N\ 21. Maandag den IS Maart GOESSCHE COURAN T. OVER DE AFDAMMING VAN HET SLOE. NIEUWSTIJDING EN. Petersburg, den 3 Maart. Het Gouvernement lleeft dc vaste goederen der Roomsch Catholijke gees telijkheid onder het bestuur van het Ministerie der Domeinen gesteldwaardoor eene vermindering van inkomen van 232,379 zilveren roebels is veroorzaakt. Londen den 8 Maart. Onze bladen bevatten de tijding van eenen vcrschrikkelijken brandwelke op den 9 Januari] te Pórt-au-Prii:ce gewoed heeft er, waar door een groot gedeelte van dc wijk tier kooplieden is MENGELINGEN» JES M'Z* te? ii» De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags eu Don derdags avonds De Prijs per Kwartaal is /"j,75 franco per Post/"i #0, Gewone Advertentien worden a 20 ets, de regel geplaatst Gebooi1 ie- Huwelijks en Doodberigten van 1 6 resels a i,2d De Heer D. Dronkers heeft in de Middelburgscht Courant van den 9 dezer onder dit opschrift een ar tikel laten plaatsendat gewis der Zeeuwen opmerk zaamheid meer dan eenig ander zal gaande maken want het betreft eene zaakwaarbij de beide aanzien lijkste Zeeuwscbe eilanden belang hebbenen welker verwezenlijking bij velen vreugde zou veroorzaken maar eene zaak tevensvoor welker behandeling de dagbladen zeer ongeschikt zijn. De uitspraak toch met de verantwoordelijkheid voorde gevolgen, behoort overgelaten te worden aan dé Heeren Ingenieurs van den Waterstaat.- Het volk is onbevoegd om op deze invloed uit te oefenen. Het deed ons daarom leed, dat dit onderwerp in een Zeeuwsch dagblad werd ter sprake gebragt en wel op zoodanige wijze. De her- inncring enz. is toch niet verkrijgbaar in den han del, en hetgeen er uit medegedeeld wordt is niet ge noegzaam ter geheele beoordechng. Had de Middel- "burgscbe Courantier het opstel van den Heer D. niet wil'en afwijzenhij zou dan onzes inziens wel gedaan hebben, met van den steller der Herinnering .enz. de vergunning te vragenom deze vooraf in zijne kolom men optenemen. Nu boort men alleen den tegenspreker cn wel eenen tegenspreker (die bijzonder bij het plan geïnteresseerd ishoewel hij op gemoedelijke wijze het algemeen belang, zonder het echter te .specificeren opgeeft te bedoelen) die hetgeen de eerste voor gevaarlijk acht te kortweg beweert eene zaak van zoo gebiedende noodzakelijkheid te zijn dat het onverantwoordelijk zou worden indien men langer aarzelde om bij de Regering op de toelating tot uitvoering der voorge» stelde werken aantedringenWij zijn biervan nog in bet geheel niet overtuigdja wat meer iswij zijn door hetgeen door den Heer D. aangevoerd is ten voor- deele van het ontwerpveeleer versterkt geworden in onze bezwaren tegen hetzelvewelke niet die van wijlen den Heer Schraver zijnmaar aangevoerd door eenen nog levendenwiens bedenkingen ook bij wijlen den heer van Diggelen bekend waren doch, immers zoo veel wij wetennoch door dezen noch door iemand anders, ten minste niet in het openbaar, zijn weersproken geworden. Het zal zoo het land moet ondcrlonpentoch wel om 't even zijnof de dijken in het Zuidendan wel in het Noorden door breken en uit al de redeneringen van den lieer D. vloeit onzes inziens niets meer vooridan dat de Noor', dehjke kusten van Walcheren en Zuicl-Beveland bij eene afdamming van hei Slee geen gevaar zonden loo ien. Het gevaar zou, en dit is ook onze meening, aan de zuidzijden van beide eilanden wezen. Wij zullen afwachten war dc bekwame steller der Herinnering enz. aan den Heer Dronkers zal ant woorden ons voorbehoudende om op dit onderwerp terug te kon.cn wanneer deze mogt zwijgen of an dere dagbladen zich eene uitspraak aanmatigen in «ene zaak die niet van de competentie der Journalistiek is. in de asch gelegd. De schade is JaUeraanzienlijkst en de verslagenheid was ten top gesregeu. Port au-Prince was van de verwoestingen der laatste aardbeving ver- schoond gebleven en was dus nog in staatom bij- stand te bieden aan de overige steden van de Repu- j bliek van Haïtiwelke door laatstgemelde vamp gele» I den hadden; maar thans ziet ook deze stad zich in die j lofwaardige pogingen gestuit. De volgende brieven zul- len ons waarschijnlijk naauwkeuriger bijzondeihcden j omtrent de' geiedene schade kenbaar maken. In het begin dezes jaars werd te Londen de J nagelaten boekerij van den|Markies van Welleslei ver- j kocht. In dezelve bevond zich een vlugschriftje, dat, het vorig jaar verschenen, voor 90 centen in eiken boekwinkel te verkrijgen was, doch waarin de I overleden Markies eenige weinige en onbelangrijke aanteekeningen gesteld had. Uit dien hoofde had de i Hertog van Wellington laSt gegeven het voor hem in te koopenzonder een' prijs daarvoor te bepalen. Het scheen echterdat er nog meer liefhebbers voor waren, of, hetgeen waarschijnlijker isdat de Hertog voorzigtiger gedaan hadde met een' prijs daarvoor te bepalen. Men verzekert ten minstedat hij zeer vreemd opzag en niet zeer vergenoegd wastoen hij ver nam dat het werkje voor een sommetje van a 340,60 voor hem ingekocht was. Utisïaitb. CËttgjelaub. WATERLEIDING TE NIEUW-YORK. Aan het Journal dós Débats van" den 6' dezer ont- leenen wij het volgend artikel, over bovenstaand on derwerp. De Amerikaanscbe dagbladen zijn tegenwoordig vol van bijzonderheden over de inwijding van een kanaal hetwelk eenen ruimen voorraad van water, zoo tot huisselijk gebruik als ter dienst der fabrijken naar de stad Nieuw-York voert. Het voltooid zijn van dit moeijelijk en kostbaar werk heeft veel gerucht in de Unie gemaakt. De openbare meening ziet er het be wijs indat de geest van ondernemendheid en van i materieële verbetering verre is van in den boezem van het bondgenootschap uitgedoofd te wezen, cn dit houdt de hoop op betere dagen gaande. Opmerkelijk is het dat eene onzer steden (van Frank rijk) de eerste onzer havensthans ook met zooda nig werk bezig isen dat de onderneming ook op kosten van de stedelijke kas gedreven wordtde lengte van de Marseiller waterleiding verschilt weinig van die van de Nieuw-Yorkschezij is van 81 kilo meters.. De stad van Nieuw-York zalom zich aldus van water te voorzien64 millioen te koste hebben ge- legd, hieronder, het is waar, begrepen de waterlei. j dende ouizen in de straten van de stad. De gezament- lijke lengte van die buizen heeft de. verbazende uit gestrektheid van aio kilometers (52 mijlen,) Het Marseiller kanaalhetwelk nog langer is en nog meer dere en meer moeijelijk kunstgewrochten telt, is slechts op 12 millioen begroot geworden, en men verzekert, dat de kundige ingenieur, die de werken bestiert, de Heer de Montricherzijne ramingenhoe matig die ook gesteld mogen wezen, slechts weinig zal te bui ten gaan ofschoon alleszoo wel heeft hij zijne be schikkingen genomen, ten uiterste doorwerkt zal zijn. De vergelijking der beide kanalen zou alzoo geheel j ten voordeele van de Europesche ingenieurs wezen. Het is waar, dat de leidingbuizen in de stad niet on der de bestekken van den Heer Moutricher begre pen zijn. Heden ten dage voegen zich bij het gezondheisdbe lang nog de nijverheidsbelangen om de steden te doen besluiteneenen ruimen voorraad van water tot binnen derzelvcr omtrek en in onderscheiden wijken te leidenDit is mede eene der redenen0111 welke het re hopen isdat de voorbeelden door Marseille en Nieuw-York gegevengeene nutteloozc lessen zul len verblijven. In der tijd, (zie ons No. 96 van liet vorige jaar) hebben wij de bijzonderheden medegedeeld omtrent de misdaad van Montelijdiena alvorens zekeren Bosselierkassiersjongen bij de bank, in de kamer gelokt te hebbenwelke hij in een 'nótel te Orleans betrokken haddenzelven vermoorddein stukken sneedeh in een koffer legdedat hij naar dc dili gence bragt, die naar het Zuiden van Frankrijk zon vertrekken, terwijl hij zelf, per post, zijne woning te St. Gennain-en-Laijebij Parijs, beieikte. Men weet dat Montelijna het bedrijven der misdaad zich van onderscheiden koophandel-effecten meester maaktemet welker inning Bosselier door de bank van Orleans belast wasen dat hij dcrzelver bedrag ging ontvangen. Deze onverlaat is den 1 Maart voor het Hof van assises te Orleans verschenen. Na alvorens de lezing des verslags van den geneesheer Corbinbelast met de lijkschouwing des s'agtoffers te hebben aangehoord, legt Montelijop interpellatie van den Voorzitterde volgende verklaring af, waardoor de beschuldiging, die op hem rusteen ander karakter verkrijgt Tijdens mijn doortogt te Orleansin de maand Aprilleende ik aan Bosselier eene som van 300 frank welke hij mijnaar zijn zeggenbinnen weinige dagen zou teruggeven. Hij had dit geld noodig voor eene kruideniestertot welke hij in eene schuldige betrek king stond. Ik vertrok van Orleans cn tot in de maand November was ik zonder berigt omtrent de. 300, door mij geleende frank. Tegen het einde dezer maand, kwam ik weder te Orleans, om zoo moge lijk de som welke Bosselier mij schuldig waste rug te krijgen; doch deze kon mij niet betalen en ik was genoodzaakt, zonder geld te vertrekken. Den. 20 November, begaf ik mij op nieuw op weg naar j Orleans, vast besloten, ditmaal mij te doen betalen, onverschillig op welke wijze. Ik kwam, den 21 des morgens ten zes ure, in de stad aan en stapte in het Hotel St. Mignon, in de voorstad Bannier, af. Dewijl er in dit hötel geen ver trek open was, begaf ik mij naar]hel Hotel del*Eu. ropealwaar men mij de kamer 110. 2 aanwees. Al- hief eenige oogenblikken vertoefd hebbende, ging ik uit om Bosselier op te zoeken ik rigtie mijne schre den naar zijne woning en verzocht een lantaarnopsteker om hem te waarschuwen dat iemand naar lienij vroeg. Weinig tijds daarna zag ik Bosselierwdkomtrien wij gingen te zatnen bij Cointepas eene llesch witten wijn drinken. Hier vroeg ik aan Bosselier mijn geld. Hij gaf mij ten antwoord dat hij zich ging kleeden om naar eenen persoon te gaanwelke hem de gemelde som had beloofdcn dat hijwanneer deze zijn woord niet mogt houden, zich tot een' zijner neven, een boekbinder te Orleans, zou wenden. Wij scheidden van elkander en ik keerde naaf het hótcl terug. Ik 'had mij naauwelijks geschorentoen ik Bosselier zag binnenkomeneenige [briefjes in de hand houden de welke hij voor rekening der bank moest gaan trek ken. Wel nu! zeide ik, zoodra ik hem zag, brengt gij mijn geld Op zijn ontkennend antwoordgeraakte ik in toorn; ik maakte mij meester van de briefjes, die hij in handen hadzeggende dat ik volstrekt geld moest hebben en dat ik daarenboven nog zijne vrouw van de zaak zou kennis geven. Terwijl ik deze bedreiging deed, ging-ik naar het bed om van hemi te veranderenen in den eigen oogenblik hoorde ik Bosselier zeggen dat hij een ver. loren man was. Ik keerde mij omcn ik zag toen dat hij zich de keel doorsneed met het mes, dat ik op de latafel had laten liggen. Ik schiet op hem toe om hem te ontwapenenen terwijl ik poogdehem het mes te ontwringen, bragt ik mij zeiven de won den aan den vinger en den arm toewelke men et ontdekt heeft. Toen ik het lijk van Bosselier op die wijze uitge strekt in mijne kamer zag liggenverloor ik het hoofd; een oogenblik zelfs kwam de gedachte in mij opde handen aan mij zelveu te slaan. Evenwel bedacht ik, dat, dewijl^ik in het bezit der briefjes was, het beter

Goessche Courant | 1843 | | pagina 1