N\ 57. Maandag den 17 Jtilij GOESSCHE COUR M T. De uitgave de-zer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/ƒ,75 franco per Post/T.,90, C>e\vone"Advertentien worden a 20 ets, de regel geplaatst Gehoor te-, Huwelijks en Doodberigten van 1--- 6 regels a 1,20 NIEUWSTIJDINGEN. Stt!ttec!i!.int». Frankfort,, den 12 Julij. Niet weinig verba* zing heeft gewekt het bij eene afzonderlijke memorie aan onderscheiden Duitsche regeringen voorgedragen plan om op het eiland Cijprus eene Duit3che kolonie te stichten. Gaat het aldus voortalsdan zullen wel dra alle landen der aarde elkander onze emigrerende landslieden betwisten. Dit plan wordt gezegd uitge gaan te zijn van den heer Grubedie eertsdaags als Pruisisch handelsagent eene proefreis naar Oostindie en China onderneemt. Dezer dagen zag men te Bonn buitengewoon vele landverhuizers uit het Aardal en andere streken aanko men daaronder bevinden zich stokoude menschen en zeer jonge kinderen. Plet Aardal is zeer arm. De Beijersche kamer der afgevaardigden heeft 7 dezer eene wet aangenomenwaarbij de som van 51,500,000 fl. tot den aanleg van den staatsspoorweg van den rijksgrens bijj Hof tot aan Lindau wordt toe gestaan. In den namiddag van fio dezer heeft boven Maintz en omstreken een allervreselijkst onweder geheerscht, hetwelk driemaal insloegde straten in stortvloeden verkeerde en aan de gewassen onberekenbare schade veroorzaakte. Bayonne, den 12 Julij. Lerida is, gedurende het verblijf van den generaal Seoane aldaar, nogmaals het tooneel van wreede strafoefeningen geweest. Ze» kere Pachiarolieen Piemonteesen bevelhebber van een detachement der garde, is doodgeschoten. Hij was beschuldigd van den generaal Seoane en_ Zurbano re hebben willen vergiftigen. De burger uit Reuss die hem tot wegwijzer gediend had, "moest hetzelfde lot ondergaan. JfVattïfvjjïu Parijs, den 12 Julij. Uit Spanje worden deberigten allervervelendstzij brengen? niets nieuws mede. Men staat op doch vecht niet. Espartero onderneemt niets maar geeft koninklijke bulletins uit over den staat zijner gezondheidden 6 was hij nog altijd te Albaceta. Zur- 'lano rigt evenmin iets uithij heeft Lerida aan het hoofd zijner afdeehngdoch met achterlating van een bezetting voor het kasteelverlatenen den weg naèr Fraga genomen. Ook de bewegings-partij wacht zich wel haren vij and openlijk aan te tasten maar deze heeft gelijk', want ieder dag vermeerderd hare magt; wederom on derscheiden gemeenten hebben hare verklaringen gedaan. Madrid was den 8 nog rustig, en had eene com. missie' benoemdom den Regent in het beramen en ten uitvoer leggen van noodige maatregelen behulp zaam te zijn. Espartero''s geluk lag aljijd in zijn dralen. Mis schien ook nu. Men zegt dat hij zich Frankrijk te vijand heeft gemaakt, en de vriendschap vao Enge land heeft verloren door het niet nakomen van beloften. Een brief uit Mascaia van den a/Junij, meldt 1 dat de kolonel Gerij een aanzienlijk voordeel op Abd- j el-Kader behaald heeft. Den 22 des morgens ten zes ureis Ahd-el-Kader terwijl hij nog sliep in zijn leger overvallen gevvordenen niemand zou het ontkomen zijnware het niet dat de Arabierendie den aanval begonnen, hunnen gewonen oorlogskreet niet hadden aangeheven. De Emir, plotseling wakker geworden zijndeheeft zijnen verrekijker genomen en de Assas» senas herkev.din welke hij niet veel vertrouwen stelt. Hij zond eene afdceling af om dezelve te bedwingen. Middelerwijl rukte de Kolonel Gery aan het hoofd zij ner kolonne aan zonder gezien tc worden. Eensklaps zendt hij zijne 150 spahis op het leger af, dringt er zelf met zijn regiment in door, en brengt de geregelde troepen de ruiterij en het voetvolk in verwarring. In een oogenblik is het gevecht algemeen 300 man der geregelde troepen worderneêrgesabeld150 krijgs gevangenen gemaakteen schoon vaandel van den Emir een vaandel van [den Kalifaat, 500 Kameeien, 180 gezadelde paarden100 gepakte muilezels400 gewe ren sabels, pistolen enz., zijn in de magt der Fran- schen gevallen. Het paard van den Emir is onder hem doodgeschoten en op de plaats gebleven. Men heeft zich van het schoone fiuvveelen hoofdstel van hetzelve alsmede van des Emirs regterstaf, en van zijne correspondentie met de Kaltfen meester gemaakt. Plij zelfs heeft in galop de vlugt genomen en is het alleen fiet ontkomen door dat hij zich in bergkloven begeven heeft, welke ongenaakbaar zijn voor hen, die het land niet kennen. In. eene der werkplaatsen voor locomotieven te Parijs ziet men een dier werktuigendat voorzien is van eenen mastmet zeilen en verdere tuigaadjeeven als een oorlogsbrik. Men wil daarmede eene proef nemen in hoe verre de voortstuwende kracht van den windvereenigd met die van den stoom voordeelige uitkomsten, vooral ook met opzigt tot eene bezuini ging in de brandstoffenzouden kunnen opleveren. 's Gravenhage den 13 Julij. Aan het onder staande ons medegedeelde berigtruimen wij gaarne eene plaats in Edele dadenvooral wanneer zij de schitterend ste der menschendeugden betreffenverdienen ,niet al leen vermelding' maar dankbare bewondering voor hem die dezclven verrigt. De volgende gebeurtenis welke de treurigste gevolgen had kunnen Lebbenen welke alleen is afgeweerd door bereidvaardigheid om het leven van zijn' evenmensch te reddengeeft hier toe op nieuw de meeste aanleiding. Den 11 dezer, des namiddags ten 5 ure, bega ven zich twee broeders naar het einde van het Sche- veningsche Kanaal, ten einde zich met het baden te verlustigen. De oudste had zich het eerste uitgekleed en begaf zich in het water, de jongere volgde hem weldra. Naauwelijks had de eerste het midden van het water bereikt, of hij gevoelt, dat zijne krachten hem begevenhij zinkt naar den bodemde tweede, dit ziende tracht zijn' broeder te helpendoch vruch teloos,ook hij geraakt in gevaar. Een onbekende op eenigen afstand ook met baded bezig zijndedit treurig schouwspel bemerkendezwemt naar de plaats van het ongeluk, redt eerst den jongsten en zoekt vervolgens op den bodem van het water naar den an deren doch te vergeefs. Hij spant op nieuw zijne krachten inen daalt andermaal naar den grondmet dat gelukkig gevolg, dat hij den gezonkene boven water en vervolgens naar den wal brengt. De geredde gaf echter geene teekenen van leven meer; de redder dit ontwarende, verdubbelt zijne pogingen. Van alle middelendie zijn geest op deze afgelegene plaats aan te wenden vond, werd een voorzigtig en doelmatig gebruik gemaakt. Doch vruchteloos Plij volhardt niet te min in zijne pogingen, tot dat eindelijk eene snikkende ademhaling het teeken 1 geeftdat het leven nog niet was uifgebluscht. Langzamerhand ontston den er meerdere reekenen van leven en de schijndoode was 'tn het leven teruggeroepenNu is de vreugde van den redder onbeschrijfelijk. Hij dankt God voor de kracht hem tot het verrigten -dezer daad geschori- kén-en beiden en redder en geredde verlaten eenigen tijd daarna elkanderde een met hetzalige bewust zijn van wel gedaan te hebben, de andere met het hart vol dankbaarheid aan God en aan zfjn weldoener voor het redden van zijn leven. En wie is nu die onbekende tn en sc henredderdie zijn leven zoo dadelijk en zoo geheel veil heeft gehad tot het redden van dat van zijn evenmensch? Het is Lamenswiens braaf hart en edele ziel slechts door het eenvoudig soldatcnkleed bedekt wordt." Goes den 17 Julij. Te S; herpe ;i's (eiland Tholen is men bezig met het leggen eeney nieuwe suatie-sluis aan den polder West kerke. De oude sluis heeft men hiertoe moeten uitgraven en eene ringkade leggen ter keering van het zeewater, welke bleek niet stevig genoeg]te zijntiaar dezelve bij het eerste tij reeds doorbrak. Gelukkig was het reeds half eb en daardoor had men gelegenheid het gat vóór het volgende tij reeds weder te herstellen. Het water, dat hierdoor in den polder gekomen is, heeft weinige, of geene schade veroor zaakt dewijl slechts eene lage weidedigt onder den zeedijk gelegen eenige oogenblikken overstroomd is geweest. Van deze gebeurtenis heeft het gerucht der overstrooming van den Stavenissen-polderdat hier vele ou tras tewaarschijnlijk zijnen oorsprong. In den zeedijk van dezen polder is een aanmerkelij ke valzoodat Z. E. de Minister van Binnenlandsche Zaken die Zaturdag 11. aldaar tegenwoordig wasmet den Hoofd-Ingenieur Galandte rade zijn geworden,, geene pogingen tot herstel van den ouden Zeedijk te moeten aanwenden, maar de inlaag waarin noch hof steden noch bouwland liggen der zee prijs te geven. Gelukkig dat men voor eenige jaren eenen nieuwen inlaagdijk heeft gelegdwaardoor het gevaar van over- stroomen op dit oogenblik ten minstenog in het geheel niet bestaatdewijl de nieuwe Zeedijk vooreerst - nog al een aanmerkelijk schor voor zich heeft. - De eerste haringjager is Dingsdag middag te half één uur in het gezigr, en te half 4 uurteVlaar- dingen in de haven gekomen, aan boord hebbende 32, ton Haring. De prijs was ƒ700 per ton. De vangst was ongelijk. De oorzaak van het lang uitblijven dezes jagers is de tegenwind en het onstuimig wederwaardoor zif na het uitzeilen overvallen werden zoodat zij Don derdag den 29 Junij gepraaid zijn op de hoogte half wege de visscherij. Woensdag middag half 5 uurarriveerde te Maas sluis de 2e Haringjager met 116 ton. De vangst was vrij gunstig. uit Qlbwinisfrfïftcti, JljdtificAtic- DE STAATSRAAD GOUVERNEUR van DB Provincie ZEELAND, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door Zijne Excellentie den Heer Opperhoutvester, met overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten, is bepaald: dat de Jagt op GanzenEenden en Watersnippen in deze Provincie zal geopend zijn op den 1 Augustus aanstaande; met dien verstande echter, dat dezelve, waf-de Publieke Jagt aanbelangtalleen op het wa ter langs de stranden en oevers van waterplassen en op lage moerassige gronden zal geopend worden, en bepaaldelijk zal gesloten blijven in en langs de Bos» scben, alsmede op Bouw- en Weilanden, tor,het ge wone Jagtveld behoorende. Zullende de opening van de Groote Jagt nader worden bekend gemaakt. Deze Notificatie zal in het Provinciaal Blad wor den geplaatstmitsgaders de noodige exemplaren daar van aan de Stedelijke- en Gemeente-Besturen, ter affixie worden toegezonden. Middelburgs den 1 a Julij 1843. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en ressorte van dienmaken bij deze aan alle Ingezetenen dezer Gemeente bekend Dat het Primitief Kohier der Personrie Belasting over her Dienstjaar 1843, op den 7 Julij jongstleden door Zijne Excellentie den Staatsraad Gouverneur de zer Provincie Executoir verklaard, op helen ter in vordering aan den Ontvanger van 's Rijks Belastingen gezonden is. Zullende dus een iegelijk, tu bekouiepe

Goessche Courant | 1843 | | pagina 1