Maandag den 81 Joïïj. 1848» GOES SCHE COÜRA'N T. NIEUWSTIJDINGEN» GEMENGDE BERIGTEN IN DE VL1S- SINGSCHE COURANT. Frankfort den ao Julij. Op de piazza Marina was een houten gebouw opgeslagenwaarin op het feest der Heilige Rosalia eene loterij zou gehouden worden. Dit gebouw werd door den wind gedeeltelijk vernield. Daar vele goederen en gelden in hetzelve geborgen zijn en men voor roöverijen vreesdeplaatste de kommandant eene dubbelde wacht om liet gebouw en deed haar van scherp voorzien. Des morgens 5 ure kwamen de beide jonge prinsen Patemo en de graaf Ghibellina half beschonken van eene partijen wilden de door den storm veroorzaakte schade bezig- tigen. De wacht wees hen af, doch zij stoorden zich aan de order niet en wilden er. binnen dringen. De jongste, prins Patemoontnam een der schildwach ten het geweersloeg er de bajonet af en gaf den sol daat daarmede een steek in de wang. Een ander sol daat, die dit geweld zag,, lag op den onbezonnen jongeling aan en trof hem in den onderbuik. Hij werd naar het hospitaal gevoerd en stierf op een soldaten bed. De wacht is gearresteerd en voor een krijgsraad gebragr. Madrid den 23 Julij. De troepen van Nar- vaez en van Seoatie zijn gisteren te Torrejou hand gemeen geraakt. Na een gevecht van een vierendeel- uurs hebben zij zich verbroederd. Seoane en de zoon van Zuibano zijn gevangen genomen. Zurbano is ontsnapt en heeft zich te Madrid verborgen. Londen den 11 Julij. Prins 'Albert heeft zich Woensdag naar Bristol begeven, om g. ruige te zijn van het van stapel loopen der ijzeren stoomboot Great Britain. De ontvangst van den Gemald der Ko ningin is allerluisrerrijkst J geweest. In een smaakvol versierd paveljoen, nabij de werf opgerigt, werd hem van stadswege een prachtig banket aangeboden. Een ander paveljoen in den vorm van. een tempel was op de werf zelve opgeslagen, om van daar het grootsche schouwspel te kunnen zien. Niet minder dan zestigduizend menschen waren van ais kanten za- mcngevloeid. Het stoomschip is welligt het grootste vaartuig, dat nog ooit ergens gebouwd is, heeft eene lengte van driehonderd tweeëntwintigeene diepte van tweeëndertig, en meet op zijne grootste breedte ruim vijftig Engelsche voeten. Het bevat tweeëntwintig ver trekken met één beden honderd dertien met twee bedien, zoodat tweehonderd achtenveertig passagiers aldaar een afzonderlijke slaapplaats kunnen vinden, ter wijl bovendien nog slaapplaatsen voor honderd eni twintig man der equipage, machinisten, stokersenz. voorhanden zijn. De ruimte op het dek is zoo uit gebreid dat naar het oordeel van deskundigenvier duizend man troepen daarop zouden kunnen manoeu vreren. De Great Britain is voor de vaart naar New-York bestemd. Parijs, den 23 Julij. Een zekere heer de Cas- tellane beijvert zicii sterk voor de oprigting eener akademie van geleerde vrouwen alhierdie uit veertig leden zal bestaan. Het moet hem onbedenkelijk veel moeite hebben gekost om uit het ongeloofelijk getal vrouwen, oude vrijsters en jonge meisjes, die zich te Parijs aan de beoefening der wetenschappen wijden de keuze der veertig leden te bepalen. Men kan zie N*. US. l De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds, De Prijs per Kwartaal is 3,75 franco per Post/i^o» Gewone Advertentien worden a 20 ets, de regel geplaatst Geboot, ie-, Huwelijks en Doodberigten van 1— 6 reeels a ',20 Wij hebben meermalen te kennen gegeven dat wij niet ingenomen waren met de zoogenaamde Gemengds Berigtenhiet welke sommige Dagbjaden de gewoonte hebben hunne kolommen te vullenen wel om de wijze en om de schikkingwaarop en waarin die doorgaans worden medegedeeld. Wij zouden er niet tegen hebben, indien men aldus in 'tkort het nieuws van den dag mededeeldewij hebben er zelfs vrede mede als men in de daad satiriek mededeelt wat ver dient gesatiriseerd te worden maar meestal bevatten die gmeengde beuzelingen of aardigheden, otn den grooten hoop te amuserenof bijzonderheden van een of andere gebeurtenis, welke uit het verband gerukt, en alzoo bespottelijk gemaakt wordt of hatelijke on gepaste personaliteiten. Dat dit nu Dagbladen zonder kleur of karakter doenkunnen wij begrijpenmaar dat wij zulke nulliteiten ook aantrelfen in Bladen welke zich op het standpunt verheffen om op den publicken geest invloed uitreoefenenen die ten goede te leiden en voor de Regering te stemmen, dit ver wondert ons, en wel .voornamelijk wanneer die aar digheden der Gemengde Berigten lijnregt in strijd zijn met de in die bladen herhaaldelijk bezadigdernstig en gemoedelijk zoo wij oordeeldenvoorgedragene begin selen en redeneringen. Wij willen duidelijk spreken. Sommige der Gemengde Berigten in de Vlissing sche Courant van 27 JulijN°. 89schenen ons toe in die catbegorie te vallei?cn der Vlissingsche Cou- raw tot oreer te verstrekken. Van dien aard zijn toch berigten als deze Gala-diné aan het schip de Rijngoed voor vlak- hen-htraus. De heeren van de Belgische en Hol- 3andsche grensscheiding hebben zich twaalf jaar te laat getracteerd. Otto van Beijeren neemt het Grieksche Koningschap om godswil waar, hij verliest tie belan gen zijner opvolgers uit het oog. Hunne Heiland^ sche er. Grieksche -majesteiten hebben den ridder Balbi met kruisen en linten overladen. - Minister Rochus- sen zingt thans 011 peut on être vieux." De Handelmaatschappij vertrekt naar Java en het goed vertrouwen naar Batavia. - De Provinciale Staten van Gelderland hebben het gebed verrigt; wanneer onze Lieve Heer en HEdA. dit weten, dan is het al welde krant beeft er niets mede van doen. Zijne Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken is aan het inspecteren geweestbij heeft een dijk in malaise gevonden en dien aan de zee tot prooi gegeven. De Utrcchtsche Academie wordt ónder plaatselijk en gewestelijk geld bedolven. Er zijn weder een groot aantal goede menscbendoor het binnenland en het buitenland geridderd. In spijt van Willemsoord en Frcderiksoord worden 50 huisgezinnen naar Suri name gezonden. Men leest in het Handelsblad N°. 3646. een origineel concept tot herstel onzer zieitoo- gende financiën. Een ieder uie de Vlissingsche Courant in de laatste 2 jaren en vooral in den jongsten tijdaandachtig ge lezen heeftzal wel den geest dezer meeste berigten in strijd vinden met dien, welke doorstraalt in ver scheidene stukken die ingezondene genoemd worden maar toch door de Redactie zijn opgenomen en aan de Vlissingsche Courant eene bepaalde strekking ga ven. Wij zullen dit wel niet in 'tbreede behoeven té bewijzenliet moet ieder in 't oog vallen en velen hinderen. Wij willen slechts vragen of de Vlissing sche Courant zich alzoo niet schuldig maakt aan datgene wat zij in andere Bladen., met name inzonderheid in de Arnhcmsche Couranten onzes inziens te regt laakte. Wat beduidt dat aangevoerde nut van het diner op het fregat c'cRijnwaarop's Konings zoon het commando voert Is liet oordeel over te late contracteringmetBelgie geene beschuldiging der vorige en der tegenwoordige Regering tevens? Is de onjuiste voorstelling der goe de daad van Koning Ottodie van i van zijn inko men ter gemoetkoming der finantien zijns lands afstand deedvooral in deze oogenbljkkpn bij de omstandig heden, waarin wij ons bevindengepast?. Wordt bij het volgende eene vorstelijke daad des Konings niet te oppervlakkig aan verkeerde beoordee ling bloot gegeven Wordt voorts het karakter van den door de Vlissingsche Courant menigmaal verde digden Exminister van Finantien niet m hoogst ongun stig licht gesteld Zijn de woorden waarmede eene handeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken wordt uitgedrukt, niet van dien aard, dat men ze als de taal van kwaadwillige oppositie zou kunnen be schouwen Heeft niet de Minister van Koloniën het woord malaise van de Nederlanders gebruikt Heeft de oppositie tot vervelens toe er niet op gehecht? Wat bedoelt nu de toespeling en wat kan men bij con- sequentiejfniet afleiden uit het toevoegsel Wij zou- den meer kunnen vragenook omtrent de andere aan gestipte dingen. Dan reeds genoeg. Misschien zit er iets achter. Misschien hebben wij de aardigheid niet begrepen. Dit zouden wij 't liefst wenschenal houden wij ook dan nog die manier voor zeer ondoel matig. j&patifc» Van de zijde der Fransche jregering is de volgende belangrijke telegraphische depêche uit Spanje openbaar gemaakt Men verzekert, dat het stedelijk bestuur op dit oogenblik op weg is om Madrid onvoorwaardelijk te gaan overgeven. Ds militie zal naar hare haardsteden terugkeeren de troepen van Enadie zich voor den opstand heb ben verklaardbezetten de wachtposten. Men zegt, dat Narvaez of Aspiroz heden ten vijf ure met zijne legerafdeeling Madrid zal binnen rukken." De Parijssche Presse maakt ter gelegenheid van deze tijdingen onder anderen de volgende aanmerking. Slechts één ding ontbreekt aan het goed geluk Van Narvaez. Het is, dat hij den vijand, dien hij onder de muren van Madrid kwam zoedten en die zijn per soonlijke tegenstander wasniet gevonden heeft. Nar vaez oordeelde over het gemoed van Esparter0 naar het zijne. Hij schreef den 18 uit Darocaaan Serrano. Indien degene, die Regent geweest is, op de hoofdstad aanrukt, om die te beschermen, hetgeen wel waarschijnlijk iszal het uur van boete en kas tijding weldra voor hem geslagen zijn." Maar Es- partcro heeft er niet aan gedacht, om zijne hoofdstad! of zijne onderbevelheboers te beschermenhij heeft slechts aan zijn eigen welzijn gedacht, en terwijl men te Madrid regtschapen huisvaders aanzette om voor hem te stervenvlugtte hijditmaal zonder moed om zijn treurig gezag te verdedigenen zonder moed otn daarvan afstand te doen." j Het Journal des Débats deelt het volgende over de Spaansche zaken mede: De strijd is, gelijk men ziet in Spanje bijna: geëindigden zulks heeft phats zonder het plengen van Spaansch bloed, een klaarblijkelijk bewijs, dac het hier eene waarlijlci algemeene en nationale bewe ging geldt. Espartero is den 16 Julijmet iaoo man voet volk en 600 ruiterste Cordova aangekomen. Men meende altijd, dat zijn oogmerk was, om met dit ge leide de grenzen van Portugal te bereiken. De Her tog der Overwinning heeft in den laatsten tijd in gee- nen deele beantwoord aan den roem van geestkracht en standvastigheiddie hem het dempen van den eer sten opstand van Katalonie had verworven. Mij heeft te gelijk de verwachtingen zijner vrienden en de be duchtheid zijner vijanden bedrogen. Noch dezen nocht genen hadden kunnen gelooven, dat, na zoo veel ge daan te hebben om Spanje te regerenhij zich ue het openbaar gezag zou laten verdrijven, zonder een enkele maal persoonlijk daarvoor te strijden en hen te 1 ondersteunendie tot het uiterste toe zijne fortuin hebben trachten op te houden. De generaal Narvaez daarentegen heeft eene werkzaamheid, eene militaire begaafdheid, eene vlugheid in het maken van plannen aan den dag gelegddie hem tot den held van den dag maken. Men beschouwde hem sedert lang als den bekwaamsten generaal van Spanjeen tevens als dengene die de meeste geestkracht bezat. Espattera had hem dadelijk na zijne optreding in het openbaar gezag .gedwongen tot verbanning. Het was de man op wien hij het ijverzuchtigs: was en de eenige dien hij vreesde." 0ttg£(an&.

Goessche Courant | 1843 | | pagina 1