S". Donderdag den 7 September. GOES SCHE COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. Londen den 31 AugustusHet besluit door den gemeenteraad van Londen den 1 September na langdurige beraadslagingen ten behoeve van den afge. treden Regent van Spanje genomen luidt woordelijk aldus: Londen, den 3 September. Het Koninklijke jagt - smaldeel, na Dingsdag namiddag Vent norShanklin ChineBlackgang ChinoFreshwateren andere plaatsjes beneden het eiland Wight gelegen, bezocht te hebbenis des avonds van dien dag op de reede van Portland ten anker gekomen alwaar H. M. Vic- toria en Prins Albert van wege den lord-majoor en enkele leden uit den gemeenteraad .van Weimouth aan gezocht zijnom die plaats met een Koninklijk bezoek te vereeren. Het Vorstelijk paar, door hetwelk dit" aanzoek vriendelijk van de hand gewezen isheeft zich Woensdag morgenna alvorens aan boord van het Koninklijke jagt overnacht te hebbenmet dien zelfden bodem verder, voorbij Dartmouht, naar De» vonport begevenwaar het gezamenlijke jagt-smaldeel des avonds, onmiddellijk bij des zelfs aankomst, door de in de haven liggende oor'ogsschepéri met eerescho- ten begroet isen ook lord Haddingtoneerste lord der admiraliteiren enkele andere voorname militaire personen onverwijld hunne opwachting bij H. M. en Prins Albert gemaakt hebben.' Na voorts op het Ko ninklijke jagt gedineerd en de nachtrust genoten te hebbenheeft Prins Albert Donderdag morgen het Koninklijke dok en andere merkwaardigheden van De- vonport bezigrigdna welks afloop gemelde Z. K. H. en H. M. Victoriaaan boord van het meerge noemde Victoria en Albert-jagteen U ver gehouden hebben ren einde de verwelkömst-adrcssen van de overheid van Devonport, Stonehouse en Plymouth'te ontvangen. Des namiddags heeft het Koninklijke paar vervolgens Plymouth met een bezoek vereerd, en la ter op dien dag het zich daar bevindende en bekende grootsche nationale werk de Breakwaterin oogen- schouw genomen. Des avonds hebben er op laatst genoemde plaatsenter eere van het Koninklijke be zoek, algemeene verlichtingen en andere vreugdebe wijzen plaats gevonden. Parijs den 3 September. Gisteren namiddag had raen reeds uit Cherburg door den telegraaf het be- rigt ontvangen dat H. M. de Koningin van Enge» land in het gezigt dier stad was. De batterijen heb ben H. M. met 101 kanonschoten begroet. Allesche- ben hadden hunne vlaggen uitgetrokken, Z. K. H. de Prins de Joitiville was H. M. in den vroeger mor gen te gemoct gegaan. 7 A mtm De uitgave dezer Courant geschiedt Maaudags namiddags en L»ou- erdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f 1,75 franco per Póst/190. Gewone Advertentien worden a 20 ets. deregel geplaatst Gehoor re-, Huwelijks en Doodberigten -van 1-6 regels a ƒ1,20 Varl dé Italiaansche grenzenden 22 Augustus. Het bevestigt zich heiaas 1 nietdat de wanordelijk heden in de Pauselijke Staten gedempt zijnveeleer hoort men dat de rustverstoorders van Bologna de stad slechts verlaten hebben, om te ongestoorder in den omtrek hunnen gang te kunnen gaan. Eene bende van ongeveer 300 man met jagtgeweren en pistolen goed gewapendheeft den 16 dezer een tegen hen afgezonden militair detachement met bebloede koppen teruggezonden. De kapitein werd gevangen genomen en na kort beraad met vele zijner soldaten door de opstandelingen doodgeschoten. Sedert heeft de bende ofschoon hun doel onmiskenbaar van staatkundigen aard is, een eigenlijk rooversleven gevoerd, en is naar de grenzen van Modena getrokkenterwijl in Bologna drie compagniën ter hunner vervolging werden uit gerust. Men is te meer gespannen op nieuwe tijdin gen, daar de misnoegden het gerucht van een' alge- meenen opstand in Italië uitstrooijen. Als dadelijke aanleiding dezer onlusten beschouwt men de ontevre denheid, welke door het gerucht ontstond, dat de Pauselijke regering nieuwe afdeelingen Zwitsers in dienst wilde nemen. <E?n0claut>. Dat de gemeenteraad, hoog belang inde onafhan kelijkheid en welvaart van het.Spaansche volk stellende, welke in zulk een naauw verband staan tot zoodanige handels- en staatkundige betrekkingen, die tot weder- feeerig nut van beide natiën moeten strekkenmet te leurstelling en leedwezen getuige is geweest van de ge- dwongene verwijdering van den Regent van Spanje Uit het land, onder wiens ijverige en vaderlandlieven de leiding het 9nelle vorderingen maakte op den weg eener constitutionele regering en van eene gezonde in- lgndsche staatkunde; Dat de gemeenteraad wenscht zijn medegevoel aan den Regent uit te drukken over de verijdeling van zijne wijze en menschlievende ontwerpen over het duurzaam geluk van Spanje en zijn hartelijker, wensch dat de zegepraal dier beginselen van blijvende duur moge zijn voor het land hetwelk hij zoo getrouwe, lijk heeft gediend; zijncte de raad verzekerd, dat het geluk des volksheteenig te waarderen doeleinde eener goede regering, daardoor zal worden vermeerderd."4 Dit besluit zou daar de Regent het Engelsch niet magtig is, in het Spaansch worden vertaalden dan in den vorm van een adrek aan den afgetreden Regent worden overhandigd. In hel oorspronkelijk ontwerp van het adres kwam nog eene zinsnede voorwaarbij de verwijdering van Espartcro aan kuiperijen en vreem den invloed toegeschreven en de wensch tot zijne spoe dige terugroeping uitgedrukt werd. De meerderheid heeft deze uitdrukkingen echter riet gepast geoor deeld. Daarentegen is in het adres de benamjng voor Regent voor Espartero behoudenniettegenstaande sommige leden aanmetkten, dar hij die waardigheid niet meer bekleedde, en dat het gebruik van dien rirel ongepast wasdaar Engeland het nieuwe Spaansche bewind reeds had erkend. De heer Peacockdie het adres voorstelde, heeft eene warme lofrede op den generaal Espartcro gehoudenhem een karakter zon der smet toegeschreven zijne constituti'onele'denkvvijze en bewezenc diensten door het verdrijven der carlisten hoogelijk geroemdja hem met Washington vergele ken. Onder Espartcro's deugden telde de heer Peacock ook, dat hij een voorstander van -den vrijen handel was. 'sMans val schreef hij aan de kuiperijen en het goud van Frankrijk toe. Ten bewijze, dat Espartcro zich niet verrijkt hadvoerde hij aandat deze van zijne eigene bezittingen slechts een jaarUkscji in komen fcvan L. st. 500 f bj,ooo) had overgehouden. Sir P. Lauriedie het gehee'e ^voorstel bestreed en het een uitvloeisel van eene kuiperij van lord Palmer- ston noemdebeantwoordde dit laatste puntdoor te zeggen, dat Espartcro dan toch te Londen een huis gehuurd had, dat jaarlijks 600 L. sterf. f 7200 kostte. Omstreeks zes ure is II. M. te Trcport aangeko men. De Koning, de Koninklijke familie, en de mi nisters van buitenlandsche zaken en van» marine heb» ben H. M. bij de ontscheping ontvangen. De Engel- sclie gezantdie gisteren uit deze hoofdstad was ver trokkenis mede te Trépot aangekomen. Het ministeriële ochtendblad wijdt heden een arti kel aan de komst van Hare Britsche Majesteit. Het blad wenscht Frankrijk geluk met dat verblijf eener magtige Vorstinhetwelk tot bewijs strekt vap de eensgezindheid, welke er tusscheri de beide stamhui zen bestaat. Het verheugt zich ook in de deelneming welke het volk in die komst toont, en ziet daarin een bewijs datniettegenstaande al wat er gebeurd is niettegenstaande de verschrikkelijke wisselvalligheden der Fransche geschiedenis, Frankrijk veel aan een5 Koping en eene Koningin hecht, en Frankrijk dus steeds zeer monarchaal is. Het Journal drukt ook den wensch uitdat H. M. deze hoofdstad mede met een bezoek mogt yeréerendoch deelt deswege niets met zekerheid mede. Intusschen wordt dit bezoek algemeen als stellig be schouwd. In den namiddag heeft een courier bevelen overgebragtom vertrekken in gereedheid te brengen op de Tuileiien, het Palais-RoyalVersailles en zelfs op het stedelijk raadhuis. H. M. zal het Palafs-Roya betrekken. Op Versailles zullen er prachtige feesten gegeven worden. Op de plaats van het Carrousel en die der Tuilerien zullen er wapenschouwingen gehou den worden. H. M» zal. bij hare komst in deze. hoofdstad, met 101 kanonschoten begroet worden. Na te Havre het feest van het admiraal-zeüen te hebben bijgewoond, hetwelk voortaan jaarlijks her haald zal worden en waarvoor de Prins van Joinville telkens tweeduizend francs wil afzonderen, is die Prins, met zijne Gemalin en den Hertog van Aumale 11. Maandag op hel kasteel van Eu teruggekomen. In den namiddag van. dien dag zijn de Koning de Ko ningin, en hunne Dochter, de Koningin der Belgen uit een vreeselijk levensgevaar gered. Zij hadden na melijk, ten drie ure, in een met zes paarden rijtuig, het kasteel verlatenom langs den nieuw aangelegden weg een toer naar Tréport te maken. Nabij de brug eener schutsluis gekomenzijn de paardendenkelijk gelijktijdig door het gebulder van het geschut op bet fort en door het sterk bruischen van het water tus- schen de sluisdeurenverschrikt geworden en vier hunner, die reeds op de brug waren, hebben hunne strengen verbroken en zijn over de kettingen dier brug 111 het kanaal gesprongen. De eerste postiljon was ai- gestegen en gelukkig heeft de achterste postiljon mei evenveel tegenwoordigheid van geest als ligchami - lijke kracht begaafd, de tweeachterste paarden terug gehouden en het rijtuig tegen een der palen doen steunen waardoor het nederstorten daarvan voorge komen is. De vorstelijke personen hebben onder de gelukwenschingen en het gejuich der toegestroomde, menigte, den tot naar Tréport te voet voortgezet en zijn des avondszonder dat iemand eenig letsel bekomen hadmet het rijtuig naar Eu wedergekee-L Deze .opmerkelijke bewaring heeft het onderwerp der gesprekken ter Beurs uitgemaakt, en de dal'ng hoewel geringdoor het óerigt van -dit voorval, te weeg gebragtmag als bewijs worden opgemerkt hoe reeds de gedachte alleen aan den roogelijken dood des Konings vrees en ongerustheid inboezemten hoe de openbare meening zijn leven en het welzijn van Frank rijk naauw aan elkander verbindt. Ülebicrlftnbttt* 's Gravenhage den 1 September. Met-gerucht bevestigt zichdat het ontwerp der belasting op de inkomsten enz. ingetrokken is. QArnh. en Utr.Cour.) Men verzekert, dat de heer Mollerus tot Mi nister van Buitenlandsche Zlken is benoemd gewor den ter vervanging van Z. Exc. den baron Hupsen van Kattendijke(Amh. Courant.) 's Gravenhage den 4 September. Uit het voor» loopig verslag der cenrrale afdeeling van de Tweede Kamer, ten aanzien van het aanhangige ontwerp van wet, betrekkelijk de regterlijke organisatie, blijkt, dat gleden het voorstel voor ongrondwettig hielden, ter wijl vijf .en dertig leden van een tegenovergesteld he- grip waren. De overgroote meerderheid beschouwt het ontwerp derhalve grondwettig. Van de 46 le den die zich deswege verklaard hebbenhebben zich slechts 40 nopens het vraagstuk der hoven, uitgelaten. Van die 40 zijn er geweest 19 voor de vermindering van het getal hoven op 5; 21 voor eene vermindering op 2; van die 19 leden moeten worden afgetrokken a ledendie het voorstel als ongrondwettig aanmer kenbij hei getal van 17, dat men alsdan verkrijgt, moeten worden gevoegd 5, die'zich, hoezeer een? vermindering van het getal hoven tot op twee verlan gende, echter voor de voorgestelde vermindering op Vijf zullen verklaren. Er hebben zich alzoo 22 leden stellig voor eene vermindering van het gétal hoven tot op vijf verklaard, en 18 voorloopig daar tegen. Met leedwezen blijkt het weder uit dit voorloopig Verslag dat achttien leden, of bij de werkzaamheden in de afdeelingen afwezig waren óf zich ten aanzien van het belangrijke vraagstuk wegens het getal hoveft niet hebben verklaard. Meermalen, en te regt is he opgemerkt, dat de leden def Kamer, op die wijze

Goessche Courant | 1843 | | pagina 1