Recapitulatie. Totaal der uitgaven in Indie. Totaal der ontvangsten aldaar. 60,319,381 - 5°>76o,767' Nadeelig verschil om te worden ge dekt uit den verkoop der producten. f 9,558,614 Ontvangsten in Nederland, geraamd op. f 28,933,700 Uitgaven in Nederland- 18,126,988 Overschot. 10,806,712 Waaraf bovengemeld te kort ad /9,558,6i4koper of ii; Zilver. - 8,445,253 Vermoedelijk excedent over 1843. 2,361,459 De begrootingsstaten voor de andere koloniën loo- pen over 1844 als volgt Inkomsten. Uitgaven. Suriname f 950,000 950,000 Curacao, Bonaireen Aruba - 183,335 - 341,349 St. Eustatius. - t 1,673 - 24,404 •Sr. Martin- 14*343 23,703 Kust van Guinea- 700 - 61,889 Men ziet hieruit, dat de geraamde ontvangsten en uitgaven der kolonie Suriname elkander opwegen dat op de uitgaven voor Curacaoenz. een tekort bestaat van f 158,0.14; op die van St. Eustatius van 12,731; op die van St. Martin van ƒ9,359; op die van de Kust van. Guinea van;/61,189, welke tekorten door bijdragen uit de Oost Indische geldmid delen worden gedekr. Uit diezelfde, geldmiddelen zal tevens worden gevon den eene som van 150,000 welke even als voor 1843 als een buitengewoon subsidie voor Suriname zal worden aangtwend, in verband met het bestaande en reeds een begin van uitvoering bekomen hebbende ontwerp eener kolonisatie en-met de beraamde maat regelen tot verbetering der suiker fabrikagie aldaar. Onze brrigten uit Curasao zijn van den 15 November. Dezelve zijn gunstig ten opzigte van den gevallen regen. Overal was men bezig den rui vrucht baar ge Word en en grond te bearbeiden inzonderheid was rie bedrijvigheid groot op 's Rijks etablissement Plan- tenrusthetwelk naar een stelsel van waterpasse be grëppelingtot de nopaal en andere cultuur in gereed heid werd gebragt, door vrije lieden, welke naar den taak werden betaald en nu veel meer en beter werk ten dan voorheen toen zij op daggeld arbeidden. Te Aruba werd wederom op nieuw veel gouds cevonden, een ieder was daar weder aan het graven gegaanen kele mdividus hadden binnen weinige dagen ettelijke ponden gouds bijeer verzarpeld. De verhuizing uit de Canarischc eilanden naar Ve nezuela gaat bestendig voort. Den 13 September was er nog'een vaartuig met 350 Canariensers te Vene zuela aangekomen. De Veneziielaansche Cou*r«ntcn"bevatten geen ander nieuws voor den buitenlander, dan liet verslag der co Timissiedie afgezonden was 0111 den toestand der Duitsche kolonie Tovar op te nemen. Toen kolonel Códazzi zich tc Parijs bevond vattede' bij' het plan op, om eene model-kolonie in Venezuela te stichten. Men raadde hem aan, om de keus. te vestigen op Dnitscherswelke het meest in arbeidzaamheid en zedelijkheid uitmunten. Hij koos dan een tachtigtal Dnitschers uit alle personen van een gezond en kracht- vol ligciiaamsgestel en bekende zedelijkheid het waren landbewoners en handwerkslieden. Deze menschen wer den met hunne gezinnen overgevoerd en geplaatst in een wel uitgekozene landstreek. Het was eene hooge en vruchtbare bergvalleiwaar de lucht gematigd is m waar voortbrengselen uit de gematigde luchtstreek kunnen aangekweekt worden. Er was eene rivier in de nabijheid, door welke er gemeenschap uiet de hoofd stad en ook met de zee kon onderhouden wordende kolonie ontving het eerste jaar eene subsidie van het gouvernementen gereedschappen voor den akkerbouw. Om hunne handelsbelangen te bevorderen werd er een nieuwsblad voor die kolonie uitgegevenhalf Duirsch en half Spaanscn. Het eerste jaar verstreken zijnde ?.90 werd er eene nieuwe subsidie aangevraagd daar zij zich nog niet konden bedruipenof de inkomsten de uitgaven bestrijden. Het gouvernement alvorens in deze aanvrage te voldoenzond eene commissie naar de kolonie Tovar, om, derzelver toestand te onder zoeken. Het verslag dezer commissie is zeer 'gunstig. In plaats van eene geheel woeste streekvond dezelve een fraai dorpje met kerk en leeraarhuizen met ge- rijfelijkhedennieuw aangelegde wegenbebouwde akkers, werkzame, nuchtere menschen met eene ge zonde kleur op het aangezigt: er hadden nog geene sterfgevallen plaats gehad en zijdie in den aanvang door eene klimaatziekte waren aangetastwaren her steld. In een woord het was een model kolonie. De kolonie Tovar leverde een groot contrast op in vergelijking met de streken door eene Spaansch Indi sche bevolking bewoond. De Spaansche Amerikaan brengt den dag door met zich in zijne hangmat te schommelen, en werkt niet meer dan hij noodig heeft, om zijn honger te stillen. De model-kolonie moet derhalve dienen, om lust tot arbeidzaamheid onder de Venezuelaansche bevolking op te wekkenzor.der dat zij hare stille zeden verliest door het voorbeeld van dronkenschapzoo als er reeds in de zeesteden plaats heeft waar de werkende klasse door den bloei des handels eene verdienste heeftterwijl de begeerte tot kunstbehoeften of artikelen van weelde nog niet bij dezelve bestaat, zoodat het surplus der verdiensten wel in di ank en het spel wordt verkwist. ALLERLEI. Met genoegen hebnen ivij dé benoeming vernomen *an den ridder van df.r Me nvt tot lid van den Raad van State. Wij waren geen voorstanders van zijne financiële plannen. Men heeft hc-t in der tijd doen voorkomen alsóf hij teruggedeinsd ware vóór den slag. Wij zijn thans onderrigt, dat de heei'van derJ-Ieim stellig verlangd heeft, zijne ontwerpen te verdedigen, al ware 'het dan ook dat hij derzelver verwerping kon voorzien. Niemand zal hem ook on getwijfeld de bekwaamheid ontzeggenom zoodanige verdediging met eer te hebben kunnen volbrengen maar het moeten de overige ministers geweest zijn, die zich in den ministerraad tegen liet verdedigen der ontwerpen hebben verzet. Alzoo levert de aldus gedwon gen aftreding van den heer van der Heiai eene belang rijke stof tot beschouwing op hoe in onze staatsor ganisatie een minister, die verantwoordelijk isge bonden kan worden in zijne handelingen door eenen ministerraaddie niet verantwoordelijk heet. De Fransche Minister Guizot die Engeland dooi en door kent, heeft bij gelegenheid der beraadslaging over het met den Hertog Van Bóurdeaux te Londen voorgevallene, Engeland een land van groote vrijheid en openbaarheid genoemd. De thans onrvang'ene LondénsCbe bladen tot den 13 fanuarij behelzen onderscheidene artikelswaarin be weerd wordt, dat de Engelsche regering geenszins, zoo als men in Frankrijk schijnt te geloovenafstand Wil doen van het regt van onderzoek der schepen, die verdacht worden van slavenhandel te drijven. En geland., zegt de Timeszóu re kort doen aan hare eigene eer en aan het algemeen belang der menschheid indien het, na zooveel voor de uitdelgirig van den slavenhandel te hebben opgeofferd, thans daaromtrent zoetsappig terugtrad." De Deutsche AUgemeine Zchung behelst, onder het opschrift: Wetenschap en kunst" en ouder dag- teekening Berlijn9 Januarijhet volgendeDen 7-Januarij werd in den Koninklijken Schouwburg de opera de Vliegende Hollanderdoor den Koninklijk Saksischen kapelmeester, Richard Wagner, onder eigene directie van den componistmet veel bijval opgevoerd. De dichterzóówel als de vervaardiger van de hoofd-partljen der muziek werden 11a de tweede akte én bij het einde der opera teruggeroepen." (Het ware weliigr niet onaardig die opera eens ter lezing te erlangenon eens te weten te komenhoe men er in Berlijn aan komt, om den Hollander te d®en vliegen!) De Vossischc Zeiiung bevat een treurig tafereel van de ellendedie te Berlijn onder de arme klassen heerscht. Ook Berlijn heeft zijne holen des nngeluks, gelijk Londen en Parijs. Achter de prachtigsteschitterende huisreijen in modernen stijl, heerschen op enge plaat sen in de nabijheid der groote. fabrijken met ijzeren scepter armoede, honger en dorst, ongeneesselijke ziekte, onkunde en dierlijkheid. Dit bewijst meer dan alle redeneringen doenhet jaarlijksch berigt van het stadsbestuurvolgens hetwelk de uitgaven voor het armenwezen reeds eene hoogte van 446,342 daal ders bereikt hebbendit bewijzen de aanzienlijke som men door meer dan twintig vereenigingen en weldadige inrigtingen besteedde opgehoopte werkhuizende lijsten der misdaden en zelfmoorden, de onzekerheid van den eigendom en de prostitutie. En intusschen is met al dé middelen die aangewend wordenvol strekt niet re 'helpen er moeten andere middelen be dacht en gebruikt worden. Ook aan de Moezel wordt een nood- cn hulpgeschrei aangehevenmaar in een gedeelte van Silezie is de ellende onder spinners en wevers ontzettenden men kan niet voorzienhoe zij verminderd zal worden. Men schrijft aan de liedactie der Arnhtmsche Cou rant Zoo als het wel meer in de wereld gaatdat de kleinen de grootcn naapen, bootst men ook hier de hoogere magten 11a. Men wil reusachtige werken tot stand brengen, en heeft niet alleen geen geldmaai' bovendien een aardig sommetje schuld. Ik woon re Woerdenmijnheer! en naar waarheid bestaat bij ons bestuur het voornemeneen nieuw stadhuis te bou wen en plantsoen rondom het stadje aan te leggen waartoe alle mogelijke berekeningen, bestekken, plan nen en teekeningen gemaakt zijn, terwijl wij ingeze tenen onder eene schuld gebukt gaan van ruim ƒ40 000 (hetgeen voor circa 3000 inwoners nog al gaan kan) en alles belasr isbehalve de lucht, die wij inademen tot zelfs de onbelaste granen toe, welke laatste om standigheid ons geen zeer smakelijk brood bezorgt. Beter ware hef den smokkel wat meer tegen te gaan waaraan veel zou toebrengen, als men eenen modder poel demptewelke de stad aan de noordzijde ge deeltelijk doorsnijdten wel geen ruime maar toch eene goede gelegenheid opent, om alle mogelijke be laste ingrediënten binnen te smokkelen. MIDDElNPRIJZEN, VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke belastingen. Tarwe/ 7,03. Rogge f4,97. Vroege Gerst ƒ4,25. Late Gerst 3,93. Boekweit éo,oo. Haver 2,23. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten 4,40. Groene Erwten 4,57. Graauwe Erwten 5,00. Tarwe Meel f 9,03. Rogge Meel 6,62. allen per Muddc Boter ƒ0,67 cs' Noord-HollandscheKaas 50M. Stolksclie Kaas 40 cs. Lcidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 28?- cs. Tarwe Brood 17 cs. Rogge Brood 13 cs. Osse Vlees ch 60 cs. Koei Vleesch 60 cs. Kal-fs Vleesch 50 c Schapen Vleesch 35 c.V. Lams Vleesch 35 cs. Verse li Varken Vleesch 65 cs. Gerookt Varken Vleesch 75 cs allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen f 0,00 Late Aardappelen f 1,00 de Mudde. Jenever ƒ65,00, per Val. IJpcn Ilout ƒ7,50. Esschen Hout 7,50. per Wisse. Groote Takkebossen 11,50. Kleine Tak- kebossen f 7,00. de Honderd. Steen Kolen 2,50. de 100 Ponden. Turf 70 cs. de dubb. Mudde. Kool Olie ƒ36,00. Lijn Olie 34,00. het Vat. Kool Zaad ƒ10,65. Li.jn Zaad 0,00. de Mudde. Kaarsen 65 cs. het Ned. Pond. ivowiufelyfee Hebevlftitbscfte €otcrw» prijzen van iooo en daarboven. i8de Lijst. No. 14772, een Prijs van f 1500, No. 1995, een Prijs van 1000. Slbucrteittietn Heden avond omstreeks half tien uren, over leed tot mijne droefheid mijne geliefde Huisvrouw ANNA GEERTRUIDA de BRUIN, in den ouder dom van bijna 32 jarenmij nalatende vijf kinderen te jong om hun verlies te beseffen. Hein.ee ns zand C. F. STOKMANS, den 12 Januarij1844. V De Familie KLEEUWENSbetuigt langs dezen weg haren opregten dank voor de veelvuldige en herhaalde, bewijzen van deelneminghaar betoond bij het dubbele verlies onlangs door haar geleden terwijl zij zich verder in aller aandenken en vriend schap aanbeveelr. Te Goes bij F. Kleeuwens Zoon. (liet vervolg, hierna.') Van den 1 tot den 15 Januarij 1843. Trekking der Vijfde Klasse. 17DE Lijst. No. 10470, een Prijs van/i5,ooo. No. 20678een Prijs van f iooo. 19DE Lijst. Geene. 20STE Lijst. Nos. 18342 en 4496, ieder eeit prijs van f 1000. Goes18 Januarij 1844.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2