den 6 April GOESSCHE COURANT. I •^C'. KIEUWSTIJDINGBN, ©ricfccdlanb. Athene den 12 Maart. De nestor onzer helden Kolokotronide schrik der Turken die den 16 Fe- bruarij alhier overleden iswas 73 jaren oud. Daags te voren had hij nog een bal ten hove bijgewoonden des morgens vond men hem dood in het bed. Hij was een arme herdersknaap op Morea en leerde in zijne jeugd reeds de Turken, als de onderdrukkers der Grieken, haten en bevechten. In het gebergte heeft hij hen ten allen tijde vervolgd et: groote nadeelen vooral in den vrijheids-oorlog, toegebragt. Hij stierf als luitenant-generaalstaatsraaden grootkruis der orde van den Verlosser, van elk geëerd en bemind. Sluiter ft ïattb. Berlijn den 27 Maart. Onder onze vromen heerscht tbans g-roote droefheid, daar de treurige tij ding uit Jerusalem is aangekomen, dat de Evangelische Bisschop Alexander zich steeds met de Turken en Joden op eenen zeer vijandige» voet bevindt, zoodanig dat men vöor zijne veiligheid bezorgd is, en hij zeer verlangt naar Europa terug te keef en. (A. Zeit. ËlebcvUttbatu 'sGravenhage, den 2. April. Thans is de lijk rede bekend geworden, die de heer Henri dc Èi we kere gouverneur dér provincie Antwerpenden *4 Blaart heeft uilgesproken op het oogenblikdat het stoffelijk overschot van den heer Falck het Belgisch grondgebied stond te vei latenom aan het land we der gegeven te worden dat dien hoogst verdienstelij ken staatsman heeft voortgebragt. De in vele opzig- ten belangwekkende lijkrede was van den volgenden inhoud Op dit oogenbliknu het dierbaar overschot van den heer Falck den Belgischen grond staat re verla ten, zij het mij geoorloofd, in naam der ambtenaren die mij vergezellenin naam der bewoners dezer pro vincie eene laatste bloem op de lijkkist te werpen die deze stoffelijke overblijfselen bevat. Het in rouw gedompeld Nederland betreurt thans een zijner beste burgers, een geleerde, wiens uitste kende kundigheden tot den roem van dat land bijdroe gen een staatsman van den eersten rang. Belgie, geheel Belgie deelt in die regtmatige en diepe smart evenzeer, alsof het zelf een zijner edel ste zonen veiloren haden de Regering heeftdoor aan het stoffelijk overschot van den lieer Falck onge wone eer te bewijzen, slechts eenen wensch vervuld, die in allé gemoederen oprees. De heer Falck is ook voor ons geen vreemdeling. Reeds in de eerste-jaren van de vestiging van het Ko ningrijk der Nederlanden tot Secretaris van staat be noemd, daarna aan het hoofd van een ministerieel de partement geplaatsthad hij mei de hem eigene scherp zinnigheid en fijne takt te gelijk door geheele en on- afgebrokene toewijding aan zijne taak, aan het ver trouwen van zijnen Koning weten te beantwoorden en bij de uitoefening dier hoogo ambtsbetrekkingen de vrijzinnige beginselende denkbeelden vatj gematigden vooruitgang weien toe te passendie altijd den grond slag ziiner overtuiging hebben uitgemaakt. Daarom ook, toen hij later zijn vaderland verliet, om het aan een der groote hoven van Europa te gaan vertegen woordigen zagen allen hem met leedwezen vertrek ken en wel inzonderheid die vurige en leergierige jongelingschap, die, al te lang van een grondig on- devrigt verstokennaar de hoogescholen van den Staat benenstroomdeen waarvan hij in zijne hoedanigheid van minister van openbaar onderwijs in zekeren zin de voogd en de opperste was.(fN In kan van dat leedwe- zen spreken mijne heerenik die als alle mijne me deleerlingen van dat tijdperk het zoo levendig heb ge voeld: ikwiens eerste stappen op de loopbaan des pleitbezorgers de heer Falck wel door een allerwelwil- I Naauwelijks hadden Belgie en Nederland dat zoo 1 vurig verlangde vredesverdrag onderreekendof de Ko- j ning Willem I zond den heer Falck als gezant naar Brussel; en zon groot was de achting, die hij onder ons genootdat die keuze algemeen als eene weldaad werd beschouwd, en alleen genoegzaam zou geweest zijn om den laatsten zweem van twijfel over de goede gezindheid van den Koning der Nederlanden ten onzen aanzien weg te nemen indien het mogelijk geweest waredat in sommige achterdochtige gemoederen nog zulk een twijfel had kunnen huisvesten. De ontvangst, die de heer Falck bij zijn terug keer te Brussel genootdeed hem zien dat men te midden der beroeringendie ons vaderland hadden ge schoktde herinnering niet verloren had, noch van zijn'verlicht bestuur noch van zijne schitterende hoedanig heden. Men h2d kunnen m'ecnendat het hier een vriend gold, die, na eene korte afwezigheid de vrien den wedervondwelke bij met de hoop om hen spoe dig terug te zien had verlaten. Maar nimmer kwam de genegenheid die men voor den heer Falck koes terde ondubbelzinniger en vleijender aan het licht dan op het oogenbliktoen men vernam dat de onver biddelijke dood hem ons voor altijd had ontnomen. Naauwelijks had hij den laatsten zucht gegeven of de mare van die treurige en sombere gebeurtenis verspreidde zich met de snelheid des bliksems, en wekte bij alle standen rouw en ontsteltenis op. Ieder beijverde zich om zijnen lof te verkondigendddr roemde men de hcoge voortreflelijkheid van den staatsmanginds on derhield men zich over de veelsoortigheid en uitgestrekt heid zijner kundighedenelders betreurde men den be- minnelijken en geestigen mensch. Eene stemeene algccneene stem ging opom den rondborstigen en regtschapen man den getrouwen en edelmoedigcn vriend te betreuren. Voor hen die den heer Falck niet gekend hebben moeten die bewijzen van hulde en eerbiedwelke hij van alle kanten ontvangtniet slechts iets roerends maar ook iets bevreemdends heb ben. Maar voor allendie hem van nabij hebben ge zien voor allen, die het gelukkig voorregt hebben ge noten van hem op prijs te kunnen stellenheeft die overeenstemming niets, wat hen kan bevreemden, want zij. zij weten dat nimmer zooveel wetenschap, zooveel deugden en voortreffelijk? hoedanigheden met zooveel zedigheid en eenvoudigheid vereenigd waren. Moge de Almagtige Godwien wij aanroepen en wiens barmhartigheid oneindig ishemwien wij betreurenin de woonplaats der regtvaardigen hebben toegelatenen mogen onze tranen de smart verzach ten ecner weduwewier leven eene opvolging van grootmoedige zorgen, van voortdurende zelfverlooche ning wasvan haardiedoor eene onherstelbare ramp getroffen slechts eenige vertroosting kan vin den in de bewijzen van genegenheid en belangstelling, welke zij van alle zijden ontvangt en in zoo vele op- zigten waardig is." (f) Men verlangt naar eene uitzetting zijner verdiensten in (tic betrekking. 's Gravenhage den 4 April, Uit Amsterdam schrijft mendat de zwarighedendie tot nog toe dc uitvoering van het planom voor Rembrandt op een der stadspleinen een Standbeeld op te rigten, belem merden thans uit den weg zijn geruimden dat de heer LRoyer reeds met de vervaardiging van dit ge- denkteeken voor Neêrlands eersten kunstschilder werk zaam is. Men zoekt zelfs al naar eene plaats voor een ander Standbeeld. Besturen en Stbtwuistratieu. HERIJK DER MATEN EN GE WIGTEN. GEDEPUTEERDE STATEN van Zeeland. In aanmerking r.emendedatnaar aanleiding van de Koninklijke besluiten van den a8 Septctnbe? 1819 (Staatsbladno. 49)en van den 30 Maart 1827 (StaatA blad no. 13), jaarlijks een herijk van al de Nederland1' sche maten en gewigten welke in omloop zijn gebragt en in 'den handel gebruikt worden, behoort plaats U hebben I Gelet op het reglement op den herijk in de provin cie, van den 15 February 1822; Gezien de missive van Zijne Excellentie den Minis ter van Binnenlandsche Zaken van den 5 November 1842 no. 132, 2de afdeeling; Besluiten; Art. 1. De herijk over het jaar 1843 van de Ne- derlandsche maten en gewigtenwelker gebruik in het vorige jaar verpligtend is geweesten mitsdien van alle gewigten, lengte maten inhouds-maten voor drooge waren, vocht-ma ten voor den handel in het klein en in het grootmitsgaders van de wissezal in deze Provincie worden aangevangen met den 1 sten Mei aan staande en gesloten op den \sten Augustus daaraan- volgende. Art. 2. De letter//zal, overeenkomstig bovenge- melde aanschrijving, voorde ijkletter gedurende dit jaar •j gebezigd worden, en op al de geijkt of herijkt wordende maten en gewigten benevens het bijzondere merk van den Arrondissement* ijkerworden afgedrukt of inge brand. Art. 3. De Arrondissements ijkers zullen overeen komstig art. 5 van voorschreven reglementbehalve in de plaats hunner woning, nog tot den herijk vaceren in die gemeenten van derzelvcr arrondissement, als door ons bij resolutie van den 10 April 1840 no. 26, zijn aangewezenen op de dagen gedurende welke zij niet in de gemeenten buiten hunne woonplaats vaceren ten minste gedurende vier uren daagshunne kantoren geo pend houdenom aan de ingezetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner maten en gewigten. Art. 4. Zij zullen vandeuren, waarop hunne kan toren zullen geopend zijn, mitsgaders van de dagen op welke zijuit hoofde der vereischte vacatiën in andere gemeentenniet tot den herijk der maten en gewigten te hunnen kantore zullen vacerenaan Burgemeester en Wethouders hunner woonplaats kennis gevenwelke daarvan, door publicatie en door insertie in de stede lijke of in de binnen derzelver stad meest gelezen wor- dende courant, aan de belanghebbenden zullen doen kennis dragen. (Vervolg hierna.') IDufriieicc Brstefcmtg- Op Zaturdag den 8 April 1843 des Voormiddags te elf urenzullen Burgemeester en Wethouders der Stad Goesten Stadhuize aldaar, publiek en aan den minst aannemende trachten Aantebesteden Het doen van de noodige Herstellingen aan de Groote Stadhuis Toren binnen dezelve Stad bestaande in METSEL- TIMMER- SME- DE- LOOD- SCHILDER en QLAZE- WERKEN. Waarvan de locale aanwijzing zal geschieden Woens dag den 5 dier maand, des Voormiddags te elf uren zullende het Bestek en dc Conditiën van Aanbesteding er dezer Stads-Griffie ter lezing ligsenvan heden af tot den dag der Bestedingop iederen Werkdagdes Voor middags varl tien tot twaalf uren. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 18 Maart 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. VERSCHOOR van Nisse, Ter ordonnantie -van dezelven De Stads-Secretaris L. DE FOUWy fx. PROVINCIE ZEELAND. !3Unfr£5tebtttg. Op Vrijdag den 21 April 1843, des Middags ten ia urenzal onder na.iere approbatie door de Kerk meesters van de R. K. Gemeente te *s Hcerenhoel- in liet Gemeente-Huis bij de Weduwe van lier tuin I aldaar worden Aanbesteed; De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De l'rijs per lvwartaal is/"ƒ,75 franco per l'ost/i ,90. Gewone Advertentien worden a ao ets. de regel geplaatstGehoor ie-Huwelijks en Doodberigten van 16 regels ƒ1,20 j lendsten brief heeft wil'eri aanmoedigen thans voor i mij een schatdie ik als een kostbaar heiligdom be- waar.

Goessche Courant | 1843 | | pagina 1