bevordering en aanmoediging STATUTEN der. tot van den LANDBOUW EN DE VEETEELT vierde hoofddeel. vijfde hoofddeel. zesde hoofddeel. ALLERLEL Goes P. I, S M E R. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon. iiaald op eenen dikken koeken weinige uren daarna gestorvenonder verschijnselen die allezins aan de werking van het Arsenicum doen denken. De regter van instructie en de ambtenaar van her openbaar mi nisterie heb6en zich, zoo men zegtnaar de plaats van het voorval begevenen na voorloopig onderzoek het lijk des mans en twee doode kippendie van zijn ititbraaksel etende, dadelijk zijn gestorven, medegeno men. Wij zullen op deze zaakzoo zij waar mogt bevonden worden later terug komen. MAATSCHAPPIJ IN 'DE PROVINCIE ZEELAND onder het protectoraat van ZIJNE MAJESTEIT dm KONING der NEDERLANDEN. Vervolg van ons vorig Nommer 12. In iedere afdeeling zal door de leden, bij meerderheid van stemmeneene vice-president worden benoemdwelke den voorzitter bij afwezigheid of ongesteldheid zal vervangen. 13. Bij afwezigheid van den president of vice- j presidentzal het voorzitterschap worden waargeno*. men door het oudste lid in jaren. 14. De benoeming der leden van de afdelings besturen zal jaarlijks plaats hebben in de vergadering van de maand Februarijbij besloten biljetten en bij meerderheid der aanwezige leden. De tijdgedurende welken ieder lid zitting zal heb ben wordt op drie jaren bepaald. Jaarlijks treedt op den eersten Maart een derde der leden alwelke niet dan na 3 jaren op nieuw be noembaar zijnmet uitzondering van den secretaris 1 en penningmeester, welke niet aftreden, ten ware zij verlangen mogten die betrekking neder te leggen. De vestiging der maatschappij. 15. De maatschappij zal als gevestigd kunnen j worden aangemerktzoodra een getal van 'één honderd leden zich tot de oprigting zullen hebben verbonden en tnen tot het benoemen van een bestuur in elke af deeling zal hebben kunnen overgaan. s§ 16. Zoodra het afdeelingsbestuur zich zal hebben geconstitueerdzullen de leden onderling door bet Jot bepalenhoedanig in her vervolg de rang van zitting <h dewijze van aftreding zullen worden geregeld. Werkzaamheden der Maatschappij Hoofd Bestuur. 17. Jaarlijks in de maand Junij zal door het hoofd bestuur eene der districten der provincie worden aan gewezen tot het beleggen van eene algemeene verga dering der ledenals wanneerbij eene te houdene tentoonstellingprijzen zullen worden uitgeloofd voor het best gekeurde veede meest doelmatige in gebruik gebragte bouwgereedschappen en werktuigen, verbe terd zaaikoren, en alle zoodanige, in den Jandboirw aangebragte verbeteringen, welke doelmatig zullen Worden geoordeeld. 18. Het hoofdbestuur regelt de prijs uitlovingen en tracht, zooveel de geldelijke middelen te kort moes» len komeneene subsidie te erlangen uit het provin- dale fonds voor den landbouw. 19. Het hoofdbestuur ontvangt de helft der con tributie of bijdragevan al de leden der^ maatschappij en doet op de algemeene vergaderingin de maand Junij, rekening en verantwoording van alle ontvang» sten en gedane uitgavengedurende het afgeloopene dienstjaar, De wederhelft der contributie blijft ter beschikking tan elk afdelingsbestuurten einde daarmedeinge volge het bepaalde bij 36in het belang hunner sectie te handelen. 20. jaarlijks wordt in de algemeene vergadering ■verslag gegeven van het verrigte door de maatschappij an derzelver geheelen Werakring. 21. De president van het hoofdbestuur regelt, als voorzitter der algemeene vergadering, alle werk zaamheden en het beleid der daarin voorkomende be raadslagingen. Afdeeiings-Bestuur. 22. De afdeelïngcn zullen viermalen des jaars vergaderingen houden, en wel in de maanden Febru arij, Mei, September en November. 23. Behalve deze zullen de afdeelingen geregeld iedere maand kunnen vergaderen op zoodanigcu tijd als de leden dit mogten verlangenen bij meerderheid van stemmen in iedere vergadering zal worden, be paald. 24. Van al het in iedere vergadering verhandel de, zal door den secretaris naauwkeurig aanreekening worden gehouden, en daarvan notulen opgemaakt, welke bij den aanvang van iedere vergadering zullen worden voorgelezen, en na goedkeuring door den voorzitter en den secretaris zul bn worden onderteekend. 25. Be besturen der afdeelingen zullen trachten, alkander door doelmatige voorlezingen en nuttige ge sprekken te onderhouden hunnen ijver tot veróete- ring van den Zeeuwscheti landbouw en de veeteelt op te wekken, en alzoo trachten door verspreiding hunner kennis onder dé overige landlieden eenen ge- wenschten vooruitgang te bewerken. 26. In de vergadering can de maand Februarij van ieder jaar, wordt door het afdeelings»bestuur ver slag gedaan van deszteifs werkzaamheden in het afge- loop«n jaarlijksch tijdvak. Van dit verslag wordt een afschrift aan het hoofdbestuur toegezonden. In deze vergadering wordt door den penningmeester rekening gedaan van zijne ontvangsten en uitgaven over het af- geloopen boekjaar, en deze .goedgekeurd zijnde door den president en secretarisbevens door vier leden uit de vergaderingdaartoe door den voorzitter te be noemen onderteek end. 27. De afdeelingsbesturen zullen het lezen van I nuttige landhuishoudelijke geschriften trachten te be vorderen; en wanneer het mogelijk is, ren gebruike der leden, eene kleine boekerij verzamelen, en goede tijdschriften ter lezing rondzenden. 28. Alle verdere bepalingenzoo betrekkelijk de besturen als ten aanzien der werkzaamheden van de secretarissen en de penningmeesterszullen door eene algemeene instructie worden geregeld. Wegens de te houdene tentoonstellingen en uiilo' vingen van premien door hit hoofdbestuur. 29. De algemeene vergadering en tentoonstelling van voorwerpen bij 17 vermeld, zal door het hoofdbestuur, na overleg met het bestuur der afdee ling, drie maanden voor den vastgestelden tijd worden bepaalden bij aankondiging in de nieuwspapieren enzoo noodigbij biljettenin de afdeelingen be kend worden gemaakt, bij welke gelegenheid premien zullen worden uitgeloofd. Het vervolg en slot hierna.j Noodzakelijkheidom uit den toestand te geraken waarin men thans verkeert, wordt door ieder erkend» Men moet daarom den moed hebben, die middelen aan te wenden, welke alleen redding kunnen aanbren gen. Eene Conversie in de eerste plaats, eene bui tengewone belasting in de tweede en verandering der Grondwet in de derde plaats, kunnen daartoe leiden. Deze drie middelen vereenigdkunnen onze financiën in eenen geregelden toestand brengen, kunnen eene blijde toekomst openenverademing doen "vooruitzien Van de lastendie thans Handel en Nijverheid druk ken terwijl eene Grondwetsherziening vóór de rege ling onzer financiën die regeling slechts vertraagt, en ons op een hobbelig spoor doet voortsukkelenwaar op de wagen elk oogenblik dreigt om te kantelen. Dat de Natie geene lasten meer dragen kan dan zij thans draagt, is waar en onwaar tevens. De Natie bestaat uit individuen, en wanneer nu de Heer Ro- chussen de Wet op de Personele Belastingook daarwaar het geene luxemaar noodzakelijke uitga ven betreft, blijft behouden; wanneer hij eene Suc- cessieregt in de rtgte lijnook van kleine fortuinen eischt, dan zeggen wij, en gelooven met volle regt: zijn financieel stelsel is niet vrij van druk. Wanneer de Heer van der Heim van ambtenarendie door een traktementje van 400 naauwelijks voor armoede hun gezin kunnen behoeden, 5 pCt. wil afpersen, dan zeggen wij, er wordt schatting geeischt, daar, waar men geheele vrijstelling moest verleenen. Wij noemen de belastingen drukkend, wanneer zij de Nij verheid en den Handel belemmerendoch de fiscali teit waarovej- men klaagtis een noodwendig gevolg van den toestand, waarin men verkeert. Wanneer men met jaarlijksche tekorten te worstelen heeften de belastingen op den invoer en-de accijnsmiddelen tot eene hoogte zijn geklommen, dat het smokkelen en het ontduiken der Wet belangrijke voordeelen opleven renwordt er een oorlog tusschen den fiscus en den belastingschuldige geborenwaarin de fiscusbij den móeijelijken strijd, dien hij tegen bedrog, listigheid ep spitsvindtgheid in het uitleggen der Wet te voeren heeft, Weieens van den regten weg afdwaalt, doch bjj.het beoordeelen waarvan ipen weieens vergeet, dat bij velen het ontduiken der belastingen geene oneerlijk heid wordt geacht. Het doen ophouden van jaarlijk sche tekortengeene halve maar volledige regeling onzer financiën zijn de middelenoir dien toestand te doen ophoudenen die middelen kunnen worden aangewend, wanneer men met moedige volharding den weg van staatkundige wijsheid bewandelt, zonder zich te laten afschrikken door hen, die de inderdaad-niet geringe moeijelijkheden van nieuwe belastingen vergroo- tenom geliefde plans in bet leven terug te roepen welke door de volksvertegenwoordiging «zijn verwor pen en geene kans bezitten van immer aangenomen te worden. Eene belasting op de meevgegoede ingezetenen met ruime vrijstelling van die Klassen weifee thans het meest gedrukt wordenhetzij in vorm van een don gratuit, hetzij in den vorm van eene gedwongene geld» leening, en hetzij volgens den maatstaf der bezittingen hetzij volgens dien van het inkomen, kan geheven wovden, zonder dat dezelve ellende verspreidt, of tra nen doet vloeijen, of zuchten afperst. De Tijdgenootwaaruil wij dit ontleenen, zegt later dat hij eene andere Conversie wet verlaagt, dan door den heer Rochussen is voorgedragen. Dit ver langen wij ook. Daarbij zouden wij ook wer.schenin dien het mogelijk zij óm door eene buitengewone heffing van de meer gegoeden in eens de zaken op effe» nen voet (te brengenotn dan door bezuiniging verde re buitengewone belastingen te voorkomen.) Anders vreezen wij dat de mindere klassenal wor den aan deze geene nieuwe lasten opgelegd, toch ge drukt zullen worden.) Artikel 11, Van de gewijzigde en veranderde ontwerpen van wet in het iste boek van het wet boek van strafregt luidt aldus. De tot tuchthuisstraf veroordeelden worden gedu- rende hunnen geheelen straftijd in een huis van tucht- tigingin afzonderlijke cellen opgeslotenwaar zij door niemanddan door de aan het gesticht vérbon- dene ambtenaren en verdere daartoe bevoegd ver- klaarde personen mogen worden bezocht, en waar- in zij den hun opgeiegden arbeid verrigten. Bij reglementen van openbaar bestuur wordt ge« regeld alles wat betrekking heeft tot de tucht in de huizen van tuchtiging, mitsgaders tot den arbeid, door de verschillende veioordeelden aldaar te ver- rigten. Bij deze reglementen zal tevens worden gelet^ op de onderscheidene zwaarte der opgelegde straften en zullen bijzondere bepalingen vastgesteld wórden omtrent veroordeelden die eenen hcogen ou» derdom bereikt hebben." De roeping der Journalistiek isom het publiek voor te lichténdeszelfs zin en kennis van de open bare aangelegenheden uittebreidente verhelderen, te verbeteren. XtottinftfgKi iAcbct Uuböchc Trekking der Tv/1ede Klasse. PRIJZEN VAN IOOO EN DAARBOVEN Vijfde Lijst. No. 23354, een Prijs van 2500. No. 4003, een Prijs van ƒ1500. No, 17923, 17173, en 2257 ieder een Prijs van 1000. Zesde Lijst. No 18678, een Prijs van ƒ5000, No. 20317, een Prijs van f 1000. Zevende Lijst. No. 553een Prijs van f 1000. Achtste Lijst. No. 19873 en 2454ieder een Prijs van 1000. SI&tLcvtetttieti. Mijne geliefde Huisvrouw f. van KLETJN» PUTTE v beviel beden voorspoedig van eene welge schapene DOCHTER. 26 November 1843. Eenige Kennisgeving aan FamilieVrien dén en Begunstigers. MAAT- en SCHAAL-KOLEN in lossing, voor Rekening van C. M. STEENDIJK. Bij de Gebroeders ABRAHAMS te Mid. delburgis van de Pers gekomen en alóm verzonden Het 3e Stuk van het HANDBOEK der PRACTB SCHE GENEESKUNDE, door Jonkheer B. DE JONGEMed. Doctor en Hoogleeraar te Middel burg gr. 8°.Prijs 4, Van de drie Stukken in dén Boekdeelbehandelende DE LEER der KOORTSEN en ONTSTEKIN GENis de Prijs 8,30.

Goessche Courant | 1843 | | pagina 2