Donderdag den 7 Maart. 1844, G O E S S C H E COURANT. nieuwstijdingen. f We enen, den 25 February. De Hongaarsche Stendentafel heeft den 23 Feb. met 27 tegen ^stem men aangenomendat de Rijksdag elk jaar zal wor den gehouden van Nov. tot April. Over het burger- regt der Joden heeft men nog geen besluit genomen. De geestelijken worden beschuldigddat zij de ver 1 lichting tegenwerken. Een hunner verdedigde zich aldus: Wij willen wel vooruitgang, maar wij kun nen ons met aan het hoofd der liberalen stellen. Wan neer het er toe komt, ondersteunen wij iedere veran dering welke eene verbetering is. Wij hebben de ijzeren spoorwegen niet uitgevonden en ook niet ge bouwddoch als dezelve gereed zijn, wijden wij ze inen bidden daarover den zegen des Hemels af." Frankfort, den 3 Maart. De Groote Raad vaD het cantón Lucern heeft dezer dagen het beginsel aan genomen dat de leiding van het onderwijsbepaal delijk van bet godgeleerde onderwijsopenlijk en van staatswege aan de orde der Jesuiten zal worden op gedragen. Het genomen besluit, alvorens ten uitvoer gelegd te kunnen wordenmoet nog aan de goedkeu ring van eene volksvergadering onderworpen worden. Keulen, den 2 Maart. Den 17 Feb. is te Ko ningsbergen, de laatst overgebleven veteraan van den zevenjarigen oorlog in genoemde stadC. G. SUh~ Yungin den ouderdom van 108 jaren, overleden, tt In het jaar 1760, na den slag bij Torgau, onder de vanen van Frtderik den Groote geroepenstreed hij onder dien vorst dapper lot aan het einde van den zevenjarigen oorlog, en bekwam veel wonden, tot hij eindelijk na lang zwervenals soldaatzich te Kingsbrrgen met der woon vestigdeen daar tot aan zijnen doodbleef» In.latere tijden maakte menjneer pro motie. Om zijne vriendelijkheid en braafheid was bij daar bij een ieder gezien. Keulen, den 3 Maart. Het Rijnwater begirt allengskens onze half overstroomde stad weder te ver laten. Geliike berigten van daling ontvangt men van lioblentz, Manheim en andere langs de rivier gelegd e plaatsen. Inmiddels ontvangt men van onderscheid n plaatsen de treurigste berigten van onheil en schade door het hooge water aangerigt. Niet alleen de" groote sttoomen van Duirschiand Donau RijnMein Moezel, enz., maar tot de kleinste riviertjes en beekjes waren tor een en ongehoorden stand gezwollen, ender andere in bet Hessische de Nahe EHerSim mer Hahnen- cn Guldenbach in de stad Kreutznach 4 storteden eenige huizen in'; drie menschen verloren lret leven, terwijl» er nog anderen vermist worden. On ze Zdtung geeft hedenin hare gemengde berigten onder het opschrift de Watersnoodhet volgende za- mengetrokken tafereel van den jongsten toestand: Parijs den 3 Maart. Her Ministerie is weder zegepralend gekeerd uit den strijdwelke» de oppo sitie had. uitgelokt, aangaande de gebeurtenissen van Otaheite. Brussel, den 2 Maart. Ter nagedachtenis van den heer Falckin leven gezant van Nederland in. België, heeft men eene zeer fraaije medaille geslagen welke door den heer IVÏener was gegraveerd. Op dé voorzijde staan de woorden: Quod si<i manor Bel gium fectt merendo. Deze woorden omringen de go din der geschiedenis, welke den naam van Falck in haar bock schrijft. Deze medaille doet door hare geest en smaakvolle bewerking den heer Wiener eene plaats onder de beste kunstenaars van dit vak innemen. 'sGravenhage den Maart. De Eerste Ka mer heeftinbare zitting van gisteren, het verslag barer Centrale a&kcling gehoord nopens de wei be Groningen, den 4 Maart. Op den 23 Jan. 1844 is te Utrecht tot stand gekomen eene Vereeniging tot het vestigen eener instelling van Diakenessen voor Ne derland. Haar doel isaan Christelijke vrouwen de ge legenheid te verschaffenomdoor vereeniging van krachten onder een regelenu bestuur te zaraen te wer ken tot verligtiging van alle geestelijke en tijdelijke el lende; naar mate der middelen, die haar ten dienste zullen staan. Het vereenigingspunt zal zijn eene daar toe ingerigte woning, waar aller werkzaamheid geleid zal worden door het zacht beheer eener besturende zuster. Voorts zullen de werkzaamheden der Di-ke- nessen zijnhet bezoeken en verzorgen van behoefd- gen en bejaardenhet verplegen van kranken in open bare .gestichten of eigene huizenhet opvoeden van kinderen enz. Als Diakenessen kunnen worden aan genomen weduwen of on gehuwd en van allen rang en stand. Door allen wordt eene eenvormigedoch niet in het oog vallende of van de dagelijkschë gewoonte afwijkende kleeding gedragen. Zij verbinden zich toe stipte gehoorzaamheid aan de leiding der besturende zusteren worden onder het toezigt van deze voor bare taak gevormd. VHertogenbosch den 4 Maart. De spoedige was onzer rivieren, heeft alhier de lage gedeelen der stad onder water gezet, en baart veel bezorgdheid; daar de boven-rivieren nog steeds wassende zijn. Uit Nijmegen, Arnhem en Giave, heeft men bedroevende berigten. Uit de eerste plaats schrijft men, dat den 27 Februarijde rivier de Waal aan de peilschaal stond 4 el 22 duimden aBsten 5 el 22 duim den 29Sten 5 el 8a duim en den isten dezer 6 el 50 duim. Het water stroomt reeds binnen de poorten en de be nedenstad zal weldra onder water gezet zijnindien de was blijft voortgaan. De Havende St. Stevens- en Muidcrpoorten zijn afgedamd op de Lagemarkt en in de Brouwerstraat is men nog ijverig met dam men bezig terwijl werklieden aldaar en aan het Visch- i poortje steeds bezig zijnom het stads water over de dammen te pompen. m 20. TJtSt:?:'- mimm Oe uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds De Prijs per Kwartaal is f f,75 franco per Post/ï^o. Gewone Advertentien worden 30 ets. de regel geplaatst Gehoor» ie-, Huwelijks en Doodberigten van 1 6 regels a i,20T I II m.——11 ISttitechfanb. „Sedert het jaar 1784 zijn ernaar men verzekert, gècne zoo ontzettende hoeveelheden sneeuw gevallen ais dezen winterdie zich door zijne eigenaardige wedcr-wisseling op eene onaangename wijze kenmerkt. Van alle kanten komen berigten in over stormen en schipbreuk, over sneeuwvallenregenvlagen en over- stromingen. De bergbewoners en die der laagten en rivierdalenlijden évenzeeren door de verwoes tingen, welke sneeuwval en plotselinge overstroomin gen aangerigt- hebbenzijn aanmerkelijke kapitalen ver loren gegaan, daar ook akkers en weilanden aan vele oorden in den grond bedorven zijn geworden. En 11 et het ergste dreigt ons Eog de toekomst, namelijk wet de ziektendie overstroomingen gewoonlijk op den voet navolgen. In bet noorden is het nog koud in liet zuiden er. westen daarentegen is het weder zacht en plotseling lente-warmte gekomen. Daardoor smolt de sneeuw, die op den kam der Alpen in der» zeiver geheele breedte torens hoog en in de midden- gebergten huizen höogMageensklaps en in stortvloe den stroomde het Water naar dm lager gelegene stre ken. Kiciiie beken weiden geweldige sttoomendie. in bruisende woede degrootere waterbekkens opzoch ten. Dat hierbij de Rijn geweldig opzwol kan geens zins verbazendaar van zijne bron tot aan zijnen mond wel 4000 grootere en kleinere srroomen hem van water voorzienen hij zijnen toevoer uit de Al pen en het Schwartzwaldde Vogesen en het Oden» wald, den Spessard en Rhön, den Taunus en het Vogelsgebergtede Eifel- en Rothlager bergen enz. ontvangt. Inzonderheid heeft aan den Boven-Mein den Neckar, de Moezel en Nahe het water vreesselijke verwoestingen aaagerigt. Te Tubingen stond het water in verscheidene straten vijf voethoog; te Mans heim liep de Neckar-brug hetdreigendste gevaar. Te Tribcrg in het Schwartzwald is in den nacht van 24 February, van den Steinberg, die 3500 voet hoog is, eene lavine op een eenzaam staand boerenhuis ge stort en overstelpte het. Eerst des anderen daags kon dit vreèselijké graf geopend worden id volwassen menjchen vond men dood 8 anderemeestal kinders nog levend; bijna de geheele, zeer aanmerkelijke vee stapel was weg. Uit Tyro! en Zwitserland worden dagelijks dergelijke ongelukken berigt. Ongewoon groot waren de verwoestingen door wind en sneeuw ook in Moravië. waar de spoorweg geheel en al overdekt werd. Drie stoomwagens geraakten op hunne vaart in de sneeuw bedolvenzoo diep dat slechts de schoor- steenen er uit stakendé reizigers moesten uitstijgen en bereikten met moeite een nabijgelegen dorp. Tus. schcn Munchen en Irisbrucfc zijn gelijktijdig duizenden van menschen'aan het werk geweest, om den post weg vrij te maken." Z. M. iie Koning heeFt aan den schilder Koe- koek te Kleef, den Roodcn Adelaars-orde Van de 4de 'Klasse verleend. Xrattfcvwïr» 1 er {stemming overgegaan zijnde omtrent de. door den lieer Ducos voorgestelde dagordeheeft zich eene meer derheid van 46 stemmen voor het ministerie verklaard. Deze uitkomst is te meer opvallenddaar de meer derheid welke het ministerie ondersteuntzich in langen tijd zoo krachtig niet getoond had en al de onderdcelen der oppositie zich tegen het kabinet had den aangeslotenom ware het mogelijkhet kabitlet op dezelfde wijs als vroeger het ministerie Moldte doen vallen. Hunne verwachtiug is nogtans te leur gesteld eii de heer Guizot is sedert deze poging zeker der gevestigd dan te voren. De minister Guizot heeft bij deze belangrijke dis cussie op nieuw'eene bijzondere bekwaamheid en be daardheid aan den dag gelegd, zoo zelfs, dat zijne te genstanders niet kunnen nalaten, aan zijne buitengewone talenten hulde ie. bewijzen. De gezanten van alle vreemde hoven hebben cou riers naar hunne respective 'regeringen gezonden, ten. einde de stemming der kamer mede te deelen. Ook zijn alle telegrafen in wérking geweest, tot de verkon diging der nieuwe zegepraal van den minister Guizot. iSclgie. JltbCYlAttbftt. trekkelijk eene buitengewone belasting op de bezittin gen en daarmede gepaard gaande geldleening, en zal daarover op Woensdag den 6 Maatt, gelijk mede in de eerste plaats over de wet tot aanvulling der mid delen over 1841, 1842 en 1843, beraadslagen. He den worden in hare afdeelingen onderzocht de wetten betreffende de aflossing van schuld aan de Handel maatschappij en de regeling der vorderingen van wij len Zijne Majesteit Koning Willem FrederikGraaf van Nassau. In de boekzaal voor Februarij 1844 vindt men het gewoon jaarlijksch verslag van den quaestor gene raal van de algemeene synode der Nederian.isc e Her vormde kerkwaaruit blijktdat de algemeene inza meling ren behoeve van noodlijdende kerken en perso nen in den jare 1843 heeft opgebragt de som van ƒ34,074,111. Men leest het volgende in ondersche idene dag bladen Sedert eenige weken reizen eenige perso nen steden en dorpen van ons Koningrijk af, en ver voegen zich bij kasrhouders of kooplieden in goud en zilverbieden dan baren zilvet ten verkoop aanon eindig veel beneden da gewone waarde en geven tec sluiks te kennen, dat dit van gesnoeide specie is. Heeft zich dan iemand door woekerwinst laten verblinden dan vindt hij zich naderhand op eene schelmsche wijs bedrogen, zijnde deze baren een mengsel van koper en Berlijnsch zilver, en het uiterlijke zoodanig tot bedrog ingerigtdat het de proef der gehalte doorstaat." Dit zijn enkele algemeene trekken der instellingvan wélke wij ook in dit Blad denkelijk later uitvoeriger berigt zuilen kunnen mededeelen. Van de tweede plaatsalwaar den 27 Februarij de hoogte van den Rijn 3 el 35 duim wasstond het water den a8sten 4 el 65 duim den 29Sten 3 el 40 duim en de berigten van den isten dezer, des mor gens, melden dat hetzelve, bij voortdurenden was, stond ter hoogte van 5 el 61 duim,

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1