gratuit geschonken eene som van driehonderd guldens. Bij den agent van het ministerie van financien te Amsterdamen bij den burgemeester dier stad zijn weder onderscheidene giften voorliet Vaderland ontvan gen te zanten bedragende eene som van 306,90. Deze giften zijn meest alle van dienstboden, ambachts lieden en ander minvermogende personen. De regering der stad 'sGravenhage, heeft voor De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds De Prijs per Kwartaal is J,75 franco per Post/1^90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. deregel geplaatst. Geboor te-Huwelijks en Doodberigten van 1 - 6 regels a ƒ1,20*

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1