JV. Donderdag den SO April GOES S C II E COURANT. jsmv WSTIJDIJVGEJV. 1 gËngglanb. ten deele toe te schrijven waren. De eenigzins luchtige cn spotachtige wijze, op welke de heer Bowring deze ernstige zaak behandelde wekte het misnoegen van sir R. Inglis op, die dan ook met veel kracht den vorigen spreker op alle pun ten wederlêgdecn onder anderen zeide geen scherts met de joodsche afkomst van dr. Alexander van een man gewacht te hebbendie vroeger begeerd had dat aan de Israëiitcn in Groot-Brittanje gelijke regten met de Christenen zouden worden verzekerd. Hem kwam de keus van den Bisschopjuist ook om diens vroe gere belijdenis, bijzonder gelukkig voor, en hij mogt van zijn bestendig verblijf te Jeruzalem niet dan goede vruchten vcor het Protestantismus verwachten. De Sultan had den Bisschop bescherming toegezegden alles wat men van mishandelingen verhaald had,- aan welke deze zou zijn blootgesteld geweest, werd in zijne eigen brieven wedersprokenwelke tevens het berigt inhielden dat de nieuwe Gemeente van lieverlede aanwiesen zich meer en meer scheen te zullen uit breiden. Sir R. Feel was van 'gelijk gevoelen, en zeide dat het Huis zich niet verwonderen zou wanneer hij het overleggen van stukken weigerde op een zoo ligt- vaardigen en blijkbaar vijandigen toon geëischt.Dit laat ste ontkende dr.. Bowring welmaar bewilligde nog- tans in het terugnemen van zijn voorstel. - Het bezoek van den gang onder de Teems schijnt gisteren, bij gelegenheid van Goeden Vrijdag, zijnde tevens voor het meerendcel dn- klerken enz. der ver schillende bureaux in deze hoofdstad een heilige dag zoo talrijk geweest te zijndat men ten laatsteten einde de orde te bewaren en het doorsnappen van tal- looze groepen te voorkomen de hulp der policie heeft moeten inroepen. Ten half' een ure beliep het getal bezoekers reeds boven de io,coo. De Times verklaart thans, dat de verzekeringen van het Fransche ministerie wegens het beschermen der Engelsche Protestanfsche zendelingen op de door Frankrijk in bezit genomene Australische eilanden van dien aard zijndat men te dezer zake geenerlei vrees behoeft te koesteren. JTranfiVDÏG vel gaf tot het opvatten der wapenen. Naauwelijks had men tweehonderd passen gedaan of het, vijandelijk vuur begon op nieuw maar twee stukken veldgeschut waren genoegzaam om de Ars'okiia, akAndionge veer, negenhonderd in getal, ineen manbout verschanst haddenuiteen te drijven nadat driehonderd hunner het leven hadden verloren en niet weinigen gevangen genomen waren. De Spahisdoor de Afrikaansche jagers ondersteund hebben gelijktijdig een strooptogt gedaan waarbij nagenoeg duizend runderen en twee- 1 duizend schapen in handen der Franschcn gevallen zijn. Drie colonnes moesten zich den 7 dezer in de na bijheid van El Arouch vereenigen, tot het doen van eene expeditie onder den generaal Baragitay Jd HU lierswaaibij men geen ernstiger, wederstand tege- j moet zag. iltcbcrlsnbcii. Deze in ons land zoo vreemde gebeurtenis dompelt der overledenen ouders en naastbestaanden in diepe droefheid, en laat de gemeente Etten en Leur en om liggende plaatsen in verslagenheid. In het groote gasthuis van het Bagijnenhof, te Brusselwoont een zekeren Jan Herman Jonckers geboortig van Leiden die den 13 April zijn 109de jaar bereikt heeft, volkomen gezond iste voet de kerk en andere plaatsen bezoekt en nog door geene onge makken van den ouderdom gekweld wordt. Gewone uitdrukking bij hei kiemspel. alle opzigten, aan de verwachting, die men ihet mo« gelijkneid van een zoodanig hoogst belangrijk commu nicatie-middel kon koesteren ondanks de hevige storm winden en hooge zeewelke sedert eenige dagen den togt voor de sterkst gebouwste en snelzeilendste sche pen moeijelijk maakte, wedijverde deze stoomboot met de grootste Engelsche stoombooten in snelheid, en volbrengt deszelfs reishet oponthoud aan de be paalde plaatsen, aan de beide oevers der Schelde in aanmerking genomen, even zoo spoedig; met genot gen zien wij dan ook deze zeer nuttige inrigting aan- vanklijk door het reizend publiek waarderen. Te Harderwijk heeft den 11 dezer een zekere II. Riksen^ oud 41 jaren, eene vrouw, met wie hij vroeger leefde, doch welke hij in geen anderhalfjaar gezien had, daar hij in de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid was geweest, op straat aangeval len, haar gevaarlijke messteken toegebragt, zich zei ven daarop gewillig gevangen gesteld, en zich des avonds in de gevangenis door middel van een touw van het leven beroofd. Aan den Algemeenen Konst- en Letterbode ont kenen wij het volgendeKort .Berigt aangaande de Komeetin de maancl Maart dezes jaars waargeno men door F. Kaiser, hoogleer aar te Ley den. Op het observatorium alhier is de staart der komeet dikwijls en door velen gezienmaar geene enkele maal gelukte heteen spoor van het hoofd met de kern te ontdekken; zoodat dejuistje plaatsbepaling van het he mellicht onmogelijk was. De zeedampen, die zich hier dikwijlskorl na den ondergang dpr zonin het westen tot op eenige graden boven den horizon ver- toonenmaakten het hoofd geheel onzigtbaaren wij hebben ons hiergelijk op vele andere plaatsen het ge val was, met eene beschouwing van den staart, die niets bijzonders aanbood, moeten tevreden stellen. De waargenomen komeet behoort (alzoo) tot de al lermerkwaardigstewelke aan den hemel verschenen zijn. De leden der zangvereeniging en enkele kweekelingen der zangschool gaven onder de leiding van deribë kwamen onderwijzer Labrant bewijzen van eenen vooruit gang, welke opmerkelijk was vooral in de meerdere éénheid der koren, en in de uitdrukking van den geest der zoo juist gekozene muzijk. De voorgetlragene stukken bestonden in eene Symphonic van Mozart een concert voor Pianoj] Forte van F. Menoëlssohn- Bartholdij kooren uit het oratorium Die letzten Dinge van L. Spohr eene cantate van Mozart Introduction et Variations voor viool van F. David en eindelijk Die Macht des Gesanges van F. Schil ler, muzijk van A. Romberg. De verscheidenheid hield op eene aangename wijze de aandacht gaande terwijl door de voortreffelijke uitvoering dezelve ge boeid bleef en somwijlen de ziel werd verrukt. Kracht en verhevenheidzachtheid en teederheid werden ge voeld en heilzame gewaarwordingen alzoo opgewekt. Men had gelegenheid omjden éénigën Mozart, en den eersten kunstenaar onzer dagen, den grooten Men- delsshon uit hunne voortbrengselen te leeren schatten. Veel ondersteuning ontving het koor (ruim uit een dertigtal bestaande) door het weibezet Orkestwaartoe eenige beoefenaars der toonkunst uit Middelburg en Zie* rikzee welwillend en belangeloos medewerkten, uit welke de hr. Cuelen door een obligaat op de vioólmeesterlijk uitgevoerd het genot van den avond verhoogde. Aan allen zijn de leden dank verschuldigd. Niemand, zal zich de geringe bijdrage, waarvoor aan velen zoo veel genoegen bezorgd werd, beklagen. Ieder die het ver mogen van den zangdat het laatste stuk zoo heer lijk uitdrukte, gevoeld heeft, zal zulke onschatbare genietingen terug weitschen. Goes heeft ten dezen re den om in goeden zin' trotsch te zijnen zich met hoopvolle vooruitzigten te streelen. ■Le uitgave dezer Courant geschiedt Maaudags namiddags en Lton- derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f 1,75 franco per Post/i ,90, Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst Geboor- re- Huwelrjks en Doodberigten van 1 6 reeels a ƒ1,20 Londen, den 13 Aptil. Dr Bowring betft he* Huis met eere lange redevoering over liet Bisdom van 'Jeruzalem bezig gehouden en ten slotte gewild j dat de briefwisseling, tnsschen de Engelsche Rege- ring en de Porte over dar onderwerp gevoerd over- j gelegd zou worden. Zoowel het derwaarts zenden van een Protestantschen Bisschop als de keus van den tot- die waardigheid verheven persoon kwam hem zeer veikeerd voor. Men wist zich toen in het Oosten Bet denkbeeld niet te vormen dat een geestelijke echt genoot en huisvader zijn kon. en het zien van een Bisschopdoor vrouw en zes kinderen omringd had reeds dadelijk verbazing en minachting verwekt. Bo vendien was dr. Alexander eerst Jood geweesten in de Levant heerschie een sterk vooroordeel tegen alle personen van joodsche afkomstwaaraan de mishan delingendoor dien Geestelijke ondergaan, dan ook Londen, den 15 April. In de nabijheid dezer hoofdstad heeft men eergisteren morgen op nieuw eene krankzinnige vrouw naar het schijn de echtgenoot van eenen Fratischen werktuigkundigewelke eerst se dert veertien dagen alhier uit Parijs aangekomen isin vei zekering genomen die, behalve andere hooge titels zich onder anderen ook regten op den troon van En geland aanmatigt. Parijs, dm 17 April. De jongste tijdingen uit Alperiè behelzen onder anderen het volgende berigt D< n 19 Maart, des morgens voor de réveille, vernam de expeditionaire colonne bij Mostaganem eenige ge weerschoten waarom de Generaal Gentil terstond be Breda, den 18 April. Het vinden van eene vrou wen-muts en klomp in de haven te Leur, had reeds op den 11 April jl. doen vermoeden, dat eenig persoon den dood in het water had gevonden en dir vermoe den moest te meer gegrond' voorkomen dewijl sedert Zondag 11. twee inwoners der plaats vermist waren. Dientengevolge werden dadelijk van wege het plaat selijk bestuur onderscheidene 'maatregelen genomen ten einde zich te verzekerenof al dan niet eenig lijk in de haven was liggende, en de gedane nasporingen bragten in den morgen van gisterenomstreeks 9 ure twee. met eene koord aaneengebonden lijken uit hel wa ter te voorschijn die lijken werden al dadelijk bevon den de ligebamen te zijn var. de vermiste personen L. M. G. jongman oud 19 jaren, klerk bij den No taris W. te E. en Ha. de R.jonge dochteroud 21 jarenbeide wonende te Leur. Op het eerste berigt der zoo vreemde vinding van zaamgebonden lijken is door de justitie een naauwgezet onderzoek op de plaats van het voorval ingestelden schijnt daaruit te zijn geresulteerd dat het opgespoord onheil de droevige ontknooping van eene ongelukkige liefde zou zijnen dat ten deze aan geen gewelddoor derden gepleegd zou moeten gedacht worden. Het gedaan onderzoek zou mede geopenbaard hebben, dat de overleden jon geling te voren meer bijzonderdes Zondags, sombere denkbeelden verraden heeft, des echter den avond van dien dag, na in den namiddag, omstreeks half vier urede woning der overledene jonge dochter té heb ben verlatenmet kiemen in eene herberg heeft door- gebragt, zonder dat te dier gelegenheid eenige aandoe ning bij hem zij opgemerktdat hij op den slag van acht uren onder het zeggen: Zie mijn kaartje ik ben ziek en bij d. R. ben ik ook ziek" is opgestaan en de herberg in bedaarde stemming heeft verlaten dit ook op dat oogenblik BI. de R.die den namiddag als naar gewoonte te huis had gesletende ouderlijke woning is- uitgegaanen dat beide personen eenige oogenblikken lateronder den arm gaandeontmoet zijn op de Kade, in de nabijheid der plaats waar de lijken zijn opgevischt. Deze zijn met de boezems, door een tusschen beide ligchamen digtgeknoopte koordte gen elkander gestrengeld, handen en voeten niet ge bonden, doch met de armen in elkander gesloten en uitwendig ongeschonden uit het water opgehaald. Vlissingen den 15 April. De fraai gebouwde en snelvarende stoomboot de Stad Vlissingenvaren de geregeld van hier op Antwerpenbeantwoord in Goes den 20 April. De leden der alhier geves tigde en (betrekkelijk) bloeijende afdeelmg van de Maat schappij van Toonkunst werden gisteren op de tweede door de Directie aangekondigde [en met zorg voorbe reidde Soir6c Musicale .onthaald.

Goessche Courant | 1843 | | pagina 1