N\ 68. 1843. Donderdag den 24 Augustus. GOE8SCHE COURANT. Inwoners. Totaal der Getal van te Uilkomsten. benoemen Leden, 3*. 13293 2,92 w 21967 4,49 5 25085 5-13 5 4e- 215*5 3,So 4 5e* 25105 4,33 Kiesdistricten Bevolking Totaal der Getal der te Uitkomsten, benoemen Leden. 533* 2 93g9 Axel, ai Augustus, Uw bestendige Lezer. Erlangen, den 15 Augustus. Veel opzien heeft hier de dood van eenen korenhandelaar gebaarddie voor weinige dagen zich zelver. den hals doorsneed. Naar het zeggen iskwam deze speculant van eene wandeling terug, geheel verdrietig en verslagen over den verrukkelijken stand van het graan allerwegen dewijl de rijke zegen Gods hem in zijn lichtschuwend streven met groot verlies bedreigde. Hetgeen duizen den met tranen van dankbaarheid voor den Heer der wereld doet nederbuigenheeft den kouden egoïst met radeloosheid vervuld en tot zijne strafwaardige daad gedreven. Parijs, den 18 Augustus. De Hertogin van Or- lians en de Prinsenhare zonenzijn op het punt geweest van een ellendig ongeluk met een rijtuig te hebben. Bij het afrijden van eene steile helling in het woud van Carreau, nabij Presley, is de stijl of klomp, die de fourgon, welke het rijtuig der Hertogin volg de moest tegen houdengebroken en de fourgon is in volle vaart tegen het rijtuig der Hertogin komen botsenmet deszelfs disselboom in het aclnérpaneel van het rijtuig indringende. In het rijtuig bevonden zich de Hertoginde jeugdige Graaf van Païjjs de Graaf van Eu en de Prins van IVurtembergalles is evenwel nog zonder ongeluk afgeloopen. j 'sGravenhage den 20 Augustus. In de Ja> vasche Courantentot den 1 April leest men De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Dott- ^erdags avonds. De Prijs per Kwartaal is /ƒ,75, franco per Post/ijQO. "A. Gewone Advertentie® worden k 20 ets. deregei geplaatst GeUówr te-, iiuwelijks en Doodbenden van 1-6 regels a Jrio In No. 66 van de Goessche Contantis uit den Tijdgenoot overgenomenhetgeen dat Tijdschrift heeft medegedeeld betrekkelijk de meening van Gedeputeer de Staten, (dooi de Provinciale Staten overgenomen), betrekkelijk het stem-en kiesregt. Ofschoon het d&kr gestelde op zich zelve waarheid is ontbreekt er even wel het een en ander aan hetgeen geweten moet wor den om de geuite meening juist te beoordeelenvoor al daar het bijgevoegde uit de Arnhemsche Courant, ofschoon ook waarheid en uit de originele Staten ont leend, tot een valsch begrip kan leiden. Zie hier dus eenlge ophelderingen. Uit de Staten C. F. gevoegd bij de Consider atitn en voorstellen enz. blijkt, dat de 45739 ingezetenen der steden in grondbelastingpersoneel en patenten betaalden 461,695,50 dus gemiddeld 10,09 per hoofd, terwijl de 106965 bewoners van het platteland opbragten f 600,232,50. of 5,61 per hoofd. In verhouding tot derzelver bevolking hadden alzoo de steden slechts aanspraak op een derde der vertegen woordiging in de Provinciemaar derzelver bewoners bragten per hoofd nagenoeg het dubbeld op in de Directe Belastingenterwijl meerdere beschavingbe langen van handel en industrie mede in cömputatie kwamen. Men wenschte daarom een gelijk geral leden uit beide standenboven de 6 leden voor de Ridder schap, ofschoon men het er voor houden mogt dat deze laatstenbij strijd tusschen stedelijke en platte lands belangen naar het laatste zouden overhellen, als eigenaars van landgoederenenz. De verdeeling der 21 leden over de steden en dis tricten is ook merkwaardig om hare juistheid. Men heeft de aandeelen berekend regen 1 van 5000 zielen en 1 lid voor ƒ45,000 opbrengst, en daarna deze beide getalen zamengevoegdwaardoor de volgende uitkomsten werden verkregen. Inwoners. Tolaal der Getal van te Uitkomsten, benoemen Leden. Middelburg Zierikzee Goes Tholen Vlissingen Veere Sluis Hulst Axel 15505 7261 5519 2500 756a 1053 1544 2409 23715 7.73 3>°5 2,28 0,98 2,60 0,30 0,66 0.95 0,84 8 3 1 1 1 x 45729 19.39 21 Voor het Platteland nam men 1 van 10,000 zielen en 1 Lid op 60,000 opbrengst, en deze getalen vereenigd, leverden voor de vijf Districten de volgen de uitkomsten. District 3 ae. n V) t! 106,965 20,67 21 Eindelijk de verdeeling der Kies-Districten gegrond in verhouding tot de bevolking en het contributief vermogen der ingezetenen leverde de volgende resul- taten. X 8420 2.28 2 2 4873 l,l8 1 3 444» 1,00 X 4 8065 2,13 2 5 9460 2,15 a 6 9562 2,44 2 7 I0202 2,35 a 8 1,19 - 9 12126 2.29 10 2,07 a 11921 ö,6o a 12 *3*84 2*33 a Schijnt het ne kiesdistrict betrekkelijk misdeeld, men houde hierbij in het oogdat de stad Axel in hetzelve gelegen weer bevoaraeeld is. Zoo is het overal en het besluit van eiken onpartijdiger) zal moe ten zijn, dat bij de voorgeslagene verdeelingen dé strengste onpartijdigheid is in acht genomen. Slechts op één punt is gunst bewezen. Maar wie zal aan het ongelukkige Veere 'niét gaarne eenig voorregt gun nen? Geen Zeeuw of hij wenscht, dat die, voor heen zoo bloeijende stadook door bijzondere voor- regten zich ten minste wederom zoo ver verheffe, dat zij op eeile meer waardige wijze dan tegenwoordig haven rang onder Zeelands stemmende steden kan handhaven. De Zeeuwjche consideratien enz. zijn In haar ge heel buiten de Provincie minder bekend dan zij ver dienen; want zij onderscheiden zich door éénheid vastheid en regtvaardigheid. Vaii hier de bijna eenpa rige overneming van het geheel in de Staten-vergade- ring; van hier ook de algemeene goedkeuring, welke het stuk ontvangen heeft buiten dezelve. Moge het bij de volksvertegenwoordiging gelijken bijval vinden 1 Zeelands afgevaardigden zouden niet in den geest des Zeeuwschen volks handelen, indien zij het stuk in deszelfs geheel niet met kracht verdedigdenwanneer anderen het mogten,aanvallenalleen omdat een er de hand in gehad heeft, die thans als Minister in hoogè- ren werkkring 's lands belangen behartigt. WIE WSTIJDING EN. Zhiitoclilaitb. Jfrattkvgfc. - Gisteren is in het hotel der Invaliden een plegtige dienst gehoudenbij; gelegenheid van den naamdag van Napoleon. Nagenoeg 160 grijze krijgs lieden, waarvan 120 gedecoreerd, alle strijdmakkers van den ex-Keizerhebben deze plegtigheid.bijgewoond. - Uit Florence wordt gemelddat dé "handschrif ten van cien beroemden Galilcusdie men op last der inquisitie verbrand waande, in de oude archieven van het paleis van Pitti terug gevonden zijr). Geheel Flo rence is in rep en roer over dit berigr. Deze vond bewijst eene zaak waaraan men getwijfeld zou heb - ben, re weten, dat ook de inquisitie belasterd heeft kunnen worden; overigens zat dezelve zeer belangrijk zijn voor de sterre'kundigen en weiligt véle merkwaar- j dige bijzonderheden doen kennen omtrent dé vroegere eclipsenwelke Galileus vlijtig" bestudeerde en de SataHièren van Jupiterdie hij met bijzondere zorg gadesloeg. Twee jonge liedengisteren morgen te 6 uren hunne paarden in het wed van den pont-neuf te zwem men leidende, zagen zij een met zeildoek omwonden pak boven drijvenzij grepen hét eri bragten het aan den oever daar werd het geopend. Het bevatte den romp eener vrouw, met de beide armen sterk op den rug vastgebondenen de huid van den schedel (de scalp) over het aangezigt hangende. Nog waren In hetzelfde pak twee kinderhoofdennaar gissing het eene van 14 het andere van 6 jaren. Het pak met deszelfs afgrijsselijken inhoud werd eerst bij den policie-commissaris der wijk de la Mon- naie, en van daar it la Morgue gebragt. Iq den na middag omstreeks 3 urenis nog in het paardemved op dezelfde plaats, een kinderhand komen opdrijven. Dezer dagen heeft in de gemeente Mesonfovs (Seine et Oise) een even origineel zonderling als ver* schrikkelijk duel plaats gehad tusschen twee grondbe zittersdie onder het spelen eener partij biljart onder ling in twist geraakten. De heeren Lenfant en Mai dant beslisten door het lot, wie het eerst den anderen de roode bal uit alle kracht tegen het hoofd zou smij ten. De teerlingworp begunstigde den heer MaldanP die den bal uit al zijne magt den heer Lenfant tegcu het hoofd wierphij trof hem aan het voorhoöfden doodde hem terstond. ilcbcvïmibcti. Brieven van Baros, ter westkust van Sumatra* deelen het volgende mede: Nadat zich ten half twaalf ure, in den nacht van den 5 op den 6'januari: eene zware aardbeving had doen gevoelenzoodat de oudste menschen zich niet. herinneren er eene gelijke te hebben bijgewoonden de grond op verscheidene plaatsen vaneen gebarsten was, deed zich ongeveer ten half één uur in denzelfden nacht een geluid hr>o-' ren, als of een sterke wind uit het zuidwesten kwam opzetten. Kort daarop scheen hetals of de masten der in de rivier liggende praauwen braken, en toen elk beangst naar buiten vlugtte, bespeurde men dat de zee met eene groote golf opgeloopen was. Tér- wijl men zich spoedde om het binnenland te bereiken keerde de zee weder eveneens plotseling terug en hoorde men het praauwvolk om hulp roepen. Nie mand verloor daarbij zijn levendoch vele iieden zijn in armoede gedompeld door de verbrijzeling der praau wen, van welke drié op 192a voeten van hunne lig plaats binnenlands ingeworpen zijn, nadat zij alle an kers verloren hadden. De schokken der aardbeving duurden op den n Januarij nog steeds voort, en de bevolking verkeerde inde grootste ongerustheid. Ook op zee moest de beroering zich hevig hebben doen gevoelen, daar, volgens berigtentwee Afjinesche praauiven, op den 4 van Troemon vertrokken, meer dan twee mijlen door den golfslag waren weggeworpen. Nog leest men in die Couranten M Op den 3 Maart jl.is te Magelangresidentie Kadoevernomendat zekere Achmad Dariseen man van geringe afkomst, tót den priesterstand belioo- rendeonder den naam van Soetnan Wadlic Ocllah Keizerlijke godsgezant, vergezeld van drie personen, zich noemende Socman Kt lbverlichtende Keizer Soetnan Kadlie Djogo heilige Keizer en Soeman Pre - boehoofd aller Vórsten, en gevolgd door een veer tigtal mannen en vrouwenin het gebergte nabij de dessa Toek Bandongsubdivisie Melebo district Soemowonnovier witte vlaggen had opgerigr, Bij de aankomst van den president Hartman in die streken, vernam deze, dat de regent van To- monggong, Ario Dioio Negoro ,-mer eenige weinige volgelingenregen deze lieden was opgetrokken, om streeks vijf ure in den avond van den 2, niet hen was handgemeen geraakt en hen had uiteen gepreven., met het gevolg dat Achmad Darisbenevens zi'q metgezel Sanikemzich noemende Soenan Kitab en nog zeven andere; zoo mannén als vrouwen, wa- mi gesneuveld.

Goessche Courant | 1843 | | pagina 1