V. 92. Donderdag den 16 November. GOESSCHE COURANT. I S^NflWfarai NIEUWSTIJDINGEN* JEhtitscïtlaiifc- Koblents den 8 November. Gisteren avond zijn 13 landverhuizers waaronder 3 vrouwen en een meisje meerendeels uit het Badenscliehier aangekomen "niet om naar Amerika, te vertrekkenmaar van daar terug komendezij hebbenvolgens hun zeggen in de nieuwe wereld niet gevonden wat zij hooptenen verzekeren, dat vele hunner Duitsche landgenooten zouden terug keerenindien zij slechts de middelen bezatenom de reiskosten te bestrijden. Te Hamburg betoont men zich uiterst tevreden over den spoedmet welken de door den grooten brand vernielde huizen door andere en doorgaans be-? tere vervangen worden. Het getal der geheel of na genoeg voltooide nieuwe huizen wordt bereids op on. geveer vijfhonderd geschat. j s <£it0cïanb. Londen, den 8 November. Onder de van hunnen rang vervallen hooge personaadj endie uit onderschei- dene statenjamen mag zeggen uit onderscheidene wereladeelen een toevlugtsoord in Londen komen zoe ken is prins Chi istophebroeder van wijlen Chris tophe II, Koning van Haitivoorzeker een der onge lukkigste en meest beklagenswaardige. Nog onlangs las men het volgende artikel over hem in den Mor ning Advertiser'. Eenige jaren geleden, nog v^o". de omwenteling van Haïti, zond Koning Christopht IIontwarende dat zijn gezag ten gronde en zijne fortuin ten verderve spoeddeeene som van omstreeks de 250,000 fr. naar Engeland, om dezelve aldaar in Engelsche fondsen te plaatsenter. behoeve van de Koninginzijne beide dochters, zijnen broeder prins Christophe en zijne zuster. De omwenteling borst uiten de verschrikke lijke gebeurtenissen, die baar vergezelden verhaastten den dood des Konings. De Koningin, bare beide dochters en de prins Christophe namen de vlugt naar Engeland, de zuster des Konings was te Haiti over leden. Toen prins Christophe te Londen aankwam wilde hij er dadelijk zijn werk van maken 0111 een derde van het door den Koning zijnen broeder geplaat- ste fonds van de Koningin te vorderenmaar de Ivo- ningin was naar Turin gereisd; hij volgde haar der- waartshet mogt hem evenwel niet gelukkeneen onderhoud met haar te verwerven. Hij riep de tus- schenkömst in van den Kouing van SarJintenen de Koningin van Haiti gaf eindelijk ten antwoord dat het fonds in de Engelsche bank berustende was. Nu rigtte hij een adres aan Koningin Victoria, en op deze wijze kwam hij te vernemendat er eene som van 5000 ponden sterling op naam van de Koningin van Haiti in de bank was gezet. Hij deed verzet beteeke- nen tegen de afgifte dier gelden, en zijne zaakwaarne mers hem den raad gegeven hebbendeeene reis naar Haiti te doenom zich de benoodigde papieren tot het staven van zijn regt te verschaffenzoo keerde hijmet gevaar voor zijn leven naar St. Domingo terug. Gedurende zijn verblijf op bet eiland trouwde hij eene vrouw, die zeer rijk aan landeigendommen was; maarkort na zijn huwelijk verloor hij alles bij eene noodlottige aardbeving. Eene nieuwe omwen teling noodzaakte hem met zijne viouw re vlugten zijne geheele fortuin bestond alsnu uit 750 dollars. Bij zijne komst in Engeland vernam hij tot zijne groote droefheid, dat zijn verzet verjaard was cn dat de 5000 p. st. aan de Koningin van Haïti uitgekeerd waren, Hij bevond zich nu geheel zonder middelen, en zijne vrouw was op het punt vat? te bevallen. Zijne, ellende was zoo grootdat de meester zich genood zaakt zaghet voor de .omstandigheid onmisbaar lin nen te leveren. Er werd voor den ongelukkigen prins eene aanvrage gerïgt aan het Genootschap der vrienden van in nooddruft verkeerende vreemdelingenen dit Genootschap zond vijf guinjes. Het is van zoodanige salmoezen dat de prins Christophe sedert zijne terug komst in Engeland moet leven. Nog dezer dagen is hij.bij den Lord-Maire van Londen geweest, tot het vragen van onderstand. De Lord-Maire heeft ten ant woord gegevenofficieel niets te kunnen doenmaar zich te vleijen, dat men de Koningin van Haiti tot het uitkeeren der 5000 p st. zoude kunnen vervolgen. Ongelukkig heeft Koning Christophe //geenen uitersten wil nagelatenzoodat zijn ongelukkige broeder zich van alle regt verstoken ziet. Te Hammersley, in den staat New-York, wordt thans eene proeve genomen om kanonnen uit geslagen ijzer te vervaardigen. Er wordt een kanon gesmeed, hetwelk 14 voet lang is, 3 vóet diameter heeft cn 80,000 pond weegt. De hamerwaarmede deze ijzermassa gesmeed wordt, weegt 15000 pond.. Het kanon is bestemd voor de regerings-stoomboot Princeton. Parijs, den 12 November. Het verblijf van den hertog van Bordeaux is, bij voortduring, zoowel in Engeland als hier te lande her,onderwerpwaarmede zich de verschillende dagbladen bezig houden. He den wijdt het ministeriële OchtenhM daaraan een arti kel, In .de eerste plaats beantwoordt het de bijzon derheden, welke de legitimistische dagbladen hadden medegedeeld nopens de ontvangst van genoemden Prins op liet kasteel van lord John Talbot graaf Shrewsburyte midden der lelien en onder de muzijk van leve Hendrik ICHet ministerieel blad betoogt, dat deze eerbewijzen aan een' ongelukkigen Prins van weinig beteekenis ziju ep. beantwoordt daarmede te vens de oppositiebladen van eene andere kleurwelke bewerendat het bewind uiterst bevreesd is voor hetgeen thans in Engeland gebeurt, Het Journal ont kent dit,'zegt, dat het bewind te zeker, van deszelfs, kracht en goed regt is, om den hertog van Bordeaux de aan zijne geboorte eu ongelukken verschuldigde eer bewijzen te benijden, terwijl het bewind te stellig bewust is, dat alle pogingen der partijen,. 0111 aan de handelingen van den hertog van -Bordeaux een staat kundig karakter te geven, op de goede trouw en stand vastigheid der Engelsche regering zullen afstuiten. Het ministerieel biad zegt verder, dat echter ééne zaak bijzondere opmerking verdientwaarop de oppo sitiebladen van verschillende kleuren geen acht hebban geslagende afwezigheid namelijkvan een' enkelen advocaat den heer Berryer bij de hernieuwing van dën eed bij het hof. De heer Berryer bevond zich toen bij den hertog van Bordeaux tusschcn lelien en de witte cocardes. Binnen zes weken zullen de ka mers vereenigd zijn. De heer Berry er zal alsdan krachtens den door hem afgejegdeneed van getrouw heid aan Koning Lodewtjk-Philipseh vatï gehoorzaam heid aan her Charter, zitting nemen' onder afgevaar digden van Frankrijk, zoodanig als hetzelve ten ge volge der Julij-om wenteling is zamengesteldten'zij - hij door den dienst aan den. hertog yati Bordeaux worde opgehoudenen een cpngres. van. legitimisten zijne tegenwoordigheid te Londen noodzakelijk mogt maken. Het Journal doet opmerken dat mén ver schillende zaken niet moet verwarren^ en dat hetgeen in* eene positie te veroorloven isdit daarom niet ih eene andere kan geduld worden. De heer de Qhate»- aubriand is geen afgevaardigdehij heeft geen eed van getrouwheid aan de Julij-om wenteling cn instellin gen afgelegdhij was pair van Frankrijkdoch heeft zijn ontslag genomen; hij heeft alles opgeofferd aan Vorsten 6ij wie hij niet gezien was y aan eene rege ring, waarvan hij ïiicrs dan ongenadeen beleedigingen had ondervonden. De lieer de Chateaubriand heefr dus het regt, zich naar Engeland te begeven bij den hertog van Bordeaux. Hem'past de roemrijke titel van hoveling te. zijn in het ongeluk. Hij kan dien met roem aanvaarden wanr zijn de (Bourbons gevallen het is zijne schuld niet. Tijdens then aan het be wind was, wera hij met gramschap' vcrstoot'en men verachtte en beschimpte zijne raadgevingen; in het ongeluk roept men hemen hij begeeft er zich keen l „Een edel, treffend leerzaam voorbeeldzegt bet ministerieel orgaan. Vervolgens zegtjjdat blad, dat de stelling van den heer Berryer geheel anders is. Het vraagthoe hijzoo even uit het kleine hof en den geheimen raad van den hertog van Bordeaux ko mendeop de tribune het woord zal kunnen voeren? Het vraat, of er geene verbintenissen bestaan, welke met elkander onvereenigbaar zijn en door welke ikunst de beer Berryerdie in Engeland openbaar de onder daan de vriendmen zou haast zeggende minister van den Pretendent isin Frankrijk kan wezen .de burgerde afgevaardigdedie aan den Koning der Franschen en het constitutionele Charter getrouwheid gezworen heeft? Het vraagt, ol de afstand tusschen Calais cn Douvres zoo groot is", dat men aan deze zijde de man der driekleurige, en aan gene zijde die der witte cocarde kan zijn Het Journal eindigt met te doen opmerken, dat, terwijl in Engeland, nog niet lang geleden, met de hoogste straf bedreigd werd elk die een' nacht met een' gebannen Prins onder hetzelfde dak doorbragt,; in Frankrijk niet dan zachte wetten bestaan, men den heer Berryer niet eens rekenschap van zijne reis zal vragen en hij nog wel het regt zal hebben omwan neer het hem lustop het spreekgestoelte de JuKj^e-' gering barbaarsch tirannisch en inquisitoriaal te noe men In de reis van genoemden heer is dan ook geene qusestie van wettigheidmaar wel van voegzaam heid; en het vertrouwen der regering in haar goed regt en in den wil der natie, is dan ook het eenige zegt het Journal ten slotte wat opmerking verdient in de reis van den hertog v<j/j Bourdeaux. De Mtrcure Segusien bevat het volgende verhaak Een ernstig voorvalhetwelk allernoodjottigst had. kunnen afloopën, heeft in het stadje Rive de Gier plaats gehad. Den 1 November trok er een lijkstoet over de gasthuis-brüg. De priester was er reeds met den lijkstoet overmaar adhter denzelven volgde een geheele sleep van vrouwen; eensklaps brlcen de ijze ren kettingen de brug bezwijkt en store in, en ai die vrouwen worden van eene hoogte van omstreeks, de zes ellen in de rivier de Gier geworpen deze wat* brj geluk nagenoeg droog en er is niemand bij omge-. komenmaar twaalf vrouwen zijn ligier of zwaardec bezeerd, drie, zegt men, verkeerden in doodsgeyaar en onder deze een jong meisjedie beide de beenea gebroken heeft. Het was de-lijkbaar van haren vader, welke de ongelukkige vergezelde. Wanneer het 'on geluk eenmaal eene familie vervolgt, schijnt hét on vermoeibaar hierin. Twee maanden geleden begeleid© dit ongelukkige kind het lijk harer moeder, nu twee. dagen geleden was baar vader eenen ellendigen dooi gestorvenhet ijzer van een werktuig had hem den buik op de verschrikkelijkste wijze doorboorden twee aagen na het overlijden van haren vader, terwijl zij hem naar het kerkhof vergezelt, wordt zij zelva doodelijk gewond bij een ongeluk, waarin het nooriiot dat haar vervolgt meer dan zestig menschen mei haar uiödesleept." België, Brussel den 12 November. De prijzen voor het vervoer van koopmansgoed langs den ijzeren weg naar .Pppissenzijn thans zoodanig gesteld, dat mert berekentdat zijal de kosten daaronder begrepen lager zullen zijn, dan de vrachtprijzen voor goederen welke te water den Rijn worden opgevoerd. Men ver moedtdat men in Nederland 'er op bedacht zal zijn om dit vervoer, door vermindering van tollen en rest ten, te bevorderen, en nién begint nu reeds den wenscli te openbarendat men daarmede niet te verre zal gaan, vermits van eene te ver gedrevene mededinging Duitschland alleen de vruchren zoude kunnen plukken. Zooveel schijnt zeker, dat; met de tegenwoordige prijzende ijzeren wegen eene niet onaanzienlijke last voor de belgische schatkist moeten opleveren, In elk geval klinkt het vreemd, den wensclj.tc. hopren uiten., dat Nederland' C't welk indc Rijn-provinciën i' n. Vêi r.1.1 v. VA. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds De Prijs per Kwartaal is f j,75 franco per Pbst/x .go Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst Crebetr- te-. Huwelijks en üoodberigten van 16 regels a ƒ1,20*

Goessche Courant | 1843 | | pagina 1