Utrecht, den 3 JunJj. Gisteren avond, onge« veer ten 8 ure, is in de gemeente Blaauwkapelop een klein uur afsrands van deze stad, een luchtsteen neêrgevallen. Na eene hevige uitbarsting, uit drie of vier op elkander volgende slagen bestaandedie eeltige overeenkomst hadden met kanonschotenwerd een fluitend of huilend geluid waargenomen, dat door zijne vreemdaardigheid bij de dorpbewoners eene angstige verbazing verwekte. De knecht van den landman Jan Teunisse Boschde paarden van het land brengende zag op korten afstand van zicheen zwaar ligebaam in den grond slaan met zulk eene hevigheiddat het zand tot op eene groote hoogte in dc lucht opvloog, 2ich van eene spade voorzien hebbende, keerde hij. naar die plaats terug en vond den steen op eene diepte van drie voet op de zandlaag, die zich onder den kleibodem uitstrekt. Dezelve weegt 7 Ned. ponden, heef: eene onregelmatige langwerpige gedaante, en is uitwendig met dc aan deze raadselachtige ligcbamen eigene zwarte korst omgevendie slechts op eene plaats beschadigd is, waar de inwendige grijze stof des steens te voorschijn komt. Vlissingen den 3 junij. Heden overleed alhier na eene kortstondige ongesteldheid, in den ouderdom van ruim 84 jarenZijne .excellentie de Luitenant- Admiraal O. W. GobiusDirecteur en Kommandant der Marine in het Hoofd-Departement van de Schelde Grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw enz. 'sGravenhage den 31 Mei. Zoo men algemeen verzekert, zouden er eenige belangrijke bezuinigings maatregelen ten opzigte van het Nederlandsche leger en dien ten gevolge groote verminderingen in de be- x grootings opgave voor het Departement van Oorlog plaats vinden. Onder anderen zoude het Regenient Rijdende Artillerie met 4 Batterijen verminderd wor den en een geheel Regenient Kavallerie benevens een Regent ent Infanterie, vermoedelijk het 7e Regement, gesupprimeerd worden. Ook de opper-officierer. zou den in getale worden verminderd; eenige Plaatselijke Kommandementen zouden worden opgehevenwélke betrekking door de chefs der aidaar in garnizoen lig gende kotpsen zoude worden waargenomen. Terwijl men ook verhaalt, dat de Stafmuziek bij de verschil lende korpsen zoude worden afgeschaft. LejUH-N, .den 4 Junij. Inde maand Mei 1843 zijn bij. vonnis yaö het Kantonregt te Letjden, onder ALLERLEI. frderiit wilhelm." Te Goes bij F. Kleevwbns Zoon. 3ai en 326 van het algemeen wetboek van s-rafregt veroordeeld tot eene correctionele gevangenzetting van vijftien maanden. De tijd ontbreekt ons, om naar eisch reeds nu te kunnen vermeldenwat Vlissingen en hare burgerij vooral hare minvermogende ingezetenen, aandien Ede 'en zijn verpligten wat zij in dien behartiger harer belangen zullen verliezen, Ruim 29 jaren deelden zij in zijne liefde en zorg tot her laatste nageslacht blijve zijn naam in zegening. (VI. Courant - Wij hebben gemeld dat op dit oogenblik bij den Raad van State aanhangig is een ontwerp van wet tot vereenvoudiging van de regterlijke magt in Nederland. Wij voegen er bijdat volgens dit ontwerp in het geheele Rijk slechts vijf Hoven zullen worden geves tigd. Thans vernemen wijdat die vijf Hoven zullen zijn: een voor Noord-Braband en Limburg; een voor 'Zuid-Holland en Zeeland; een voor Noord-Hollanden UtTechteen voor Gelderland en Overijsselen een voor VrieslandGroningen en Drenthe. Het perso neel van die vijf Hoven zal eenigzins talrijker gemaakt worden, De leden der gesupprimeerde Hoven zouden 2>aar men zegt, over de nieuwe vijf Hoven verdeeld en de overcomplete op wachtgeld gesteldof als zij 50 jaren oud zijnof 15 dienstjaren tellengepensi oneerd worden. ('t welk nog a] hard is) Wijders zul len bij hetzelfde ontwerp zes arrondissemenrs-regtban- ktn èn twaalf kantongeregten gesupprimeerd voeden. De eerste ziin reeds bepaaldde laatste zuilen nader aangewezen worden. Als Arrondissements-regtbanken die wegvallen wor den genoemd G01 ittchem Brie lie Haarlem Thiel Sneek, Eindhoven of een ander. Aan de Provinciën, welke rerds hare hoven verliezenschijnt men dus hare regtbanken te willen laten. Dit is zeker iets ge heel ondergeschiktswant het beginselom ieder iets Tt laten of te. gwen en genoegen te doen heeft vrpe- 1 gev datgene daargesteld wat men nu veranderen wil. Er is ook spraak van bezuiniging door verminde- ring van tvastementen van boven af. Volgens de van Regerings wege opgemaakte staten, telde 's Rijks zecmagt op den 1 dezer, daar onder de in aanbouw zijnde begrepen 8s schepen en vaartuigen van oorlog-, gezamenlijk voerende 2173 tukken. Onder deze heeft men t wee van 48vijf van 74, twee van 60 en elf van 44 stukken. Men verneemtdat bij de gewijzigde voordragt der begrootingen, door de regering een nader voorstel tot rouv rsie zal worden uitgebragt. anderen veroordeeld in de boeten en koster,8 bakkers en broodbakkers wegens te ligt bevonden brood, één bakker ter zake het niet goed zamengesreld zijn van hec brood, 19 personen wegens uitstallen in overtre ding van het algemeen markt-reglementéén tapper wegens het ongesloten laten zijner tapperij na 11 des avonds, en 13 personen ter zake van overtreding der overtreding der keur op het baggeren. Men leest in de Middelburgsche Courant: Even als vroeger heeft de heer Dr. Mensertocu list van Amsterdambij zijn verblijf in Zeeland zoo door zijne gelukkig voibragto oogoperatien en bewij zen van zijne bereidvaardigheid voor de arme en b.» hoeftige ooglijderszich de algemeene achting waar dig gemaaktwaarvoor de weidenkenden en bereids, geholpenen dezen verdienstelijken Nederlandschen oog- arts, bij het verlaten van deze provincie, ook eene gepaste erkentelijkheid hebben betoond." üfcdtitrcit .sn 03 femS«is tratieti» Op Zaturdag den 17 Junij 1843, des middags te 1 twaalf uren zullen Burgemeesters en Wethoudeis der stad Goesten Stadhuize aldaarpubliek en aan den meestbiedende presenteren te Verpachten De Stads VUILNIS en ASCHBAKKEN voor der, tijd van drie of zo s jarenter keuze van de Verpachtersingaande met den eersten July 1800 drie en veer- tig. Zullende de conditiën waarop deze Verpachting ge schieden zal, ter Stads-Griffie ter lezing liggenvan Woensdag den 7 dezer maand, tot den dag der Ver. pachting, dagelijksdes voormiddags van tien tot twaalf uren. Gedaan te Goes den 1 Junij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. H. VERSCHOOR, van Nisse.-> Ter ordonnantie van dezelve, De Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz. Be&ett&mA&infj- BURGEMEESTER en WETHOUDERS des. stad GOES verwittigen bij deze een ieder die het aangaat: dat, ter oorzlke van de Herstelling van den Grooten Stadhuis-Toren, de gewone toegang tot het Stadhuisgesloten en voor het Publiek cntoeganglijk zal zijn van Donderdag den 8 Junij eerstkomende l tot nadere bekendmaking en dat gedurende dien tijd de toegang tot hetzelve zal wezendoor de voorma lige Vleeschhalaan de zijde van de Lange Kerkstraat naast de Pomp. En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze wor den "-ea'ffigeerd en geplaatst in dezer Stads-Courant. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 3 Junij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H. VERSCHOOR, van Nisse. Ter ordonnantie van dezelve De Stads-Secretaris L. de FOUWJz. Vrij algemeen is dc geschiedenis bekend van den mo lenaar te Sans-Soucibij Berlijndie tegen Frede- rik. den GroetenKoning van Pruis seneen regts- geding aanving, toen deze hem wilde dringen, om zijn. molen aan nem te verkoopendien de Koning wilde laten wegbreken, omdat dezelve hem in het uitzigt belemmerde welk proces door den molenaar gewonnen werd. Dan minder is bekenddat cïe kleinzoon van dezen molenaar zich in groot» gelds« verlegenheid bevindendeaan den voor eenige jaren overledenen Koning van Pruisscnfrederiii wjl- helm dien molen ter koop aanbood welk aanbod door dit waarlijk koninklijk schrijven beantwoord werd. Mijn waarde Buurman ik kan 11 geen verlof gevenom aan mij den molendien gij mij aan- j, biedt, te verkoopenhij moet rn het bezit uwer familie blijven zoolang er één uwer nazaten bestaan zal; want die molen behoort tot de geschiedenis van het Pruissisehe rijk» Intusschen smart het mij dar gij u in geldsverlegenheid bevindtuit dien hoofde zend ik 11 hiernevens 6000 Kroonen ^10,000 Ned. Guldens); ten einde uwe zaken in behoorlijke orde te brengen waartoe ik hoopdat die som 9 voldoende zal zijn." Zijt overigens verzekerd dat ik steeds zal zijn, Uw toegenegen Buurman De meerderheid, die de Conversiewet heeft afge stemd, beeft zich zedelijk verpligt, hetzij de uitbrei ding van het Successieregt in de regte lijnhetzij eene Belasting op het inkomenaan te nemenen in be zuinigingen op groote schaal toe te stemmen. Doet zij dit niet, dan zoude zij inconsequent zijn met hare eigene beginselen. (Tijdgenoot.') Wij vereenigen ons gaarne met die Leden der Sta» ten-Generaal, welke, ofschoon zij tegen de Conver siewet gestemd hebbenden wensch hebben te ken nen gegeven dat de Minister van Financiën niet zou» de aftreden. Die gedurige ministeriële veranderin- gen geven weinig nutdaarenboven heeft de meer derheid der Staten Generaalal verschilt zij in eenige opzigten van den Minister var» Financiënin andere opzigten veel vertrouwen in denzelven, zoodat het inderdaad moeijelijk zoude zijn hem te doen vervan gen. (Tijdgenoot j) EXTRACT uit de Registers van den Burgerlijken Stand der Stad Goes ge durende de maand Mei 1843. Gehuwd: Paulus Vertrcgt en Maria Adriana Clement. Fratifois Ladtwijk Goossen en Pieternella Adriana Dekker. Adriaan Loenje en Levina Josina Brandenburg. Adriaan Blonkert en Elisabeth de Jong. Geerhard Steijns en Johanna Catriena Pieternella van Bennekom. Geboren; Den 3denJanuszoon van Janus Verplakke en Dina de Jonge. den yden. Leunt jedochter van Jan de Dreu en Iiatharina Cornelia Bay ice, den 10den. Adriana Susanna Mariadochter van Dig' mis Steendijk en Cornelia Johanna Eversdijk Hamer. den \iden. Kei nierzoon van Keinier Scheele en Jacob a Leijnse. -- den iaden. Pi et er zoon van Jacob Verburg en Netlije West st ra ate. den 1 (den. Pi et ter zoon van Biet er Jacobs en Christina Verhaagc, - - Elisabeth Geertruidadochter van Jacobus Joost de Graaf en Geertruida Jacoba Engelse. den xjden. Gustaaf Adolph Rudolphzoon van Cornells Mari- mis de Warem en Maria Jacoba Fassaert. -• den 20 sten. Joseph Francits zoon van Ferdinand us Jo- sephus Collesaer en Martina Klap. den ijs ten. Anthoniszoon van Jozias van de Velde en Magda- lena Hoogesieger. -- den posten. Guiljam zoon van Adriaan Kcjack en Katharina Dirksc Dus S van het mannelijk- en 3 van het vrouwelijk geslacht in 'i geheel 11 personen. Overleden: Den 2den Janna van Velzcnoud 65 jaren wed Anthonie Melio. den Men Anna Kosenraadoud 10 maanden dochter van Adrianus .Cornells en Eli- sabeth Als. den jden Augustinus Bosschaertoud 59 jaren. -- den loden Maria Arbeidoud 26 ja» ren. den 13 Willemina Cornelia van F, ij keren oud 2 jaren dochter van Picter én Cornelia MeuL mans. -- den igden Aaltje Groenendijk oud 73 ja- rem wed Willem Schotden x^dtn. Johannes Soe- Veeroud 52 laren. Den 29 Nov. 1842 is op den Indischen Oceaan overleden Aarnout Toutenhoofd oud 18 jaren zoon van Abraham en Maria Jacoba de Warem beide overleden. Dus 3 van hei Mannelijken 5 van het Vrouwe lijk geslacht in het geheel 8 personen. Trekking der Vijfde Klasse PRIJZEN VAN IOOO EN DAARBOVEN. 33ste Lijst. No. 21819, een PrÜs van f 1000 en eene Premie van f 25,000. -W I Qlbuetrteniieti» V UIT de HAND te PACHTEN, om met Maart aanstaande op gebruik re komen, ééne Kapitale HOFSTEDE onder Ovezandmet ruim 55 Bunders ZAAI- en WEILANDEN te bevragen bij de Pen» ningmeester J. DE FOUWJVz. V OPENBARE VERKOOPING, op Woens dag den 14 Junij 1843 cn volgende dagen telkens des morgens te 10 urenaan het Sterfhuis van Gil lis Cornelisse Dekker in de Gemeente van 'j Gravenpoldervan eene groote partij MANUFAC- 1UREN WOLLE en andere GOEDEREN, droog en groen BRANDHOUT en wat er meerder zal wor den f pgeveild. Informatien zün ,te bekomen ten Kantore van den Notaris A. SMAL LEG ANGE te Goes.

Goessche Courant | 1843 | | pagina 2