Goes dtn 29 Januarij. Bij besluit van 24 Janu arij jl.No. 50, heeft Zijne Majesteit tot Commissar ris in het district Goesin plaats van wijlen J. H. Verschoor van Nissebenoemd jhr. A. R. de Haze Bemme. ALLERLEI. 25ste Lijst. No, 21209, een prijs van f iooo. v. 2Óste Lijst. No. 5528, een pi ijs van f 1000, 29ste Lijst. No. 31658een prijsjjvan ƒ1000. en een premie van ƒ25,000. No. 12319, een prijs van f ioüo. 33ste en laatste Lijst. No. 14766, een prijs van ƒ70 en eene premie 500a. ■f-» ~~r' 1 1 11 -y Te GoeSj bij F. Kleeuwens Zoon. nieuwe koloniede landen door den keizer vas Bra zilië ^afgestaan zijn reeds overgenomen en worden ge deeltelijk bebouwd. iHjebérfftttbjetu 's Gravenhaoe den 25 JanuarijHet Konink lijk Nederlandsch Instituut van WetenschappenLet terkunde en Schoone Kunsten - heeftter voldoening aan eene uiterste wilsbepaling van haar voormalig lid, wijlén den heer Jacob Hcndrtk Hoeufteen ijverig voorstander en gelukkig beoefenaar der Latijnsche dichtkunstalle zoo inlandsche als vreemde beoe fenaren dier dichtkunst uitgenoodigdom vóór het begin van de maand Januarij des jaars 1845 aan het Koninklijk .Nederlandsch Instituut in te leveren een oorspronkelijk nooit gedrukt Latijnsch gedichtvan ten minste 50 regelen zullende aan dengenenwiens dichtstuk door de daartoe benoemde beoordeelaren het best zal gekeurd wordenuit het daartoe door den heer Hocu/t bestemde legaat, een gouden eerepenning, ter waarde van honderd twintig guldenworden uit gereikt. Uit Middelburg schrijft men: „Men verneemt dat de door het gouvernement benoemde commissie, tot onderzoek van het ontwerp tot het graven van een kanaal door het eiland Walcheren en deszelfs - verbinding met Zuidbevelandnog met twee leden van wege het departement der marine vermeerderd is zoodat die Staats commissie thans bestaat uit acht leden zijnde de volgende heéren de inspecteur van ;den waterstaat D. Mentzde hoofdingenieur van den waterstaat A. Cal andde .majoor der genie F. van Miihlende kapitein der genie W. F. del Campo gen. Campde kapitein der genie 11. J. van Druy- nende hoofdingenieur der marine A. E. Tromp en de kapitei>hntenant ter zee A. A. Bolken 's Gravenhaoe,, den 26 January. De Commissie tot de verzoekschriften brengt, bij monde van den heer de Jongverslag uit op een adres van Mr. J. van Lenneplid van het Instituutrot het oprigten van een hijzonder gebouw, om 's Rijks archieven te be waren.De Commissie stelt voor, aangezien dit adres tot een voorstel van wet aanleiding zou kunnen gevèh, het ter griffie neder te leggen.- De heer Hooft stelt voor, daarvan ook een afschrift aan Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken toe te zenden. Het is cene zaak van het grootste ge- wig t dat de archieven bewaard blijven. Het treurig voorbeeld dezer dagen aan het Hotef van Marine le vert het bewijs op van het noodzakelijke, om de archieven in een bijzonder gebouw te bewaren. De redenaar ontveinst zich niet dat onze finantiële toe stand geene buitengewone uitgaven toelaat, dbch tot zulke nuttige doeleinden meent hij dat men opofferin gen moet veil hebben. Om dit in de aandacht van den Minister te brengen stelt hij de verzending aan Z. Exc. voor. Dit voorstel van verschillende zijden ondersteund wordende zoo wordt daartoe" besloten. De reden, waarom de kleeding der troepen ver anderd wordt, is daarin gelegen, dat de voorraad van grijs laken in de magazijnen bij de korpsen genoegzaam verbruikt was, en men nu de blaauwe kleur wil in voeren in plaats van de grijzeom daardoor de Indigo Kuituur in de/Overzeesche bezittingen te bevorderen. \Zoo zou een groot leger van nut kunnen zijn F) Uit Weenen wordt gemeld, dat liet regement infanterie Koning Willem der Nederlandentoebe hoord hebbende aanwijlen Z. Mden Graaf van Nassaudoor den Keizer van Oostenrijk *an den Aartshertog Ferdinand van Este gegeten is. Rotterdam den 24 January. Naar men ver zekert is er dezer dagen door den raad dezer stad gedelibereerd als zullende zulks ook een groot punt van bezuiniging uitmaken, cm de naburige stad Delfts haven onder het bestuur dezer regering te brengen zoodat er dan eene burgemeesterplaats zou komen te vervallen. "s Hertogenbosch den 1$ Januarij. Alhier en jn de omstreken zijn in omloop gebragt zoogenaamde !f oude zesthalven, thans 25 cents stukken, alsmede guldens met het jaartal 1682, beiden van Berlijner zilver; die munten zijn zoo juist nagemaakt dat men de valschheid derzelven met geen ongewapend oog zoude kunnen ontdekkende stempel is op vele. plaat sen zoo flaauw afgedrukt alsof hij er afgesleten ware. Reeds menigmalea zijn er klagten aangeheven ever het ergerlijke van het spelen der jongens langs de pu bliek? straat en wandelingen dezer stad. Wij spreken niet van geijkte [jongensspelen, die ons onze eigene Jeugd herinneren (hoewel sommige ouders die liefst niet door hunne kinderen op straat zien uitgeoefend) maar van kaartspelen en spelen met en om geld. Dit geschiedt vooral des Zondags tot ergernis en hindering -zelfs der wandelaars, die voor deze jeugdige spelers, van den door hen bezetten wandelweg, moeten wij ken, willen zij niet door dezen met scheldwoorden overladen worden. Thans is het al zoo verre geko men dat men tegen de ingangen der kerkzelfs als de godsdienstoefening zal beginnenmet centen speelt en alzoo de tempelbezoekers ergert. Inzender dezes was er getuige van. Hij weet nietaan wie de schuld te gevendat dit niet belet wordemaar opdat er meer notitie van worde genomen door alten, die ver- phgt of in demogelijkheid zijn, zulks te voorkomen, neemt hij de toevlugt tot kennisgeving hiervan door een courant-artikeltjedat soms- wel eens meer in druk maakt en effect sorteertdan een adres tot de bevoegden. De heer C. van der Tuukte Haarlemheeft op nieuw aan de Kamer eén stuk ingezondenbevattende een plan tot eene vrijwillige geldleening van 150 mil lioen gulden. De deelnemers zouden contribueren 30 per. in geld en 70 pet. in effectentot bepaalde koer sen. Voor die 150 millioen zoude een nieuw groot boek worden geopend en het kapitaal in 93 jaren bij loting worden afgelost. Van dit kapitaal zoude intus- schen geene rente worden betaald, maar in plaats daar van lotingen met premien. Wijders wenscljte cle adres sant renteloos loopend papier uitgegeven te hebben hetwelk in den handel zoude worden aangenomen. (Dit plan goed uitgewerkt, is zoo verwerpelijk niet en kan de vrijwillige inschrijving aanmoedigen die men anders gedwongen moet maken.) Wij achteff de instelling van districts-eommissaris* s'en (zoo staat er in de Arnh. Courantnuttigom dat zij is in het belang der ingezetenen, omdat zij brengt tot vereenvoudiging van bestuur, omdat zij leidt tot bezuiniging. Moge dan aan die instelling, vooralsnog, die rig- ting niet zijn gegeven, die meer stellig haar nut zou bewijzen, -— men wachte zich daardoor misleid, bet vonnis der veroordeeling te vellen, over hetgeen in zich zelf goed, nuttig en heilzaam is. (Dat nut bleek echter daar, waar mannen, die hun district kennen, dien post behartigden.) Onze Regering heeft te kennen gegeven, met vreugde bespeurd te hebben dat de geest van de meerderheid dcf Vertegenwoordigers goed gestemd is, en vertrouwt daarbij dat zij niet uit het oog zuilen verliezen de opmerking, in de Memdrie van Toelichting voorko mende: dat zoo het aan de eene zijde onraadzaam is zich aan de gunstige verwachtingen van de toe komst over te gevenhet aan de andere zijdein het gevaarlijke tijdsgewrichtwaarin zich het Va derland bevindt nog gevaarlijker zou kunnen wor den om zich de redding te bezwaarlijk voor te stel len. Velen der oppositie zullen wel zeggendat er weer op her voorbeeld des vertrouwen, waardoor, wij, moeren het erkennerteenig wantrouwen kon op gedekt wordendoch ter gerusttelïing wórdt er eene rekening van uirgaven en ontvangsten tót 1840, bij gevoegd, waaruit, zoo dezelve goeJ is, blijkt, dat de zaken op effen voet zulten komen, zoo de 150 millioen er komten dat men zelfs jaarlijks zal over houden. Hetzij zoo. Men heeft de lage aardigheid gehad, om te laten annoncerendat de Russische effecten (waarin onze Minister van Marine bij uitsluiting zijn kapitaal be- legd schijnt te hebben), die bij den brand van het gebouw der Marine hoogst vermoedelijk, ja bijna zeker geacht werden vernietigd te zijnin handen waren. Men deed dat, nadat de Minister zich in staat gesteld had, om een duplicaat dier effecten te ver krijgen. De zaak zal waarschijnlijk geregteiijk onder zocht worden. Zoo de effecten nog in wezen roogten zijn, dan zou men aan andere, dan de opgegevene oorzaken van dezen brand kunnen denken. De misères van Darijs zijn en scène verboden de Fransche zangberg is in een geldberg verandert, welks aderen zichdoor de ingewanden aller vijf wereld- deelen uitstrekken hij beeft een soon van krater die bestendig lava van smaak-zedebederfontucht en fantalismus uitbraaktde lands regeringen diequasi ten believe der Franschen, het nadrukken verbie den betoonen haren volken daardoor de onschatbaarste der weldaden. De Fransch- broodschrijverij is eene aanstekende ziekte; auch die hernn Berliner fangen an sich zu entblöszen und dem Sue nach zit aJenen eerlang zal Amsterdam zijne zwarte zijde bloot leggen. Bij de Physiologic van den Haag zei den wij alJam Satis. Op'het kleed, dat de lijkkist bedekt waarmede te Utrecht behoeftigen begraven wordenstaan zoo als men schrijfr, met groote witte letters geschilderd de woor den Pro Deo. Hoe edel Mr. Lameillekapper te Orleans, heeft een mid del uitgevonden om de kaalste hoofden vruchtbaar te maken. Hij plaatst zeer fijne enge'sche naainaaldetl-i schuijersgewijs in buigbaar houtdrukt ze ter behoor lijke diepte in den schedelhuided strooit fijn geknipt hoofdhaar van een gezond kind van zeven of acht jaren in de wondjesvervolgens bedekt hij het zaai sel met een dun laagje van echte Macassar-olie*t welk om den anderen dag vernieuwd wordt. Met drie weken zal men 't schoonste plantsoen van glansrijk haar zien opgaandat oogen kunnen aanschouwen. In N. Amerika is sinds lang het gebruik in zWang om couranten op katoen te drukken. Na de lectuur gaat de,' courant in de wasch en wordt des zaturdags weder schoon bij den drukker bezorgd. Deze praktijk zou in ons vaderland vrij wat voordeel kunnen geven, daar katoen niet aan het zegelregt is onderworpenen al wierd het zulks, dan zou toch een onuitwischbaar zegel zoo lang duren als het doek. ïvaimifclwfcje ilcbcvïniiböcltc Trekking der Vijfde Klasse. PRIJZEN VAN IOOO EN DAARBOVEN. 27STE Lijst. Geene. 28ste Lijst. No. 7377, een prijs van 5000. 30STE Lijst. No. 100572049> 10234» ie(fcr een prijs van 1000. 3istë Lijst. No. 19119, een prijs van 1000 en eene premie van 25,000. 32STE Lijst. Geene. Qöuevtcutieii. V De PLAATSELIJKE SCHOOLCOMMIS SIE binnen deze Stadmaakt bekenddat dezelve op aanstaande Donderdagdes middags te twaalf uienzal vaceren tot het examineren van zoodanige JONGELINGENals welke verlangen tot de La tijnsche School 0vertegaandewelke mitsdien worden uitgenoodigd, zich voor dien tijd' aantemelden bij den ondergeteekendeLid en Secretaris dier Commissie. Goes 29 Januarij 1844. H. C. PILAAR. Op Donderdag dein Fcbruarij 1844, om 10 uren des voormiddags precies, zal de wed. JACOBUS DIRKSE de SCHIPPER, Landbouwster te Wemél- dlngein 't Gemeentehuis aldaar door hét ministerie van den Notaris L ANKHORST, residerende te Goes publiek en aan den meestbiedenden presenteren te VERKOOPENeene aanzienlijke partij zeer geede ZAAI- en WEILANDENgelegen raeerendeels on der Wcmeldihgeen overigens onder T'ersekeen zulks in 25 of 26 afzonderlijke Perceelenbreeder in de uitgezette Plakbiljerten aangeduid. V PUBLIEKE VERKOOPING op Woensdag den ai Fcbruarij 1844, des morgens ten 9 uren, op de Hofstede bewoond geweest, door nu wijlen LMAASte Wolphuarsdijkten overstaan van den Notaris LENSHOEK, van: 6 PAARDEN, 8 MELKKOEIJEN, 4 RUNDERS 3 KALVERS, a VARKENS, 2 BOEREWAGENS, 1 DRIE- WIELSKAR 1 CHA1S, 5PLOEGEN. 1 MOL- BORD, 1 ROLBLOK 1 ZAADDORSCHZEIL en BIJZEÏL en verder BOUW- MELK- en PAAR DEN GEREImitsgaders een groote partij HOOI en HOUT,'alsmede MEUBILAIRE en HUISHOU DELIJKE GOEDERENPORCELE1N enz.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2