ALLERLEI. Goes den 19 Januarij 1844. H. de JONGE, Jz. en A. M. SAM PON» Goes den 20 Januarij 1S44. Te Goes jbij F, Kleeuwens Zoon. in 5 tijen voeijens of 60 uren kunnen worden afge legd; ook heeft men met eene lastige en wel eens ge vaarlijke oversteek langs de kust uit de Coppename in de Saramacca-rivier. Intusschen vermeenen wij, dat in het begin van de vestiging van Europesche huisgezinnen aldaar, het een voorregt is, om de ko lonisten zoo veel mogelijk van de stad verwijderd te houdenlater kan men bij uitbreiding der kolonisatie eene stoomboot in werking brengenen men is ais- dan van eb of vloed niet meer afhankelijk; en dek king door een' militairen post is men niet behoevende ten zij de Christenen de Heidenen verontrusten hunne vruchtboomen en aardvruchten, maïs en rijstvelden uitroeijen, de hutten verbrandenzoo dat zij tegen wederwraak op hunne hoede moeten zijn en dat wel met kanonnendaar die domme onchristenen niet altoos naar hunne predikatiën willen, luisteren. Ook is men aan de Saramacca rivier door partikuliere.eigendommen van plantaadjen beperkt en van alle zijden van slaven en slaven-meesters met lange zweepen omgeven. Dit moet ongunstig op de nieuw aangekomene Europeanen werken," want gemakkelijk kan dan het aldaar bestaand vooroordeeldat her bewerken van den grond met eigene handen voor blanken vernederend isbij hen invloed uitoefenenof bij hen da zucht doen ontstaan, om eveneens als de directeuren en blank-officieren in luije ledigheid te levenen het werk door slaven te laten verrigten. Wij vermeenen dus, bij verdere uitbreiding van kolonisatieook een punt van vesti ging op een der oevers van de Coppename te mogen aanbevelendit vóór de komst der overige Europesche huisgezinnen ter ontvangst van dezelve in gereedheid te brengen en te zorgendat het schip met welke zij overge voerd wordendadelijk de Coppename binnenloopt zonder dat zij met slaven of andere kolonisten van Suriname in aanraking komen. Laterna de slaven emancipatiedie weldra on vermijdelijk geworden is, kan men de kolonisten van de Coppename door ee'ncn binnenweg over de Casso- wine-kreek met die van de SaramacCa verbindenen van hier eencn weg over Kwatta naar Paramaribo doen leggen; dan dit laatste ligt meer in de toekomst^ cn niet in de ontwerpen, die Vooral "ten uitvoer moe r ten worden gebragf. Wenschelijk ware het voorzeker, dat de te Amster dam gevestisde vereeniging, om landverhuizers met raad er. voorlichtinc: bij te staanhet oog mogt slaan op onze West-Indische Bezittingenen een kapitaal bijeen bragtom onze verarmde cïaglooners en boeren werklieden voorschoften te geven, om zich daarmede in Suriname te kunnen vestigen f zijnde eene meer va- derlandsche en menschlïevende onderneming, dan de zelve naar Noord-Amcrika te helpen verhuizen. „De onderneming van Ds, Betting omvat slechts „20o huisgezinnenen in korten tijd meldden zich - „daartoe 600 huisgezinnen aan» Zulk eene vereeniging, „tot vestiging van landverhuizers in Surinamezou „zoo zij de zaken goed mrigtte, goede percen ten maken. Men denke aan vroegere dagen, aan de „Nederïandsche Volkplanters aan de K2ap de Goede „Hoop ir. Noord- cn Zirid-Amerifca die, van Zeeuw- „sdie en Drentsche boeren afkomstig, nu tot. 1000 /.stuks vee bezitten» „Maar het hoofddoel moet zijnverarmde landge- „nooren op te beurenniet om groote pereenieii te „trekken." De heer Gardóe overleed den ai Augustus 3830 te Paramaribo de molen werd het volgende iaar opgebroken en naar de Plantaadje Eendragt overgebragtzijnde hier tot ander einde (tot de suikermolensdienstbaar gemaakt. Het is te' hopen voor de benoemde Burgemeesters die Notarissen zijn dat zij bij nunne benoeming te vens dispensatie bekomen hebbenwant anders zijn alle actenwelke zij na de benoeming en aanneming van het burgemeesterschap verrrgt hebbenvolstrekt nietig, daar artikel 9 van de wet hierop verklaart, dat zijcloor het aannemen eener met her notariaat onver- eenigbare betrekkingzoo zij geene dispensatie beko men hebbengeacht worden van het notaris ambt afstand te hebben gedaan. Wij verdedigen de bepaling van artikel 8 niet. Wij geloeven, dat, op zeer vele plaafsenjuist de notaris ook de meeste geschiktheid voor het burgemeesterschap zal hebben doeh dit doet niets ter zake. De wet b - staat eenmaalbet verbod is bepaald door bet bes-tuur voorgesteldten einde te verhinderendat de Burge meesters hunneninvloed als zoodanig ten voordVele ütmjiei betrekking van Nouris'aanwendcn» Op het platteland is dit het meest te vreezen. Het luidt dus zonderling wanneer wij het bestuur eene geheele reeks van personen aan de bepalingen der wet zien onttrekken. (Arnh. Cour.j Die Leden der Fransche Kamer van gedeputeerden die den Hertog van Bordeaux te Londenals toe- komstigen Koning van Frankrijk gehuldigd hebben beroepen zich op hunne vroegere bekende gevoelens, waaraan zij nu slechts getrouw zijn geweest. Zij mee- nett desniettegenstaande zitting te kunnen houden in eene Kamer, waarvan de meerderheid de tegenwoordige regering is toegedaan, omdat hnnne{kiezers hen, wier staatkundige gevoelens zij kenden in die Kamer zitting hebben doen nemen. Men houdt hunne denk- en handelwijze in het tegen woordig oogenblik voor niet gevaarlijk. Maar als Louts Philippe eens sterft? Als de regent voor den minder jarigen Graaf van Parijs optreedtzal men dan nog zoo denken De Legirpitisten doelen op die toekomst. Dan eerst zai Frankrijk gevoelen, welk verlies het bij den doöd van den Hertog van Orleans geleden heeft. Intusschen is het vreemd dat het niet meer blijkt, dat de geestelijkheidwelke onder den laarsten Bour bon veel vermogten thans over krenking barer reg. ten klaagt, zich niet meer aan de Legitimisten aan. sluit. Misschien verbeidt zij de hierboven aangeduide toekomst, „wacht uwen tijd afis toch een stel regel der Jesuïten, maar bereid in stilte dien tijd voord* Opgaaf der Zeemagt van de voornaamste Mogend heden Engeland 510 Schepen. Frankrijk 339 de Nederlanden158 de Vereenigde Staten van Noord- Am erika 87 Rusland 70 Oostenrijk 56 Turkije. 51 Egypte46 Denemarken 40 Zweden.v 3,a Spanje Portugal 11 Napels 18 Rome 4 Sardinië 8 Belgie, Pruissen, Griekenland, Tunis en Marokko 20 te zamen 1475 In het Weekblad van het Rcgt leest men heden het volgend statistiek overzigt omtrent de bevolking der strafgevangenissen in dit Rijk. Het getal personen, in 1842 uitgemaakt hebbende de bevolking der strafgevangenissen des Rijks is ge weest: het grootst getal 3092 als 2707 van bet man nelijk en 385 van het vrouw, geslacht; het kleinst ge- tal was 2749 als 2457 van hetmann, en 322 van het vrouw. gesl. Het getal gevangenen, gedurende het jaar bij afwisseling aanwezig geweest, heeft beloopen 3773 hiervan waren 3442 inlanders en 331 vreemde lingen. Van gemeld gezamentlijk getal Waven 973 ge huwden en 2800 ongehuwden. Naar de geloofsbelijde nis télde men 2321 Hervormden1337 R. Catholijken en 115 Israëliten. Het standpunt van beschaving was als volgtdie bij hunne aarkomst konden lezen en schrijven 2244; die dit bij hunne aankomst'niet kon den 1529; die dit bij hurt ontslag of bij bet einde van het jaar in het gesticht genoegzaam geleerd hebben 794; die dit niet genoegzaam hebben geleer.1 735, Binnen het gesticht werden disciplinair gestraft 801; ongestraft bleven 297a. Het getal veroordeelfngendoor de hoven, regtbstl- ken en krijgsraden tegen de gevangenen uitgesproken beliepbij de hoven en regtbanken in Noord Braband 302, Gelderland 347; Zuid-Holland 750Noord Hol- Tand 936, Zeeland 143, Utrecht 159, Vriesland 242, Overijssel 153 Groninger? 2^9, Drenthe 74, Lim burg en Luxemburg 15-2» Bij har hoog mïlir. geregts- bof iió; bij den krijgsraad bij het leger 40 bij de krijgsraden in de vestingen en garnizoenen 98, bij de zee-krijgsraden 42. De bevolking van 's Rijks gevangenissen is in de laatste zeven jaren gemiddeld geweest, naar de drie- maandelijkschestatenals volgt: in 1836 2401, 1837 251c, 1838 2525, 1839 2537i 1840 2714, 1841 2699, 1842 2900. ^Dtrs i:s het getal in 7 jaren bijna gedurig toege- flöiïienen overtreft 1842 met 5oohetjaar 1836. 1 1 11 1 .i. '„■■i.W.. 1 BRITSCHE ZONDERLINGHEDEN. Een rijke grondeigenaar in het graafschap Sussex beloofde een levenslang jaargeld van 50 ponden sterling aan dengeen'die besluiten wilde, om tién jarert lang in een onde.faardsch verblijf te leven zónder een levend schepsel te zien, en zijn haar, nagels en baard te laten groeijen. Eene onderaardsche woning werd daar toe ingerigt, die bijna niets te wenschen overliet. Voor het nemen van baden, voor eene piano, eene welge kozene bibliotheekgoede spijs en drank was bij uit stek gezorgddoch de kluizenaar mogt nimmer zien wie hem bediende. De uifnoodiging werd in een aan tal couranten geplaatst en weldra deden -zich talrijke liefhebbers op. Degeen, op wie de keus viel, heeft nu reeds acht jaren in zijne vrijwillige gevangenis doorgebragt. Een bewoner van Bristol was in het groen, zijne geliefkoosde kleur, van het hoofd tot.de voeten ge kleed. Hoed hembd rok halsdoekkousenschoe nen broekvest en stok tot" den bril toealles wat hij aan had was groengroen was ook de kleur zijner meubelen, bij at slechts wat groen was, groente en vruchten. Men zag hens dikwijls in zijnen ruimen tuin wandelen met een' groenen zakdoek en eene groe ne snuifdoos in de banddikwijls reed hij op een paarddat hij groen had laten verwen en welks tuig eveneens groen wasdoor twee bedienden in groen liverei gevolgd. Te Liverpool leefde een rijk koopman, die het luiden of schellen niet liooren kon. Wanneer hij een' zijner bedienden ontbieden wilde, dan loste hij een pistool, waarvan er steeds eenige geladen bij hem lagen. 1 1 r £lcbeid.t«bscïtc Trekking der Vijfde Klasse. prijzen van f iooo en daarboven. MMWta—.I —Jij siste Lijst. No. 21953, een prijs van f 1000. 22ste Lijst. No. 13415 en 19879ieder een prijs van f 1000. 23ste Lijst. No. 2085 een prijs van f 30,000. No. 10819, een prijs van f 1000. 24ste Lijst. No. 997, 10776, 7065,1487a en 865, ieder een prijs van f 1000." No. 8293, eene premie van f 1500. QbiserteatiigH, Ondertrouwd G. de JONGE Wz. en E. P. R E M IJ N. Benige Kennisgeving. Ondertrouwd Eeriige Kennisgeving. Heden beviel van een' welgeschapen* Z00tf9 M. de LEEUW, geliefde Echtgenoot van H. C. van DEINSE, Wolphaartsdijk Rjks Ontvanger den 18 Januarij 1844. Heden overreed zeer subiet aan een schielijk toenemend verval van krachtenten mijnen Huize mijne aanbehtnvd Moeder, Mejufvrouw C. ALLE- MEKINDERSweduwe J, Verwest. Goes P. I. SOMER. 18 Januarij 1844. Eenige kennisgeving aan Familie en Vrienden. V PUBLIEKE VERKOOPING, op Vrijdag 2 Februarij 1844 des voormiddags 10 urenten verzoeke van de Wel Ed. Heer W. A. de LAAT de KANTERten overstaan van den Notaris L. DE FOUWJz.van Zwaar 4 jarig KAPHOUT op Streep cneen partij opgaande OLME ROOM EN, in Zijn Ed» Bosch aan den Straatweg tusschen'r Heer Hendrikskinderen en Wissekcrke

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2