V. 93. Maandag den 20 November» GOESSCHE COURANT. nieuwstijdingen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maaudags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f r.yg franco per Post/1,90. Gewone Advertentien worden k 20 ets. deregel geplaatst Geboot"-' te-. Huwelijks en Doodberigten van 1— 6 rebels a f' 1,20» ZOU DIT ONDERSTAANDE NIET HIER EN ELDERS NATEVOLGEN ZIJN Onlangs is te Carlsruheop den geboortendag der Princeswederom het jaarlijksche Dienstboden feest gevierd, hetwelk steeds veel belangstelling wiekt, en aan het doel beantwoord. Er bestaat dadt" namelijk reeds van vóór vele jaren eene gewoonte of instelling dat op den genoemden dag premien worden uitgekeerd aan ieder' mannelijke of vrouwelijke dienstbode, die zes jaren in dezelfde dienst gebleven is en een guns tig getuigschrift van zijnen meester vertoonen kan aan eene daartoe ingestelde commissie. De zulken verza* melen zichbenevens hunne Ouders en Bloedverwan ten in de kerk. De meesten dergenenbij wie de zen in dienst zijnbevinden zich mede in den tem pel. Een der Predikanten leest de namen dezer dienst- boden af. De een of ander van de aanzienlijke Heeren of Vrouwendie de kosten tot dit fonds dragen reikt hun de medailles en kleedingstukken uit. De Leeraar doet hierop eene korte toepasselijke redevoe» I ving en toespraken aan de Heeren en Vrouwen, aan de bloedverwanten en aan de bekroonden zeivenom hen tot verdere trouw en ijver optewekken. Het overige van den dag wordt in betamelijke vreugde door- gebragtniet in herbergenmaar in de huisgezinnen of in de woningen der ouders van de bekroondenj of in die hunner meesters en meesteressenvooral ddarwaar kinderen zijnwordt een huisselijk feest gevierd, dat de dienstboden te meer verbindt.Zeer aanmoedigend is deze instelling voor de dienstboden. Zcivenen degenendie dienstboden houdenen er prijs op stellen goede dienstboden te hebbendragen gaarne iets bij tot instandhouding eener gewoonte, die wel tot Nut der Maatschappij werkt, en de beste uitkomsten heeft opgeleverd. Vele dier getrouwe dienst boden zijn in Maatschappelijke betrekkingen gesteld of er wordt voor henals zij oud zijn geworden uit hetzelfde fonds gezorgd. Wij herhalen de vraag, hierboven geplaatst: Zou dit niet hitr cn elders natevolgen zijn Het is eene zaak van groot belang, en kan vooral op de zedelijkheid der dienstboden veel invloed uitoe fenen ook ter terughouding van uitspattingen op ze kere tijden. Er wordt in ons land nog al een en ander gedaan ter bevordering van de moraliteit der dienstboden door Zondagsscholen door ze de gelegenheid te geven ter kerke en op de cateChisatien te gaan, door ze nut tige geschriften in handen te gevenwaaronder ook de Almanak voor Dienstboden behoortdocli daarbij zou dit meer stoffelijk middel tevens kunnen aan gewend worden. Het is zeer gemakkelijk uittevoe- rer. Het kan geheel plaatselijk zijn. Óf wil men het algemeen invoerenzou het dan der berr.oeijingen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen niet waardig zijn. en met hare bedoelingen stroofcen Zou den de verschillende Departementen zich dit niet kun nen aantrekken Wij geloovendat het aan dezelve goed zou zijn aanbevolen. van desertie. Hij had zijne vanen verlatenom zijn beroep van schrijnwerker en timmerman voort te zet ten ten einde in de behoefte te voorzien van zijne moeder en van zijne bemindedie beiden tn nooddruf tige omstandigheden verkeerden. Alvorens zich in dienst te bevindenhad hij zich herhaalde matea door blijken van moed en van braafheid doen onderschei den zoo onder anderenhad hij bij den brand van den Italiaanschen schouwburg, een kistje met bank biljetten gered en geweigerd eenige belooning daarvoor aan te nemen. Ditmaal vrijgesprokenwas hijtot volbrenging van zijnen diensttijdnaar zijn regement terug gezon den. Het regement werd verplaatst naar Metz en i liefde voor zijne moeder en zijne beminde, naar de gestrengheid der krijgswetten heeft verbeurd, j Een onzer natuurkundigen, de heer Petitdie door her bestuur van hetmuzeum dezer hoofdstad naar j Abvssinie gezonden washeeft op eene ellendige wijs j zijn leven verloren. Eene krokodil heeft hem bij het overtrekken van een der takken van den B'ainwen Nyt gevat en naar de diepte weggevoerd. Jlcbjeriattbiut. 's Gravênhage den 17 November. Men ver neemt dat de nieuwe organisatie van het departe ment van finantiën en verscheiden 011 ierhoorige takken van het Bestuur haar beslag heeft gekregen. Men Gardy volgde hetzelvemaar het verwijderd zijn van spreekt van het uitvallen met pensioen of gratificatie, zijne moeder en zijne beminde, werd hem weldra on- van 36 amoteharen en een 7tal boden; van het ver- dragelijk; hij verliet andermaal zijn korps en kwam vallen der administrateurs van 's Rijks schatkist, enz. in de hoofdstad terug, om er zich op nieuw aan den De agent van den Rijks-kassier alhier, de Heer Boet' arbeid te wijden. Het duurde niet lang of hij Werd zeiaarzou door den heer Geversuit Leijden, door de gendarmerie gearresteerd en terug gevoerd in de eigen gevangenisuit welke hij ontslagen was se» worden» Zijn korps te Metz in garnizoen liggende-, is het evenwel daar, dat hij ditmaal te rest zal moe ten staan voor den krijgsraad en op dezen zal de droevige verpligting berusten, om het doodvonnis, overeenkomstig de wettentegen hem te slaan. Zijne beminde zich in staat van zwangerschap be vindend, heeft hij inmiddels den wensch te kennen gegevendat hem vergund mogt worden voor zijne overbrenging, veroordeeling. ep strafvoltrekkingzich wettiglijk met haar in het huwelijk te verbinden. Dit was hem toegestaan, en nu zag men dezer dagen aan den burgerlijken stand der mairede beide volgende tooneelen van weelde, vreugde en geluk; en van ar moede Weedom en ellende. Eerst verscheen erom zijn huwelijk te doen inschrijven een jong, vrofjk paar uit die bevoorregte standen, die bij zoodanige plegtige gelegenheden niets behoeven te ontzienom praal en juister aan den dag te leggen toen dit prach tig uitgedosebte paar, omstuwd van eenen stoet van bloedverwanten en bruilofts-genoodigden de mairie we der verliet, verscheen er een tweede paar; maar welk een verschillend tooneelmet waggelenden en schier bezwijkenden tred naderde eene jonge vrouw met rood- bekreten oogengeen diadeem, geen krans, zelfs niet het geringste bloempje, gaf te kennen, dat ook zij, de bekrachtiging der wetten kwam inroepen bij den band die zij voor haar verder levenmet haren ge liefde ging knoopenmaar nevens haaren aan de zorgvolle wijzeop welke hij haar ondersteundeer kende men den bruidegom, trad een jong militair, wiens mannelijk gelaateene diepen cn droeve ziels aandoening verriedslechts twee eenvoudige ambachts lieden waren de getuigen van dit tweede paar, het had evenwel ook zijn m^er luisterrijk gevolgte we ten een officier van den staf en een geleide van gen darmes. De bruidegom was Gardywien te Metz zijn doodvonnis verbeidde. Op de vraagdoor den officier van den burgelijken Stand, aan de droeve bruid, die weldra echtgenoot, maar ook weldra weduwe zal wezengerigcof zij den bruidegom Gardy tot haren man begeertslaakt zij een akeligen gil en valt zij in onmagtrot zich zelve teruggebragthoort men flaauw het treurig ja vervangen worden» Naar men al verder verneemt, heefr Z. M- ten gevolge der noodzakelijkheidom door vereenvou diging der werkzaamheden de onkosten der insiand- houdirlg van het kadaster te verminderenbij Hoogst- deszelfs besluit van den 9 dezer, n°. 69, bepaald, dat met 1 Januari; aanstaandede provinciale bewa ring van het kadaster zullen zijn opgehevenen dat al de daartoe betrekkelijke schrifturen leggers enz» overgebragt moeten worden bij de betrokkene hypot heekbewaarders en door dezen bijgehouden, terwijl verder is vasrgesteld, dat geene dubbelden van die Stukken behoeven aangehouden te worden. Op de den 13 te Gofinchem plaats gehad heb bende paardemarkt, zijn ruim elf honderd paarden aangebragt, terwijl de goede waar vrij geldig was en gewillig koopers vond, aangezien er Fransehe kooplieden waren, die, naar men wil, voor het le ger in Algerie aankoopen deden. Men schat het getal der op St. Maarten^ of groo- te beestenmarkt aldaar aangebragte runderen op ruim 3200, waarvan het vette vee zeer goed prijs ge houden heeft en ook wel gewild was. Laatstleden Dingsdag is te Arnhem ds zaak te gen den drukker en uitgever der Arnhemsche Courant behandeld. De heer Mr. F. Serrurier droegvan wege het openbaar ministerie, de beschuldiging voor; voor den uitgever sprak de heer advocaat'/. M. de Kem- penaer. Het openbaar ministerie concludeerde, dat de beklaagde zou worden schuldig verklaard aan laster tegen den Koning, en veroordeeld tot eene gevangenis van twee jaren. Aanstaanden Woensdag za[ de regt- bank uitspraak doen. Vlissingenden 14 November. Gisterenavond ten 8 9 uren verzamelde zich eene talrijke menigte voor het huis bewoond door de Wed. Doensenop de Oude Markt alhier, uit welk huis men onderschei den malen de kreet van-: moordmoordvernam. Dé Justitie hiervan onderrigt, begaf zich derwaarts, en vond na met geweld in huis gekomen te zijnge melde weduwe op eene bovenkamer levenloos liggen. Nog in denzelfden avond zijn twee'vrouwenmede in genoemd huis woonachtigals vermoedelijke daders van dit feit, naar het kantonnaal huis van bewaring alhier gebragt. Heden morgen begon de Justitie van /»:.iTfi: jfratifcrDfe. Parijs, den 13, November. Te Metz is, waar schijnlijk op dit oogenbfikdoor den aldaar zittende krijgsraad een doodvonnis geslagen tegen een deserteur voor wien zich om de bijzondere omstandighedende algemeens belangstelling verklaart, en ten wiens be hoeve ook waarschijnlijk alreeds, bij een smeekschrift, de mcnschlievende tusschenkomst der Koningin tot het verwerven van zijn pardon, ingeroepen is. De zaak is deze Reeds in het begin van dit jaar, verscheen voor den 1 krijgsraad van de 1 militaire divisie, zitting houdende te Parijsde artillerist Gardybeschuldigd i aan'hare lippen ontvloeijen en de vereischte formalitel- i Middelburg met die van Vlissingen, een "ijverig on- - - derzoek in deze zaak. Ten 3 uren des namidags zijn genoemde vrouwen naar liet huis van arrest le Middelburg gevankelijk overgebragt. ten worden, te midden van tranen en geween, ver der voortgezet. Na den afloop noopt de staf-officier de jonggehuw den zich het laatst vaaiwel te zeggenop deze Uit- noodiging stort' de jonge vrouw als levenloos aan de voeten van haren echtgenoot, den gevangeneen deze, insgelijks meer dood dan levend, wordt van haar af gescheurd en weggesleept. Het is, door dit tooneel geschokt, dat de omstan ders den naam der Koningin hebben doen hooren en dat er besloten isde menschlievendheid eener vorstin echtgenoot en rrioedcrten behoeve eener echtgenoot en aanstaande moeder in te roepentot het verwerven van het pardon voor hemdie zijn leven slechts uit 23c5tuveu ctt ftbrninfetrAticu» Bcfeetibmafctitg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en ressorte. van dien, brengen bij deze ter kennis van derzei ver Ingezetenen Dat de COMMISSIE tot de (lïconomische Spijs- uitdeeling '-hansdoor het overlijden van den lieer f. de Jongh cn de benoeming van den Heer D. Po-

Goessche Courant | 1843 | | pagina 1