SLUITING DEK GROOTE JAGT. DE STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, ALLERLEI. m Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon. s met koffij8 met biezen8 met versche vruchten 4 met meekrap, 4 met kaasu met slagtvee, 13 met haardasch6 met zaad1 met wolle7 met hooi, 2 met huiden, 6 met haver, 3 met boonen 2 met vaatwerk 2 met katoenwaarvan 259 onder Nederlandsche- en 72 onder Belgische vlagalsmede 23 stoombooten, 190 schepen met versche visch en mosselsin 't geheel 544. 1 Hcstuvcn en ftbrnittfetoatiett» Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester, met overleg van Hun Edel Gr. Achtb.de Gedeputeerde Staten dezer Provinciede sluiting der groote Jagt is bepaald op den 15 dezer maand voor het 4de en 5de district, en op den 3isten daaraanvolgende voor de drie overige districten, en zulks, op eiken der voorzeide dagen, met zons-ondergangzullende het tijdstip der sluiting van de jagt op Ganzen, Eenden en Watersnippen nader worden vastgesteld. En ten einde niemand hiervan onwetenheid voor wende zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te geschieden gebruikelijk ismitsgaders in het Provinciaal blad geplaatst. Middelburg den 9 December 1843. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. OVER DEN INVLOED DER VROUWEN OP HET BEHEER DER BEWAAR-, SCHOLEN. Amsterdam bij M. H. Schonekat1843 Prijs 25 Cents. Vervolg en Slot van ons vorig Nummer Het is van deze zachtaardigheidzoo eigen aan het hart van de vrouwdat ik alles verwachtwat de verlichte opvoeding der eerste kindschheid vordert: ik weet wel, tot welke zwakheid eene blinde goed heid leidt; ik weet, hoe zeer listige en moedwillige kinderen dezelve naar hunnen zin weten te buigen en zulk een ligt juk afschuddende, hunne schroom vallige onderwijzeressen beheerschen. Maarjuist daar om, zeg ik, dat het van belang is de vrouwen in de geheimen van eene beredeneerde opvoeding der kindschheid in fe wijden. Door haar geduld reeds voorbereidom de daaraan verbondene opofferingen zich te getroostenreeds bezield door de eerste drijf veer van elke opvoeding, de liefde, behoeven zij slechts in de wetenschap onderrigt, door goede leer stelsels gerugsteunden in eene schoolwaar» in de ondervinding de theorién versterkt, gevormd te zijn om volmaakte onderwijzeressen te worden van éenen leeftijddie van natuur aan hare zorgen is toe vertrouwd gelijk de jongelingschap aan de zorgen der mannen is toebedeeld. Waar nu zullen zij dar onderwijs van theorie en praktijk gemakkelijker en uitgebreider putten dan m de bewaarscholenwaarin de overdenkingen en de ondervinding van uitstekende mannenen de wijsheid van onderscheidene volken de teederste en krachtigste middelenom op den g"est der kinderen te werken tot regelmatige,onderrigtlngen hebben herleid. De vrouw zal blijven wat zij is, en zij za! Ïee ren worden wat zij niet is wanneer zij de bewaar scholen dikwijls bezoekt en in hare bescherming neemt. Zoo zal, wanneer'de vrouwen der hoogerc standen dezelve bezoeken en bewaken de openbare opvoe ding der arme kleine kinderen niet alleen meer ert meer in voorspoed toenemen, en als de plant op ha ren eigenaavdigen grond bloeijen maar zij zal ook het model ^worden voor de huisselijke opvoeding der kinderen van diezelfde klasse. En hoevele verbete ringen en volmaking behoeft deze huisselijke- opvoe ding der kindschheid niet? Wij zullen de opvoeding der jongelingschap be ter zien worden, naar mate die der kindschheid in vol making zal toenemen wanneer de moedeTS der hoo- gere standen irr onze bewaarscholen zullen komen ïeerenwelke opvoeding zij behóoren te geven- aan hare eigene kinderen, Indien wij gelukkig genocgzijn om haat id deze heilig» dommen der liefde in te leiden, om haar, als ik het zoo zeggen magin te wijden in- de zoete geheimen II. II Hl W T-) I I Hl—————— van het moederlijk priesterschap0welke talrijke en gewigtige uitkomsten zullen wij door middel van haar voor ae gansche maatschappij verkrijgen. Aan de vrouwen is de toekomst der maatschap pij toevertrouwdzij moeten de stormen uiteenjagen welke rondom ons loeijen; zij behoorert tusschen zoo vele vlottende elementendie elkander stooten en terugdrijveneenen vriendelijken invloed te plaat sen die dezelve tot zich trektschiktverbindt en verlevendigt; het is de taak der vrouwen otn de maat schappij te herscheppendoor op zich de taak te ne men om het volk bij te staan en te onderrigten. Zie daar'de bijzondere behoeften onzer eeuw.*1 f De Kamper Courant van it December schrijft 1 'De Goessche Cour. maakt zich ongerust over het artikel Eend ragt maakt magt door de Vliss. Cour en ook door ons uit de Cath. Nedcl. Stemmen, over genomen en droomt reeds van eene Ünion CathoUque liberaleLiever hadden Wij gezien dat onze zuster van Goes eep beter redmiddel hadde aan de hand gegeven dan die stemmen om 't volk uit Zijne ttooden te vér- lossen. Is het dan zonde deS Ronings bijstand af te smeeken om dat arme volkde nalatenschap van Willem I. aan zijne onderdrukkers te onttrekken Is 't niet tot vervelens tos aangetoond dat dé tegenwoor dige weg ten verderve leidt? Wij zullen ons niet wagen op 'truime sop der hooge staatkunde, doch rondom ons ziende en de ondervinding vandertien jaren en langer raadplegendezoo zién wij niets dat den gege ven raad niet zoude billijken. Ondei'de Napoleontische tyrannie schroomde Meerman niet des dwingelands gunst voor 't Vaderland in te roepen." Wij moeten hierop aanmerken dat wijgewagende van eene nieuwe Union Catholique Liberaleniet zoo 'zeer of uitsluitend het oog hadden op het artikel dei' Cath. Stemmengetiteld: Eend-ragt maakt magtmaar op vele andere waaruit wij opmaakten dat er tusschen bladen, anderzins van verschillende kleur, Sijmpathie bestond, waarvan wij bij 'teinde geen heil Wachten, geene bestendige eensgezindheid zelfs. Dat nu Kam per Cour., welke wij echter niet noem LDin die Unie zich bevond, wisten wij vVeldoch ook niet zoozeer om de overname van dat aangehaald artikel want de Cath. Stemmen hadden reeds eeil en andermaal aan de Kamp. Cour. een compliment gemaakt en zelfs on langs uit een dat de Kamp, Cour. bij zeker arti - kei gestéld had, dezer sijmpathie met haar opgemaakt. Dit hebben wij in zeer nakenden toestand opgemerkt. Onze Kamper zuster mogt nu liever van ons een an der redmiddeldan die Stemmen aan de hand geven, gezien hebben in plaats van deze onze opmerking doch wij stellen ons zoo hoog jniernoch vermeten ons om de Regering voorteschrijven, wat zij doen moet, of het volk te Ïeerenwat het van zijnen Koning vra gen moet. Wij kunnen geene redmi idelen aan de hand geven maar bepalen|ons liever om aantewijzen welke 'verkeerde redmiddelen men al uitdenkt. Slechter red middel kan er nu onzes inziens wel niet uitgedacht worden dan voor het volk te sprekenom zich tot den Koning te wendenoni het aan zijne onderdruk kers te onttrekken! Wie zijn die onderdrukkersDe Ministers De volksvertegenwoordigers Zie toe Kam per Zuster ytox. gij doet, en voorkom mede, dat, dat niet wederom de gunst eens Dwingeland?! voor 't zwakke Vaderland behoeft te worden ingeroepen waar voor de vrees bij eene omvenverpingjder tegenwoordige orde van zaken, als eens eene factie voor een tijd zegevierdeniet zoo geheel ongegrond is. De Vlissingsche Courant van 13 Dec. schrijft in een stuk getiteldEendragt maakt magtonder an dere het volgende Slaan wij de handen ineen Staatkundige Specta tor Arnhemsche CourantCatholijke Ned. Stemmen Noord BrabanderLimburgsch dagblad en allen die eene staatshervorming voorstaan. Laten geer.e vraag punten van ondergeschikt belang ons Verdeelen. Eenstemmigheid onder ons, verdeeldheid buiten ons— Eene ontbindbare vertegenwoordiging, regtstreeksche verkiezingen en een verantwoordelijk ministerie." Her is eene bekende, maar desniettemin allerop merkelijkste daadzaak, dat in landbouwende Streken de bevolking minder snel vermeerdertdan in Streketi Waar het fabrijkwezen het hoofdmiddel van ,het be staan def ingezetenen is. In Frankrijkwelks opper vlakte tusschen 5 millioen grondeigenaren verdeeld is schat men de landbouwende klasse op bijna 26 milli oen en in dit Rijk bedroeg de bevolking die in 1815 op 29,152,743 inwoners gerekend werd; in 1835 33,326,573. Zij vermeerderde dus in 20 jaren met slechts 14 ten honderd. In Groot-Brittanjehetwelk slechts omstreeks 6oo3qoo grondeigenaren telt 5 en wtar slechts ongeveer 6,000,000 inwoners hun bestaan in den landbouw vindenwerd de bevolking in dat zelfde tijdperk meer dan verdubbeld. De Hoogleeraar Coqq heeft betoogddat door het regi van Visscherij in de Haarlemmermeer't welk de Stad LèytJen bezit, moet verstaan worden het regt op den grondwaarover de meer loopt. Dit klinkt zeker vreemd, ten ware hiertoe in de giftbrieven of andere stukken, hierop betrekkelijk, aanleiding ge- vondeD wordt. Anders zou men die verklaring voor aannemelijker houden, volgens welke men dit regt slechts zoo ver uitstrektdat men beletten kan ver anderingen die menschebjke krachten in de Meer zouden willen brengen, en waardoor de Visscherij lijden zou. Bij de veelvuldige questien over onteige ning is deze niet de minst belangrijkste. Moet men Ley den schadeloos stellen voor het visscherswaterof voor den geheelen grond, waarover het loopt, of dien grond afstaan Als een staaltje van den smaak van Sommige lieden irl eene onzer beschaafdste steden (eene Academiestad) diene het volgendeovergenomen uit de Ütrechtsche Courant Op den avond van 6 December Werd er onder an dere festiviteiten in de zaal nevens den Schouwburg een Cassino gegevenwaarop de autoriteiten waren genoodigdterwijl op het plein Vredenburg een luis terrijk vuurwerk werd afgestoken. Onder anderen merkte men op eene prachtige staande Zon, met twee fonteinen met cascades gedecoreerd, prijken de met een devies aaïï Z. M. oen Koning; en eene prachtige Decoratie, in welker midden een T e ui- pel, omgeven door eerzuilenprijkende met de beeld- tenis van Z. M. den Koning, en versierd aan weei's- zijden met twee zuilen met de wapens van Amsterdam en Utrecht, en de opschriften: Hulde aan de directie Van den Rijn-Spoorwegen Hulde aan de vcfeerende imvijders van den Spoorwegterwijl het opschrift boven den Tempel luidde: Voortaan is Amsterdam aan Utrecht naauw verbonden, Door stoomkracht is daartoe een middel uitgevonden, Dat de afstand van acht uren Nu slechts (én uur bedraagt Dat Koning Willem leef! Het doelwit is geslaagd Hoe is het mogelijkdachten wijdat men op zulk een Klappermans-Vers het ge'èerd publiekdat toch niet alleen bj zulke gelegenheden uit het Plebs bestaatvergast. Dit is de populariteit overdrijven. Men schijnt dit zelfs niet te begrijpen dactrwaar men iets beters wachten zou. De Provinciale en Stads-CouraNt van Utrecht deelt het aan het publiek ook buiten Utrecht medeopdat men toch niet Zou vergetenwat gelukkiglijk was verdwenentoen het. Vuurwerk had uitgeschitterd. Heden verloste voorspoedig van eene welge schapene DOCHTERMARIA CORNELIA de KONING geliefde Echtgenoot van Goes, A. NORT1ERPz. 13 December 1S43. E cnige Kennisgeving. P>e ondefgeteekende is van den 16 tot den 21 Decemberte spreken of te ontbieden, bij den Heer Preker in het Logement de Korenbeurs te Goes H. J. HESS, Gezigtkundige uit Middelburg. Alle de geenen welke tets te vorderen hebben van of Verschuldigd mogten wezen aan den Boe del en Nalatenschap van LAÜRUS LAURUSSE in leven Koopmaligewoond hebbende en den 30 November 1843, te Goes overleden gelieve daarvan opgaaf of betaling te doen, vóór den to dezer maand December 1843, ten Kantore van den Notaris L. L ANKHORST te Goes voormeld. Gedurende deze week voor het laatst, in lossing Puike Grove Engelsche MAATKOLEN voor J. KOOMAN, Az. Puike Grove Newcastle MAATKOLEN, in lossing voor Rekening van J. FRANSEN van de PUTTE te Goes. 1

Goessche Courant | 1843 | | pagina 2