N°. 9. Maandag den £9 «lanuarij. GOESSCII E COURANT. i NIEUWSTIJDINGEN. WIE DE EIGENLIJKE OLIGARCHEN ZIJN IN ONS LAND. Petersburg, den 9 January, WJj lïebbcn hier Florence den 6 January. Het onlangs gegeven berigt van den dood -van Mad. Catalaniis niet an ders dan een sprookje. Gemelde kunstenaars houdt zich tegenwoordig op een nabij onze stad gelegen land goed op en bevindt zich met betrekking tot hare ge- Vorderden leeftijdin den besten welstand. Als bewijs hiervan moge dienen dit de beroemde zangeres nog op den laatsten dag van het verleden jear eenen kring van vrienden bij het middagmaal om zich vereenjgd had, bij wcike gelegenheid het berigt van haren dood, in eene opgewonderie stemming en bij de klank van champagneglazen uit de Fransche bladen voorgelezen werd. {Jicht poëtisch voor ee?ts ex-zangeres Londen, den 24 Januarij. Gisteren is alhier in zijne woning op het St. James-pleinoverleden het in der tijd zoo bekende parlements-lid Sir Francis Burdcltweinige dagen na den dood zijner gemalin wier verlies hem zoodanig schijnt aangelaan te hébben dat lu'j terstond daarop in eene ziekte gestort iswelke hem bijna aan het eind van zijn 74ste levensjaar heeft vveggcrukr. Hij was een kweekeling van den beken den predikant John Home Trokeeen hevig tegen stander van het minisieiie, en reeds van het begin dezer eeuween aanprijzer der hervorming van het parlement, welke hij nog bij zijn leven heeft zien tot stand komen. Parijs den 24 Januarij. Men verneemtdat de stad Rouaaneven als Parijsdoor gedetacheerde for ten zal omgeven wordenen dat de plannen daartoe reeds ontworpen zijn. Drie citadellen zullen alsdan daar geplaatst wordenen wel eene op de hoogten van Bou Secours, eene andere op den berg Riboudet, en de derde op den weg naar Havreop omstreeks zes honderd ellen van de octrooipoort van Rouaan ver wijderd. Valenciennes den 8 January. Eene jonge schoone doofstomme dame is dezer dagen in den echt getreden. Het ware somtijds te wenschendat alle jufvrouwendie zich in het huwelijk begeven doof stom waren; doof omdat zij de dikwijls onverdiende verwijten van hunne echtgenooten niet zouden kunnen hoorenstomomdat zij dezen geene welverdiende verwijten zouden kunnen doen. De beste overeen stemming zou daardoor in de huisgezinnen heerschen. Brussel den 25 January. Het gisteren avond' in den Schouwburg door den Koning gegeven bal is waarlijk schitterend geweest en heeft nog verre aller verwachting overtroffenhoe hoog gespannen die ver wachting ook geweest zij. Het ruime Schouwburgs gebouw en al deszelfs zalen waren versierd en zelfs verbouwd. Het geheel was in een toovcrpaleis her schapen schitterend van goud en zijde. Onderschei dene orkesten uit de voortreffelijkste executanten zaaur- gesteld, wisselden elkander af en streelden de ooren der aanwezigen mej: dansmuzïjk en symphonien van uit vernuftig aangebragte boschkaadje achter welke zij ver borgen waren. Men heeft te Brussel en dit werd door allen erkend nog nimmer iets zoo schitterend gezien, er. zelfs zij die zich herinneren de feesten van 1815 toen onderscheidene souvereinen bijeen warenbewe ren dat hetzelve voor het feest van gisteren heeft moeten zwichten. Er waren van 3 tot 4000 menschel! aanwezig. Alles schitterde van juweelen, de hertogin Van Aremberg was als met brillanten bedekt en droeg; eene parure, welke op ruim éën millioen francs waarde geschat werd. (Dat mag men wel blinkende weelde noemen.) fe. X-.;; ■Si.-, -«i De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds De Prijs per Kwartaal is f f,75 franco per Post/1,90. "4 «i Gewone Advertentien worden a 20 ets. deregel geplaatstGehoor- c? te_ Huwelijks en Doodberigten van 1 6 reeels h ƒ1,20* Dat de schrijvers der zoogenaamde stelselmatige op* positie regt knappe lui zijnmag men waarlijk niet betwijfelen j want zij zeggen liet zelve en zwaaijen el kander wederkeerig wijrook toe. Maar anderen kunnen door deze rookwolken heen alles nier meer zoo geheel duidelijk onderscheiden als zij wel wenschen zouden en tot die anderen behooren nu ook wij, schrijvers in de arme Gocssche Courant, zoo als de rijke Catholijke Stemmen ons gelieven re noemen. Wij ge bruiken daarom elk eerlijk hulpmiddel om ons licht te verschaffenen onder die hulpmiddelen ook de weder- keerige verklaringen der bladendie thans tot de Union Liberale Catholique behoorenwelkedaar zij de Arnhemsche Courant niet meer onder hare leden op neemt, en het Handelsblad nog slechts blijft toe juichen thans eigenlijk niet meer dan vijf dagbladen vocalen bezitte wetenden N. Brabanderde Cath Stemmen, de Vlissingsche Cour., 'tJournal de Limbourg en de Kamper Cour.(welke laatste voor al den 11 Dec. a. p. hare banier heeft Ontrold.) Ge zamenlijk trekken zij dapper te_ velde tegen de ÓUgd'r- chiewelke zij zeggen dat in ons land heerscht en het ten gronde rigtterwijl van eene andere zijde ontkent wordt, dat er zoodanige Oligarchie bestaat.— De Cath. Stemmen hebben zich nu den 13 Jan. j. 1. No. 2, de moeite getroost, om de meenir.g der Unie eenigzins toe te lichten. Die Oligarchiezeggen zij, door het Handelsbladonlangs in een voor treffelijk Artikel Aristocratie genoemdis eene par- tij diebij voorkeur regerings posten ambten en bedieningen voor zich en"have gunsten te verwerven tracht(dus nog niet bezit) en het algemeen be lang aan hare eigenbaat opoffert, Onze erbar- melijkc Grondwet getuigt niet alleen haar bestaan maar levert overvloedige bewijzen opdat die Grondwet haar werk was l" De Kamper Cour. nu van den 15 Jan.No. 687, heldert dit nader op want zij legt quasi een' Israëliet het volgende in den mond: een woordje in vertrouwen: de Hollanders, weetjezijn goede praters maar ledige koppennu 3, laten zij onze natie voor hen denkenwie hebben je kostelijke wetboeken gefabriceerd? de Heereu Meijer en Asser wie hebben er later noteiv op gemaakt? De Heeren Asser, Pinto en Lipman; ons Volk regeert. De Hollanders teekenen slechts.-— zoo zal het gaan tot dat je land bij die wetten ook Rotschild cum soc tot Ileeren za! hebben ver- kregen." - De Joodcn zijn afzoo de Aristocraten, .die het algemeen belang aan hunne eigenbaat opoffe ren enz. Wij erkennen het't is lomp van ons .dat wij ons niet vroeger herinnerd hebbendat de Israëlieten in Nederland de Oligarchie uitmaakten. "Thans zien wij het duidelijk in en ook dat al die be wegingen der Unie, niet anders zijn dan de uitvloei selen van een kruistogt van Rome tegen Israel, op dat Rotschild cum soc, hier geen heeren worden." Wij zijn de liberale (f) bladen dankbaar voor dit licht alhoewel wij wat ons zeiven betrefteven wei nig voovsraanders zijn van Romes Polygarchieals van Israels Oligarchie .en dientengevolge geene voor- standers van de Uniewier programma is: geene Aristocratische Olygarchie/' Want, ofschoon ook wij ons ook nog wel onder deze banier scharen zou den kunnen en willen scharen; bij de nadere verklaring dei leuze zouden wij het met de bladen der Unie ze ker niet eens blijven. Onze lezers mogen zich herin neren \yat door ons in de Gocssche Courant van den 28 Dec. a. p.. onder het woord Aristocratie uit der. Tijdgenoot is overgenomen. ünsUuS. dezer dagen eene akelige gebeurtenis beleefd. De lijf. eigene bedienden van eenen rijken edelman hadden Se dert lang maar te vergeefs van hem verlangddat hij krachtens de bekende Ukase van April 1842, die de betrekking tusschen den landheer en zijne boeren als een weaerzijdsch contract doet voorkomen., hen vrij zou verklaren en hun bovendien nog eenig geld zou toekennen. De edelman bleef zulks voortdurend wei gerenen de lijfeigenenziende dat niets hem mogt bewegenbesloten zich op hem te wreken. Een tien- ral hunnervan de sterkste mannenoverviel hem op een oogenblik dat hij zich alken in zijne kamer bevonden sloegen hem zoo erbarmelijkdat hij er onder bezweken zou zijn, zoo niet eenige vreemde menschenop zijn jammerlijk gillentot zijn ontzet waren toegeschoten. De misdadigers werden aan de policie overgeleverd en wijders voor eenen krijgsraad te regt gesteld. Het vonnis is geweest, de spitsroeden door 500 man soldaten. Alle lijfeigene bedienden zijn verpligt geweest, deze vreeselijke strafoefening bij te wonen. Het is onmogelijk geweest dezelve in eenen enkelen dag geheel te volvoeren, wijl al de veroor deelden daaronder bezweken zouden zijn. Na het doorstaan van een gedeeltezijn zij alzoo naar een hospitaal vervoerden hunne wonden eenigzins ge heeld, daarna hebben zij het nog overige der straf moeten doorstaan. (Dit is erg Degenen die de straf overleefd hebbenzijn voor hun leven naarj de bergwerken van Siberië vervoerd. Jtaïic. (ShitjcUui). De Hof-Courant stelt bijna zeker, dat de Ko ning der Franschen tegen het voorjaar zijn tegenbe zoek aan Koningin Victoria zal komen brengen. Als met den dag neemt het getal der wederstan ders van de Vereeniging tegen de graanwetten toe en uit alle oorden van Engeland worden berigten wè- - gens talrijke vergaderingen van landeigenaars eit pach* ters, tót tegenwerking van de plannen die)r Vereeni ging ontvangen. In eene dier zamenkomsten laatst leden maandag te Northampton .gehoudenis besloten openlijk te verklaren dat de Ligue (gelijk zij zich noemt) een georganiseerd en schadelijk genootschap isdat oneenigheid en haat onder de verschillende klassen der maatschappij verwekt, groote geldsommen bijeenzamelt, om de drukpers en de kiezers van volksvertegenwoor digers voor hare belangen om te koopenen tot eind doel heeftdoor het verwekken van inconstitutionele bewegingentot veranderingen in dc bestaande graan wetten te dwingen. Dc hertog van Bitcclcucheen der kabinets-minis ters, van wien gezegd!was dat hij, op het voetspoor tfer lords Spencer en Westminsterde zaak der Ligue had omhelsdheeft zijnen rentmeester naar genoemde bijeenkomst gezonden, om dit gerucht te wederspre- kenen tevens het fonds tot bescherming der graan* Wetten met eene aanzienlijke som ondersteund. Uit Perthshire schrijft men dat laatstleden Zon dag onder kerktijd te Comrie twee zware schokken van aardbeving gevoeld zijn, de eerste des middags omstreeks kwartier voor één ure en 'de andere 35 minuten later. Als een voorbeeld van ligchaamskracht en vas tigheid eener meer dan zeventigjarige vrouw, verhaalt een nieuwspapier van Boston het volgende Eene weduwe van dien ouderdomte Pillingbij Garstang woonachtigontving 11. Zaturdag voor acht dagei* eenen brief, waarbij haar berigt werd, dat hare doch ter re Liverpool bevallen was, en men hare aanwe zigheid in die stad Verlangde. Terstond maakte zij zich tot de reis gereedging ten 5 ure des namiddags op weg en was den volgende morgen ten tien ure op de. bestemde plaats. Zij had alzoo den afstand van volle 50 Etigelsche mijlen (15 k 16 uren gaans) ie voet, in den donker binnen den tijd van zeventien uren afgelegdén toen zij aankwam verklaarde zij noch moede te zijn, noch hare voeten doorgeloopen te hebben.*' 'Wat ian eene moeder niet. Iklijtc. I11 den Momteur leest men de statuten van het Belgisch Braziliaansch genootschap ter kolonisatie. Dit genootschap staat onder het patroonagc van koning Leopold en onder bescherming van den keizer van Brazilië het kapitaaldaartoe bijeengebragtbedraagt 6 mihoen, francs, in 6000 aandeelcn eik van 1000 tr§.elk aandeel geeft-regt op 55 hectares land in |dc

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1