IV:. 39. 10 April GOESSCHE COURANT, NIEUWSTIJDINGEN. Parijs; den 1 April. Dezer dagen werdïti Tours De uitgave dezer Couraut geschiedt Maaudags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is 1,75 franco per Posty 1 #0. Ill—»»' Gewone Adverlentien worden a ao ets, de regel geplaatstGeboot- te~ Huwelijks en Doodberlgten van a - <5 rebels a f 1,20 mém WAT KAN BIJ HETGEEN IN T ALGE MEEN GEDAAN WOEDT TEGEN VERMEERDERING VAN AR* MOEDEDE PERSOON LIJKE BIJZONDERE MEDEWERKING DOEN? De pligt van zelfbehoud vereenigt zich thans met dien der barmhartigheid, om de vermeerdering der ar moede met alle brachten tegen te gaan en eenen dam tegen haren stortvloed op te weipen. Dat daartoe elk tot spaarzaamheid voor zich zelven en milddadigheid jegens anderen geroepen wordtbe hoeft geen betoog. Maar het is niet enkel goud en zilver, hetwelk daartegen helpen kan en moet. Inte gendeel, het te mild en onbedachtzaam gevenis,mis- schien eene van de voornaamste bronnen der armoede. Het kweekt de luiheid en vadsigheid aanverbastert het hartverstompt den gtest. En voegt men bij deze zoo menige andere bron van armoedein zede loosheid en misbruik van sterken drankin verwaar loosde opvoeding der jeugd en ligtzinnigheid dan blijkt het, dat het bij stoffelijke bovenal zedelijke middelen zijnwaarmede men de armoede bestrijden moet. - Een der eerste en krachtdadigste middelenom de oorzaken der armoede tegen te gaanmag daarom dit genoemd wordendat wij onszoo dikwijls de gele genheid zich voordoet, persoonlijk in aanraking stel len met den armehem bezoeken in zijn verblijf en door toespraak nuttig trachten te zijn. De arme stelt zijne woning daartoe gaarne open. Een goed woord vindt daar zoo ligt eene goede plaats. Het vereert en beurt hem op onder zijnen druk, zoo dikwijls een meerdere zijn drempel betreedt. En onberekenbaar is de invloed, welken de meer beschaafde op hem heb ben kan. Wij leeren hem daardoor zoowel in zijne behoeftenals in de oorzaken zijner armoede kennen «n den warenvan den huichelenden onderscheiden. Eene geringe gift, daarbij te regter tijde geschonken, voorkomt dan niet zelden den uitersten noodwaarte gen later geene schatten vermogen. Welk eene gele genheid opent zich dan nietom door raad ,en toe spraak ingetogenheidordespaarzaamheid eff Gods vrucht aan te kweeken, en hetzij doorwooiden, hetzij door het verspreiden van nuttige geschriften de zede- - loosheid re bestrijden Ja wij schromen niette ver klaren dat zulk eene persoonlijke aanraking met den arme, de éénige, maar ook de zekerste weg is, om zedelijken invloed uit te oefenen op de lagere volks- klasse, en in de daad aan volksgeluk te arbeiden. En wien zou die taak te zwaar zijn? Nemen wij ons voor, om hem nimmer in het blinde af te wijzen of te ge ven maar den arme te bezoeken enzoo veel wij kun nen te nuttelte zijnen er zal een dubbele zegen op het werk der liefde rusten. En moge het ons meerdere op offering kosten van rust en gemakdubbel zal ook het loon zijn bij Hemdie het bezoeken van weduwen en weezen in hunne verdrukking als ware Godsdienst ver kondigen deeden zelf het heerlijkste voorbeeld gaf hoe men de lagere volksklasse weldoen en verbeteven moet. Hiertegen moest niemand opzien. Een ade middel omrde armoede (tegen te gaan „is ons doordeMaatsch. van Nut 'tv At Alg. aangewezenin "liet doorwerk laten verdienen van hetgeen men anders als 1/iefdegift plagt weg te schenken wanneer de nood der armen bovenal in den winter bij verdubbelde behoef, ten en het stilstaan van velerlei handwerkeencn drin genden bijstand vordert. Het zal naauwelijks noo^ig zijn, dit beginsel te verdedigen. Wij hebben het straks reeds aangevoerddat het onbedachtzaam geven van aalmoezen de luiheid en bedelarijen daarmede de ar moede en zedeloosheid aankweekt. De ondervinding heeft her te allen tijde geleerddatwaar de bedelarij be gunstigd wordtde meeste armoede gevonden wordt, en dat, waar zij met kracht) bestreden wordt, de minsttarmoede gevonden wordt. Wie eens gewend is, als uit de hand van anderen te levenwordt er a! ras aan verwendzijn kroost voor traagheid en zorgeloos heid opgevoeden zijne gansche nakomelingschap ten Dat dit verderf toeneemt is geen overdreven woord. Denke wij het steedsaangroeyden getal van wijn huizen in Nederland 35,000 maar eerder nog laste van anderen groot gebragt. Dubbel weldadig op het ontzettend toenemend getal van misdadigers en daarom de instellingen, zoo hier als elders tot stand ge- j krankzinnigen bragt, om door hei verschaffen van werk hunne behoef ten je leenigen en voor te komen. Zouden wij per soonlijk er niet toe kunnen medewerkendoor derzei» ver pogingen te ondersteunen Ja zouden wijelk voor onsderzelver voorbeeld niet eenigermate kunnen volgendoor den arme eenig werk te laten veirigten voor den bijstanddien hij ons vraagt Ik erkenhet zal dikwijls moeijelijk zijn. Niet iedere arme is tot alles in staat. Niet ieder werk dat hij verrigten kanzal ons kunnen dienen. Maar wat is er aan verbeurd, om hem nu en dan iets te laten doen, wat anders overbodig heeten mogt, - makenwat wij anders niet zouden laten maken Het geld, daarvoor uitgegeven, zouden wij anders toch, zonder eenig nut voor ons zelveweggeschonken hebben. Hebben wij te veel aan het alzoo gekochte altijd blijven er genoeg handen over, die hetzelve gaarne ten weldaad zullen ontvangen. Aan twee kan ten zullen wij er alzoo wél'mede doen, enterwijl wij de behoeften der armen leenigenhunnen naijver en werkzaamheid opwekkenom zelve arbeid te zoe ken en de een boven den ander uit te munten in zijn werk. Het krachtdadigste middel zou wel in de eerste plaats zijneene algemcene afschaffing van alle gebruik van j sterken drankdaar in geeii ander opzigt het gebruik zoo ongemerkt en duizendwerf in volslagen misbruik ontaart, als hierin. Maar dit is-ondoenlijk. Doen wijwat mogelijk is. En wat ligt hier eerder voor de hand, dan dat wij anderen geen sterken drank aanbiedennoch ter be- honing geven Wij kunnen haar ook bestrijdendoor elkdie er zich aan schuldig maaktonze gunst te onttrekken, uié onze dienst te ontslaanen alzoo tot een waarschu wend voorbeeld voor anderen te doen zijn. Moge net in andere opzigten onchristelijke liefdeloosheid heeten den gevallene onmeêdogend terug te stootenin geen ander opzigt bestaat, helaas! zoo weinig hoop, oni denzelven te behouden. Integendeel zachtheid verer gert hier het kwaad. Hiertegen mag eindelijk nog een middel geldenhet welk misschien het allereerst had moeten zijn ge noemd om namelijk der jeugd in te scherpen, hoe dat mis bruik altijd nadeeliggevaarlijk en verderfelijk isciï haar van kindsbeen af schaamte in te boezemen voor Intusschen zou zulk een buitengewone bijstand dik- hetgeenop verdere jaren niet zelden ten roem wordt wijls onnoodig zijn, indien de armen bij nijveren vlijt(gesteld, wie het meeste verdragen kan. Hier is de GlTa ï-1 n rr an m h a«/I f arvan /4an 1» Mfrt rlnn ria rvfl r* -r» J!» Ti.„i. 1 1 - 1J overleg en spaarzaamheid tegen den kwaden dags paar den. Dan hoe zeldzaam worden ze onder hen ge vonden Aan het ontvangen van giften in den nood gewoonleven zij bij den dagkennen geene zorgen voor de toekomst, en verkwisten niet zelden in den zomer, wat hen in den winter voor gebrek moest bewaren. Zou ik dan het gansche jaar gebrek wil len lijdenen mij ook niet eens te goed doen is doorgaans hun antwoord op dit verwijt. En kunnen wij deze verontschuldiging al niet geheel wraken wie zal haar ook geheel billijken Indien wij elk onze dienstbodenwerklieden of on- derhoorigen_ zochten over te halenof des noods ten voorwaarde steldenom een gedeelte van hun verval of hooger loon in den zomer af te zonderen ten einde daarvan in den winter ondersteund te wordenof bij ziekte en ouderdom hulp te vinden? Bij velen zullen v/ij daartoe' wel te vergeefs aankloppen. Doch niet al len zullen dien goeden raad verwerpen. En meenen wij nooit onze pogingen verijdekf, zoo wij daartoe slechts éénen enkele mogen winnen. Al wat goed is, vindt tegenstand. Met geduld en volharding bestre den zwicht allengs het veroordeel en wint het goede veld. Ook is eene instelling eener commissie aan te bevelen waaraan de arme des zomers geld toevertrouwd, en des winters het met winst terug krijgt, b» v. voor iedere 100 cs. 125. Men zorge hierbij slechts voor misbruiken van woekeraars. Door welke middelen kunnen wij alen in he/ bij zohderhet noodlottig misbruik van sterken drank te bestrijden Alle geneeskundige stemmen Overeendat zelfs het matig gebruik altijd nadeelig isde zenuwachtigheid verhoogt, de maag verzwakt, cn in ziekte de medi cijnen van kracht berooft. En hoe het misbruik me- gronddie het eerst moet bebouwd en gezuiverd wor den van het onkruid, zoo ligtvaardig uitgestrooid door het kwade vóórheld. En werden er rifèt steeds vele jongens van 12. of 13 jaren gevonden, die in de' drinkkunst aanzienlijke vor deringen maakten: de burgerlijke wetgeving had voor zeker geene boete behoeven te stellen op tappersdie aan kinderen onder de 14 fjaren sterke dranken vcr- koopen. Nimmer was het getal der eersten in om Vaderland Zoo grootals in deze dagen,gelijk de vermeerdering der laatsten de Hooge Regering tot het bestuit gebragt heeftdat er in elke provincie een Krankzinnigenhuis zal worden gestichtWil men dit niet aan het toenemend misbruik van ster ken drank toeschrijven officiële berigten van Enge land) en Amerika getuigenhoe het getal van beide verminaertnaarmate het misbruik bestredenof liever het gebruik van sterken drank wordt afge schaft. Zie VV. Egeling, middelen ter beteugeling van het misbruik van sterken drank, Haarlem 1K42. Bladz. 23. CStuarT Redevoering JfVfMÜrglf. zekere valsche speler Counbaydie tot de fashionable nigen dronkaard ten grave sleept - behoeven wij in (klasse behoorde, tot eenige jaren tuchthuisstraf ver- geene boeken te lezen. Maar nog schadelijker mag dit misbruik heeten voor 's menschen geest en ziel. De edelste vermogens worden er door verstomt, geheel de redelijke wensch wordt er door verdierlijkt. Ge lijk zijn hoofd in eene aanhoudende bedwelming, zoo wordt zijn geweten in diepen slaap gebragt. De mis daad houdt voor hem 'op misdaad te zijn, of schoon hij nuchteren heet. En tot welke' misdaden hij in dronkenschap, dat is, in blinde razernij in staat is: daarvan leveren de dagbladen ons telkens nieuwe schrikbeelden opgelijk zeker negen-tiend der strafvonnissen misdaden geldenhetzij in dron nscbap gepleegd, hetzij door,dentkank-ftangetpoedigdr oordeeld. Deze persoon, die de eerste huizen en so ciëteiten bezocht', had sedert een aantal jaren eene soort van zwervende bende van fashionable) spelers gevormdcie men hier grees noemtzij bezoeken da grootere steden, de meest bezochte badplaatsen, heb ben onderling zekere herkenningsteekenen, ondersteu nen elkander wederkeerig en plunderen meedoogenloos hunne slagtoffers. Van Warschau tot Hamburg, van Parijs en Brussel tot Wiesbaden vindt men de leder» dezer nieuwe gevaarlijke sekte. Zij reizen als de Ar- gonauten door de wereldom het gulden vlies te ver overen. Gelukkig zijn de Fransche horen onverbid delijk streng- tegen deze gelukzoekers' ett doof voor

Goessche Courant | 1843 | | pagina 1