N\ 85. Maandag defi S3 October. 1843, -■ r-- GOESSCHE COliRANT. NIEUWSTIJDINGEN. Berlijn, den 14. OctoberBij de rijkelijke uit- deeling van Russische orden aan onze officieren en ambtenaren is het opgemerkt, dat koningin Victoria noch bij haar verblijf in Eunoch in België orden verleend heeften dat ook niemand uit haar gevolg er èéne ontvangen heeft. Dit kan echter niet bevreem den wanneer men de beginselen der Enge/sche regering tén opzigte der ridderorden kentzij verleent nimmer althans hoogst zeldzaam orden aan vreemdelingén en staat aan hare onderdanen slechts in zeer bijzondere gevallen de aanneming van buitenlandsche orden toe. Zoo hebbenbij voorbeeldde beide geleerdenHer» ■schel en Robert Brownverlof verkregen tot het aan nemen der Pruissische orde pour le merite en even zoo ging het den geoloog Rob. Murchison met de Russische St.-Annaorde. Frankfort, den 15 October. Bij de dezer dagen plaats gehad hebbende benoeming van kiezers voor de zamenstelling van de wetgevende vergadering dezer Stad, hebben de ingezetenen op nieuw eene betreu. renswaardige onverschilligheid (aan den dag gelegd. Slechts een twaalfde gedeelte der sremgeregtigde bur gers heeft aan die verkiezing deel genomen. Stera- geregtigd zijn alie burgers van de christelijke gods dienst, die geene onteerende straf ondergaan hebben en hier heeft men dus een (algemeen stemregt. (Deze onverschilligheid wordt niet alleen in Frankfort aange troffen.) Londen den 18 October. Prins Alexander der Nederlanden isdoor Z. Exc. den heer Dedel verge zeld naar Alnwick voortgereisdom den hertog van Northumberland te bezoekenen zal van daar naar Witley-Court gaanom een bezoek bij tl. M. de koningin-weduwe af te leggen. Parijs, den 18 October. Men schrijft uit Nice dat een troep Lynxen zich in de omstreken van Tende Parijs, den 18 October. Heden zijn alhier be- rigten nit Algerie van den 10 October aangekomen, welke de bevestiging inhouden, di; de generaal Bara- guay d' Hi liters binnen kort- het bestuur over de pro vincie Constantine aan den hertog van Aumale zal overgeven, Uit Constantine wordt van den 4 gemeld, dat van daar eene leger-afdeeling van 3000 man naar de grenzen van Tunis is venrokken, uit hoofde men tegenwoordig in onderhandeling is over het bepalen der grensscheiding tusschen Algerie en Tunis. Naar de berigten uit laatst gemeld Rijk te oordedenschijnt die aangelegenheid nog geenszins voldoende geregeld te kunnen worden geacht. De fransche consul, in Tunis gevestigd, lveeft onlangs een plan van grens scheiding ingeleverd, doch de Beij heeft gemeend, daarmede geenszins genoegen te kunnen nemen. «W^8«ttiwiik11i j. i. in j De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is /*I,75franco per Post/i ,90. Gewone Adrertentien worden 20 ets. deregel geplaatst^Geboor te-, Huwelijks en Doodberigten van 16 regelsk«^i,2o. SJttitejcfclattfr. De Stiria meldt, dat voor eenige dagen een lam mergier het tweejarige kind eener boerin op eenen ak ker bij Weiz heeft geroofd. Nadat hij het kind eenige honderd passen had weggevoerdzette hij zich neder om het re verslinden, en had het reeds gedood toen de toesnellende landlieden hem zijne prooi ontjoegen. <£«0clfmb. Verscheiden Russische zeeofficieren van hoogen rang bevinden zich tegenwoordig in Engeland, met het bepaald doel om zich in de voornaamste zeehavens met alles bekend te maken wat tot de zamenstelling en uitrusting van stoomschepen in verband staat. In zijn blad van heden houdt de Times eene soort van lofrede over de listige buigzaamheid van O' Connell en over de behendige wijs waarop hij zich ten aanzien der proclamatie van den lord-luitenantge dragen heeft. Zijn tegenwoorJig noofdplan zou zijn eene naauwere verbroedering met de Engelsche mis noegden en vooral met de cbarteristert. - Volgens den Morning Herald heefr de krachtige houding der regering schrik en verslagenheid in de ge lederen der repeal-vereeniging verspreid. Dat dagbad twijfelt niet aan de veroordeeling van O' Connell en zegtdat indien niet ook de raadslieden der kroon uit al de daartoe betrekking hebbende proces-stukken die zelfde overtuiging geput haddenzij het niet ligt ge waagd zouden hebben hem in staat van beschuldi- ging te doen stellen. Volgens den Morning Chronicle heeft sir R. Peel de groore moeijelijkheid overwonnen. Het blad gelooftdat dit slechts een begin is van het krachtige regerings-stelselen dat nog andere volks-leiders ja zeïfs onder anderen twee katholijke bisschoppen zul len vervolgd worden zelfs zou men de liberale druk pers niet willen spaien. en Vintimilia heeft vertoond. Deze dieren daar den honger gedreven, vallen zelfs volwassen menschen aan en reeds zijn drie ongel ukkigen derzelver slagt offer geworden., Het gouvernement heeft maatregelen tot derzelver uitroeijing genomen. 's GravEnhage d,en 19 October. Bij besluit van den 18 dezer, heeft Zijne Majesteit bepaalddar dé Minister van Staat belast met dé generale directie voor de zaken der Hervormde en andere Eerediensten behal ve de Roomsch-Katbolykeen de Minister van Staat Directeur Generaal voor de zaken der Roomsch-Katho. lyke Eeredienstals Hoofden van gezegde departemen ten van algemeen bestuurrespectivelijk den titel zullen voeren van Minister voorde zaken der Hervorm de en andere Eerediensten, behalve de Roomsch-Ka- tholijke, en van Minister voorde zaken der Röömscft- Katholyke Eeredienst. (Dit is anders dan afschaffing dier betrekkingen het welk sommigen zeer onstaatkundig verlangd hebben.) Amsterdam, den 20 October. Gisteren avond w erd in de Nieuwe Kerk alhier openbaar verslag ge daan van den staat des Nederlandschen Bijbelgenoot schap in het algemeenen der i\msterdamsche afi.ee- ling in het bijzonderover het afgeloopen jaar. De Hoog geleerde heer S. Mullerdie als lid van het hoofdbestuur daarbij het woord voerdeliet eenige op merkingen voorafgaan ter aanwijzingdat de Bijbel strijd verwekt en daarin kracht ter overwinning ver leent. Ten betooge van deze stelling beriep dc spre ker zich op den staat der wereld in liet algemeen, det Christelijke Kerk in het bijzonder en op ieder Chris tenafzonderlijk. Hierna wierp hij eenen blik op het geëindigde tijdvak en trachtte zijne toehoorders daardoor tot zulke gezindheden op te wekken als met de aan gewezene krachtige werking van den Bijbel overeenko men. Het verslag behelsde een beknopt overzigt van de verrigtigingen en lotgevallen des Genootschapsge durende het vorige jaar111 de onderscheidene afdeelin- genmet name in die van Amsterdam. De gezamenlijke contributien waren tot de nog niet bereikte som van 485675,33 geklommenaan legaten en giften waren meer dan 7,000 ingekomen behalve eene toezegging van 4,000 na' den dood van de echtgenoote des erf- stellersde uitgaven hadden de aanzienlijke som van ^52,320,84 bedragen; de uitgedeelde Bijbels en N. Testamenten hadden het reeds aanmerkelijk getal des verleden jaars met ruim 3,800 overtroffen én' lever den het hooge cijfer van 16,371 (exemplaren. Met name werd gewag gemaakt van den arbeid des Genoot schaps in onze Oost-Indische Bezittingen van het treurig overlijden van den heer van der Vlisden jongsten Afgevaardigde op Javavan de werkzaam heden van den oudstennu eeuigenden heer Gericke aldaar; van het besluit der algemeene vergadering de zes jaarsom of meer Bijbelboeken, bij voorkeur de vier Evangeliën en de Handelingen der Apostelenter persete leggen, zoodra deze in eene goedgekeurde vertaling zullen voorhanden zijn; alsmede van de on dersteuningen in geld en Bijbelsaan Nederlandsche Zendelingen en Predikanten in de Koloniën verstrekt. Dit iffies gaf den Spreker stof» om de vcrgaderipg op te Wekken tot blijde dankbaarheid jegens God, tot ootmoedig en vast vertrouwen op de zegenrijke gevol gen der Bijbelverspreiding en tot vurigen ijver om de aangewezene krachtige werking van den Bijbelin en door zich zeiven, aan dan dag ie leggen. Meo 'heeft tijdingen van het welgelukken van eene expeditie die m het voorjaar is beraamd gewor den tegen de zeerooverswelke den Indischen Archi pel onveilig maken. De expeditie onder het bevel van den kapt.-Juit. ter zee F. Ai Coertzenbestaande uit de navolgende schepen Stoomschip Hek lakomrn. kapt-luit. CoertZ(nbrik Postillonluit. iste ki Sterk, schooner Egmondluit. iste kl. J. Washing ton, schoinar Caméleonluit. iste kl. J. C. G.Vie- wegin Maart dezes jaars uit Soerabaija gezeild, ten einde de verschillende zee-rooverijen in onze O. I. ko loniën oostwaarts van Javate beletten en zoo moge lijk de rooversvaartuigen te vernielenheeft in de eer ste dagen van April van den Sultan van Sumanap nog eene versterking bekomen van twee inlandsche oorlogs vaartuigenen is daarmede naar het eiland Kangelang gestevendom 61 menschen van de ekwipage eu de passagiers van een Hollands koopvaardijschiphetwelk daar omstreeks gestrand was, aan boord te nemen. Voor Kangelang komende liep de Hekla alleen daar binnen en de overige vaartuigen bleven er buiten krui sen. De 61 passagiers (vrouwen en kinderen medege- rekend) benevens eene, uit het gestrande schip gered- de som van 22,000 aan boord genomen hebbende vereenigde zich de Heklaweder meï de andere vaar tuigen en begaf zich liet eskadertje naar een eilandje de plaats waar het schip was gestrandten einde te pogen nog het een of het ander te redden. Den volgenden dag bij het naderen van het bewuste eilandontwaarde men terstond veel beweging onder de bevolking, die met vaartuigen vlugtende was, en, gelijk men later vernam, de nog ontbrekende-78000 guldens comptant geld van de lading met zich voerde Het vaarwater zeer klipachtig en Vol riffen zijnde waren onze schepen genoodzaakt te ankeren; doch men bezette dadelijk twee eilanden met de landingstroepen uit soldaten en matrozen bestaande, en men eischte de hoofden derzelve opdie zeer onwillig waren daar - aan te voldoen, en eerst toegaven ten gevolge eener gedane bedreiging dat men alles zou plat schieten. Zij bleven échter volstandig weigeren te bekennen waar men met het geroofde geld gebleven waswaar óm dan ook hunne woningen vernield en verbrand en zij zelve als gevangenen medegenomen werden! Later echter werden zij tot de erkentenis gebra°t dat de gevlugte vaartuigen het geld medegenomen en over' boord geworpen hadden, gelijk dan ook nog de sloe pen van het eskader een vaartuig hebben genomen, uit hetwelk men bezig was het geld over boord tè werpen, doch waarvan men nog nabij 1000 heeft kunnen redden. De luit. ter zee C. F, Gevers, (iste officier van de Heklajmet eenige sloepen en landingstroepen naar een ander eiland gezondenwerd daar met klein, kanon- en geweer-vuur ontvangenzoodat hij verplK was hetzelve met geveld geweer te veroverenwaarop de inwoners met kléine vaartuigen, steeds op onze sloepen schietendede vlugt namen. Tot hunne straf werd dat eiland door de onzen verwoest en de wonin gen verbrand. Na deze verrigtingen zond de kommandant der ex peditie de gevangenen met de brik de Postillon naar den Sultan van Sumanap, en de geredde menschen, goederen en gelden, met de twee schooners Zephir eii Egmondnaar Soerabaija. De overige schepen bega ven zich naar Banjoewangie en ai?kerden aldaar den 9 April. ■Tusschen den 13 en 18 April waren deze vaartuigen in de omstreken van Banjoewangie (Java's Oostkust) weder.met het overige eskader vereenigden ontmoet ten den volgenden dag vijf vaartuigen welke men voor roovers hield en die dan ook zwaar gewapendelk met een 3otal manschappen bemand waren, en onder de vlag van den Sultan van Linga voeren.

Goessche Courant | 1843 | | pagina 1