N°. Maandag deri 33 Januari;. 1844. GOESSCHE COÜRAN KIEP WSTIJDINGEN. Petersburg den 1 Januarij. De jongste tegen spoeden der Russische wapenen in den Kaukasus heb ben, voor zoo verre zij bekend zijn geworden, vrij wat verslagenheid verwekt. Het is niet te ontkennen dat de bergbewoners eehe kracht en volharding ontwik kelen, die men nooit bij hen had verondersteld, en waartegen de meerdere krijgservaring en de persoonlijke moed der Russische soldaten nog niets beslissends hebben kunnen uirrigten. De bedoelde tegenspoeden hebben nu wel dien moed geenszins vetzwaktmaar toch een zekeren schrik in de Russische gelederen doen ontstaante meer daar de behandeling welke degenen, ondervindendie het ongeluk hebben levend in.handen der Circassiers, en vooral der Tschelschen- sen te vallenallerwreedst is. Niet alleen worden de krijgsgevangenen voor den liardsten en meest vernede renden arbeid gebezigd maar men doet bun ook om hun het ontvlugten te beletten, de onmenschelijkste verminking ondergaan. De Russische soldaat weet, dat dip lot hem in de gevangenschap wacht, en verde digt zich dus tot zijn laatsren droppel bloed. Stockholm, den 1 January. Sedert 12 tot 15 jaren bestond er. inSniaiand eene geheimedoor eenen eigenaar gedrevene .fabriek, waarin valsch zegelpapier vervaardigd en in der. laarsten tijd in gioote hoeveel heid en met verregaande onbeschaamdheid gedebiteerd Werd. De voornaamste sljjter. er van was een boer, die zich met deze zaak een niet onaardig vermogen had wéten te verschaffen buitendien waren er in dezelve meer dan een dozijn personen betrokkenen het zon derlingste van alles isdat de aangever zelf van dat bedrog schuldig aan hetzelve bevonden is geworden. Alle daarin gewikkelde personen zijn thans tot kaak-en gevangenisstraf op water en broodeeniven tot lange- ren of korteren vesting-arbeid veroordeeld. De op brengst dezer valsche papieren gedurende dien langen tjjd, en het nadeel derhalve der kroon bedraagt onge veer 100,000 Rthlr.daar geheel Smaland en Bleking friet dezelve overstroomd waren; de vervalsching was zeer gemakkelijk daar het stempel-merk zeer eenvou dig isthansechter zal menom eene nieuwe proef re voorkomen het meer ingewikkeld en kunsti ger maken. Leuven den 11 Januarij. Sedert lang was te Maldeghcm het gerucht in omloop volgens welk vyf jongelingendry timmermans eenen koperslager en eenm smid, namelijk C. de Li lieJ. Van Moffaert J. Vermeersch P. Van Moffaerten F. Rcychelcs een rytuig verveerdigdendat door sommigen voor een kunstwerk aenzien wieidcn de straten van Malde- ghem zonder peerd of zonder stoom moest doorry- den. Den 26 December 1843 is de eerste proef met" dit rytuyg gedaenen het zelve heeft met de snelheyd van een dravend peerd de straten doorgetrokkenen den nytslag dezer proef heeft aller verwachting over troffen. Den 29 der zelve maend hebben de verveer- digers van dit rytuyg een tochtje op het hollandsch grondgebied gedaencn zyn vyf kwartiers verre gere- den on Ier zich in het minst te vermoeyen. Elkeen was ti n nytiTstcn verwonderd van een rytuyg zQUder ICollum, den 7 January. Heden heeft in deze gemeentezijne afscheidsrede gehouden de Weleer waarde Heer J. P. B. Riedelpredikant alhier, na vijf en vijftig jaren lang er zijn dienstwerk verrigt te hebben terwijl het juist honderd en twintig jaren was geleden, dat zijn voorganger er Vias bevesrigd gewor den, hebbende deze vijf en zestig jaren in gezegde gemeente gestaanzoodat deze gemeente in honderd en twintig jaren slechts twee predikanten gehad heeft, hetgeen voorwaar wel onder dé zeldzaamheden mag gerekend worden. Groningen, den 18 Januarij. Den 16 dezer, des avonds ten io£- uur, ontstond er in een boeren behuizing te Onnennabij Haren, brand, welke zeer noodlottige gevolgen gehad heeft. De brand nam zoo hevig toedat er bijna aan gecne redding van eenige levende have als anderzins te denken viel. De eigenaar en bewonerGeert Smitechter alles willende aan wenden om een paard uit den brandenden stal re redden, is van deze zijne poging het slagtoffer ge worden en met hetzelve verbrandterwijl zijne vrouw en twee kinderendoor uit een venster te springen het leven naauwelijks hebben kunnen behouden Be halve eene menigte goederenzijn in de vlammen omgekomen, eene koe, twee kalven en een varken.. De oorzaak van dit ongelukwaardoor eene vrouw en hare twee kinderen plotseling uit eenen tamelijk welvarenden toestand in de diepste ellende gedompeld zijnis tot dus verre onbekend. Goes, den 22 January. In deze provincie zijn" in net kollegie van toezigt op alle kerkelijke admini- stratien bij de Hervormdendoor Z. M. gekozen kfaiw De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is /"f,75 franco per Post/"iy9o. Gewone Advertentien worden h 20 ets. deregel geplaatstGeboot te-. Huwelijks en Doodberigten van 16 resels a ƒ1,20* titioUub. Overigens is het opmerkelijkdat de Circassiers voortdurend in ruimte van krijgsbenoodigdheden voor zien zijn- om ^èn strijd voort te zetten, want hunne eigen kruidmolens en kogelgiererijendie bovendien zeer gebrekkig ingerigt zijnkunnen bezwaarlijk in die behoefte voorzien* Men moet het er dus voor houden dat die benoodigdheden hun van buiten 's lands worden aangebragthetgeen moeijelijk zou kunnen ge schieden, indien de verdragen met Turkije ter goeder trouw uitgevoerd wierden." ïsgfgie. peerd te zien voordgaenen waervan men niet anders dan den conducteur of gcleyder ziet. JLov. Blad 's Gravenhage den 18 January. Üit Rome schrijft men van den 31 December 1843 Sedert eenige nachten heeft het hier en in on zen omtrek zoo sterk gevroren, dat alle staande wa teren met een vrij sterke ijskorst bedekt zijn, welke nog slechts een weinig dikker behoeft te wordenom aan de Romeinen het ongewone schouwspel te leve ren van jonge lieden uit het noorden die iiier in ge noegzaam aantal aanwezig zijnop den vijver der Villa Borghese te zien schaatsenrijden. Eene verschrikkelijke daadzaak is herdat de zelfmoorden in Hanover aan de orde van den. dag zijn. Onlangs verdronk zich een slager een herbergier schoot zich dood 5 een kramer maakte door- het worg- koord een einde aan zijn leveh. Eén zeer treurig uit einde kozen twee broeders, dé,eene 35de andere 30 jaren oud, die besloten haddén zich tegelijk en te za- men in den dood te begeven, daar het hun onmoge lijk was van elkander te scheiden eri als daglooners te gaan arbeiden. Nadat zij 'te zamen iri eene herberg het ontbijt hadden gebruiktreden zij van daar geza menlijk in een diepen vloed, waaruit de ledige paar den zich door zwemmen reddéderi, daar de ruiters la ter ontzield opgevischt werdén.' Gebrek aan werk, het stremmen der linnen fabfikaadjëovervoer van Amerikaansche tabakwaardoor de in deze streek ver bouwde bijna al. zijne waarde vérliést, enz, worden als de aanleidende oorzaken dier treurige zelfmoorden opgegeven. Op nieuw; den heer C. Vis, lid van Gedeputeer- de Staten; en in plaats va» jhr. mr. van der IPeim van Duivendijke den heer J. Slegtgriffier der pro vinciale Stateji, en den heer Dr. J. Borsiustot Se cretaris van liet Provinciaal Kerkbestuur, ter vervan ging van den heer Dr. Snouck Hurgronjedie deze betrekking na eene eervolle bekleeding van dezelve gedurende vele jarenhad neergelegd. Met genoegen kunnen wij onzen lezers mede- deelen, dat de Maatschappij ter bevordering van den Landbouw en de Veeteelt in de provincie Zeeland, door een meer dan toereikend getal leden zich dezer dagen heeft kunnen als gevestigd beschouwen, zoodat in de verschillende afdeelingen dier Maatschappij in den loop dezer maand de vergaderingen zullen worden geopend, en gedeeltelijk reeds geopend zijn. Zoodanige vergadering voor westelijk Zuidbevelandzalnaar wij vernemenplaats hebben op aanstaanden Woens dag den 24 Januarijdes namiddags ten vier ure te Hein- kenszandop welk dorp zich een zeer bekwaam lokaal bevindt, ook dienende voor de vergaderingen van het nut. Elk lid van eene der afdeelingen van de Maatschappij zal de bevoegdheid hebbenom de vergaderingen van alle de andere afdeelingen bij te woonen. KOLONISATIE IN NEDERLANDSCIi GUIANA. Hebben wij vroeger in de Provinciale Groninger Courant van den 21 November jl.den Post Gronin gen en deszelfs omtrek en inzonderheid de Plamaadje Voorzorgaan de Saramacca rivier, in de kolonie Suriname, als geschikte plaatsen ter opneming van Europesche huisgezinnen, wegens derzelver vrucht baarheid en gelegenheid, in ruwe omtrekken geschetst niet minder geschikt voor eene kolonisatie van Neder- landsche landbouwers zouden de vruchtbare boorden der meer verwijderde Coppename zijn. Het zoude ons dan ook niet ondoelmatig voorko men om vóór de aanicomst van meerdere Europe sche huisgezinnen in Nederlandsch Guianaook hier een terrein ter hunner ontvangst en vestiging in ge reedheid te brengen en wel aan de monding der Ca- lebasj es-kreekstortende zich op den regter of oostec oever in gezegde rivier Coppenameeen weinig be neden de daar tegen over liggende Peruvia kreek. Hier vindt men in vruchtbare kleilandcn boschrijke zandheuvels die zeer gemakkelijk te bewerken en te cultiveren zijnop welke men de ovcrlieerlijkste aard vruchten verbouwen kanook vindt men hier over heerlijk bronwater en uitgebreide savahnesof natuur lijke weidevelden, terwijl de breede rivier tot aan de Caiebasjes kreek, aan wier monding vroeger op een vruchtbare zand- en schulprits eer. stoomhoutzaagmo- lcn van wijlen den heer J. L. Gardèe gevonden werd bevaarbaar isen wel voor een geladen kofschip van 180 lasten. De grond aan de beide oevers is er vooral niet minder deugdzaam en meer rijk aan edeisoortig en zwaar timmerhout, dan die bij de Saramacca rivier. Het hout is hier niet alleen in de grootste verscheidenheid en overvloed aanwezig, maar vier tijen varens boven de monding der Coppe name vindt men het heerlijkste bruin houttamarinde conatepie magonielocusenz., en meer beneden waarts in zwampachtige landen en zandritsen grocn~ houtbollotrie purperhoutletterbontpalisade palmenz. Behalve eenige kampen van vreedzame Indianendie veelal een Nomadisch leven leiden stoot men hier nergens op particuliere eigendommen men kan zich met de kolonisatie naar willekeur uit breiden, terwijl de rivier breeder en dieper en de bosschen hooger en zwaarder zijndan aan de Sara macca rivier. Hier ligt het heerlijkste land in den kalmsten. natuurstaat, dien de mensch zich kan voor stellen de bontgevederde vogelen fluitenen zingen tam en zorgeloos op de onbewogene takken der altijd groene boomendie in het stille effene water spiege len de heerlijkste avondstonden voeren zelfs den ruvvsten mensch in stomme verrukking rot God, die hier aan den onbewoikten hemel Zijnen naam met fonkelende letteren heeft geschreven welk schrift door allen verstaan wordt. Hebben de gronden van Voorzorg en van den Post Groningen het voordeel van 8 uien roeijens van Para maribo verwijderd te liggenwaardoor men de pro- dukten spoediger aan de markt kan brengenhet vee duurder aan de slagers verkocht wordten men eenige „behoeften spoediger bekomen kan, terwijl men tevens., door een' militairen post gedekt is, du alles weegc niet op tegen de voordeden, welke de vestiging aan eene der kreeken van de Coppename aanbiedt, ofschoon men hier 30 wren van Paramaribo verwijderd iswelke

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1