IV. 99. Maandag den 11 December. GOESSCHE COURANT, bukek Xk -:Ew®m M TE li Dcfccubtuftfcfttg. Burgemeester en Wethouders voornoem.-!, J. KAKEBEEKE, Ter ordonnantie van dezelven. De Stads-Secretaris L. DE F O U W, Jz* iSgftenbm&king- A LEER LEI. De uitgave dezer Courant geschiedt Maaudags namiddags eu t/ou- derdsgc avonds De Prijs per Kwartaal is f j,75 franco per Post/i ,90, Gewone Advertentie!) worden a 20 ctg. deregel geplaatst Geboor te-, Huwelijks en Doodberigten van 1 6 rebels a/i,2&. DISPENS ATIëN VAN VERGELIJKENDE EXAMENS VAN SCHOOLONDERWIJZERS. Onder dit opschrift geeft de Arnhemsche Courant van 6 Dee. n° 24a het volgende artikel: De handelingen ten opzigreder dispensatiën zijn wegens de zaak van den heer C. A. ThIeme uit gever van de Arnhemsche Courantthans een onder werp van alle gesprekken geworden. Sedert sden jare 1830 zijn die dispensation ook menigvuldig verleend ten opzigte van die schoolonderwijzers-betrekkingen. Van tijd tot tijd is men in deze van de stellige en bepaalde voorschriften en wetten afgeweken. In het jaar 1842 zijn er van de schier honderd openvallende onderwijzers-posten bijna tweevijfde, en dus bij de veertig vervuld zonder vergelijkend examen. Het besluit van a Januarij 1841 neemt daaromtrent het stilzwijgen in achtdoch uit den geest van hetzelve is ligtèüjk op te makendat de vergelijkende examens steeds regel blijvenof arr. 7 mag men erkennen dat niet toegepast kan worden. De aankondiging van 6 Januarij 1817, het extract uit het register der han delingen en resolutiën van den minister voor het pu blieke onderwijs de nationale nijverheid en koloniën van den 28 Februarij 1819 n®. .40, en het besluit van a November 1823 n°. 161schrijven daaromtrent stelli ge voorschriften voor. In laatstgenoemd besluit komt deze zinsnede voor: Ten overvloede en ter wegne ming van allen twijfel te verklaren, dat in vele provin ciën, alwaar de wet van 3 April 1806 en de daarop gegronde verordening nopens het lager schoolwezen in werking zijnde toelating of aanstelling van onder wijzers zoo lange deswege geene andere verordeningen zuilen worden daargesteld bij voortduring behooren te geschiedenuit kracht der autorisatiendaartoe telkens door het departement van het publieic onderwijs te verleenen na ontvangst van htt verslag van het exa men der sollicitanten." In den jare 1824 is de handhaving dezer voorschriften nog nader aangedrongen in eene nota van hetgeen binnen de Noordelijke provinciën is in acht te nemen bij alle schoolvervullingen zonder onderscheid roet uitzondering alleen van die van kleine kinderscholen. Het besluit van Z. M. van 13 Augustus 1831 bepaaltdat de vergelijkende examens steeds regel blij ven zelfs van de bijzondere scholen der tweede klasse doch dat in enkele gevallen, waarbij een vergelijkend examenalleen voor die soort van scholennamelijk der tweede klasseniet doeltreffend en alzoo aan be denkingen onderhevig geacht mogt worden ook zon der vergelijkend examenmagtiging tot toelating zal kunnen verkenen doorliet departement van binnenland- sche zaken. Wij vragen nu: wat is er van dien re gel geworden Bijna f der scholenmeetendeels open bare scholer.zijn vervuld zonder vergelijkend examen. Thans zegt men, wordt er weder, onder het oog van Z. Exc. den ministerin Ijet vorstelijk 's Gravenhage gewelkt aan eene dispensatie, bij het vervullen van eene der stads-scholen. Wij willen het nadeel niet schetérn, dat het onderwijs hierbij lijdt; wij willen niet treden in de schier algemeene ontevredenheid welke deze handelwijze bij onze jeugdige en zeer bekwame ouderwijzéfs en- hulp-onderwijzers verwekt, waardóór hun alle gelegenheid ter bevordering benomen wordt wij willen niet wijzen op riiarinendie zoodanige on wettige handelingen in de hand werken, en btvarde- ren, maar alleen herinneren aart de wetten en he. paiimen. ter bevordering van die kennis aan al die wetten eri besluiten verheugt het ons, dat er eerlang eene verzameling van al dezelve in het licht verschijnt bij den heer Oomkens te Groningen. Wij hopen, dat geen onderwijzer noch onderwijzers-gezelschap nalaten zal die «nderneming re ondersteunen en te onderschra gen al ware het ook maardat men bekend wierd met de afwijkingen, Jispensarien die er zoo menig, vuldig tegen kennelijke verordeningen plaats hebben," Wij hebben,dit artikel in zijn geheel overgenomen om dat het, bij waarheid ten grondslage, eenen ver keerden indruk kan maken op lezers, die op het gezag ucr Arnh. Caur.ook de opgaven der verleende dis* pensatien aannemenals geheel overeenkomstig met de waarheid, waaraan wij evenwel óp goede gronden mee» een te mogen twijfelen. Of er gedurende 1842 hon derd scholen opengevalicn zijn weten wij niet, en wij hebben ook geer. lust om er naar te onderzoeken. Wij willen het eens aannemen; maar dap zijn onder dit ge tal zeker eene menigte bijzondere'scholen van de 2de klasse begrepen waarbij dispensatie verken 1 mag wor den; a'smede Israëlitische, welke ifi dezelfde termen vallen- Wie nu weet wat er lifer en daar ren opzigte van die bijzondere scholeii der a Jé klasse plaats h?eft, dien zal het niet bevreemden dat veie er van of te gron de moeten gaan of zónder vergelijkend examen ver vuld worden. De Stedelijke Besturen zijn volgens art. I van het Besluit van 27 Mei 1830, „bij magte auto risatie te verleenen tot het oprigten van lagere scholen. Wat doen nu sommige van die Besturen? Wijvviizen op Noord-Braband. Daar had V bkriogenboschin 1842 op eene bevolking van 19,000 zielen. 7 open bare scholen 1 bijzondere hste klasse en 5 bijzondere 2de klasse, Bredaintegendeel óp 13,000 inwoners behalve eene kostschool en eene sta isarmenschóol3 bjzondere scholen tste klasse, 12 b jzondere scholen ade klasse voor jongensen nog 4 dergelijke voor meisjes! Er warén er onder met 5 snet 13 en met 15 leerlingen. Kan men nu voor zoolanige sC-iol.'ri sol licitanten oproepen Doét men het wordt het niet eene loutere formaliteit? niemand toch biedt zich aan,, behalve de persoon dién meq begunstigen wilen dte onder schijn van op risico den post te aanvaarden wel weet van waar hem het noódige zal toevloeijeo.. Erts dan geene informaliteit en de Minister kan niet wei geren de gevraagde magtiging te verleenen. Maar waar toe al die nuttelooze omhaal? Dispensatie doet hier geen nadeelmaar de staaf van zaken doet nadeel. Wanneer Provinciale Commissie» accen van algemeene toelating geven aan Onderwijzers en Onderwijzeressen die geene genoegzame bek waa ah'e'id bezitten zaid .it daar er overvloed van ranghebbenden is eri er zich overal kun nen nederzetten wanneer voorts PI latselijke B sturen en Gedeputeerde Staten ook al spoedig vergunning ge ven tot liet oprigten van nieuwe scholendan ziet men aidra ook overal naast de openbare si hol en bij zondere scholen van de i .le klasse verrijzentot groot nadeel van het onderwijs en de jeugd béide; en dan moeten ook uit den aar! der zaak de dispensatie» rot het houden Van vergelijkende examens talrijker worden De schrijver in de Arnh. Cour. gaat evenwel nog-wat verder en verzekert, dat de scholendie zónder ver gelijkend examen vervuld zijn geworden meer endeels openbare scholen waren. Hier is dan stellige én her haalde overtreding der wetten geweest, door de Stede lijke en Plaatselijke Besturen die als grrégcigden de dispensatie vroegfcn door de Heeren Gedeputee de Statc'it en de Districts schoolopzienersdie deze ver zoeken ondersteundenen door den Minister van Bin- nenlandsche zaken die dergelijke dispensation heeft ver leend En dat overtreden der wetten is zoo zeer alge meen geworden dat f dér vacant wordende plaat jen óp die wijze vervuld zijn geworden! Wie zou zich niet bedroeven over eene zoo algemeene fontüarding van het Nederlandschë karaknr? —Maar stelt u gerust Zeeu wen! zoo erg is het nog niet; of bus gewest maakt eene zeldzame uitzondering ten dezen. Eeivpaar maJeif moge er, om bijzondere fedénen, door Plaatselijke Be sturen die de wetten niet kenden dispensatie zijn ge vraagd van de yerphgting tot het houden, van vergelijk kende examensdie verzoeken zijn door Zeelari Is Ge- d-'putecrJe Staten niet opgezonden., en de Heer Minister is dus van uit onze Provincie niet niet in verzoeking gebragt om dispensatie te1 verleenen. Daar wij dit nu zien in onze nabijheid, zoo fpógen wij het er voor 'houden dat het op vele andere plaatsen' pok wel zoo heel erg niet zal zijn. Dat er thans in sommige stre ken met het onderwijs geknoeid wordtis zeker. Dat er regenten zijndie van, hunne »na»V4psbruik maken óm zekere oogmerken ,:e bevór^fèn* ontkennen wij niet. Maar wij bevveréri tegen B. in dè Arnh. Cour, cfat bef geene' goede'bcdócluifccri verraadtwanneer men hetgeen enkeiep doen als algemeen voorsteltmet wei nige woorden op al de Nederlandsche Gedeputeerde Staten den vlek van wets verachting werpten inzon derheid poogt eenen Minisrer in verdenking te bren gen die getoond heefif iet met het onderwijs ten rnins*- ten wel te meenenal hebben zijne maatregelen de goedkeuring van geene der partijen kunnen verwerven. iacóluceti cit ClömmistrAlica. BURGEMEESTER en WETHOUDERS t»«* stad GOES r' -ssorte van dien, brengen bij dezé ter kennis van* i.. ingezetenen dezer Stad en Gemeentes Dat de Parenten over het Dienstjaar 1843 (loopende van 1 Mei 1.343 tot ultimo April 1844:) aangevraagd gedurende het tweede kwaitaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen en tot derzelver afgifte ter Stads Griffie zal gevaceerd Wordenvan heden af tot den 23 de zei? maanduitgenomen des 'Zondagsdagelijks des voor- middags van tien tor twaalf uren. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die afhaling in persoon te verrigte» en zich den bepaalden tijd ten nutte te matenten einde van alle kosten be vrijd te blijven, daar Hun Ed. Achtb. verpligt zijn, volgens Arr. 4 van Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820, om de onafgehaalde Patenten of de afschriften van dezelvedoor eenen Deurwaarder der Dir, cte Belastingenonverwijld aan de PatentpUg- rigen re 'doen uitreiken tegen betalen van tien Cent'; waartoe dan ook den 47 December eerstkomende en volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan ten Stadhüize van Goes den 9 December 1843. BURGEMEESTER en WETHOUDERS deb. stad GOES en ressorte van dienontvangen heb bende het besluit van de Ed. Groot Achtb. Heereji Gedeputeerde Staten dezer Provincie van den 17 No vember 1843, No. 5 Provinciaal Blad No. 114:) met bijgvvtn gden staathoudende opgave van de Stie ren houders en van den uits'ag der in de maand Sep- - tem.ber te voten plaats gehad hebbende keuiing der Springsiieren in deze Provincie; brengen ter kennis van een ieder die het aangaat: dat de persoon van Jan Kriekaardin deze Gemeente, houder is van "een twee en een halfjarige zwartbonten Stierbij de gc- dun- keuring als teer goed erkend. Wordende voorts de belanghebbenden vermaand tot de getrouwe naleving der bepalingen van het pro vinciaal Reglement op de Spi'mgstieren goedgekeurd bij Z iner Majesteits Besluit van den 13 Augustus 1835 No. 87 Provinciaal Blad No. 87 Eu zal hieraan op de gewone wijze publiciteit ge geven worden., Gedaan ten Stadhüize van Goes den 9 December 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. KAKEBEEKE Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris L. DE FOUW, Jz. AAN DEN KONING* SireDe roeping der Koningen is zoo verheven dat de menschelijke natuur daarvoor naauweüjks be stand en toereikend is* Een volk verwacht zijn geluk ran' den 'Vorst. En echter zijn de' 'monarchen iiï

Goessche Courant | 1843 | | pagina 1