41. Maandag den Mei. Rf GOESSCHE COÜEANT. Vit hoofde van het ÜEMELVAAR.T - FEESTzal de Donder dagscke Courant op Vrijdag worden uitgegeven, NEDERLANDS FINANTIEN. b. Op de Borgtochten? De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is 1,75 franco per Post/i 90. Gewone Advertentien worden a 20 ets de regel geplaatst Gehoor Huwelijks en Doodberigten van 1 6 reeels a 1,20 door J. ACKERSDIJK. Idet is herstelhet is de over gang van eene verwoestende tot eene behoudende huishouding van den Staatwaarop wij behooren bedacht it zijn Met deze woorden van waarheid en gebiedende noodzakelijkheid, welke wij m het dezer dagen uitge geven Stukje onder bovengemeiden titel van Professor Ackersdijk aantreffenmoest in dezen oogenblik de gehecle Natie zich tot de vertegenwoordiging wenden en deze op hare bede met dezelve het aanhangige noodlottige Plan van Conversie bestrijden. Zoodanig is ons gevoelen zelfs over het gewijzigd financieel plan, zoo zeer vereenigen wij ons met de waarheden des aangaande in 't bockske van Professor Ackersdijk in 't licht gesteld om het verderfelijke en bedroevende aan te tooncn van het thans aanhan gige ontwerp van wet tot regeling van 's Rijks open" bare schuld. Wanneer de openbare behandeling dezer Nationale aangelegenheid ter Staten Zitting nog meer verwijderd waredan zouden wij ons veroorloven meer in bijzon derheden te treden nopens het geschrift van den zich jegens zijn Vaderland veidiensteüjk makenden Schrijver der bedoelde Brochure, doch nu reeds op aanstaanden Dingsdag den 23 dezer, voorloopig de openbare be raadslagingen bij de Staren-Generaal over dit ontwerp van wet zijn vastgesteldvermeenen wij zulks voor den oogenblik minder doelmatig, en 't voldoende te mo tten achten, ons gevoelen door enkele, zoo wij ver trouwen afdoende opmerkingen te staven daarbij het •eleverde door Professor Ackersdijk, bijzonder op 'toog houdende. Ons gevoelengelijk trouwens reeds voldoende zal gebleken zijn, stemt in hoofdzaak overeen met dat van dien geachten Schrijver, ofschoon wij het ons niet ontveinzen kunnen dat de vorm en uitgebreidheid van zijn geschrift ons minder doeltreffend voorkomen onzes erachtens konde het eerste beredenerende gedeelte meer beknopt te zamen gevat zijn geworden en in 't laatste gedeelte door voorbeelden in cijfers te zamen getrok ken korter en duidelijker het grocte nadeel zijn aan getoond gewordenhetwelke de onzalige vruchf van dit wetsontwerp zijn of worden moet. In zoodanigen zin meenen wij als eene eerste op merking te kunnen bijbrengen ,ce uitkomst welke de conversie der 5°/0 in 3% Rentgcvende Schuld naar het ontwerp, oplevert, ons kortsheidshalve slechts be palende hij het cijfer der 221 tniilioen 5% te verwis selen! Schuld. Voor het bedrag der eglo WS. f 221,000,000. zal worden uitgegeven eene 3% schuld in verhouding van f 141 voor elke i' 100 50,'0 d. if 311,610,000 Hierdoor vermeerdert dus de 221 mill, met een kapit. van f 90,610,000 En hiertegen vermeerdert de jaarlijk- sahe rente der 221 milloen welke 5% bedraagtf 11,050,000 en over de t 311,610,000 a 3 °/o bedraagt f 9,34-M0<3 jaarlijks met f 1,701,700 di 1% onkosten ofCour- x 1 bedraagt f 828,750 welke gecapi- taliseerd a f 141 bedraagt f 1,168,545 e 1 daarvan de rente a 3% f 35,055 Rest voor de jaarl. rcmenvtrmindtririg f1,666.645 Tegen over eene kapit. vermindering;van f 91,778,545 Zoo deze onze berekening even duidelijk als juist is verkrijgt de Staat eenen lasr var, ruim f 91! mil- hoen regen eene jaarlijkscbe rentenbesparing van ij m Hirer. 1 en welke f pifj millioen bij onveranderden stand van rentc-n door den staat a 72% 'et' mortisatie weder ingekocht wordende toch f66,080,552 zfl kosten aleer men eenen enkelen penning zal aantevvenden hebben voor de aflossing der oorsp-onkehjke f 221 millioen. Hiertegen overstaat, zal men welligt aar- voeren dat de Amortisatie dan ook over de geheele f 311,600,000 daargestei.de y/a in 72% moet gere kend worden en dan maar f 224.359,200 d. 1. slechts f 3.359,200 meer als de aflossing van 't oorspronke lijk 5% kapit. zoude vorderen dit is zooindien men f 3 i f millioen voor niets telt noch de meerdere jaren tot de amortiesatie benoodigd wantde zaak is hier juist zoo als de amortisatie wordt aangewezen in 't betoog van den Tijdgenoot blz. 255 doch ver-' schilt van de stelling ditns schrijvers waar hij verder de ze in de practijk gebragt omkeert - en wel daarom om dat het hieralthans in hoofdzaak geene nieuw te creëeren schuld geldt en aus per 100 mill, geene 20 mill, (echter nooit schaloos) worden verkregen welke aldadelijk het Amortisatie fonds versterken en dus den tijd van 't Amortisatie bekorten neenvan dit laatste kan het hier als gezegd is de rede niet zijn: In summa is dit de uitkomstdatvoor f 1 I mill, renten besparing aan de Natie den druk van <ji§ mill, en daarboven nog de 3! mill, mede voor conversie benoodigd dus zamen 95,000,000 aan Schuld en Kapitaal wordt opgelegd met een vierde getal van jaren meer benoo digd tot Schuld uitdtlging bij gelijke omstandigheden als voor het oorspronkelijk 5 °/0 Kapitaal en nu vra gen wij in gtmoede of hier het tijdelijk voordeel in ver houding kan geacht worden te staan met de verhoogde last voor de toekomst? Als eene andere opmerking sluit zich als van zelve tot deze aan Zal men volstrekt geen acht slaan op de ongelukkige uitwerking welke het ontwerp hebben moet a. Op de Gestichten van Liefdadigheid Of zegt het niets dat eenig Gesticht op een inkomen van b. v. b.5000. Inkomen van 5% Inschrijving door de Conversie in 3°!0 maar 4230. aan renten cn dus jaarlijks 770. minder zal ontvangen? moet dit in 't Gesticht bezui- nigdwordenop de voeding, kleeding, verwarming, op de verzorging der zieken of ook door getal vermindering van de in hetzelve opgenomenen? men bedenke hierbij dat er Gestichten van dezen aard bestaan in de welke de opgenomenen zekere bepaalde Regten door Inkoop in dezelve verkregen hebben en doel zich overigens de vraag voorwie onderhouden zal de zulken die door getal vermindering anders moeten uitgesloten worden of zijn de Steden en 't Platte Land niet reeds genoeg door Armen 'en Armoede gedrukt? Ten aanzien nu van de Borgtochten hebben de Sta ten Gener, zelve reeds bedenkingen ingebragt en zoo in deze en tenopzigte van de Gestichten, Kerken enz. moest worden te gemoetgekomen door een hooger kapitaal in 3°/0 aan dezelve toe te kennen men bedenke dat hier door de gedachte Renten besparing al weder aanmet•- kt lijk zoude verminderd worden en zoo werd de on evenredigheid tot de kapitaals verhooging nog beduiden- dev de maatregel nog doelloozer. Eindelijk, want ons bestek gedoogt het niet ommeer uitteweïden als eene laatste bemerking veroorlooven wij ons de vraag omtrent de uitvoering der.wet: Is men zeker dat de 3°/0 Schuld tot 7a°/0 genoegzaam afnemers vinden zal of ook de 2°/0 de koers van minstens 60 niet bereike? Moet de maatregel geprovoceerd worden door aflos- sing in casu a- pavy en óm daartoe benevens toe te geraken steeds nieuwe 3°;'o schuldbekentenissen ge creëerd worden welke te zamer, met de f 80 m. van Belgie of hoogstens f 120 m. van aldaar te ontvan gen de f 311,610,000 zullen daarstellen? Daarenboven nog voor rië f9! m. te kort op de 2 laatsrvoorgaar.de dienstjaren worden vermeerderd met f 13,395,000 kapit, 3% schuldbekentenissen? En met hoeveel millioenen meer voor de nog onbe keiwe achterstand Et par dessus tout gaan wij vier jaren van onzekere toe. komst tegemoet Helaaswie oordeelt hier het aangehaalde door Profes sor Ackersdijk dan nog ongepast 'J.apresnous le deluge Maar genoegde Staten Generaal hebben in der- zelver belangrijk en vele bezwaren bevattend alge meen verslag der centrale afdeeling ter zitting van jl. Vrijdag niet zooveel stof, onzes erachtens tot jube len over het ontwerp geleverd als waartoe het Han delsblad van den volgenden dag grond méént te heb ben wij meenen daarentegen zoo dat ver dag geen tijd cn woord verspillen zal blijken geweest te zijn zoo als trouwens van de vertegenwoordiging niet meer te wachten is dat er vele gevoelens en wenschen en opmerkingen en bezwaren in zijn uitge drukt en vervuld zelfs met hoogen ernst aangedron gen grootelijks in gelijken geest en zin en strek king met vele van die in de Brochure van Professor Ackersdijk voorkomende - en waarin wij ons har telijk verheugenook omdat wij het zóó noodig zóó wenschelijk achten dat: Eene volledige mededeeling der Staats Schulden cn achterstanden vooraf aan de kamer aan de Natie geschiededat men al het misterieuse uit het ontwerp terug nam benevens alle de vreemdsoortige zaken waarvan ook de Staten Generaal hePjnaauweverband nog niet geheel doorzien dat men zekere waarborgen stelde voor net vervolg enzwantbij en na de kennisneming van al hec eerste door de kamer betwijfelen wij zeer of deze het oogenblik voor eene conversie als reeds urgent en ge past zoude rekenenen na het te terugnemen en op heffen van al 't vorige door de Regering gelooven wij datook deze van 'tPlan welligt, althans tijdelijk zoude afzien. En zoo zoude men de waarheid meer nabij gekomen en zou het heillooze ontwerp eene rustplaats ter griffie welligt voorbereid zijn om te herleven in een eenvoudig ontwerp ter verwisseling der 50/o in Schuld zonder andere vergoeding door kapit. verhoo» ging als ten behoeve van Inrigtingen van Liefdadigheid en dergelijke of daarmede gelijkstaande 50/° Schtildeisschers vati den Staat of liever nog in geheel nieuwe gewroch ten niet alleen van den Staatsman met eenen goeden wil maar met een waarachtig genie begaafd waar door een radicaal niet palliatief middel der Natie aan- geholen werd. Nog eenenkeld woord over de waarde der 35/ó in verband met eene eventuele amortisatie. Men beweert dat het eene chimère is dat de uitdelging der Schuld door eene beduidende rijzing zoude bemoeijelijkt wor- denomdat zoodanige rijzing niet te verwachten is en evenwel stemt het Handelsblad met den Heer Wa- rin in, dat er reeds uitzigt is om de 3°/0 tot 75°/0te plaatsen, wanneer ernstige bezuinigingen worden daar- gesteld; zal dit eene waarheid onder de operatie kun nen zijn hoe veel te meer grond is er dan van eene nog meerdere rijzing te verwachten, wanneer 'tlater eens moge blijken dat de Begrootingen waarheid zijndat door geene teleurstellingen nieuv^e te korren ontstaan en de bezuinigde lasten zonder nieuwe belastingen volkomen bestreden wordenja het de reden zal kun nen wezen om uit de gewone inkomsten tot aflossing van Staatsschuld te kunnen overgaan onzes erach tens moet dit laatste een gevolg van 'teerste worden, of het is de Beurs en ,t Beursspel die bij den aanvang de 3°/0 tot 75°/0 zullen doen gangbaar worden: I11 dezen zin drukt zich ook Prof. A. uit, op biadz. 25 en vevv. zijner Brochureen op bladz. 39 eindigt Z. Id. Gel. met deze veel omvattende woorden Doch wij willen de pen nederleggen. Het is geene aangename taak te berispen en te waarschuwen met weinig uitzigtom het kwaaddat men vreest te doen vermijdenwij zouden die taak gaarne a'an anderen overlaten. Doch men heeft van 1814 tot mi in onze financiënbijna zonder uitzonderinggehan deld in strijd met de wetenschapde Staatshuishoud kundeaan welke wij onze beste jaren besteed heb-

Goessche Courant | 1843 | | pagina 1