fortificatie» ALLERLEI. cratïsehe beginselen verkondigd heefc. De prefect te Toulouse heeft zulk eene- vertooning echter in die volkrijke stad waar de herinnering der} jongste onlus ten ter zake van de opschrijving voor de directe be lastingen nog niet is uitgewischt, bedenkelijk geacht. Hij heeft, zich grondende op de bekende wetsbepaling tegen 6ijeenkotnsten van meer dan twintig personen zonder voorafgaande magtiging, de kiezers doen aan manen om uiteen te gaan. Dezen hebben zulks ech ter geweigerden afgewacht tot men henvolgens de voorgescbrevenc vormendat is na gedane sommatien en tromgeroffeldoor eene compagnie soldaten uit de zaal verdreef. De openbare rust is echter tot nu toe door dit voorval te Toulouse niet verstoord geworden. In de gemeente Saint-Cirq, arrondissement Ca- hors heeft een betreurenswaardig voorval plaats gehad hetwelk bewijst hoever het vooroordeel of fiere haat tegen de loting voor de militaire dienst den mensch voeren kan. Een landman vergezelde zijnen oudsten zoon, die tot dè iigting van 1842 behoorde, naar de hoofd plaats alwaar de trekking moest plaats hebben. De jongeling trekt een ongunstig nommer en wopdt inge lijfd. Toen hem gevraagd werd of hij redenen van vrijstelling had, wilde hij juist eene der gewone on- bdduidende redenen opgeventoen zijn vader hem bij den arm nam en zeide: kom maar mede Jan, ik zal er u wel afhelpen, Bij het naar huis gaanmoest men eene rivier oversteken in een klein bootje. In het midden der rivier gekomenspringt de oude man .in het water cn in weerwil der dadelijk aangewende pogingen om hem te reddenwordt bij niet dan le venloos uit het water gehaald. Daardoor is zijn zoon oudste zoon eener weduwe geworden cn alzoo vrij van den dienst. In den nacht van den 17 op den 18 is in het hotêl van den heer, Teste, minister van Binnenland- sclie Zakeneen stoute diefstal gepleegd. De die ven zijn langs cVn tuin binnengekomenen hebben in het vertrek, dat voor den zoon des ministers in gereed heid gebrastmaar nog niet bewoond was eene lade tafel opengebroken, liet gouden borduursel van eenen rok afgescheurd, eenen degen en verschillende klee- dingstukken en linnengoed medegenomen was en zijn weder vertrokken zonder dat de schildwacht of een der talrijke huisbedienden iets gehoord hebben. Des morgens vond men eenen pantalon, dien zij zeker niet goed mnoetr hadden gevonden om mede te nemen aan eenen boom hangen. Brussel den 20 Junij. De Brusselsche Indépen- dai.t heeft aangekondigddat hij met den isten Ju lij ophouden zal in het licht gegeven te worden. Dit blad werd gewoonlijk in eenen ministeriëlen zin ge schreven en schijnt van dat ministerie of wel van den Koning geldelijke ondersteuning genoten te hebben. Hef onderscheidde zich door gematigdheid en verhief zich door de zorgvuldigheid en kennis van zaken, waarmede het werd geredigeerd verre boven al de an dere Belgische dagbladen. Misschien juist wegens dien gematigden toon had het minder lezers dan het verdiende. Naar men in andere bladen beweertis de wijzewaarop de schrijvers van den Indépendant zich over den uitslag der jongste verkiezingen van leden der heide Kamers hebben uitgelatende oorzaak van de soort van ongenadewaarin zij gevallen schijnen te zijn. Zij hadden die verkiezingen beschouwd als een bewijsdat de liberale denkwijze onder de bevol king veld won, en dat het ministerie-.zich dus wach ten moest, om uitsluitend in de zoogenaamde Katho- Ivken zijnen steun te zoeken. - Z. M. oe Koning der Belgen heeftbij decreet van 15 dezerden heer Louis Deswerfadministrateur der Belgische Bank tot directeur dier Bank benoemd ter vervanging van den heer Smits, onlangs als gou verneur van Luxemburg aangesteld. De heer van Br engel-, buitengewoon enveyé van-Z. M. den Ko ning der Nederlanden bij de Belgische Regering, be- Lst met het voortzetten der onderhandelingenop de - kapitalisatie der schuld ten laste van Belgie betrekke lijk, is den 18 dezer te Brussel aangekomen, en heeft uen volgenden dag bij al de leden van het Corps Di plomatiek bezoeken afgelegd. - Een katoenwever, Pieter Hermans genaamd, en bijgenaamd de man met den buik van Gargantua zich buiten staat bevonden hebbende om genoeg te verdienen tot verzadiging van zijnen eetlust, had de gunst verkregen eener opneming in het bedelaarsgestkht van la Chambre. Hij at alleen het rantsoen van 10 25 gevangenen, doch had het gesticht veriaten, uit hoofde van de inkrimping der hem toebedeelde spijzen. Hij werd als landloopcr aangehouden en voor den reg- ter van instructie gebragt. Deze heeft hem laten over. brengen in de gevangenis der Kleine Karmelieten, al waar bevelen gegeven zijn om hem liet noodige voed sel te verschaffen. i ilcbfirïiwfcsti. 's Gravevhage den 23 Junij. Het Provinciaal Geregtshof van Zuid-Holland heeft heden den beschul digde J. C. van Stenisschuldig verklaard aan de misdaad van vergiftiging en denzelven diensvolgens veroordeeld tot de straffe des doodsuit te voeren binnen de stad 's Graven ha ge. (Reeds is het geheele regtsgedmg tn druk en wordt zelfs (zonderlinge spe culatie in ons land) 's mans welgelijkend pourtrait te koop aangeboden.) 3djCdturctt cu bmittisf rat Uit» De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie Zeelandhcengt .bij deze ter kennis van de belanghebbendendaftot voorkoming van alle schade welke aan den landbouw en de wildbaan door het mis bruik maken van permissien om te kwartelen wordt toegebragten daarin bestaande datdoor het slepen met nettende graangewassen worden beschadigd en onder het voorwendsel van kwartelen nadat de tijd van dit jagtbedrijf verstreken is met de voor hetzelve bestemde netten patrijzen worden gevangendoor Zijne Excellentie den heer Opperhoutvester met over leg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Sta ten naar aanleiding van het Koninklijk besluit van den 5 Julij 1823 (Staatsblad no. 25) is bepaald i°. Dat de tijd tot uitoefening van her weispel in deze provincie dit jaar geopend zal blijven tot op den 15 Julij aanstaande na zons-ondergang zullende dat bedrijf na dat tijdstip tot aan de ill het volgende jaar aan te kondigen opening niet meer mogen worden uitgeoefend, aDat bij het voorschreve jagtbedrijf geen gebruik zal mogen worden gemaakt van andere netten j dan van steekgarenssprei- en vlieg netten en dat dè twee laatslgemelde soorten nimmer tot het slepen (tirasséren) der kwartels zullen mogen worden gebruikt. En ten einde niemand hiervan onvvetenheid voor wende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te geschieden gebruikelijk is, mitsgaders in het provinciaal blad wórden geplaatst. Middelburg den 21 Junij 1843. - VAN VREDENBURCH. 3$efejcubma!iin0. BURGEMEESTER en WETHOUDERS deh stad GOES en ressorte van dienbrengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat het suppletoir Kohier over het vierde kwartaal des jaars 1842 1843, wegens het Patentregt voor deze Stad door Zijne Excellentie den Staats raad Gouverneur dezer Provincie, den 16 Junij jongst leden executoir verklaardaan den Ontvanger van 'sRijks Belastingen, ter invordering volgens de Wet, toegezonden is. j Weshalven alle Patentschuldigen worden vermaand en gelastom ten spoedigsten na bekomen berigt van gemelden Ontvanger, hun verschuldigde te voldoen op poene als bij de Wet bepaald. En ten tinde niemand onwetendheid zoude kunnen voorwendenzal deze op de gebruikelijke wijze wor den afgekondigd. Aldus gedaan ten Stadhuize van Goes den 24 Junij 1843, Burgemeester en Wethouders voornoemd J. H. VERSCHOOR, van Nisse Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris L. de FOUWJz. Te Londen is men op een nieuw voortreffelijk middel gekomen, om de lieden rot het bezoeken van concerten te bewegen.- Men verbindt met de entrée eene loterij; ieder kaartje heeft zijn nommer, en na j afloop van het concert wordt de loterij getrokken waarbij een uitstekende piano, eene harp, muzikale werken enz. kunnen gewonnen worden. Zoolang de nieuwe Minister van geene renten-reductie gewaagt, zal'hij Vele inschikkelijkheid vinden aan de eene, en zoolang hij van geen nieuwe of verhoogde belastingen spreekt, welke de reeds te zwaar gedrukte klassen der maatschappij aan nog meederen druk zou den onderwerpenzal hij veel ondersteuning vinden aan eene andere zijde. E11 wij gelooven in gemoedr dat hieruit eene afdoende meerderheid zou kunnen ge boren worden. Wij zouden hier tijden kunnen op geven om de gegrondheid onzer gissing met zekeren graad van waarschijnlijkheid te bekleedendochom des lieven vredes wille, zullen wij maar geene namen in deze onze beschouwing mengen. Eene verdere magt in den Staat, hoewel niet open lijk als zóódanig erkend, is de drukpersI-iet Handelsblad voegt ziph altijd aan de zijde van den sterkste; en dus dttarop kan de nieuwe Minister reke nen, zoolang hij sterk zal zijn. De Arnhemsche Courant is reeds nu ontevredendat de nieuwe Fi- nancie-Mimster niet uit hare vrienden gekozen is. Van deze is dus wel niet veel te wachten hetzij de Mi nister sterk, hetzij hij zwakmogt zijn. De Tijdgenoot zal zoo wij gelooven letten op hetgeen de nieuwe Minister in het weibegrepene vaderlandsche helang verrigten zalen zoo zullen er .nog meerdere bladen zijn, welke wij hier maar niet noemen zullen, maar als zeker meenen wij te mogen aannemen dat de nieuwe Minisfér geenszins eène vijandin zal vinden in een groot gedeelte der nationale dagbladpers, wan- neer hij met geestkracht streeft naar de verligting der lasten des volks door eene meer evenredige meer billijke verdeeling der lastenwelke onvermijdelijk zijnover die verschillende klassen der staatsburgers. VUssCourantD Men verneemtdat er tégen de geprojecteerde ver mindering van Provinciale Geregtshoven in den Raad van State ernstige bedenking bestaat. De Arnhemsche Courant beweert dat de afschaffing van 6 hoven tegen de'Grondwet (art. 180) zou zijn, en dringt daarom op 'herziening van dezelve aandaar zij de bezuini ging bierdoor wenschelijk acht. Het Nederlandsch Nieuwsblad van 22 Junij interpreteert de Grondwet anders, en meent (onzes inziens te regt) dat de Re gering die vereenvoudiging bij eene wet kan en ihag voorstellen. Nog anderen willen slechts 3 Hoven. Het Ned. Nieuw'bladhoewel erkennende, dat hieruit moeije- lijkheden zouden ontstaan zou echter aan drie nog de voorkeur geven boven het behoud van elf. Wij voor ons hellen tot elke vermindering over, omdat er dringende behoefte aan vereenvoudiging en bezuiniging'bcstaaten omdat menjook hierdoor ine Je hr toegeven aan verderfelijk Piovincialismus niet volhoud. Men leest in het Nederlandsch Nieuwsblad van 23 Junij het volgende berigt Wij vinden ons verpligt, aan onze Lezers bekend te maken dat, ten gevolge van verandering in /iet per soneel tot dusver met de zorg voor de redactie van dit Blad belast geweest, dit laatste, te beginnen met den 1 Julij aanstaande, wekelijks slechts vier malen zal verschijnen. Het Blad zal voortdurend in denzelfden geest ge» schreven 'wordenkunnende wijnaar aanleiding van hetgeen in ons nommer van den 21 dezer is opgemerkt, geene daadwerkelijke verandering in het stelsel der Regering verwachten." De Tijdgenoot behelst bladz. 306 en vervolgens een hoogst belangrijk betoog over de ultra 'sten opzigte van de betrekking tusschen Kerk en Staatnaar aan leiding van twee jongst in 't licht verschenen geschrif ten. ObüctTctitictu V* Bij de Gebroeders Abrahams te Mid delburg wordt thans uitgegeven en is te bekomen bij F. Kleeuwens Zoon, te Goes: Eenige Beschouwingen over de AFDAM MING van het SLOEen betrekke lijk de verdere BELANGEN VAN ZEELAND met den gunstigen in vloed van der zeiver bevordering op de Provincie Noord-Braband en het Her togdom Limburg; door B. P. G. van Diggelen Ingenieur van den Water- staat. In gr. 8°.a 75 Cents. Nog zijn bij dezelven enkele Exemplaren te beko men van den Brief aan een Vriendover de afdam tning van het SLOE, door J. Ab Utrecht Drej> selhuis, 20 CentS. Alsmede van het Werkje van Mr. J. J. Berdenis Van Berleicom: beknopt Geschiedkundig Overzigt der BEWAARSCHOLENa 45 Cents. Te Goes, bij F, Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1843 | | pagina 2