Donderdag den 18 Mei. 6 O M 8 S C H E CO De uitgave dezer Couraut geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De i'rijsper Kwartaal is 1,75 franco per ï'ost/i 90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. deregel geplaatst Geboot' «e-Huwelijks en Doodlierigten van 1 6 reeels a 1,20 iTtimmii li -i - ME U WSTIJDING EN. llitslanb. Petersburg den 4 Mei. Uil Siberië schrijft men De groote Jaspisvaes die na tienjarigen arbeid op de steenslijperij in Koliiwaneindelijk gereed iswordt raar Petersburg vervoerd. Het bovenste stuk, de eigenli.ke vaas, weegt alleen 1170 pud of 46800 pond, en wordt door 180 paarden voortgetrok ken." (Dit doet ons denken aan de werken der öu- den. Men zegt dat alleen order regeringen als die der oudenwaarvan de Russische nog eene schaduw vèr- toont, zulke werken mogelijk zijn.) Ztaitecftlftttb» Munchen den 10 Mei. Gij zult reeds van het voornemen der koninklijke regering gehoord hebben om denonlangs met den naam van Lodcwjks-haven verdoopten Rijn schanstegenover Mannheim tot eene stad te herscheppen. Naar men hier algemeen verzekert is het aam den directeur von'Gartner opge dragen de plannen tot het bouwen dezer nieuwe stad te ontwerpenongetwijfeld eene zeer moeijelijke taak waarbij het vooral noodzakelijk is, verder dan op het papierde plaatselijke voordeelen en behoeften op te merken. Onder de grootere plannen van nieuwe stichtingen, noemt men een.geb,ouw voor het vervaar digen van schilderijen op glasdat tot eene behoefte geworden is, bij de steeds toenemende aanvraag en bestellingen in dit kunstvak. Deze - kunst behoort, in de voortreffelijkheid zov sis todw -do ketk der voorstad Au gezien kan worden, uitsluitend aan onze stad; en eciie fabrijkwelke aan deze eischen voldoetkan zelfs op groote schaal niet mislukken. Aan een onlangs uitgekomen statistiek werk ontkenen wij de volgende opgaven omtrent het geza» menliik getal der volkenwelke de Itaïiaansche taal spreken, voorliet jaar 1842 Italiaansch Tyrol 46,000 zielen; het Italiaansch gédeeke van Illyuë, Croatië cn langs de. kusten 494,000het Lombardijsch-Vene- tiaansch koningrijk 4,575^95waarvan 2,538,995 op LombardVjë en 2,037,000 op Venetië komenIta liaansch Zwitserland 126,000; Sardinië 4.650,368 waarvan op Savoije 554,137, op Genua 674,988, op Piemont 2,896.610, en op het eiland Sardinië 5245633 komen; Monaco 6000; Parma Piacenza en Guastal- la 465,673; Modena met [Massa en Carrara 474,524; Lucca 168,168; de Pausselijke Staten 2,732,436; de republiek San Marino 7900; Toscana met Piombino en het eiland Elba 1,481,079; Napels en Sicilië 7,975,85°waarvan 6,145,291 op Napels en 1,830,559 op Sicilië komen Corsica (aan Frankrijk behoorende) 207,889; Malta, Gozzo en Comino (aan Engeland toebehoorenden 153,000. In het geheel 23,988,31a bewonerswelke de Itaïiaansche taal spreken. Londen den 9 Mei. Te Stafford heeft den 30 April het volgende plaats gehad De heer Preece, een rijk grondeigenaar in den omtrek dezer stadbe merkte gisterente huis komendedat zijn neef ên aangenomen zoon, een kind van twaalf jaar, eenige gegeven bevelen niet volbragt had. Hij wilde hem tot straf eenige slagen met zijnen stek geven, maar het. kind ontkwam den slag en vlugtte, allagehende, naai de plaats voor het huis. De oom volgt hemsneed hem den pas af en gaf hem eene ruwe kastijding. Hef scheen dat de toorn des grijsaards hierdoor bedaard n oest zijn, zuiks was echter het geval niet. De heer Rretctwiens gelaatstrekken door de woede misvormd waren i begon eensklaps te wankelen, spoog bloed en viel dood ter aarde. Eene borst-ader was gesprongen. De jurijtot het onderzoek benoemdheeft verklaard dat hij van toorn overleden is. De neef, de'onschul dige oorzaak van dit ongevalis de erfgenaam van al deszelfs bezittingen. Parijs den 10 Mei. Men verhaalt dat te Perouse in Italië een eigenhandig geschrift van Napoleon op eene zonderlinge wijze aan hc-:t licht js gekomen. Iemand namelijk die een vijf francs stuk in betaling- ontvangen hadhetwelk hij voor valsch aanzagliet het door midden slaan en vond daarin eene order aan het leger, benevens een wisselbrief, ten bedrage van twee-millioen francs, aan de order van den generaal Messena. - Er schijnt nog groote verdeeldheid van gevoelen over het moeijelijk onderwerp de suiker wet in Frank rijk te heerscnen. Er zijn bladen der tegenpartijdie het ministeriële voorstel voorstaanen ministeriele bladendie het bestrijder.. Onder deze laatsten be- hoort het Journal des Déhats. 't welk ons Ned. Nieuwsblad -zich ten voorbeeld gesteld heeft. Men rekent thans, dat er aan de vestingwer ken der stad Parijs niet minder dan 25.000 menschen en 5,000 paarden arbeiden. Vooral houdt men zich met den doorloopenden bui ten wal bezig. Sommige nieuw aangelegde forten zoo als dat van Issyzijn in zoodanigen toestanddat men daarin de kanonnen mortieren en houwitsers plaatsen kan. Het verbranden van der. schouwburg te Havre j is hoogstwaarschijnlijic het gevolg van moedwillige brandstichting geweest. Onder de re dezer zake gear- resteerde personen bevindt zich een kapperdiezoo me.n zegtzich aldus zou hebben willen wrekenvan zich de betrekking van tooneel-kapper te hebben zien weigeren. - Men schrijft uit Pamiers4 Mei. Gisteren is in de gemeente Montegutop helder lichten dag ~vrvT?tLI l lkis.li jKO -tn-O-cvV-rl -dpLu. eene is oogenblikkelijk overledenen de beide ande ren zijn zwaar gewond. Een vaderde eer zijner dochterwelke door een der slagtoffers verleid waswillende wrekenbe gaf zichmet een geweer en twee pistolen gewapend naar een stuk landalwaar de verleider met zijn vader en zijn broeder werkteen na met den vader hevige woorden gewisseld en hern verweten te nebben dat hij zich tegen het huwelijk van deszelfs zoon met zijne dochter verzette wondde hij een dezer zonenwelke j zijn vader ter hulp snelde door een slag met het pis- 1 tooi: vervolgens schoot hij het geweer af op hem dien hij met zijne doenter wilde doen huwen en trof hem zoodanig, dat deze dood ter aarde stortte. De vadgrzijne twee zonen Voor zijne voeten zien- de liggen en voor zijn eigen leven vreezende, bragt deii moordenaar een slag met de schop aan het hoofd toe; maar deze r.am het tweede pistool, hetwelk, in zijne weitasch verwardlosbrandde en den grijsaard in den arm wondde. Eenige boeren ijlden op het hnoren dezer schoten toe, maakten zich van dezen man meester, en zou den 'nem voorzeker mishandeld hebben, ware de over heid, niet tijdig genoeg ter plaatse gekomen om den moordenaar in hechtenis te nemen. Jïcbjcvï&ubctu *sGravenhage den 15 Mei. Heden middag, i ten 12 ure, hadden zich vele aanzienlijke personen, zoowel hecren als dames, aan het strand voor het badhuis vergeuigd. Er waseven als vroegereen wedren tusschen paarden van Z. K. H. Prins Alexan der en Sir Alexander Maleisecretaris van de Brit- sche Legatie alhier, bepaald. Ditmaal is de Heer Makt overwinnaar gebleven. Zoowel de Prins als de Legatie-secretaris bereden zeiven, als jokkeys gekleed hunne paarden. De afstand, dién de Prins moest afleggen beliep 2800 Ned. ellenterwijl het rid van den Heer Makt bedroeg 3200 Ned. ellen, omdat de last, dien het paard van den Prins te dragen had, zwaarder was dan die van dat van den Heer Makt. De Prins wasdan aan den eindpaal gekomen slechts weinige ellen achter. Daarna is er nog eene wedding schap door eenige voorname personen gehoudenwaar aan de Prinsen Alexander en Hendrik almede deel namen, en waarbij de Prins Alexander de overwin ning met glans behaald heeft. 's Gravenhage den 17 Mei. In de zitting vati de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden, is het ontwerp van wet, houdende voorziening in wette lijke verordeningen omtrent Limburg, nadat de heer van Goltstein daartegen het woord gevoerd en Zijne Excellentie de Minister van Binnenlandsche zaken hetzel ve verdedigd hadmet 44 tegen a stemmen aangenomen. Rotterdam, den 17 Mei. Van .den Helder schrijft men van den 8 dezerHeden is de heer J. II. Beu tingniet het schip Wilhelminakapitein Iflint a naar Suriname verdokkenten einde de eerste hand te leggen aan de proefneming eener kolonisatiezoo als dit is vastgesteld bij Zr. Ms. Besluit van 25 Januarij jongstleden. Zoodra de lieer Betting eene geschikte plaats heeft uitgekozen en de boomen opgeruimd zijn zullen vooreerst 50 cn daarna nog 150 huisgezinnen volgen met de beide andere ontwerperszijnde de heeren A. van den Br andhof en D. Copijn. Uit Westzanen wordt gemeld, dat'de puin vail den ingesrorten kerktoren zal worden verkocht; ter wijl reeds vroeger de lijken van al de bij het ongeval bezwekenen bij de daarnaar gedaane opgravingen ge vonden en behoorlijk rer aarde besteld zijn geworden. Berigten van de Kaap de Goede Hooptot een 3 Februari), melden, dat de twisten tusschen de uit- ge weke, e boeren en de Kaffers toen, voor zoo verre men wist, nog voortduurden, en had een gedeelte der eersten zich andermaal bij de Allemansdrift vertoond om Adam Kok aan te vallen, óp wiens land zij aan spraak makenen die het raadzaam geacht hadeene. soort van wapenstilstand met hen te sluiten. Men dacht in de Kaapstaddat de zakenniet geheel vereffend VXfBvnsa tswracn vvuiu'ai ln.,ö pen aangerukt en bepaalde bevelen uit het Moederlanct ontvangen waren. Breda, den 13 Mei. Uit Made schrijft men van den 10 Mei In den morgen van hedenomstreeks acht ureis in den putnabij de woning van den landman van Dongenhet lijk gevonden van deszelfs dienstmeid Maria Oomenoud 57 jdren voorover liggendede beenen naar beneden, en het hoofd steunende aan de overzijde tegen de wanden van den puthet ligchaam. onder waterdoch de haren zich even er boven ver- toonende. Een bloedig spoor leidde van at den put maar de schuur der woning, en in dezelfde ontdekte men twee bebloedde messeneene bebloedde vrouwen-muts en een bebloedde stok. Aan het lijk zijn bij de schou wing aanzienlijke kneuzingen voor op het hoofd en het aangezigt waargenomen, vermoeddelijk door den bebloedden stok veroorzcakt, en een achtal steken en woudenmede voor op het hoofd en welke de blijken dragen van met de gevondene bebloedde messen te zijn toegebragt. Tot omstreeks zeven of half acht ure is de overledene door haren meester of de buren gezien geworden, doch is het tot dusverre niet mogelijk ge weest te vernemen op wat wijze zij het leven heeft verloren. Vrij algemeen is men van gevoelendat teil deze zelfmoord zou zijn gepleegd en verwacht men. mei belangstelling den loop van het onderzoekdoor de justitie thans op de plaats van het voorval gedaan wordende. - Uit Deventer schrijft men Men verneemt dat onze gewezen stadgenoot, de verdienstelijk schil- L. Meijer zich thans aan den Helder bevindtzijnde hij door Z. M. Lodewjk Philips belast met het ver vaardigen eener schilderijvoorstellende de landing dec Engelschen en Russen in 1799 aan den Helder, voor welk stuk der kunstenaar 20,000 francs is toegezegd. Het schip Planciuskapitein S. J. Rotgans den 19 Januarij van Batavia n-aai Amsterdam vertrok kenis, den 11 Mei in Texel binnengekomenheb bende de uit- en thuisreize in 7 maanden en indagen volbragt. Het schip Prins F reder ik der Nederlanden kapitein de Kokvan Batavia naar Macao, is op een koraalrif totaal verongeluktdoch de equigagie gered. -g; Vermits er thans weder behoefte aan manschap-

Goessche Courant | 1843 | | pagina 1