De hoop,'welke onze velden in den afgeloopen herfst na zulk eenen voor dezelve vruchtbaren zomer, gavenis door den winter niet verijdelden wordt thans door de invallende schoone lente bevestigd. Alle gewassen beloven veel. Ons eiland zal alzoo binnen kort wederom als door een tooverslag in eenen bloei- jenden lusthof herschapen zijn. Voor de arbeidende klasse, welke in het vellen en klein maken van het hout, reeds werk vond, is het nu meer overvloedig geopend. De armen hebben dit voorjaar door het zoe ken van molsaladezeekoraalen lamsooren weder boven bewoners van andere oorden een voordeel gehad. De thermometerdie voor 14 dagen 's nachts nog 32. en op den middag 36 graden teekende, staat heden v. tn. ten 11 ure buiten de zon op 70, in de zon 75- ALLERLEI. Men leest in eene verhandeling Fader!Letter- oefeningenApril) t/an den Amsterdamscnen Hoogleer aar Beijerman ter beantwoording der vraag: Heeft onze Republiek zich naclen Utrcchtschen Vrede 1713, ten onregte aan de buitcnlandschc politiek onttrokken het volgende: Vele oorzaken hadden al vroeg onze vaderen iive- rig en wakker gemaakts Hun land was den Hollan deren en Zeeuwen steeds een duur houkind en het leverde weinig open tochhet ontbrekende "moest ergens gevonden worden. Hunne Vorsten deden ge durig groote beden want zij waren eerzuchtig en gin gen huwelijks-verbindtenissen met veel aanzienlijker vorstenhuizen aanwelke op grooten voet geboden te leven zij werden daardoor ook al te vroeg in de staat zucht en de oorlogen hunner veel magtiger naburen gewikkelden dat alles moesten de landzaten betalen. Arm zijn is en was in een klimaat als her. onze schrik kelijk. Bij de noodzakelijkheid kwam een vlijtige ge aardheid en goede aanleg. Vlaanderenhet nabij ge legen en bloeijende Vlaanderen wees ons den weg dat had zijn vroegen welvaart te danken aan zijne lig ging tusschen de landen van ?t Noordelijk Europa en die van het toen zoo welig tierende en rijke Italiaan- iche1Spaatische en Portngesche Zuiden. Tot die streekaan de kusten der Noordzee zoo centraalbe hoorde ook ons vaderlanddat de gemakkelijke ge- 1 roeenschap met Engeland even goed bezat als Vlaan deren en in die met Duitschland door zijn rivier monden nog iets boven Vlaanderen vooruit had. A3 vroeg bezielde de handel onze gewesten die er zoo uitnemend voor gelegen waren. Wij zijn den Engel- schen en Franschen een eeuw anderhalf of twee voor uit geweest in 't gewigt daarvan te doorgronden. We ten is roagt! Reeds onder philips de Goede hief men in Holland excijnsen op bier, koren zout, turf en andere levensnoodwendighedenten einde met dat geld handelsvoordelen in het Noorden te koopen. Wie dacht toen in Engeland of Frankrijk aan zoo iets 1 Wie zou het geldvoor zoo iets geheven daar in die eeuw goed besteed gemeend hebben Wij lezen echter niet, dat iemand hier te lande over die belasting morde. Elk schijnt toen reeds begrepen te hebbendat de dus uitgegeven penningen door de welvaart, welke zij onder bet volk verspreiden, tien dubbele renten opbrachten! Dat was bet fundament gelegd voor 't gebouw van Neêrlands grootheid i Later werden wij door onze vijanden de Spanjaar den zelve tot den wereldhandel gedwongenen het geluk wildedat zij ons in de gelegenheid stelden om de Portugesche bezittingen in Oost en West als vijandelijke bezittingen te mogen beschouwen. Dit was het gebouw van Neêrlands grootheid heer lijk opgetrokken Het doel dezer verhandeling is overigens om aantetoO' nen dat de grootsche rol, die het kleine Gemeenebest vóór 1713 speelde, en tot hetwelk zich de schoonste Vaderlandsche herinneringen bepalen weiecros-te veel invloed hadden én op het oordeelhetgeen men over de Vaderlandsche Geschiedenis veltén op de aanwij zing van het staatkundig stelsel, dat wij thans, onder de Volken van Europamoeten volgen. De Hoog leeraar toont dit uit de Vaderlandsche Geschiedenis met onderscheidene voorbeelden aan om te doen zien dat het tijdvak na 1713 ons het tafereel levert van eenen kleinen Staatdie door het ophouden van zeer buitengewone omstandigheden in Europa, geheel bui- ren zijne schuld, ook opgehouden heeft, en, volgens den noodwendigen loop der dingen, wel ophouden moest, eenen ver boven zijne natuurlijke middelen vctheven'en daarom verbazing verdienenden rang onder de overige Staten van Europa te vervullen. Somwijlen maakt de schrijver-hoewel wij ons over *r algemeen met zijne beschouwingswijze vereenigeri eenen zonderlingen indruk docr zijne voorstellingswijze. Maar wij noodigen met den Tijdgenoot ieder tot de lezing uit en willen de ook door dezen vermelde' slot som des Hoogleeiaars mededeclen. Als het ken u zeiven voor een mensch van het hoogste belang isook voor een volk is de les vol beduidenis. Niemand zal er zich met reden over kunnen bedroeven'dat hij de lengte van volle zes voet niet bereikt heeft, of geen Hercules-krachten ontving. Even weinig zal eene Natie zich daar» over behoeven te bezwarendat zij niet tallijker is, of geen grooter stuk lands beslaat, dan haar ten deele viel. De mensch, is hij wijs, vraagt zich alleen af, of hij gewoekerd iieeft met dat, wat hem gegeven was? Zoo oNt eene Natie. Of hij gearbeid heeft, toen het tijd was te arbeiden, dan of hij toen de handen slap liet ncderhangen? Zoo ook eene Natie." In een met christelijke belangstelling geschreven in gezonden artikel aan den Tijdgenootbevattende mid delen ter verzorging of zedelijke opvoeding van ver waarloosde kinderen vooral in de groote steden, wordt ter voorkoming van het kwaad zelve zeer aangedrongen op Bewaarscholenen vooral eene tnrigting aanbevo len welke zich het lot der verwaarloosde kinderen op zekeren leeftijd gekomen zou aantrekken. In het artikel wordt gezegd Wij zouden hierop kunnen antwoordendat voor- 1 eerst in die vroegere tijden een geheel andere gezindheid niet alleen in 't algemeen maar dat ook in 't bijzonder een geheel ander denkbeeld hieromtrent bestonddat namelijk van eenige verdienstelijkheid kan er niet ge heel van afgescheiden worden j verder zijn inden'loop der tijden sommige dier vrome gestichten vervallen en zijn sommigen afgeschrikt geworden hiertoe hun goed te vermaken. Eindelijk zijn de liefdadigheids-instellin genwaaraan men bij zijn leven reeds geeft, zeer vermenigvuldigd. Wij vereenigen ons echter met den wensch van den welmeenenden schrijver. In de Cathelyke Nedcrlandsche Stemmen van 1 April No. 13, wordt aangedrongen op instellingen hier te lande, gelijk er te Parijs eene bestaat, om namelijk te voorkomen dat de mindere man de Zondagen na kerk tijd nier in Wijn- of Speelhuizen dooibrenge maar op daartoe geschikte plaatsen nuttig' bezig gehouden worde. Wij hechten gaarne ons zegel aan dit doel, naar plaatselijke omstandigheden te wijzigen. Wij ma ken opmerkzaam op de reeds bestaande Zondagscholen en op de zamenkomstenwelke men in 'Duitschland houdt, ook des winters avonds, waar over een ofan- deie hoofdtak van bestaan, van locale nuttigheid, ge handeld wordt. Niet alleen geestelijkenmaar ook particulieren van kennis en probitcitzouden hiertoe nuttig kunnen medewerken. In No. 29 dezer Courant werden ouders er opmerk zaam op gemaaktom hunne kinderen in kinderlijk spelen uitspanning te bezorgen. Wij dringen er sreeds op aan en voegen cr bijdat ouders hierin best slagen zullen, als deze onder hun oog geschieden, en als zij zelveals of ze nog kindereii warener soms deel in nemen. Dat deed weleer een wijze Koning en hij was er niet minder om, MIDDENPfUJZE.V, VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke belastingen. Tarwe/ 7,38. Rogge ƒ6,56. Vroege Gerst ƒ4,59. Late Gerst f 3,75. Boekweit f 0,00. Haver f 2,62, Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten 0,00. Groene Erwten 6,00. Graan we Erwten 0,00. Tarwe Meel f 9,38. Rogge Meel8,21. allenpcr Muddc. Boter 0,97 csNoord-HollandscheKaas 50 cs. Stolksche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 30 cs. Tarwe Brood 18 cs. Rogge Brood 15 cs. OsseVleesch 60 cs. Koei Vleesch 60 cs. Kaïfs Vleesch 50 cs. Schapen Vleesch 35 cs. Lams Vleesch 35 cs. Vcrsch Varken Vleesch 65cs. Gerookt Varken Vleesch 75 cs. allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen f 0,00. Late Aardappelen 2,30 de Mudde. Jenever ƒ65,00, per Vat. IJpen Hout ƒ7,50. Esschen- Hout 7,50. per II is se. .Groote Takkebossen 11,50. Kleine Tak- kebossen f 7,00. cle Honderd. Steen Kolen f 2,50. de 100 Ponden. Turf 70 cs. de dubb. Mudde. Kool Olie ƒ43,00. Lijn Olie 36,00. het Vat. Kool Zaad ƒ9,41. Lijn Zaad 0,00. cle Mudde. Kaarsen 65 cs. het Ned. Pond. Door het overlijden van den heer J. r> n JONG II, Jz.is de Handelsfirma DE JONGH PILAAR ontbonden en de ondergeteekende be last met de Liquidatie derzelvedie daarom een iege lijk welke iets te vorderen heeft van of verschuldigd is aan die Compagnieschapuitnoodigfdaatvan op gave en betaling te doen ten zijnen huize, voor het einde der maand Mei eerstkomende. H. C. PILAAR. Alle de genendie iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel van wijlen Heer S. M. van der HEIJDEN SINCLAIR, in leven Notaris te Heinkenszandworden verzocht ten spoedigste daarvan opgaaf of betaling te doen aun den Heer J. A. A. van de PUTTE te Goes De ondergeteekende heeft de eer zijne geëerde Stad en Landgcnooten te berigten, dar hij op Dings dag den 25 April aanstaande zijn BROOD- en KOEK- i BAKKERIJ zal openen in de Ganzepoortstraat in het huis laatst bewoond door A. C. Brekerbeveelr zich in ieders gunst en belooft eene prompte en civiele be diening. P. VERTREGTNz. Op Maandag den 1 Mei 1843 des Nademiddags te vijf urenzullen de Wreduwe en Erven van JO HANNES de KOK, in de Herberg bij Janis Ka boort te Kloctingeop bekomen Regtertijke Authorl- satie van de Arrondissements Regtbank te Goesren overstaan van den Notaris A. SMALLEGANGE residerende aldaar, daartoe gecommitteerd, publiek en aan de meestbiedende presenteren te Verkoopen eerst in zeven afzonderlijke Perceelen en daarna in Massa Eene HOFSTEDE bestaande in WOON HUIS SCHUUR en BAKKEET, staande en gele gen in de Gemeente van Kloctinge aan den Straatweg naar Kappetlegenaamd den Bergmet de nombre van 18 Bunders, 99 Roeden, 77 Ellen volgens het oude Veldboek of 19 Bunders 16 Roeden 51 Ellen volgens de Kadastrale opmeting HOF BOOM GAARD WEIDE en ZAAILANDENmede in Kloctinge gelegen bij uitgezette Billetten in het breede vermeld. En op Woensdag den 3 Mei daaraanvolgende des Morgens te 10 uren op voormelde Hofstede 5 WERK-PAARDEN7 MËLKKOEIJKN 3 RUN- DERS,,2 MESTPUTLOOPERS HOENDERS bij het Koppel, BEESTIAAL, BOUW- en MELK- GÈREEDSCHAPPENHOOI bij de Klamp en wat er meerder zal worden opgeveild. Informatien zijn te bekomen ten kantore van voor noemden Notaris A. Smallegange te Goes. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon. P. heeft het in No. 28 en 29 dezer Courant her innerde en medegedeelde over armoede en armen met genoegen gelezen, doch vereenigt zich vooral met dat gene wat ook den Armen zijne pligten onder 't oog brengt. Men moet toch in deze dagen toeziendat de arme zich geene regten aanmarige. Hij acht het noodig, dat de geringe klasse er op gewezen wordt, hoe zij zich moedwillig in armoede stort, hoe zij ligt- zinnig rekenende op ondersteuning zich te vroegtijdig in het huwelijk begeeft zonder te voren zich eenig- zins van een doorgaand middel van bestaan verzekerd te hebben, terwijl zij zelfs het noodige tot het begin nen van een huishouden niet heeft, en dit, wat hier toe kon bespaard worden, in opschik veelal verkwist heeft. Hij acht eindelijk den drang tot mildadigheid - uit noodzakelijkheid den doodsteek voor de ware liefde. {Wij verleenen aan het hier medegedeelde in de hoofdzaak gaarne eene plaats.') Vroeger zijn er groote weldadige gestichten uit aanzienlijke Legaten in ons Vaderland opgcrigt En wordt vervolgens gevraagdWaarom is deze god vruchtige gewoonte al meer en meer in onbruik ge raakt God geve dat rijkbedeelden die het zonder nadeel van na 'astbestaanden hunnen en mogen dochtrachten mogen bij het nageslachtook wanneer zij gestorven zijnnog in zegening te blijven leven Van den 1 tot den 15 April 1843. Goesden 20 April 1843. Goes 20 April 1843. V OPENBARE VERKOOP ING-

Goessche Courant | 1843 | | pagina 2