ALLERLEI. Te Goes bij F. Kleeuwens Zoon. -"fc—1 zijn stem verhief tegen de nieuwe belastingwet, en er vele bezwaren van verscheidene kanten tegen in- gebragt werden zij stil zwegenhierop niet letteden en de belastingwet in bescherming schenen te nemen. Dit blijkt anders. Nu eerst na bet rapport der cen trale afdeeling kan men oordeden. Vele leden heb ben reeds krachtig tegen de voorgedragene wet gespro ken en ze verderfelijk en onzedelijk genoemd. De Nedcrlandsche zilveren muntspeciën zijn in Bel» gie verboden, en wel met den 15 Maart aanstaande. De Belgische centen, ofschoon in Nederland verboden blijven sreeds in omloop. De bank van leening te Leeuwardenwelke vroe ger aan het doel geenszins beantwoordde, en waarby vele misbruiken bestondenis onder het bestuur vatl eene stedelijke commissie van administratie tot eene nuttige instelling verheven. meest doelmatig zullen oordeelenaltijd evenwel 200 vroegtijdig, datten minste de uitkomsten der veranderingen welke vóór den 30 Junij van ieder jaar tot stand gekomen zijnnog lcunntn opgenomen worden.inde vcrzamelings leggers'wel ke meeten dienen voor de vervaardiging der ko hieren der Grondbelasting van het volgend jaar. Van den dag waarop de opneming in iedere Ge meente zal plaats hebbenzal aan de Ingezetenen geene kennis behoeven gegeven te wordendoch zal de Ambtenaar van het Kadaster daarvan be- rigt geven aan htt Plaatselijk Bestuurhetwelk zal zorgeneenen staat van de aan hetzelve be kende veranderingen in gereedheid te hebben om met de aanwijzingenlangs'andere wegen verkregen voor het werk te dienen C. Bij deze jaarlijksche opnemingen zullen in aanmer king moeten genomen wordenniet alleen de ge bouwen welke geheel nieuw gesticht, of weder opgebouwd zijnmaar ook de gedeeltelijke ver nieuwingen of uitbreidingen door bijbouw en al- zoo alle ecnigzins aanmerkelijke vernieuwing of vergrooting der perceelen, hetzij door aforaak en weder opbouwof door aantimmering van een of meer vleugels of kamers, van eenen stal, een koetshuiseen koepeltuinhuis of keukenof door verhooging met een of meer verdiepingen van het geheel of een gedeelte des gebouws enz. voorts zullen in deze opnemingen worden begre pen zoodanige gebouwenwelke eene andere be stemming mogten hebben verkregenzoo als fabrieken trafiekenpakhuizen bouwschuren enz., welke tot woonhuizen zijn ingerigt, gelijk mede de gebouwen welke tot publieke einden ge diend hebben en aan particulieren zijn overgegaan, zoo als kasernen tuighuizengemeente -heem raad of polder-huizenakademie gebouwen als anderzinsde armen-huizen en andere gebouwen of gssichten ad piot usus, welke tot andere ein den gebezigdof niet meer door armen gratis worden bewoond enz.en omgekeerd. Daaren tegen zullen bij de opneming niet in aanmerking komen veranderingenwelke moeten beschouwd Worden minder van beteekenis te wezenof die slechts tot verfraaijing dienenzoo als het ver nieuwen van eene pui of eenen gevel, de aan bouw van een uitstek of balkonh^t aanleggen van broeikassen, (geene oranjeriën zijnde), het plaatsen van een schuurtje of snuivertje, het ver- siieuvven of vermeerderen van deuren en vensters, en dergelijke. Overigens spreekt, het van zelve, dat niet alleen moet werden opgenomendc ge- heeie of gedeeltelijke slooping der gebouwen, maar ook derzelver geheele of gedeeltelijke vernieling door brand stormwatervloedof andere iatn- pen mits zij daardoor eene schade van ten mins ten een vijfde van derzelver waarde hebben on dergaan. Het zoogenaamde verval (deteriorate) der gebouwenten gevolge van het niet behoor lijk onderhouden derzelve* zal niet in aanmerking worden genomen. d, Alle minder belangrijke veranderingen dan die bij lid c. genoemd, en alle verbeteringen (ameliorate) of verval der gebouwen niet in de jaarlijksche opneming begrepen zullen in aanmerking komen bij de eventuele algemcene herziening van het Ka daster der gebouwde eigendommenwelke vol gens de wet van 3 Frimaire 7de jaar, art. 102, om de tien jaren geschieden moet. Hiervan zijn echter uitgezonderd de gevallen dat. het verbeteren van het inwendige plaats heeft tevens met eene vergroeting of uitbreiding des gebouwsals in welke gevallen de bedoelde ver beteringen ook bij de jaarlijksche opneming in aan merking moeten worden genomen. Bij vertimmeringen', die volgens de wet van den aS Maart 1828 Staatsblad N°. 8 in dendrie- jarigen vrijdom vallenzal het geheele gebouw bij nieuw klassement, in zoodanige hoogere klas» se worden gebragtals het geheel der verbetering zal bevonden worden mede te brengen. Bij de bepaling der belasbare opbrengst zal vooral moeten gezorgd worden voor het behoud van de evenredige klassering en begrooting der gebouwen, en in geen geval mogen afgeweken worden van dc beginselen, deswege bij dedaarstelling van het Radaster gevolgd. In het bijzonder zullen de Amb tenaren letten op den meerderen aftrek voor de fabrieken trafieken en pakhuizen wegens verval en kosten van onderhoud en herstel toegestaan voorts ook daarop of deze panden met het woon huis aldan. niet een gebouw uitmakenalsmede op het'bestaande verschil, tusschen eene fabriek of trafiek en eene eenvoudige werkplaats j en in Door vele leden der Kamei is met kracht aangedron. gen, om de godshuizen en gestichten van weldadig heid van de belasting vrij te stellenimmers om die alleen te treffen voor-het gedeelte, hetwelk de nood zakelijke uitgave overtreftde meerderheid is evenwel bij het gevoelen blijven volharden, dat het met het oogmerk der wet, om het behoud van alle bezittingen te verzekeren, overeenstemt, geene uitzondering te maken ten aanzien van die gestichten; dat deze steeds aan alle belastingen zijiï onderworpen gewordenon der anderen ook aan de buitengewone opcentendie op de grondbelasting zijn gehevenen datin zoo verre godshuizen op zich zeiven niet in de behoeften kunnen voorzien, en dus buitendien reeds ondersteu- - 'ning van gemeenten of doorgiften van bijzondere per sonen genieten deze in den regel weinig of geene aan de belasting onderworpen bezittingen hebben, en dus ook hierin slechts een gering of geen deel behoeven te nemen. Vele dagbladen hebben de Leden der Staten Gene raal beschuldigd, dat zij, terwijl het geheele land SMimig-j Duttsche bladen spreken van een -diplo matiek congres dat eerlang in zekere Zuid Duitsche stad zou gehouden wordenen waarop vooral de ker kelijke aangelegenheden der meeste Europesche Staten en derzelver betrekkingen met Rome zouden ter spra ke. gebragt worden. Men houdt het er echter voor, x dat deze zaak op geen Congres is ipttemakenen dat partijen ze zelfs op geen Congres zouden willen bren gen. Zou Rusland zijne geschillen met Rome voor eene andere vierschaar willen brengen, dan de zijne?. Zou Rome er roe re bewegen zijn, de geeischte reg- ten zijner Kerkelijke heerschappij, welke hetzelve vasthoudt, nadat op het Weener Congres de Mogend heden onvoorzigtig genoeg geweest zijn, zijnen ge zant in eene dubbele betrekking te erkennen afhankelijk te maken van de uitspraak eener wereldsche magt? Bovendien hebben de Vorsten in deze zaak geene be- raoeijinge» van Congressen noodig. Zij zijn bij magte', om de regten can den Staat te handhaven, en hunne onderdanen zullen zich over 't algemeen wel niet bui gen voor vreemden invloed en uitheemsch gezag. Men heeft te Rotterdam eene werkvereeniging daar gesteld, doch men klaagt dat dezelve te weinig uit gebreidheid heeft, en meest zich bepaald bij het schoonhouden dt;r straten. Dit laatste zou hier en daar zelfs voordeel geven al werd er geen loon voor betaald. In Besgie vinden sommigen door het ophalen van den op de straten gevonden mest hun bestaan. Mest heeft overalook 'hier waarde. Veel gaat hier te loor en wordt in riolen weggevaagd. Wij houden .het er voor dat vier personen geregeld den ge/allen mest van de straten en wegen bij de stadopzamelende door elkander 's daags een voer mest zouden vergade ren. In de wintermaanden zijn er velen, die gaarne voor 30 ct. 'sdaags zouden willen arbeiden, en nu niets verdienen. Het pauperismus heeft in Italië eene schrikbarende hoogte bereikt en bepaalt zich niet enkel tot het volk maar strekt zich meer en meer tot de hoogere klassen uit. Wie op het voetspoor van Suë Mijstères wil de schrijven zou daarvoor te Bologna AnconaRo me Napels en m Sicilië onuitputtelijke stof vinden. Van daar dan bok (kt de beginselen der communisten, door Fransche zendelingen en Zvvitsersche handwerks gezellen herwaarts 0 verge b ragtin weerwil van de waakzaamheid en gestrengheid der regeringen, meer en meer bijval vinden. een woord, op alles wat ter zake in aanmerking behoort te komen. In geen geval zal eene voorloopige klassering of begrooting behoeven plaats te hebben zullende het ten aanzien der gebouwen, welke vallen in de termen van vrijdom van grondlasten of van ver hooging van den aanslag in dezelve voldoende zijn, dat dadelijk allen worde opgenomen de aard der plaat? gehad hebbende veranderingvolgens de onderscheidingen in de wetten voorkomende, en derhalve bewezenin welke der tijdvakken van vrijdomhet gebouw moet geacht worden té val len mitsgaders het jaar van het ophouden des vrijdoms. {Vervolg hierna mmwm II De Arnhemsche Courantdie zich ten doel schijnt te hebben, den publieken geest re bederven vergelijkt de buitengewone belasting met Alba 's vordering van den tienden en twintigsren penning. Zij durft den eisch eens dwingekr.ds, die.regten en privilegiën ver trad, op éêne lijn stellen met eene wet, uitgegaan van de bevoegde magt en door de wetgeving in gemeen overleg daargesteld. Ja de vertegenwoordiging is het die de Regering door de afstemming van alle andere voorstellen en de goedkeuring der uitgavenals het ware stap voor stap heeft geleid tot de buitengewone belasting, en tot het voorstellen derzelve bij het alge meen verslag over de belastingwet van den heer van der H EiRi uitgenoodigd. Onze voorouders verzette- den zich tegen Alba's eisch en hadden het regtdaar toemaar zoo edel hun verzet waszoo schandelijk zou het zijnop dat verzet te wijzen als e«n voor beeld ter navolging in onze tegenwoordige omstandig heden. Wij wrijven den voorvaderen eene smet aan, wij beleedigen hunne schimmenzoo wij hun weder stand tegen onregt en geweldenarij herinnerenom tot oproer tegen het wettig gezag op te ru ij en. Zoo schrijft de Utrcchtsche CourWij voegen hierbijdat de hatelijke vergelijking zeer onjuist en onhistorisch is.) Behalve het groote onderscheid in de zaak zelve, zoo heeft men in de vergelijking vergetendat Alva zijne belasting tegen Consent der Staten wilde invoeren en dat wel om vreemd krijgsvolk dat regen den wil des volks enjhet bestaande regt in 't laud werd gehouden te betalen, de vrijheid te belagen en meer gevveldadig- heden doorttezetten. Dc tegenwoordige belasting heeft, hoe men er ook regen zij, ten doel, om 's lands crediet opteholiden tot behoud alzoo van deszelfs eer eri wel vaart. Wij protesteren daarom met den Tijdgenoot tegen zoodanige vervalsching van nationale toestanden. .De Tijdgenoot wil en te regt wijzigingen in de wet, en wel bijzónder vrijstelling van arme fond sen en liefdadigheids gestichten. Hiervoor worden in verschillende adressen aan de kamer krachtige rede nen bijgebragtwaarvan de gewigcigste zijni°. dat te voren zelfs in de hagchelijkste omstandigheden lief dadige inrigtingen verschoond zijn gebleven van de voldoening van buitengewone opbrengstendat in den tegenwöordigen tijd van toenemende armoede dit hoogst bezwarend zou .zijn 30. dat de belasting van Armen-inriglingen gevorderd tegen den geest der wet is, welke de meer gegoeden bedoelt, en min gegoe den vrijstelt. Degenen die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan JAN de RIJKE Herber gier wonende in het Veerhuis onder de Gemeente 's Heer Arendskerkcgelieve daarvan opgave of be taling te doenten Kantore van den Notaris VAN DE GRAFTte Middelburgs uitterlijk voorden 15 Maart aanstaande. ;Wordt ten spoedigste gevraagdeene voor Pot en Wasch bekwame DIENSTMEID, van de Hervormde Godsdienst, niet beneden de 30 jaren en die getuigenissen kan produceren van een inge togen onbesproken [gedragbij den Predikant te 's Heerenhoek. Eene Weduwe van middelbare jaren,'biedt zich als BAKER aan; iemand hierop reflecterende, vervoege zich bij de Uitgevers dezer.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2