Groen van Prinsterer. $1 ebievl&nbsche Ctbucvtcnticu. NB. Bij denzelven zijn mede tot civiele prijzen te bekomen Luiksche KAGCHEL- en PLATTE GLOEI KOLEN. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon slaving» voor eenige oogenblikken het woord gevraagd j heb ten einde U Edel Mogenden de aanleiding tot dit een en anderen tevens de beschouwingenwel- ke de Regering geleid hebben en de beweegredenenj welke mij verboden te aarselenopen te leggen. Ik voldoe daarbij aan eene behoefte van het hart. j Het is nog versch in ieders geheugen dat de Re gering het herstel van het verbroken financieel even- wigt onder anderen zocht in eene vrijwillige rente conversie en in eene uitbreiding van het bestaande suC- cessieregt. Het eerste dier voorstellen werd door U Edel Mo genden verworpen; het andere bleef, in het vooruit- zigt op hetzelfde lot, buiten openbare beraadslaging. Een ander Minister nam het bestuur der financien op zicfh Onder den nog verschen indruk der toen gevoerde discussiënmeende hij een nieuw conversie-plan voors hands te moeten achterwege laten, en vestigde zijne hoopbehalve op de nog aanhangige wet omtrent het successie-regtop eene belasting ©p die inkoms ten, welke zonder bedenkelijke formaliteiten kunnen worden getroffen. De eigenaardige bezwaren van zulk eene belasting waren geenszins aan de Regering ont snapt, maar datgene verworpen ziende, wat zij in de gegeven omstandigheden het best had geoordeeldbleef haar niets over dan het voorstellen van het minder doelmatige. Het voorloopig onderzoek bij de Kamer van het wets-ontwerp tot daarstelling eener faelaëting op de in» komsten van vaste goederenrenten en ambtenle verde uitkomsten opwelke de eventuele verwerping van hetzelve met zekerheid deden vooruitzien zoo dat het een nutteloos tijdverlies zou zijn geweest, hetzelve m openbare beraadslaging te brengen. In het voorloopig verslag der centrale sectie wer den andere middelen aangewezen, De opzettelijke overwegingdeswege bij de Regering gevoerddeed ziendat de Staatsmanaan liet hoofd van het De partement van Financiën geplaatst, onoverkomelijke gemoedsbezwaren voedde tegen net eenige der geop- perde denkbeelden, hetwelk voorshands aanwendbaar toescheen en ten voordeele waarvan zich ook de groote meerderheid der Kamer in de afdeelingen verklaard had het uitstrekken namelijk van de voorgestelde belasting -tot alle inkomsten, zonder eenige uitzondering. De gemoedsbezwaren van den waardigen man dien wij slechts voor korten tijd onzen ambtgenoot mogten «oemen, weken niet bij herhaalde beschouwingen en overleggingen en de Koning zag zich ten laatse ver- pligt, het op grond daarvan en op geenen anderen grond gevestigde verzoek tot ontslag van den Minister m te willigen. Wij ontleenen uit de redtvoe ing van den heer van Hoorn van Burgh het volgende De zich in de verschillende werelddeelen al meer en meer uitbreidende stilstand in handel en nijverheid deed zich ook in ons vaderland gevoelen en werkte zeer ongunstig op 'slands belastingen, maar vooral op de prijzen van de koloniale voorbrengselendie lot eene ongekende laagte daaldentoenemende euvel moed om 's lands lasten te ontduikenwerkte almede ongunstig op de raming der inkomsten. De Regeringin hare verwachtingen teleurgesteld was op voorzieningen bedacht; en ofschoon de on gunstige uitkomsten onafhankelijk van hare bemoeijm- gen waren, veroorzaakten zij eene vrij algemeene on tevredenheid. Het daarstefien van negen en een half millioen op zegbars schuld, voorzag in de behoefte van het ver- ïedeneedoch daardoor werd het kapitaal van die sóórt van schuldvordering tol vijf en twintig millioen gulden gebragthooger dan een voorzigtig beheer mag doen voortduren, en zoo hoog, dat alle gelegen heid is afgesnedenombij onvoorziene rampen of een vernieuwd, tekortthans reeds op zes millioen ge- - raamd zonder buitengewone middelen 's lands zaken gaande te houden. Gebrek aan eenstemmigheid omtrent de middelen welke bij de hand behooren genomen te worden tot voorziening en herstel der finantienzijn almede van ongunstigen invloed op de algemeene denkwijze en verzwaren den druk van hét oogenblik» Een zooda nige zamenïoop van omstandigheden bragt het vader land in dien kommervollen toestand. Voeg daarbij, dat toenemende bedilzucht, de nei ging' om door allerlei raadgevingen mede te regeren en zich zeiven wijzer te wanen dan het bestuurveel toebrengt om eene soort van onrust, van onverge- m>egdheid daar te stellendie zelfs den stillen burger aangrijpt en met wantrouwen vervult. Eene steeds aanwakkerende stoutheidom de han delingen van de volks-vmegenwoordiging in een vef« keerd daglicht te plaatsen en de leden afzonderlijk over hunne geuite gevoelens aan te randen, is het middel dat gebezigd wordtom den zedelijken invloed der wetgeving te ondermijnen. De aanhoudende aanvallen waaraan de Regering is blootgestelddie al heviger en heviger worden ken nelijk met het doel om alle vertrouwen te doen wan kelen rijn helaas te dikwerf de aanleiding waardoor de maatregelen des bestuurs bij den weldenkende niet dien ingang vindenwelken zij behoevenwil men orde cn wet handhaven. Dat ik niets te veel zegge, kan de dagelijksche on dervinding bevestigen; naauwelijks is een maatregel tot vereenvoudiging, bezuiniging, verbetering van eene of andere inrigting, bekend of men keurt alles hoogelijk af, noemt dien onregtvaardig, tracht het on- billijke aan te toonenofschoon eenige weken vroeger gelijksoortige maatregel als noodig, nuttig, heilzaam zij aanbevolen ja met zelden opgedrongen. Het oogmerkwaarom men zoo tegen al wat wet tig bestaat te velde trekt, zal wel geen geheim zijn. Wantrouwen jegens de Regering, jegens de burgers onderling, verwijdering tusschen de verschillende gods dienstige gezindheden dit is hetgeen war men beoogt men wil den band die de Vaderen tot grootheid bragt her Eendracht maakt tracht verbreken onzalige twis ten doer, ontstaanom later al wat edel en goed was omver te stooten. Ik ga verder i met de zachte woorden •wijziging verbeteringwil meiï den hoeksteen van het maatschap pelijk verdrag aanrandenmen predikt het herstel van 's lands finantien wanneer slechts de grondwet wordt herzien, even als of een zoo gewigtig staatsverdrag in een hoorn des overvloeds kon worden herschapen. De Arnhemsche Courant kan geen den geringsten waarborg geven aan de Natiedat de Candidatendie zij in het oog schijnt te hebben, het slechts ééne schrede verder of slechts zóóver zouden brengenal3 de tegenwoordige Ministers, De bezwaren onzer om standigheden verdwijnen niet met de op- en aftreding van Ministers evenmin als een misvormd ligcfoaacn door gestadige verwisseling van kleedeien zijnen na tuurlijken vorm herkrijgt. Het zijn niet de personen welke moeten, veranderen maar de zaken. Waren de personen tot het veranderen der laatst bedoelde onge zind wilden zij handelen in strijd met de inzigten van de meerderheid der Vertegenwoordiging en moest het er voor gehouden worden dat die inzigten nog- tans de regte warenhet geroep om aftreding en ver vanging kon gewettigd zijn. Doch wat zullen andere optredende Ministers tegenover de Vertegenwoordiging mc-er vermogen dan met deze in overeenstemming naar uitkomstnaar redding voor het vaderland te streven 7 Wij kunnen het niet bevroeden en daarom gelooven wij ook gerustelijk te mogen aannemen, dat evenmin binnen als buiten de Kamer het geroep om algemeene aftreding en vervanging der Ministersin omstandigheden als de tegenwoordige, bij een eenig verlicht en weldenkend vaderlander weerklank zal kun nen vinden. Menigeen, daarentegen, zal het tot we zenlijk leedwezen zijn dat de gemoeds-bezwaren des heeren van der Hcim dezen Minister niet veroorloofd hebbennadat hem gebleken wasdat de middelen door hem aanvankelijk voorgedragen geenen toereiken den bijval bij de Tweede Kamer zouden ondervinden, te beproeven omdoor het ontwerpen van middelen meer in den geest dier Kamer, zijn hoofddoel, het herstel en de vaste regeling onzer geldmiddelen, langs anderen w-eg te bereiken. Zoodanige gemoeds bezwaren moeten worden geëerbiedigddoch evenzeer zou onzes crachtens eene zienswijze eerbied en hoog achting verdienen, volgens welke, wanneer toch de rede is om eenen Staatom het vaderland voor gewig» tige onheilen te behoeden, bij het ontvallen van het eene middel daartoe geschikt geacht, ook nog zooda- nige andere te beproevenals zich mogten aanbieden, wanneer de aanwending derzelve niet in strijd mogt zijn met'eed j pligt en geweten. QNcd. Nieuwsbl t- i De afstemming van de Wet, tot verandering der Regterlijké Organisatieheeft duidelijk bewezendat ten minste in het Regtswezen geene belangrijke bezui nigingen zonder Grondwetsherziening mogelijk zijn. Het zoude daarom eene ijdele poging zijneene na- t dere Wet op deregtcrlijke Organisatie voor te dragen; men moet daartoe de niet meer te vermijden Grond wetsherziening afwachten. "Tijdgenoot ;N Eene Grondwetsherziening kan nu geschieden met Orde en zonder gevaar voor liet Koningschap. Binnen eenige j'iren zal, indien men zich nu in veiligheid -stelt, het gevaar cener omwenteling aanwezig zijn. r"~~ C Tijdgenoot.) Ofschoon het eene waarheid isdat eene herziening der Grondwet en eene algemeene vereenvoudiging der Staathuishouding niet in één oogenblik als met eenen tooverslag kunnen tot stand gebragt worden, is het tevens eene waarheiddat de onvoorwaardelijke aan neming der Begrootingswetten het vooruitzigthet geen de Minisrervoorspiegelt, dat de belasting op het inkomen eene tijdelijke belasting zal zijn, geheel ver nietigt. Wanneer men toch de belasting op het in komen tijdelijk wil doen zijnmoet noodwendig over eenige weinige jaren de begrooting met 5 6 millioen verminderd kunnen worden. En zoodanige groote ver minderingen kunnen geene plaats hebben, zoo niet spoedig de grondslagen daartoe gelegd worden. De bezuinigingen., tot heden ingevoerd, hebben slechts bestaan in het minder meubileren van het groot Staats gebouw, niet in het leggen van grondslagen tot eene kleinere en eenvoudigere woning. 'Tijdgenoot Volgens de Nederlandsche Catholyke Stemmenn°. 39zou ons geschokt Vaderland reeds lang met ja- loerschheid blikken op het genot der ware vrijheid van Godsdienst en onderwijs, waarover het naburig, eer tijds met ons vereenigd België zich verheugt. Dat zullen zelfs alle Katholijken de Stemmen niet nazeg gen welke door dit gezegde wederom toonen dat zij weinig Nederlandsch zijn.) De liberale theorie toont het beeld der vrijheid in 'tverschiet, zij geeft het wezen der slavernij. Bijdrage lot herziening der Grondwet MÏDDENPRÏJZEN, VAN DÉ VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES Van den 15 tot den 30 September 1843. Met inbegrip der Landelijke |en Plaatselijke belastingen. Tarwe/ 8,ai. Rogge/ 5,25. Vroege Gerst4,40 Late Gerst f 3,95. Boekweit ƒ4,45. Haver 2,08 Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten 0,00. Groene Erwten 4,50. Graauwe Erwten 0,00. Tarwe Meel f 10,ai. Rogge Meel 6,90. allen per Mudde. Boter ƒ0,85 cs- Noofd-HoliandscheKaas 50es. Stolksche Kaas 40 es. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 305 cs. Tarwe Brood 18cs. Rogge Brood 13 cs. OsseVleesch 60 cs. Koei Vleesch 60 cs. Kalfs Vleesch 50 cs. Schapen Vleesch 35 cs. Lams Vleesch 35 cs. Versch Varken Vleesch 65 cs. Gerookt Varken Vleesch 75 cs. allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen f 0,00. Late Aardappelen 1,30 de Mudde. Jenever ƒ65,00, per Vat. ljpen Hout ƒ7,50. Esschen Hout 7,50. per IPisse. Groote Takkebossen 11,50. Kleine Tak- kebossen f 7,00. de Honderd. Steen Kolen f 2,50. de ioó Ponden. Turf 70 cs. de dubb. Mudde. Kool Olie/33,00. Lijn Olie 34,00. het Vat. Kool Zaad ƒ10,33. Lijn Zaad 0,00. de Mudde. Kaarsen 6< cs. het Ned. Pond. Trekking 'der Vijfde Klasse. PRIJZEN VAN f IOOO EN DAARBOVEN 31ste Lijst. Geene. 32ste Lijst. No. 17213, een Prijs van 1000 en eene Premie van 25,000. 33ste Lijst. No. 22861een Prijs van 70 en eene Premie van f 5000. V De Directie der STADS-TEEKENSCHOQL ad verteerddat aan het Lokaal der gemelde School, tot de aanneming van Leerlingen voor het Teeken- saisoen 1843 1844, zal worden gevaceerd, op Woensdag dm 4 October 1843des avonds ten 7 uren. Namens de Directie, J. v. RENTERGEM de FOUW, Secretaris Heden en volgende dagen in lossing puike Newcastle MAAT- en SCHAAL KOLENvoor rekening van C. M. STEENDIJK. Goes2 October 1843.

Goessche Courant | 1843 | | pagina 2