IV. 40. Donderdag den 8 Junij, ÏSSCHE COC NIEUWSTIJDINGEN. 9uit0chlan!>. Bfp.jtjn, dtn JunijMen schrijft uit Presburg 20 MeiHeden heeft Z. M. de Keizer den Rijks dag met eene Latijnsche rede geopend. De vergade ring was zeer tal- en glansrijk. De meeste vreemde gezanten bevonden zich in Presburg, om de opening bij te wonen, ('tls dus goed dat een Gezant aan het Oosu-nrijksche hofLatijn verstaat.) Frankfort, den a Jujiij. Omtrent de te Paler mo ontdekte rooverbendeleest men in de dagbladen het volgendeDe politie is nog bezig met nieu we arrestatien, en men wil zelfs weten, dat onge veer 500 personen deelgenooten waren van dit uitge breide dievencomplot. Her valt eenen Siciliaan voor het oogenblik zeer moeijelijkeenen reispas te ver- krijgen om zich buiten 's lands te begeven en deze maatregel wordt niet alleen tegen handwerkslieden, maar ook tegen andere personen aangewendwant men weet thans naauwkeurigdat eene menigte bur gers en zelfs verscheidene edellieden onder deze roo verbende gevonden werdenderhalve heeft de politie het middel te baat genomen aan niemand eenen pas te verkenenzoolang hij niet behoorlijk kan aantoonen dat werkelijke bezigheden hem buiten 's,lands riepen. Deze bende vond het middelom al het gestolene zeer spoedig om te werkenzoo dat men het vroegere voorwerp niet meer kon herkennenen om dit in het geheim te kunnen bewerkstellingen huurde zij een oud paleis in eene der afgelcgenste wijken van Paler mo, waar werkplaatsen voor alle beroepen waren, Hier vond de omwerking van alle hét gestolene plaats, en ieder, die iets stalof iets, dat gestolen was, verkochtmoets dit in rekening brengen. Alles werd in een grootboek opgeteekend waarin ieder eene re keningcourant had. In hetzelfde locaal vonden ook vergaderingen plaats, en men wil weten, dat zij, na het einde hunner beraadslagingzich ook met staat kundige onderwerpen bezig hielden." (om een roover- staat te vormen) Men meldt uit Munster, 28 Mei: Eene af- grijsselijke misdaad heeft onlangs in onze omstreken plaats gehad. Een vader heeft zijnen zoon gewurgd. De dadereen landman65 jaren oudleefde in een tweede huwelijkdoch van zijne vrouw gescheiden. Hij had aan zijnen oudsten stiefzoon zijne landelijke bezitting opgedragenen woonde in dezelveterwijl zijne vrouw haar kindeen 9 jarig knaapjebij zich had. De vrouw, wegeRs ongeregeld gedrag in een verbeterhuis geplaatstmoest natuurlijkerwijze zich van het kind ontslaan en daarom de vader het tot Zich nemen. Ofschoon de knaap in de boerderij tot, naar zijne jaren geëvenredigde arbeid werd ge bruikt was hij echter zoo schijnt het den goedbezitter lastig. Dagelijks grepen kastijdingen van den knaap door hem plaatsenzoo als de getuigen verklarenwerd zelfs zijne kost kariglijK toegereikt. De vader volgens zijne verklaring bij zijn eerste verhoor werd bedacht op middelen orn zich van het kind te ontdoenten einde aan het voordurende verdriet een einde te maken. Hij gingvan touw cn spade voorzien, met den knaap in een nabij gele gen woud, sloeg het kind het touw om den hals en wurgde het, waarna hij het lijkje begroef, hetwelk- acnt weken na het feit gevonden werd. In zijn tweede verhoor herriep en wijzigde hij zijne vroegere beken tenis in zoo verredat hijom den knaap vrees aan te jagenomdat deze nietzoe als hem was op gedragen hout gezameld hadhem zich in het woud genomenen met de uitdrukkingik 'zal je ophangenhem den strop om den hals had gesla gen dien echter zelf wederom had willen losmaken toen hij het kind zag paarsch en blaauw worden. In den argst en den haast waarmede hij dat had willen doenhad hij den strop niet kunnen losmaken en dien veeleer nog sterker digt gehaaldwaardoor de dood, van het kind was veroorzaakt. Gisteren heeft een jong mensch uit Deutz in een' aanval van zwaarmoedigheid en tegenstand in het levenzijn' dood op den ijzeren spoorweg gevon den. In de nabijheid van Mungersdorf stond hij toen de trein van 6" uren van Keulen naderde. De treinwachter waarschuwde hemom zich té verwijde ren, hetwelk hij dan ook deed; doch op het oogen blik dat de locomotieve nabij kwamwierp de on gelukkige zijn regenscherm er. verrekijker uit zijne handen en wierp zich op den wegin tegenwoordig heid van vele personen, die zich op de Mungersdor. ferbrug bevonden. Hij werd aan armen en beepen afgrijselijk verminkt en zwaar aan het hoofd gewond doch hij was niet dood. Men bragt hem in een nabij gelegen huisalwaar hij des avonds te 8 ure den geest gaf. Verschrikkelijker dood had de ongelukkigs niet kunnen kiezen. Het volgende voovvalhetwelk in Polen heeft plaats gehad, dienc tot bewijs, welke onbegrensde gehechtheid de,vogels voor hunne jongen hebben. In Zwolen bij Radoili, hadden een paar ootje va ren hun nest op eenen boom nevens de brouwerij. Dit ge- bouw geraakte in brand en ds boom had even als het wijfje van den ooijevaarhetwelk op hare jongen zat, veel van de vlammen te lijden. In weerwil van dien verliet zij hare jongen niet maar strekte de vleu gels meer uitomzoo, het scheenhet nest voer de van alle kanten vallende vonken te bewaren. Spoe dig hadden de vlammen ook den'boom bereikt, en ge raakte het nest in brand; doch de ooijevaar verliet haar nest nieten werd uit liefde voor hare jongen een offer van de vlammen. Het mannetje vloog steeds de vlammen ronden gaf al klepperende zijn angst te kennen. (Men denkt hierbij aan de ooijevaars te Delft.) Londen den 3 Junij. Naardien bij den tegen- woordigen toestand van Ierland vooreerst aan geen bezoek der Koningin aldaar te denken valt, zal II. M. vermoedelijk, in den loop van dezen zomer, de voor naamste steden langs de kust, onder anderen Ports mouth bezoeken. Prins Albert is door H. M. tot giootmeester der militaire orde van Bath benoemdin de plaats van den overledenen Hertog van Sussex. Gisteren morgen ten half tien ure is nabij Sout hampton het brikschip de Tartarwaarin sedert veer tien dagen kanonnenkogelsvuurpijlen en allerlei ander oorlogstuig, voor rekening van het Mexicaansch Gouvernementgeladen werdenin brand geraakt vernield en eindelijk gezonken. Niettegenstaande de kogelsin allerlei rigtingenheinde en ver geworpen werdenheeft menbuiten het verlies van schip en ladingde waarde van welke laatste op ongeveer vijf en twintig duizend ponden stelling begroot wordt, gcene ongelukken te betreuren. De doopsp'iegtigheid van de Prinses heeft ais- teren plaats gehad in de kape] van het paleis. De doop is verrigt door den aartsbisschop van Canter- bnrij'mct water uit de Jordaan. jfr Attlttrois. Parijs, den 1 Junij. Bij het, in December 1831, tusschen Oostenrijk, Groöt-Brittanje Pruissen Rus land en Belgie gesloren traktaat, was bepaald dat de Belgische vestingen AthMeenen, Mons Philippe- ville en Mariër.burg gesloopt zouden worden. Deze zaak was geheel en al vergetendoch Engeland zou thans op de uitvoering van deze overeenkomst hebben aangedrongen. „Te Boulogne is onlangs weder eene nieuwe wijze Van smokkelen ontdekt, waarvan de smokkelaars zich' reeds een gernimen tijd hadden bediend. Des nachts werden er door visscbers in stilte blikken doozen op het strand geworpenwaarin zich allerlei koopwaren bevonden. Deze doozen waren geheel beschilderd cn in den vorm van steenendoor de Zee opgeworpen. Des morgens bragt men deze doozen gemakkelijk bin nen Boulogne. Parijs den 4 Junij. Op hetalthans in de ge matigde streken van Europaondervonden schoone hoezeer eenigzins drooge, daarna bij afwisselende re genvlagen koele voorjaarschijnen met den aanvang der zomerwarmte onweders en ontordening van het luchtgestel te zuilen velgen. Eergistt-ïcii'.ten eersten Junij is zulk eene buien wel van den allergeweldig- sten aard over deze hoofdstad losgebarsten. Van half vijf tot zes ure des achtermiddagswas het zoo don ker dat men de Kamer der afgevaardigden heeft moe ten doen uiteengaanomdat men er geen licht genoeg meer had om te zien. Van vijf tot half zeven is de regen in stortvlagen van den hemel gevallen. Men spreekt ook van stormen, die elders den postengang gestuit hebben. De heer Thiers zal zichna den afloop der zit ting naar Spanje begeven. Naar men wilzou die reis niet uitsluitend een wetenschappelijk doel hebben, maar zou hij ook met eene geheime staatkundige zen ding belast zijn. Morgen zal er, in het departement Saóre-et Loire, een groot staatkundig banquet aan den heer de Lamartine gegeven worden. Op dat diner, waar aan nog al eenige beteekenis wordt gehecht zijn niet minder dan 900 personen genoodigd. - Officiële rappoiten van het eiland Guadeloupe ontvangen, schatten, zoo als men zegt, de geledene schade door deze kolonie ten gevolge van de laatste aardbeving op 110 a 120 millioen. Deze som zal niet overdreven schijnen als men in aanmerking neemt dat alles of ten minste bijna alles vernield en verwoest is geworden; huizen, fabrieken, huisraad, waarde in portefeuilles, edelgesteenten, enz. die aan de aardbe ving omkomen waren, zijn door de vlammen verteerd» Men heeft voorslagen gedaan, om aan Guadeloupe eene leerling van 10 nnflioen toe te staan ten einde deze kolonie weder te hern/ellen, Eene commissie is be last met opstellen van een ontwerp van wet tot dat oogmerk. De som der leening was eerst op 30 milli oen vastgesteld; maar men geloofde vervolgens dezel ve op 10 millioen re moeten reducerenen deze som is door de gedegeleerden van de kelonie aangenomen geworden. Men weet nog niet of het wetsontwerp hetwelk voor deze leening noodig isnog voor het einde van de zitting aan de kamer voorgelegd zal kun nen worden. Ülebjevlattbetf- 's Gravenhage den 4 Junij. Door dc /eden van de sociëteit de Uniete 's Hertogenbosch is besloten dat in de aanstaande maand Augustus een groote wed- j strijd voor de handboog-schutterijen over het geheele j Koningrijk der Nederlanden zal plaats hebben, die, voor zoo veel dezelve thans bekend zijn tot den wed strijd zullen worden uitgenoodigd. De sociëteit z^l dit jaar wederom drie prijzen ter mededinging aanbie den bestaande in eene goudenzilveren en bronzen medaille. Onbekendedoch gevestigde handboog- schutterijendie naar de prijzen zouden willen mede» dingen knnnen zich bij de directie der sociëteit aan melden-, ten einde dit schuttersfeest, zoo veel moge lijk algemeen te maken en daaraan allen luister bij te zetten. Rotterdam, den 5 Junij. De krijgsraad in het provinciaal commandement van Gelderland heeftbij vonnis van 20 Mei laatstledengeapprobeerd door liet hoog militair geregtshof den 3rsten daaraanvolgende, den luitenant der artillerie Roos schuldig veiklaavd aan manslag; doch tevens aangenomen dat er provocatie had bestaan, en hem mitsdien., mer toepassing van art. Gewone Advertentien worden a 20 ets, de regel geplaatst G te-, Huwelijks en Doodberigten van 16 reeels a J 3,20 eboor De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijsper Kwartaal is f 1,75 franco per Post/Tpo, Groningen, den 1 Junij. Den 30 Mei is dooi den AkaJemischen Senaat alhier, honoris causarot doctor in de' Theologie benoemd de heer C. Gutzlaf consul-generaal van Groot-Brittanje in Chinaen tot doctor in de bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren de heer J. FC. Gerickehoofddirecteur, van het insti tuut ter vorming van Nederlandsche ambtenaren voor Javate Souracartabeide ijverige mannen in de zaak ter uitbreiding des Christendomsen hiertoe ook we gens kennis van velerlei talen geschikt.

Goessche Courant | 1843 | | pagina 1