JV. 53, 1843 GOES SCHE COUKANT. NIEUWSTIJDINGEN* BwebêU. Stokholm den 8 Junij. Onze wetten gelijkheid voor het regt medebrengendezonderen ook zelfs den Koning hier niet van uit en waarborgen hem niet te gen de onaangenaamheid van in een burgerlijk proces betrokken te kunnen worden. De eenige uitzonde ring, welke de wet daarstelt, is, dat de Koning niet anders gedagvaard kan worden dan voor het koninklijk hof, onder Welks regtsgebied zijne residentie behoort. Het voeren van een -proces tegen den Koning is evenwel een hoogstzeldzaam ietsen gedurende de beide laatst vorige regeringen heeft zulks geene plaats gehad. Thans echter doet hef geval zich voor. Ko ning Karei Jan is de eenige eigenaar der mijnen van Lapland, en zeker Heer Thomas Gravedie beweert door 's Konings administratie over die mijnen in zijne regten verkort te wezenheeft den Koning voor het koninklijke hof van Zweden (Swae Hof-raetdoen dagvaarden. Dit proceshetwelk de algemeene nieuws gierigheid niet weinig prikkeltzal in het begin van Julij moeten dienen. Potsdam den 18 Junij. De Prinses van Pruisseti heeft van den Koning den Godesberg (aan den Rijn ten geschenke ontvangenten gevolge waarvan de bouwkundige Persius reeds van hier derwaarts is ver trokken om de op den berg gelegen ruïne te herstellen; men zegtdat daar ook een nieuw paleis zal worden gebouwdom tot verblijf te dienen van den zoon der Prinses van Pruijsen, gedurende zijnen studietijd te Bonn. Daar de heer Lenné gezamentlijk met den heer Persius zal werkzaam wezenzoo laat zich iets schoons en grootsch verwachten. De kring van ver- fraaijingen rondom de stad Bingen zal eene aanmer kelijke aanwinst bekomep. Gelijk men weet lagen na bij de stad de ruïnen onder de burgt Klopp en daar tegenover op den anderen oever des Rijns, de bouw vallen van het klooster Rupertsberg. Prins Car el wiens zucht voor de studie van oudheden bekend is heeft thans in de nabijheid der stad Bingen eenen berg gekocht, op welken eene groote fraaije burgt, geheel in den" ouden stijl zal wordenopgcrigt. Keulen, den 24 Junij. Heden heefc men hier de blijde tijding ontvangen, dat bij een ministerieel, rescript van den 24 de door Z. M. den Koning voor 1843, als bijdrage tot den Dom-bouw verleende 50,000 thalej-ster beschikking gesteld zijn. Gisteren avond ister eere van den -naamdag van den Heer Coadjutor Johannes van Geisseldooi de straten dezer Stad een plegtige fakkeltogt gehou den en de prelaat met gezang en aanspraak begroet verscheiden der straten, als ook de Gereons»kerk wa ren geillumineerd. Onder de pachters der speelbanken in de Tau- nusbaden is tegenwoordig concurrentie ontstaandie evenwel voor het publiek slechts onzekere voordeelen oplevert. De heer Blancpachter van de koerzaal te Homburg, heeft zich genoopt gevoeld om de kansen des geluks voor den boekhouder te verminderenhet geen hem. een groot aantal spelers heeft toegevoerd terwijl de speelzalen te Wiesbadendie door den heer Chabcrt worden geëxploiteerd, genoegzaam verlaten zijn. Hij aarzelt echter om hef voorbeeld van zijnen speeibankgenoot te volgenbewerende hij dat deze ten gevolge van zijne liberaliteit, des te gewisser te gror.de moet gaan naardiea zijn fonds hem niet ver gunt de corcurrentie op den duur vol te houden. Ofschoon de vooroitzigten op den oogst sedert eenige dagen weder allergunstigst zijnstijgen de graanprijzen hier en in verscheidene andere streken van Dtritsch'and zeer aanmerkelijk. In sommige ste den is zelfs gebrek aan brood, omdat de bakkers te° gen de vastgestelde geen brood willen of kunnen bak* ken. De bedoelde prijsverhooging is eensdeels aan de geringheid van den voorraad van koren, anderdeels ook aan het najagen van woekerwinst door sommigs speculanten toe te schrijven., Mpxujï* Madrid den 22 Junij. Door middel van -den telegraaph heeft men de niet onbelangrijke tijding ont vangen, dat dc Regent Espartcro den ai Junij door- zijne bekende vriendende generaals Linage en fer ms en door, dén minister van oorlog vergezeld, Ma drid verlaten heeftom in persoon zich aan het hoofd der troepen te gaan stellen die den op zoo veel pun ten uitgbroken opstand moeten dempen. Hij begeeft zich allereerst naar Valencia. Al de regementendie in of bij de hoofdstad in bezetting lagenWaren reeds den 20 dien weg in geslagen. Slechts één regement ruiterij blijft in die stad over. Dit schijnt genoeg zaam te zijnom bij voorraad de rust te Madrid te handhaven. Er bestaat toch daar thans kennelijk eene sterke partij vóór dén Regent. In de laatste dagen werden op de openbare wandelplaatsen bij herhaling de personen verjaagd of met stokslagen begroetdie leve de Koningin alleen! riepen, of op een meer ge- j wonen kreet ter eere der Koninginniet hetleve Espartcro lieten volgen. Men wil dat het bankiers huis Rothschild aan den Regent een voorschot gedaan heeft, zonder welk hulpmiddel hij wel geenerlei kvijgs» magt van eenig belang in beweging zou hebben kun nen brengen. De Spaansche schatkist moet toch nog meer dan gewoonlijk uitgeput zijndaar niet slechts een groot deel 'des lands on dit ooirenblik niet aan het centraal bestuur gehoorzaamt, maar ook elders het zonderlinge besluitwaarbij de betaling der belastin gen facutatief is gesteldin werking is. Londen den 24 Junij; Volgens berigt uit Car marthen van eergisteren bedreigde de bende van Re* becca en hare dochters die stad bij voortduring met een nader bezoek, ten einde zich over de geledene nederlaag te wreken en hare g wangen genomene leden te verlossenweshalve bij voortduring de grootste waakzaamheid in acht genomen-wérd. Gisteren zou den de in ce stad aanwezige dragonders met een com pagnie infanterie versterkt worden, en er waren nog meerdere troepen in aantogr, in de laatste 'dagen had de bende in de omliggende landstreken meer dan ooit geweldenarijen gepleegd, en met verdubbelden ijver zich aan haar gelief koosd werkde'vernieling dér tol hekken overgegeven, Het gerucht wildat het geheimzinnige hoofd der bende een voornaam persoyn iswelke m Waliis eene aanzienlijke openbare betrek king bekleedt. De berigten uit Ierland van eergisteren behel zen geen nieuws van eenigbelang. Als een blijk, hoezeer delersche landlieden zich door de maalstroom der staatkundige beroering en der volksvergaderingen laten wegslepen kan strekken dat tegenwoordig slechts enkele grasmaaijers uit Ierland naar Engeland overko men. Anders plagt men in dit jaargetijdedeze lie den bij duizenden te Liverpool te zien aankomen- onveiligbeid der wegen, riep den Pool toe, z ich te verwijderenen vroeg zijnen naam. Die gaat u niet aan! antwoordde Ludowitzki. De agent hier over vertoornd, vroeg zijne papieren, en bij de wei gering nam hij hem bij de kraag en wilde hem naai de wacht voeren. Nu begint een geweldig gevecht. De Pool grijpt de bajonet, om van het geweer mees ter te worden of hetzelve af te weren. De agent trekt zijn sabel en houwt hem in het hoofd. De Pool valt neder; de agent sleept hem naar het wachthuis en werpt hem daar in een vochtig en ongezond hok. Tien dagen daarna overleed Ludomtzki aan deze wond. De agent werd voor het hof verdedigd door den ad- vokaat Pailletdie beweerde, dat de wonde niet doodelijk is geweest. De agent Frieker is niet schul dig verklaard en vrijgesproken. Men telt te Parijs duizenden rijtuigen van allerlei soort. Op 80 pleinen staan meer dan 4000 publieke rijtuigen. Hun verschil en hunne namen zijn tot het oneindige vermeerderdvan de oude fiacre af tot aan de elegante en gemakkelijke citadincs en sylphtdes toe. Men telt niet minder dan 14 omnibus-ondernemingen, die de stad in alle directien doorkruisen. De dienst der omstreken van Parijs vereischt een grooter getal rijtuigen dan ooit te vorende diligences-ondernemingen vermeerderende post-rijtuigende karren van alle nijverhedende kolossale wager.s voor het verdraag- baar gas en de verhuizings-ondernemingen vullen dit reusachtig geheelhetwelk elk oogenblik den grond doet dreunen en het leven der inwoners in gevaar brengt. generaal voornemens is aan de Arabieren een nieuw bewijs van zijne goede gezindheid te geven. De 3000 ïfrijgsgevangenendie gedeeltelijk door den her tog van Aumalebij het veroveren È"van den Smalah van Abd-el Kadergevangen genomen waren, zullen in vrijheid gesteld worden. Deze ongelukkigen zul. len over zee weder naar hunne provinciën getranspor teerd worden. Brieven uit Guadeloupe van den 20 Mei mel den dat men te Pointe Pitre nog van tijd tot tijd eenige aardschokken bespeurt 3 schokken waren bij zonder hevig geweestmaar hadden meer vrees dan kwaad veroorzaakt. De suiker kwam zeer traag van de omstreken aante Pointe Pitre was dc voorraad zoo kleindat de talrijke schépen op deze reede bijna ledig blijven en dat der anderedie reeds begonnen hebben te laden, met moeite hunne lading kunnen vol bekomen. JFmtïsvDfc- Parijs, den 23 Juriij. De agent van politie Frie ker te Colmar, heeft dezer dagen Voor het hof van assises te regt gestaan, als beschuldigd den uitgewe kenen Pool LudomtzkidieteBise! woonde, te heb ben vermoord. De ionge Pool bevond zich in eene herberg te Hirsingen met andere jonge lieden drin kende en sprekende over oorlogen, Het was reeds laat gewordentoen een jongeling terug kwam zeg gende, dat de agent van politie op den hoek van de straat stondom proces-verbaal te makendat zij zoo laat naar huis gingen. Ludomtzkieen vreedzaam jongelingdoch woest als hij gedronken heeftzeide Ik zal eens zien wat die Frieker hebben will en ging met een stok gewapend de herberg uit, niet wetende, dat hij in zijn' dood liep» De agentdie met een geweer en een sabel gewapend was, uithoofde van de Parijs den 25 Junij. De Koning heeft van Z. M. den Graaf van Nassau van Z. K. H. den Prins van Oranje het antwoord ontvangen, op de kennisgeving nopens her ^huwelijk van Prinses ClémentineBeide die antwoorden zijn door' den baton Eagel aan den minister van buitenlandsche zaken overhandigd gewor» den. Volgens berigten uit Parijs van den 25 Junij, zag men daar met belangstelling de zitting van de Kamer van afgevaardigden van den volgenden dag te ge- moet, waarin zal moeten worden beslist, of cle ka mer nog dit jaar de wet omtrent den groortn noorde lijken spoorweg zal afdoen. Zoo als die wet thans door de commissie is gewijzigd, is het bezwaar mer« rendeels weggenomen over de groote voordeelenwel ke de bankhiershuizenmet dat van de heeren Roth schild aan het hoofd, die zich voor het tot stand brengen en exploiteren van den weg hadden opgedaan volgens de voorloopig roet hen geslotene oveenkomst te dezer zake, naar veler meening zouden hebben af trokken. De commissie heeft ook eenige wijzigingen in de rigting van den weg gemaakt. Naar het gewij zigde ontveip zal de hier bedoelde spoorweglinie van Parijs over Amiens en Arras tot Douai loopen fat- geen een afstand van 233,000 Ned, ellen of 60 Fiat sche uren bedraagt. Daar zal de weg zich in tweeën splitsen en een tak daarvan bij Valenciennes den va.i Brussel komenden spoorweg ontmoeten. Van Douai De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is /"f,75 franco per Voslf ijqo» Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst Geboot »e-Huwelijks en Doodberigten van 1--- 6 reeels a /'1,2a Wii hebben brieven uit Algiers, van rlen t- 'Junïj ontvangen - dezelvej meiaendat ae gouverneur-

Goessche Courant | 1843 | | pagina 1