heer regter-commissaris iu het huis van burgerlijke en militaire verzekering binnen Arnhem te verschijnen om te worden verhoordter zakedat hij in de Arn» hemsche Courant van den 13 Julij 1843, N°. 137, heeft gedrukt de navolgende woorden Dikwerf 1 v,or* j den er dispentaticn van wettelijke bepalingen verleend gedurende de zitting. Art. 67 der Grondwet istol j duiver teals niet geschreven; en zich daardoor heeft schuldig gemaakt aan het wanbedrijf van ineen gedrukt geschrift, dat verkocht en verspreid is geworden, aan den Koning, in elk geval aan den Koning en Hoogst- deszelfs Ministers daden te hebben ten laste gelegd, dieindien zij plaats haddenhen aan de verachting en den haat der burgeren zouden bloot stellenen dus aan boosaardiglijk openbaar lasteren van den Koning eu Hoogsrdeszelfs Ministers, welk feit strafbaar is, ingevolge art. 1 der wet van den 1 Januarij 1830 (Staatsblad r?. 15), artikel ader wet van den 16 Mei 1829 Staatsblad n°. 34) en de aitikelen 367 en 371 van het wetboek van strafregt." In Engeland heeft het on weder Woensdag en Donderdag ]1. nog veel vreesselijker gewoed clan hier te lande. In Cambridge, Rochester, en in de om streken van Londen is voor millioener, Ned. guldens schade aangerigt aan het inslaan der ruitenhet ver nielen van graanvelden, tuingewassen enz. In Cam bridge en op andere plaatsen is bijna geen glas heel gebleven, en scheen de gansche stad overstroomde. De hagelsteenen waren zoo groot als duiven-en hoen- demieren. Het electriekvuur was geen oogenblik van tien hemel, en de slagen warep zoo geducht, dat men niet anders dacht, dan dat er eene aardbeving plaats had. Over het geheel heeft men gelukkig wei nig verlies van menschen te betreuren maar op ver scheidene plaatsen is het licht ingeslagenen heeft hetm nog hooger matedan hier te landede ver schijnselen van tijdelijke verlamming en blindheid op menschen en vee vonrtgebragt. Men meldt onsdat zekere Vellemanwoon achtig aan den LeidrcheridamZondag den 6 dezer een half uur van den Leklschendam zijnde, door vier personen, is gevraagd of hij een glas jenever ver langde hetgeen door Tell em an met ja beantwoord werd doch 111 plaats van één glas zou hij meer glazen metv dren drank hebben moeten ledigen en toen gemelde persoon volsta kt niet meer wilde, zouden de vier personen hem eene groote hoeveelheid daarvan in zijne keel hebben gegoten waardoor hij den anderen mor gen zieltogende op den weg gevonden en kort daarop overleden is. Naar men zegt zou door de bevoegde autoriteit aldaar dadelijk proces-verbaal zijn opgemaakt en aan de Justitie gezonden. Maandag jl. ten twaalf ure had aan de nieuw gebouwd wordende Roomsch Katholijke Kerk aan den Boschkant, te der er stede, een ongeluk plaats dat de droevigste gevolgen had kunnen na. zich slepen. Eer. der steigers, op weiken zich een zestal metse laars bevondstortte eensklaps inen bedolf de zich daarop bevindende werklieden onder hout en steenen als het ware geheel. Vier hunner zijn er met ligte kneuzingen afgekomendoch de beide overigeneen van welke een gevulde kalkbak op de borst is geval len zijn meer ernstig gekwetst geworden. De huisvrouw van den brigadier-veldwachter Ldjsstnaarte Hoogeveendie den 21 Augustus 1840 bevallen is van twee zonen, is dezer dagen vcr< lost van drie mede welgeschapen kinderen, namelijk een zoon en twee dochtersdie alle nog in leven en gelijk de moederwelvarend zijn. Men leest in de Dclftsche Courant van heden Gelijk bekend isheeft de verkoop en slooping van dec ouden kerktoren binnen deze stad, bij ge breke van een voldoend bodgeen voortgang gehad. Ten gevolge daarvan hebben 107 ingezetenen dezer Stad op nieuw een verzoekschrift aan Z. M. ingediend ten einde zoo mogelijk dit gedenkteeken der oudheid niet worde geamoveerd. Hetzelve verzoekschrift moet vergezeld zijn van eéne verklaring van onderscheidene Deiftsche werkba zen, die in tegenoverstelling hunner ambtgenooten die, vroeger dezen toren hebben afgekeurd beweren, dat dezelve tOTen zich alsnog in eenen hechten staat bevindt, en- derzelver afbreking mitsdien niet gebie dend wordt gevorderd. Men verneemt dat dit ver zoekschrift door Z. M. op nieuw ten fine van rap port in handen der stedelijke regering van de stad Del Ft is gesteld." Bij het hevige enweder van 11. Donderdag heeft de bliksem ock den fcerktoien en de kerk te 's Grave* zarde getroffenwaardoor in deze laatste veel scl ade 'is aangerigt, welke op omtrent duizend gulden be groot wordt. Te Rotterdam is, bi' sedegenheid der kermis in e«i Cqsnwamaut bêzigtigiitg gesteld*, het provinciaal geregtslioi in Zuidhollandzoodanig als hetzelve was zatnengestekl en zitting had op Vrijdag den 23 Junij jl.wanneer het condemnatoir arr.st tegen f. C. van Stents is uitgesproken. Men verneemt dat te 's Hage eene niéuwe uit vinding is toegepast gewordenwelke het beste resul taat heeft opgeleverd. Reeds eeuwen lacg is door alle koren- of andere molenaars op hunne molens gebruik gemaakt 'van zware en kostbare houten assen die door derzelver jtooge plaatsing in de luchtligtelijk aan bederf onderhevig zijnen alsdan met grööte kosten moeten worden' vernieuwd. Sedert eenigé jaren is men er op bedacht geweest, om deze door min kostbare en doelmatiger assen te doen vervangen, en zoo heeft men ze reeds in eenige steden van pns. land uit ijzer vervaardigd beproefd en met goed gevolg kunnen ge bruiken. De heeren .eigenaren van den Noord Lelie molen aan deh Scheveningscheti straatweg, moeten zich zulk eene as aangeschaft hebbenwelke uit de ijzergieterij van den heer Nolet te Schiedam afkom stig is. Men schrijft uit Maastrichtvan den 14 dezer: Eergisteren namiddag is een jongeling van 13 ja ren de zoon van den heer Lodewijk alhierhet slagt offer geworden zijner edelmoedige hulpvaardigheid. Een ander kind van denzelfden ouderdom datbij dc aanlegplaats der stoomboot, op het punt was te verdrinken, deed een luid angstgescbrei hooren. Oogen- blikkelijk snelt de jeugdige,, doch otigelukkigen men- schenvriend hemdie zich ia gevaar bevindter hulp., en heeft bet gelukhem te redden: doch, in den eigen oogenblik dat deze zich aan den oever be vindtverdwijnt de redder in-het water onder een vaartuig. Niet zoo spoedig als hij gedaan hadwerd hem hulp toegebragt, zoodat de beklagenswaardige, uit het water opgehaald woedendeslechts zeerflaauwe teekenen van leven gaf. Niettegenstaande alle aange wende kunstmiddelen, is, het niet gelukt, den edelen jongeling in het leven te behouden." Een der Engelsche bladen vergelijklde gebeurtenis sen in Spanje gedurende de laatste jaren met een groot blijspelelk bedrijf waarvan tot hiertoe met eene vlug geëindigd is: het eerste met die van don Carloshet 'tweede met die van Maria Christinahet derde met die van Esparteroterwijl het voorziet dat het nu aangevangen vierde bedrijf, door den onderlin gen twist der talrijke partijen, niet minder woelig dan de vorige wezen zal. Zoo is de monarchie, die eens de wereld deed beventot een voorwerp van den spot der na- tien geworden. Rotterdam den 14 Augustus. Volgens een be- rijgt uit St. Petersburg is de Hertogin van Leuchten- berg oudste dochter van Z. M. den Keizer alter Rus sen, van een Prins verlost, die Nicolaas genoemd zal worden. Hetzelfde berigt bevestigt ciat de Hertog van Nassau met de Grootvorstin Mariaoudste dochter van den Grootvorst Michaelverloofd is. Utrecht den 14 Augustus. Gisteren morger. hoordpn de bewoners van het gebouw der veeartsenij school alhierop het onverwachts den knal van een geweeren vondendaarop toesnellendeeen' be diende van het gesticht, die zoodanig aan het hoofd gewond wasdat hij kort daarop overleed. Na het naauwkeurigst onderzpek blijft de oorzaak van dir on geval nog steeds een' raadsel. Waarschijnlijk is het echter,, dat die persoonliejzij opzettelijkhetzij door onvoorzigtigheid dit ongeluk aan zich zeiven toe gebragt heeft. ..i, Goes j den 17 Augustus. Na eene, gedurende dezen zomer buitengewone hitte van 3 dagen barstte er gisteren namiddag omstreeks 5 ure boven onze stad een vreesselijk onvreder los. De donderslagen waren 7.00 geweldig, dat de oudste lieden zich niet herin neren immer de zoodanige gehoord te hebbenzoo dat men in angst verkeerde. Het weder deed echter hier geene schade, maar in de nabijgelegene Wilhelnuna Polder zijn door hetzelve twee menschen getroffen die zich op het veld bevon den, en wel beiden doodelijk. Men heeft zelfs geen teelten van leven meer in hen bespeurd. De een hier in Goes woonachtig was een man van 40 jaren, de ander een jongeling van iS jaren uit Kattendijke. De eerste heeft uiterlijk geene teekenen van letsel, maar van den anderen waren bijna al de kleederen afgeschroeid. Zij bevonden zich in gezel schap van nog twee anderendie wel tegen den grond zijn geslagendoch overigens geen hinder beltf men hebben. Zij b:gaven zich van het veld ter ontwij king van het wedernaar de naastbij gelegene hofsiede De eerstgenoemde had reeds zijne viouw en bode kinderen van het v< d vooruit gezonden. Ook sloeg hetzelve ongeveer ter zelfder tijde in de schuur van de weduwe J. Slabbekoorn te Biezelingen die daardoor tn een oogenblik in brand geraakte êa met het zich daarin bevindende graan hooi en gereed schappen eene prooi der vlammen is gewordenter wijl het daaraan gelegene woonhuis geheel is uitge brand, waaruit gelukkig de meubelen zijn gered; door de spoedige hulp der spuiten van Karppelle en Kloe- tingezijn de belendende gebouwen bewaard geble ven, doch zij waren niet genoegzaam om her smeu lende graan te blusschen waaruit telkens de vlam op nieuw opsloeg; hoogst welkom was daarom de hulp valt de ingezeten en uit den Wilhelmina-polder die met hunne spuit reeds ten zeven ure bij den brand aan kwamen en was men alzoo in staat den brand geheel meester te wordendewijl anders bij den minsten wind het geheele dorp groot gevaar zoude geloopen hebben vernield te worden. Mogt hunne, in derge lijke omstandigheden steeds betoonde ijver, anderen met meerdere blusehmiddelen voorzienten voorbeeld zijn. -— Het buis en de schuur zijn zoo men ver neemt ten kantore van den heer de Jonge te Amsterdam verzekerd voor vijfduizend gulden. Op Donderdag den 24 Augustus 1843, zal de Directie der Breede Watering bewesten Tersekctrach ten aan te besteden. in 't Gemeente huis te Wu mcldingcdes morgens om tien uren. De aanwijzing dier werken zal plaats hebben op den dag vóór de Aanbesteding, des morgens om, negen uren te beginnen aan opgenoemde Sluis. Informatien die Werken betreffende, zijn te befco» men bij de Directie van opgenoemde Watering, MIDDENPRIJZÈIV, VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES Tarwe/ 9,40. Rogge ƒ5,90. Vroege Gerst 4,65. Late Gerst f 4,70. Boekweit ƒ0,00. Haver 2,50. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten 0,00. Groene Erwten 0,00. Graauwe Erwten f 0,00. Tarwe Meel f 11,40. Rogge Meel 7,55. allen per Mudde. Boter/0,83 cs. Noord-HollandscheKaas 50cs. Stolkschè Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 32 cs. Tarwe Brood 195 cs. Rogge Brood 155 cs. Osse Vleesch 60 cs. Koei Vleesch 60 cs. Kalfs Vleesch 50 cs. Schapen "'Vleesch 35 cs. Lams Vleesch 35 cs. Versch Varken Vleesch 65a. Gerookt Varken Vleesch 75 cs. allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen f 1,50. Late Aardappelen 0,20 de Mudde. Jenever 65,00, per Vat. IJpen Hout ƒ7,50. Esschen Hout 7,50. per Wisse. Groote Takkebossen 11,50. Kleine Tak kebossen f 7,00. de Honderd. Steen Kolen f 2,50. de 100 Ponden. Turf 70 cs. de dubb. Mudde. Kool Olie 33,00. Lijn Olie 34,00. het VatKool Zaad ƒ9 75. Lijn Zaad 0,00. de Mudde. Kaarsen 65 cs. het Ned. Pond. Clfcucvteuticu. KERKELYK CONCERT op Vrijdag den 25 Augustus 1S43, des middags te 12 urenmet welwillende medewerking det Dames en Heeren Leden van de Zangvereenigingte geven door den ondergetekenden in de Groote Kerk te Goes. Ebrrée 75 cents, Kinderen 50 cents. De helft der Opbrengst is voor den Armen bestemd. J. C. LABRANT. Op 1 November aanstaande een HUISKNECHT, 1 tevens meteen Paard kunnende omgaan ,benoodigd, bij den Heer A. RDE HAZE BOMME,iq Goes Eene KEUKENMEIDook voor de VVascb bekwaam^ benoodigd bij Mevrouw VAN DER MEER MOHR te Goestegen 1 November. Te G6es nj F. Kleeuwens Zoon. 1°. liet graven van 1400 a 1500 ellen lengte Waterleiding waarvan de boorden opgaande op 1 van af de Sluis kom der nieuwe Sluis onder Wemeldinge Zuidwestwaaras naar het Dorp Kattendijke. aft. Een iteenen Heul in de genoemden nieuw te graven Waterleiding met 3 Kokers, ieder Ko ker wijd 3 ellen in den dagin de Ruisweg aldaar. Van den 15 tot den 31 Augustus 1843. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke belastingen. f - 1 11 «in in 1

Goessche Courant | 1843 | | pagina 2