Maandag den 2 October. GOESSCHE COÜEANT. Appenzell, den 15 September. Op den feestdag van Maria-geboorte dreigde pastoor Wcishaupt von Brüllissau aan het slot zijner predikatie, dat, wan neer bij iemand op dezen dag zag oogstenhij op t dezen zon schieten. Een zijner buren, .Fucks ge- noemd,, deed Let niettemin.' De pastoor hem ziende haalde t(rstond zijn geweer, en schoot werkelijk een twintigtal hagelkorrels in her been van Fuchs. Een 1 Londen, den 27 September. Gisteren is op het Mansionhouse het groote feestmaal gegevenhetwelk de Lord-Mayor tereere van Espartero had aangerigt, en waarop de besluiten van verwelkoming en betui- ging van medegevoelwelke de gemeente-raad den 1 dezer genomen badaan hem medegedeeld zijn. Zijne I gezondheid is. voorts, gelijk ook die van den, onder de overige Spanjaarden mede tegenwoordigen Generaal van Flalenmet geestdrift gedronken. Onder dezen stoet van Espartero zag men evenwel niet den Generaal Noguerastegen wien ons publiekwegens den moord van Cabrera's moederzoo verbitterd isdat zelfs een der Aldermen moet verklaard hebben, zoo hij verscheen de tafel të zullen verlaten. Hij heeft zich in de dagbladen Wegens dit gruwelstuk pogen te verontschuldigenmaar hiertegen zijn weder andere door de inzenders geteekende artikels opgekomen waarin de depcche van Lord Clarendon aan Lord Pal met ston over dit geval zelfs woordelijk wordt aan gehaald. Parijs den 28 September. Ons ministerieel blad Ie Journal des Débats Behelst een artikel over de Grieksche omwenteling, waarbij bet den dwangwel ken men den koning heeft aangedaan af keurtde eensgezindheid en orde der beweging, als ook het ge« drag bij dezelve door Z. M. gehoudendaa-rentegen prijsten de meening uitdat het gebeurde met wijsheid bestuurdop het geluk van Griekenland kan uitloopen. i Rotterdam den 29 September. In eenen brief van Banjoewanglevan den 21 April, wordt beves tigd dat de brak de twee Gebroederskapt. Ballot vau Soerabaye naar Amboina bestemd en met gouvir- nements-goederen, troepen en 100,000 kopergeld gekd.m, op het eiland Groot Kangelang, noordwaarts van Java gelegen, gestrand is. De zeeroovers hebben zich daarvan terstond trachten meester te maken doch zijn spoedig door de stoomboot Hecla en de brik Pos tiljon verdrevenwelke vaartuigen de equipage4 stukken geschut en ƒ23,000 gered hebben. De schoo ners Egmond en Zephir bragten bet geredde naar Soe- rabaya over, en zouden bij de terugkomst naar verdere oostelijke eilanden stevenenom de roovers op te zotken en te vernielen." Goes, den 2 OctoberBij zijner Majesteits be sluit van den 24 September 1843, n°. 4, zijn her benoemd en bij continuatie aangesteld tot derzelver te genwoordige betrekkingen bij het Kanton-Geregtals: In het Kanton Goestot ICantonregterde heer IT% Lenshoek van Zwake. In het Kanton Hcinkenszand {ot ICantonregter, de heer P. I. Buteux. In het Kanton Kort geen; tot ICantonregter, de heer mr. F. N. van Damen tot Plaatsvervangersde heeren L. Fink en L. A. Paardekooper. Goes, den 2 October. Ter teregtzitting der Ar- rondissements Regtbank alhier, dato 28 dezer, is be handeld de zaak wegens het in der tijd in beslag ne men in de Meescoof Nederlandgemeente 's Heer Arcndskerkevan negen en twintig vaten met zand en aarde overbelaste oorspronkelijke Muilen. I N\ iSim De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/"f,75 franco per Post/i^o, 4& Gewone Advertentiqn worden a 10 ets de regel geplaatst Geboor te-, Huwelijks en Doodberigten van i 6 regels ai,2o» Bij de Gebroeders van Cleef te Amsterdam en 's Gravenhage is dezer dagen een geschrift van den Graaf van den Bosch, Minister van Staat, Lid van de ae Kamer der Staten Generaaluitgekomenhef geen de aandacht van eiken vriend des Vaderlands moet trekken en onzes inziens ook de ernstigste overweging van'alle deskundigen en inzonderheid van alle volks vertegenwoordigers waardig is. Plet heeft ten titel: Onderzoek tiaar de beginselen waaraan de bezuinigin gen en hoogere belastingen behooren getoetst te wor den en naar doelmatige middelendie deze zouden kunnen vervangen. De Pleer Graaf toont van bladz. a tot 15 op staathuishoudkundige gronden en beginse len aan, dat wij „uit onzen moeijelijken. toestand niet te redden zijnnoch door het inkrimpen onzer uit- gavennoch door het vermeerderen onzer belastin- genen evenmin door een gedeeltelijk Staatsban- kroet." Hij verklaart zich dan ook uit dien hoofde tegen alle tegenwoordige ontwerpen van bezuiniging en geld- heffing. Niets anders (zegt hij) blijft ons in de- zen toestand overig dan aan het volk nieuwe bron- nen van bestaan te openenof de bestaande te ver.. beteren; daar dit echter tijd vordert, moet inmid- dels zoo goed mogelijk en zonder bezwaar der inge- zetenen, of althans met het minst mogelijk bezwaar in de behoefte van den Staat worden voorzien," En hierop wijst hij bladz. 16 maatregelen aan, met welke men, volgens zijne opgaven en berekeningen ten minste geduiende de eerste vi r jaren in de be- hoefte van den Staat zal kunnen voorzien zonder nieuwe belastingen of inkrimpingen van uitgaven te vorderen.'''' Op den voorgrond staat hierbij af betaling der Handelmaatschappijwaarvan in verband met de andere het resultaat zal kunnen worden blij kens eene berekening door den Minister van Koloniën aan de ae Kamer der Staten Generaal overgelegd dat al bleven ook de prijzen der producten zoo laag „als in 184a, gedurende de eerste vier jaren 82 millioenen na aftrek der rente van de Indische schuldter bestrijding van onze Staatsbeboeften kan worden verkregen en wel gedurende de eeiste twee jaren ruim 54 millioenenhet overige in de twee Volgende Jaren." Een dagblad is de plaats niet ter uitvoerige ontwik- 1 keling en beoordeeling van een dergelijk geschrift. Wij hebben ja hier' en daar vragen en bedenkingen. Over het geheel echter heeft de heer van den Bosch ons j overtuigd van het wenschelijke der afdoening van de schuld aan de Handelmaatschappij op dit tijdstipen van het beproeven zijner maatregelen tevens. Zij het ook aldat zij slechts voor eenen tijd werkenzelfs dat zij slechts palliativen genoemd kunnen worden en wij over twee of vier jaren weêr in denzelfden toestand zullen zijn; ook dan nog is hiermede reeds veel ge wonnen. Het vertrouwen, hetwelk door sommlger schelle wanhoopkreten geschokt is gewordenzal in middels eenigzins terugkeerenhet verschrikte volk zal weer tot kalmte komen; en onze Staatslieden, die tijd behoeven om tot vaste besluiten te komenzullen ook tijd hebben verkregen tot wikken en wegen, ja tot bét voorbereiden en daarstellen zelfs van eene meer eenvoudige huishouding van Staat, dan wij thans bij eene overdrevene Centralisatie bezitten. flï I EU WSTIJDINGEN. SmUvcMfutfc. tweede boerop wien hij eveneens aanlegdekon nog ontvlugten. De Regering wilde den geestelijken j heer doen arresteren, maar de inwoners van Brullisau j die, naar her schijnt, vermaak scheppen in deze gees- telijke snaphaan-oefeningen 'Schies-zübungenlieten het niet toe. De bisschop bemoeit zich nu met de zaak. Intusschen baart deze gebeurtenis meer opzien 1 dan de beruchte kloosterkwestie in welke het volk weinig deel neemt. £UbcVÏ«mbctU I 'sGravenhage, den 25 September. Z. IC. H.a'e grootvorst Michael van Ruslandbroeder van PI. M. onze geeerbiedigde Koningin, is heden in deze resi- dentie aangekomen en heeft zijn' intrek ger.omen op 's Konings buitenveiblijf aan den Scbeveningschen weg. Utrecht den 24 September. Uit Hummelo schrijft mendat de baron van Pleeckeren van Enghuizen die sedert 20 jaren aan den opbouw en de verfraaijing van bet slot Enghuizen geene kosten heeft gespaard aldaar den 22 September met veel vreugde is ingehaald. Het geheele dorp tot aan hét kasteel was alles met eereboogen vlaggen, bloemen en groen versierd, en eene eerewacht opgerigt, om den heer en de vrouw van Enghuizen met hunne a kinderen te begeleiden. Een feestmaalvuurwerk en illuminatie besloten den dageen' waren feestdag voor de dorpelingen. Uit Amsterdam wordt gemeld Men verneemt met genoegen, dat zich alhier ter stede eene vereeniging heeft gevormd van eenige inge- zetenen, die opmerkzaam geworden op het toenemen van het aantal ambachtsliedenhetwelk zich door ge* brek aan werk buiten verdiensten bevindtzich ten doel heeft gesteld 'middelen te beramen om op eene doeltreffende wijze zooveel mogelijk den buiten zijne schuld nooddruft lijdenden ambachtsman te hulp te ko* mer. Deze vereeniging zou zich reeds ijverig bezig houden met bare voorbereidende werkzaamhedenen zich voorstellen het doen verrigten van werken ten nut te of verfraaijing der stad, in verband met haar hoofd doel. Tot bereiking van haar doel zou haar voorne- men zijn dc hulp aller bemiddelden in te roepenten einde uit hunne bijdragen een fonds bijeen te brengen waaruit de kosten dier werken en de loonen der air.» bachtslieden aan welke men op deze wijze werk zou verschaffengevonden zouden worden. Het spreekt van zelf dat de meerdere of mindere omvang dier werken en dien ten gevolge ook het meer der of nrinder aantal ambachtslieden waaraan werk en alzoo eenige tegemoetkoming tot bestaan verschaft zal kunnen worden afhankelijk zullen zijn van het be loop der bijdragen, die door de gegoede klassen ter beschikking fdër vereeniging zullen worden gesteld. Moge alzoo het beroep op de weldadigheidhetwelk men eerlang te wachten heeftaan het edel doel der vereeniging beantwoorden." Tusschen Gent en Brussel is den 18 des avonds een droevig ongeval gebeurd. Een iSjarig meisje, te Bruggenhout, op het oogenbllk dat een spoortrein na derde, de baan hebbende willen oversteken, is het slagtoffer barer onvoorzigtigheid geworden. Door den stoomsleper aan den arai gegrepen, is zijnedergewor- pen en zijn haar hoofd en hare dijen op de s'chrikke- lijkste wijs vergruisd. Voorts is bij datzelfde besluit benoemd en aange steld In het Kanton Pleinkenszandtot griffier, d'e heer mr. J. C. R. van der Bilt. De drooger en stamper der gemelde Stoof, Leendcrt van Driel en Arij Goedgeburete dier zake schuldig verklaard zijnde aan het reeden. van oorspronkelijke muilen bezwaard met aarddeelen boven het maximum van 20 ten honderdzijn dezelven veroordeeld ieder tot eene geldboete van honderd gulden en tot de kos ten van den processemet verbeurdverklaring der in beslag genomen vaten. ALLERLEI, Zijne Excellentie de Minister van Justitiead terim belast met het Departement van Financiënheeft de beraadslagingen over de Begrootings-wetten voor 1844 en 1845, met eene redevoering geopend waar van wij het volgende mededeelen. Het aftreden van eenen Minister van Financien, even voor den aanvang der begrootings-discusien, het voorloopig optreden als zoodanig van een ander van 's Konings Ministerswiens gewone werkkring 1 vreemd is aan de behandeling der geldmiddelen van i den Staat, dit zijn omstandigheden van eenen ongewo- nen aarddie het zoo ik hoopverschoonbaar zul len doen vindendat ik bij den aanvang dezer beraad-

Goessche Courant | 1843 | | pagina 1